Šta je novo?

Balkanska 2 - [ Stambeni objekat ]

Problem je u lazima, izneverenim obecanjima, nedostatku vizije i uopste bilo kakvog programskog razvoja grada na duze staze.... sve se radu na "o'ruk"

Problem je upravo u tih "888 konkursa za TT" kako je kingdom rekao... Je li moguce da jednom narodu treba skoro citav jedan vek da uredi jedan centralno-gradski prostor... I non-stop oslanjanje na nemanje para sve manje pije vodu (zaboga u tom periodu nesredjivanja TT su izgradjeni NBG, razni Vidikovci, Ceraci, Visnjice...)

Problem je u nedostatku POSTOVANJA prema svom gradu, gradjanima koji u njemu zive i onima koji u njega dolaze...

Cinjenica je da je konkurs raspisan, da su pobedili radovi koji podrazumevaju gradnju (pritom ne narusavaju samu geografiju TT). Takodje je cinjenica da na izlobi konkursnih radova prvonagradjeni radovi su bili prikazani u samoj jednoj varijanti, a ne u tri kako gdin Bobic kaze (sto bih mu verovao)....

Cinjenica je da je gdin Bobic lagao na javnoj raspravi, jer je rekao (svojim usima sam ga slusao) da ce se formirati strucni tim koji ce na kraju doneti odluku i opredeliti se za jedno od dva prvonagradjena resenja ili naci kompromis izmedju njih. da je istina da grad nema novca za taj projekat i da nece uskoro doci na red, ali da svakako nece zavrsiti u fioci vec da je vreme da se TT realizuje...

Takodje moram da primetim da je svaki rad na konkursu podrazumevao i izvesnu viziju ili studiju razvoja prostora do Ekonomskog fakulteta, ali da to niko na javnoj raspravi ni jednom recju nije pomenuo.

Problem je, dalje, i sto je gradski arhitekta autoritarno jednostranom odlukom ponistio konkurs kao takav. Zar jedan grad mora da zavisi od jednog arhitekte sa tako skromnim CV-om.... Mlade arhitekte koje su pobedile na konkursu su zavrnute (ali je njihovo zadovoljstvo potkupljeno konkursnom nagradom, te se nasi arhitekti zadovoljavuju perverzno samo nagradam za crteze, a da pritom gotovo nemaju nista izgradjeno iza sebe)... A pritom se vidi da institucija konkursa u gradu gotovo da nema nikakav znacaj, odnosno da citav proces "demokratizacije urbanizacije" je jedna sarada, maska i igrarija za javnost. Sto se moze potkrepiti cisto malim osvrtom na kapitalne konkurse raspisane u prethodnih osam godina:

- Gradska galerija - koju vise niko ni ne pominje
- Trg slavija, dva konkursa:
*arhitektonsko-urbanisticki konkurs za ceo trg (navodno se prema njemu radi DUP)
*konkurs za spomenik na Slaviji (takodje ponisten jednostranom odlukom, pod optuzbom da je plagijat)
- Stadion tasmajdan - konkurs bio i nista
- Blok 19a - konkurs omalovazen opredeljenjem za drugi otkup (prva tri i prvi otkup zanemareni)
- Plato ispred BDP-a - konkurs bio i nista

I tako dalje, i tako dalje... samo da pomenem da su se isto tako igrali konkursa i ranije, pa tako na netu mozete naci neke radove za plato kod Crkve Sv Marka, a bio je i90tih konkurs za Cvetni trg kada je pompezno najavljivano sredjivanje istog i sta, naravno Q.......

SRAMOTA!

i onda se pitamo zasto smo tu gde jesmo.....
 
Tu gde jesmo smo zato sto se u glavama nasih "celnika" vrti samo jedno te isto: kad ce izbori! A posto isti dolaze na svakih par meseci, ko pa ima vremena da se bavi ljudima, konkursima, potrebama, a o zeljama da ni ne sanjamo...
 
K O N K U R S

za idejno arhitektonsko urbanističko rešenje prostora Terazijske terase
(od Terazija do ul. Kraljice Natalije), sa
anketnim urbanističkim rešenjem poteza od Terazijske terase prema Savskom amfiteatru
(od ul. Kraljice Natalije ka Karađorđevoj ulici).
Predmet i cilj konkursa: Predmet konkursa je prostor Terazijske terase, u
granicama datim u grafičkom prilogu.

