Šta je novo?

Belville - [ Stambeno poslovni kompleks | 430 000kvm ]

Zna li se kako napreduje prodaja u Belvillu po "povlascenim cenama" i kad ce se ponuditi ostatak trzistu?
 
Da li je pocela prodaja stanova u univerzitetskom selu i koja je cena kvadrata i sta znaci prodaja po "povlascenim cenama"?
 
stanisa":2ovecxc0 je napisao(la):
Prodaja po "povlascenim cenama" znaci, prodaja prijateljima i poznanicima po nizim cenama od regularnih (one cene koje bi mi trebalo da platimo).
I zaposlenima u Deltinim firmama, recimo. Imam prijatelja koji radi za Delta Generali Osiguranje i reče mi da se prijavio. Nemam pojma koja je cena kvadrata, doduše.
 
dragan":38xki0dz je napisao(la):
Ajd da i ja malo tračarim oko moguće cene : 'čuo' sam iz 'proverenog' izvora

da je regresirana cena ( koja se nudi izvođačima radova) za garsonjeru 1.750€/kvm.

To je otprilike koliko sam i predviđao : 1.800 - 2.000€/kvm.
 
Prodaja je pocela, cene su 1750+PDV+ garaze 900 evra m2+ dok kupite kuhinjske elemente = saberite sami.
To su cene za zaposlene,hoce li biti vece za ostale ne znam.
Za sve zainteresovane jedan vrlo vazan podatak da je to u stvari LEASEHOLD tj.zemljiste je ustupljeno na 99 godina a takve nekretnine su bar u Americi oko 25% jeftinije,pa i vise kako se broj godina na lease zemlje smanjuje, jer ti u stvari nisi vlasnik zemlje. :)
 
Da vidim da li sam dobro shvatio:

1750 evra/m2 + PDV 18% na tu sumu + 900 evra/m2 ako hoćeš i garažu (ili je garaža obavezna?). A gde je pdv za garažu?
 
Znaci od rezervacija koje su trebale poceti jos u Martu nema nista?
Jos zalosnije je sto uopste postoji povlastice u trgovini kako nekretninama tako i svom drugom robom. Cena kvadrata mora biti ista za sve kupce a donaciju, popust ili subvenciju do odredjene cene, neka gospodin Delta daje kome god hoce...
...Znaci li to da smo mi gradjani drugog reda jer ne radimo za gospodina Deltu?
 
Razlike u ceni nema. Jedino sto je, kako ti kazes, G. Delta uradio, je to sto je omogucio svojim radnicima i kome li vec, da u pred fazi "izaberu" stanove i dobiju eventualno bolje uslove finansiranja. Misko nije bas toliko velikodusan da deli popuste k'o iz rukava..
 
@markan
Mislim da je svo zemljiste u Beogradu leasehold, tj. da se ono samo izdaje za koriscenje, i nemoguce ga je stvarno posedovati.
 
U Beogradu je kompletno gradjevisnko zemljiste u vlasnistvu grada-drzave. Tako je u mnogim evropskim gradovima, mada ne sa kompletnim zemljistem. Na primer u Nemackoj je takodje vrlo cest slucaj da se zemljiste izdaje na 99 godina. To je samo jedna pravna konstrukcija koja je supstitut za svojinu. Posle 99 godina niko ne moze da vas protera sa tog zemljista vec se zakup nastavlja (pod uslovom da zakupac nije prekrsio odredbe prvobitnog ugovora o zakupu). Istorijski, to je ostatak starog cehovskog uredjenja, a kod nas komunistickog shvatanja politickog uredjnja lokalne zajednice. U Engleskoj je i dandans SVAKI delic zemlje u vlasnistvu kraljice.

U Evropi je DANAS osnovna ideja zakupa gradskog zemljista, da se zakupac koji se ne ponasa po dogovoru sa svojim zemljistem moze "proterati", odnosno zakup sa njim raskinuti.

Sve u svemu, zakup na 99 godina je normalna stvar u evrospkim okvirima i ne utice ni na koji na cin na vrednost i cenu izgradjenog.
 
total_evil":1em95zoy je napisao(la):
...Znaci li to da smo mi gradjani drugog reda jer ne radimo za gospodina Deltu?
To znaci da smo, za Deltu, klijentela drugog reda.
Mada, sa jedne strane pogled na Toplanu, sa druge na buvljak (ili buducu autobusku stanicu), sa trece depo GSP i pruga na kojoj vozovi koji u pola noci sviraju sirenom...sta ce ti to?
A i ovako ih ogovaraju za kvalitet radova, nosivost sipova...ko zna, mozda im i padne cena za par godina...
 
