Струја стиже у „Белвил”
За учеснике Универзијаде потребно електричне енергије као за, рецимо, Бајину Башту
Како би спремно дочекали Универзијаду посленици „Електродистрибуције Београд” увелико обезбеђују одговарајуће струјно напајање „Белвила”, али и ремонтују све енергетске објекте који ће радити за потребе великог спортског такмичења. Како је јуче истакла Сандра Алагић, представник за медије ЕДБ-а, у координацији са републичким и градским властима у Универзитетском насељу биће постављено 14 нових трафо-станица. Неке од њих већ производе струју за насеље у коме ће бити смештени бројни спортисти из 140 земаља.
– Такмичење чији смо домаћини у јулу је друго по величини после летњих олимпијских игара, доћи ће 9.000 спортиста не рачунајући посетиоце, дипломате и медије, зато електросистем мора да функционише беспрекорно. За Универзитетско насеље је потребно струје као, на пример, за једну Бајину Башту. Постепено испробавамо и укључујемо трафое, велики део нашег људства је заокупљен овим пословима – објаснила је Алагићева.
ЕДБ је урадила и такозвану термовизију у више од 700 трафоа, што значи да су термовизијским камерама снимили и отклонили осетљива места на којима би могло да дође до квара у станицама.
– Због Универзијаде повећан је број контрола. На овај начин преконтролисали смо 420 трафоа ЕДБ-а и више од 300 приватних трафо-станица, јер не желимо ништа да ризикујемо док траје Универзијада. Стручњаци „Електромреже Србије” обнављаће у суботу и недељу високонапонске трафое у Лештанима па ће од шест до 18 часова поједини делови овог насеља бити без струје – објаснила је Алагићева.
Поред припремних послова за Универзијаду, радници ЕДБ-а ових дана уграђују трансформатор који ће, најављује Алагићева, решити проблеме електронапајања који су зими мучили Крњачу, Овчу, Борчу, Котеж и околна насеља.
Из ЕДБ-а поручују да, у сарадњи са Министарством рударства и енергетике и Скупштином града, увелико траже решење за прикључења „дивљих” насеља на легалну електромрежу.
– У току је ургентно решавање таквог проблема у Грмовцу, чији грађани нелегално троше струју више од 10 година. Улога града је да убрза издавање документације, како би их легализовали, а после тога следи исти посао за Ледине, Алтину, Миљаковачку шуму и остала насеља у којима је „популарна” крађа струје – наглашава Алагићева.
Д. Јокић
[објављено: 22/05/2009]