Leasehold svakako utice na cenu stana.U Engleskoj je laese uglavnom na 999 godina sto se moze reci da ne utice mnogo.Sve ostalo, 99 god i manje i te kako utice.Evo vam primer:prodje 30 godina i vi hocete da prodate taj stan,tada potencijalni kupci traze kredit od banke koje vrlo tesko odobravaju kredite na nepokretnosti sa leasom ispod 70 godina.
Uostalom proguglajte po internetu malo.U Kanadi je leasehold oko30% jeftiniji nego freehold.
Bilo je odnedavno po novinama da je to jedan od glavnih razloga zasto stranci nece da prave kod nas etc. :| :)
 
relja":66qy6yoz je napisao(la):
To znaci da smo, za Deltu, klijentela drugog reda.
Većina firmi (moram da se ogradim, bar u Americi) ima neke beneficije za svoje zaposlene, tipa ovih koji rade za avio prevoznike koji mogu da dobiju karte ispod tržišne cene. To je svojevremeno i JAT imao, ne znam kako stvari sada stoje. Imam prijatelje koji rade za IBM koji su mogli da kupe IBM laptopove sa popustom (pre nego što su tu diviziju prodali Kinezima). Jedna od firmi za koju sam radio je imala dogovor sa Mazdom za jeftinija kola, i sa Nationalom za povoljniji rent-a-car. Itd.

Ovaj potez je po meni skroz u redu, i čak ne vidim prepreku da neko od Deltinih poslovnih partnera napravi dogovor da i njihovi zaposleni imaju beneficije u dobijanju stanova. Svima lepo, a tebi ako se sviđa šta Delta omogućava ovima koji rade za njih, pošalješ im CV i motivaciono pismo. Sad, da li hoćeš da radiš za Miška zbog 100 evra po kvadratu, to je naravno druga priča. :D
 
Vlada Kalif":33hxigic je napisao(la):
To je svojevremeno i JAT imao, ne znam kako stvari sada stoje.
:nono: st***, mrzim, zaposleni u JAT-u i članovi njihove porodice lete za 10% cene karte... :shok:
Hoću i ja da mi radi neko u JAT-u! :rant:
 
^^ Mislim da to vise ne postoji, znam nekog ko je zaposlen u JAT-u i ona kaze da imaju popust tipa 15-20% na samo njihove letove (kojih nema mnogo).
 
Postojio i dalje diskont 90%, kao u ostalom u svim avio-kompanijama. U svetu slicne povlastice imaju i zaposleni na aeorodromu i turistickim agencijama. Medjutim, sa takvim kartama nije moguca rezervacija, vec ako ima mesta na dan leta ima, ako nema nikom nista. Samim tim one su opcija uglavnom samo kad sam putujes ili u dvoje. Cela porodica vrlo lako moze da ostane na aerodromu.

Zaposleni u aviokompanijama mogu da dobijaju sa velim popustima i karte u drugim aviokompanijama. Ponekad su te karte od drugih aviokompanija cak i besplatne.
 
U danasnjoj stampi pise da je na N.BG u bloku 61 i na jos par lokacija pocela gradnja 2000 neprofitnih stanova koji ce biti prodavani po 700 evra m2.Takodje u Novom Sadu pocinje gradnja neprofitnih stanova po 700 evra.
Samo da konstatujemo da Misko eto i svojim radnicima uzima 1050 evra po m2 profita!!!
;)
 
Ambassador":200hax0r je napisao(la):
Vlada Kalif":200hax0r je napisao(la):
To je svojevremeno i JAT imao, ne znam kako stvari sada stoje.
:nono: st***, mrzim, zaposleni u JAT-u i članovi njihove porodice lete za 10% cene karte... :shok:
Hoću i ja da mi radi neko u JAT-u! :rant:
Tako ti je u vecini kompanija. U BMW-u npr. radnici dobijaju popust na BMW automobile.
 
Hehe pa ovde svaka tri dana neko postavi isto pitanje. Sigurno da ima neki kontakt telefon preko koga se moze doci do informacija o tim stanovima. Oni inace pomerise taj pocetak prodaje vec jedno 5 puta....barem po medijskom pisanju.
 
Evo sta kaze "blic" (znam da je prvi deo teksta za onu temu o Univerzijadi, ali cini mi se da ljudi ne je*******u to ni 2%, koliko sve interesuju stanovi u Bellevilleu).... Txt je dugacak, o stanovima pise na kraju.....

riprema objekata i terena za najveće takmičenje u 2009. godini prilično kasni
Možda i bude Univerzijade
Autor: Branislav Krivokapić | 25.05.2008 - 00:02
Možda i bude Univerzijade

Trinaest meseci pre početka 25. letnje univerzijade, najveće manifestacije ikada održane u Srbiji, mnogo toga škripi. Od planiranih 2,5 milijardi dinara budžetskih sredstava namenjenih za obnovu sportskih objekata i nabavku opreme, do sada je odobreno svega oko 75 miliona. Pa ipak, generalni direktor "Univerzijade Beograd 2009" Siniša Jasnić tvrdi da će do 1. jula naredne godine sve biti spremno.

- Priče da će Beogradu biti oduzeta organizacija Univerzijade nemaju osnova. Radićemo do poslednje sekunde, ali uspećemo sve da završimo. Možda ne onako kako je planirano, ali uspećemo na druge načine. Moguće je da će nas to koštati više od planiranih 200 miliona evra, možda 300, pa čak i 400 miliona, ali to je cena sporog pristizanja planiranih sredstava, zbog čega ćemo mnogo toga morati da radimo u cajtnotu i u poslednji čas - kaže za "Blic nedelje" Siniša Jasnić.
Ministarka omladine i sporta Snežana Samardžić-Marković kaže da politička volja postoji i, takođe, tvrdi da će Beograd uspeti da organizuje Univerzijadu.
- Srpski sport je odličan brend, ali nažalost politika kod nas dominira i o Univerzijadi se nedovoljno govori. A ona je zaista velika prilika za turističko, sportsko, političko i svako drugo pozicioniranje Srbije - kaže Snežana Samardžić-Marković.
Iako je reč o megadogađaju od višestrukog društvenoekonomskog i političkog značaja, a o čemu svedoči i činjenica da će na beogradskoj Univerzijadi učestvovati 1.400 sportista više nego na Olimpijadi u Pekingu, pare iz budžeta sporo pristižu. Siniša Jasnić kaže da je Univerzijada u 2008. dobila 50 miliona dinara iz republičkog i 24,6 miliona iz budžeta grada Beograda. Zbog toga rekonstrukcija 46 sportskih objekata kasni, a rukovodstvo Univerzijade nije u mogućnosti da sprovede plan javnih nabavki. Na primer, uveliko bi trebalo da je raspisan tender za nabavku nameštaja za univerzitetsko selo, ali to bez para nije moguće.
- Pitam ja vas šta bi bili Oksford i Kembridž da nemaju onu čuvenu veslačku trku. Svi ozbiljni ljudi koriste velike sportske događaje za popravljanje imidža i razvoj ekonomije, pre svega infrastrukture. Kod nas je svest o tome slabo izražena. Ne shvata se da će sve to što treba uraditi ostati nama. Najsavremeniju sportsku opremu na trajnu upotrebu dobiće 21 sportski savez u Srbiji. I taj nameštaj, stanovi u univerzitetskom selu, obnovljeni sportski objekti, autobusi kojima će se prevoziti takmičari, sve će to ostati našim građanima. A ti takmičari neće ovde boraviti za džabe. Za hranu i smeštaj oni će dnevno plaćati 45 dolara, puta 15 dana, to je nekih sedam-osam miliona dolara. Bez novca koji će trošiti na džeparac, provod, kupovinu... - objašnjava direktor Jasnić.
Ministarka Snežana Samardžić-Marković ima nešto drugačije podatke. Ona kaže da u budžetu Ministarstva omladine i sporta za 2008. Univerzijada učestvuje sa 670 miliona dinara, od toga 201 milion za materijalne troškove i 469 miliona za investicije.
- Za materijalne troškove u ovoj godini uplatili smo dve rate - 21,3 i 28,2 miliona dinara, a što se tiče investicija, praksa je da novac uplaćujemo tek kad se potpiše ugovor s izvođačem radova, i to prvo avans, a ostatak po realizaciji posla. Ja mogu da se složim sa ocenom da obnova objekata kasni, ali verujem da će do početka Univerzijade sve biti završeno - kaže ministarka, navodeći primere projekata koji su završeni ili se uveliko rade - sportska hala u Smederevu, bazen u Košutnjaku, klimatizacija Hale "Pinki" u Zemunu itd.
Univerzijada u Beogradu najveća je sportska manifestacija koja će se naredne godine održati u svetu, a njen sportski značaj pojačava činjenica da su dve trećine medalja na prošlim Olimpijskim igrama osvojili upravo studenti. Značaj ovog događaja za ekonomski razvoj Srbije i popravljanje njenog imidža u svetu je nemerljiv. Tokom Univerzijade u Beogradu se očekuje oko 50.000 stranaca koji će, prema procenama, zajedno sa sportistima potrošiti oko 400 miliona evra, a slika iz Srbije stići će u svaki kutak naše planete. Ozbiljni i odgovorni ljudi ne propuštaju takvu priliku.
Univerzijada koja će se 2011. godine održati u kineskom gradu Šenženu ima više od deset puta veći budžet od beogradske, a pare koje će Englezi potrošiti na organizaciju letnje Olimipijade 2012. ravne su celokupnom bruto društvenom proizvodu Srbije u 2007. Ako Univerzijada u Beogradu s ovim parama i uprkos svemu bude uspešna, a nadamo se da hoće, biće to ravno čudu. Al' čuda su naš adut. Ipak smo mi nebeski narod.

Mandela dolazi u Beograd
Podršku beogradskoj Univerzijadi dao je i nobelovac Nelson Mandela, prvi demokratski predsednik Južne Afrike, inače počasni građanin Beograda. Po rečima Siniše Jasnića, postoji velika verovatnoća da Mandela u vreme Univerzijade poseti našu zemlju.

Univerzijada Beograd 2009. u brojkama
- 12.000 sportista iz 170 zemalja
- 50.000 turista
- 10.000 volontera
- 3.000 radnih mesta
- 260.000 kvadrata Univerzitetsko selo
- 600.000 posluženih obroka
- 600.000 litara vode
- 1.000 novinara
- 300 sati TV programa, 250 miliona gledalaca
- 160 miliona evra - očekivani prihod od marketinga
- 400 miliona evra - očekivana potrošnja sportista i turista

Koliki su budžeti
Olimpijada London 2012. 26 milijardi funti
Univerzijada Šenžen 2011. 3,3 milijarde dolara
Univerzijada Beograd 2009. 200 miliona evra
Rezervacija stana u „Belvilu“ 5.000 evra

Za razliku od sportskih objekata koji čekaju pare iz budžeta, radovi na gradnji Univerzitetskog sela, odnosno kompleksa "Belvil" u novobeogradskom Bloku 67, a koji finansira konzorcijum "Delta M" i "Hipo banke", odlično napreduju. Slobodan Mihajlović, izvršni direktor kompanije "Blok 67 Associates" koja realizuje projekat "Belvil", već za naredne dane najavljuje predaju na upotrebu upravne zgrade i kaže da će radovi u potpunosti biti okončani pre krajnjeg roka, a to je maj 2009.

A na pitanje kada će početi prodaja stanova u "Belvilu" i koliko će koštati kvadratni metar, Mihajlović kaže:
- Prodajni centar biće otvoren 1. juna i tada će zvanično biti objavljena cena kvadratnog metra. Cena je formirana, ali nije objavljena da bi se sprečile spekulacije kojih je do sada bilo na pretek - od priča da su stanovi lošeg kvaliteta, do tvrdnji da su previše luksuzni. A reč je o stanovima koji se mogu svrstati u srednju višu klasu, urbanog su dizajna i sa ugrađenim materijalima koji po kvalitetu odskaču od onih koji se najčešće koriste u domaćoj stanogradnji. Naravno, uz primenu izuzetno visokih bezbednosnih standarda i najsavremenijeg video nadzora.
Kompleks "Belvil" se sastoji od 14 stambenih i dve poslovne zgrade ukupne površine 260.000 kvadratnih metara. Zgrade su visine deset do 12 spratova sa ukupno 1.788 stanova - od garsonjera do četvorosobnih. U okviru kompleksa biće i šest podzemnih garaža sa preko dve i po hiljade parking-mesta, a u svakoj zgradi postojaće po dva velika lifta koji će omogućavati brzu komunikaciju sa svim nivoima.
Što se tiče cene kvadratnog metra, nezvanično su pominjane razne cifre - od 1.700 pa sve do 3.000 evra, koliko već koštaju stanovi u blizini hale "Arena". A na primedbu da javnost očekuje povoljniju cenu kvadrata, budući da su investitori "Belvila" imali značajne povlastice kada je reč o izmirivanju obaveza za gradsko građevinsko zemljište, Slobodan Mihajlović kaže:
- To pitanje je veštački stvoreno, a činjenica da ga vi ponovo postavljate pokazuje da baš ne vladate materijom. Niko ne može dobiti građevinsku dozvolu ukoliko te obaveze ne izmiruje. Tako je i kada je reč o "Belvilu". Sve obaveze po tom osnovu u celini ćemo izmiriti do okončanja gradnje. Potencijalne kupce smo podelili u dve grupe: one koji će plaćati uz pomoć stambenih kredita i one koji će plaćati gotovinski. I jednima i drugima rezervaciju stana ćemo naplaćivati 5.000 evra. Nadamo se da ćemo sve stanove prodati do početka Univerzijade, a budući da će neki završni radovi biti rađeni tek po završetku takmičenja, useljenje se očekuje najkasnije do 1. oktobra 2009.
 
Vrh