- Cilj konkursa je : definisanje javnog prostora Terazijske Terase.
- Zadatak konkursa je : izrada idejnog arhitektonsko urbanističkog rešenja prostora Terazijske terase,
sa elementima parternog uređenja prostora (obuhvata zonu Terazije- ul. Kraljice Natalije) i
anketnog urbanističkog rešenja koje će definisati karakter
kontakta prospekta Terazijske terase i Savskog amfiteatra
(obuhvata zonu od ul. Kraljice Natalije ka Karađorđevoj ulici).
Konkursi koji se raspisuju za pojedine lokacije su 'idejni i anketni' na osnovi kojih
se rade ili delimično rade 'Idejni projekti' - kao prva faza Glavnog projekta.
Podele se nagrade za rešenja, ali ona nikog neobavezuju da se baš tako i gradi.
Obično se uključe nagrađeni autori u tim koji tek onda počne da radi 'Idejni projekat'.

Međutim, skoro uvek se završi sa takvim konkursom i čeka na novac za realizaciju.
Mediji prenesu radove i narod misli da će početi 'sutra' da se i gradi - gotova stvar.
Sa druge strane, konkursi osim što donesu i neki novac nagrađenim autorima, još
više im znači sama nagrada kao referenca za njihove privatne poslove i razne.biznise.
 
Sada sam slusao gospodina bobica na studiu B, rekao je da mu nije jasno zasto se oko TT "dize tolika frka". Samo da bude jasno dokle ide njegovo bahato ponasanje. Autoritet moze da ponese i komponentu bahatosti, ali samo onda kada se ona dobro i zestoko potkrepi kvalitetom. Da je to u pitanju Podreka ili neko od drugih svetskih velikana, ta bahatost bi bila pozeljna.Ovako imamo nesto skroz suprotno...
Dragane,hvala za tekst. On je opet podlozan interpretaciji,ali neka bude i ta su jasno rekli da se nece graditi, a da ih je vecina kandidata pogresno shvatila. Zbog cega je onda uopste dodeljena prva nagrada?Ako svi promase temu, pobednik ne postoji i ne bacaju se te pare, po osmi put. Molim te mi ne reci opet da konkursi sluze da bi arhitekte zivele od necega, pa mi smo komunizam i takav nacin funkcionisanja napustili odavno. Pa to je neefikasno do bola. Da je u pitanju privatni projekat jasno bi mi bilo da ga menjaju ili u nekom momentu odbace. Kada kroz konkurs javnosti das priliku da pokaze svoju ideju, budes konkretniji oko uslova i kazes odmah da se nema novca za nesto kompleksnije. Bobic kao da se nekada poigrava sa nasim zivcima,ponasa se kao da je ovaj grad njegova svojina. Setimo se bloga na B92, vredjao je neke od ucesnika i nazivao ih svakakvim imenima. Pa koliko god da neko nije strucan ili u pravu, ako je gradjanin ovog grada- KVALIFIKOVAN je da postavlja pitanja i dobije odgovor. Nema opravdanja za takvu bahatost, neka ne radi taj posao ako ga psihicki iscrpljuje i ako za njega nema mentalne snage.
A o arhitektonskim podvizima bobica necu nista da pricam, reci cu samo da se vrlo rano i oshtro mimoilaze sa mojim ukusom. Neka o tome govore oni koji mozda znaju koliko je cenjen u svetu, u akademskim zajednicama koje se time bave...
Sledeci ponedeljak na studiju B, bobic ce pricati o jos jednom konkursu koji je raspisan-za uredjenje velikog parka na N.Beogradu. Hehe,unapred se radujem :)Za sada sve ide po oprobanoj recepturi...
 
Eto, sramota je da jedan rodjeni Beogradjanin kao sto je Boris Podreka nikada nije nista izgradio u ovom gradu (muzej nauke i tehnike je jos uvek samo mrtvo slovo na papiru), ali zato trpimo teror jednog cikice koji je umislio da mu je BG licna avlija... da se razumemo, ja i dalje ne mislim da je Bobic jedini i svemocni, ali sada mogu da kazem da je personifikacija sve zatucanosti u Beogradskim arhitektonskim krugovima

prosto sam sebe hocu da napljujem sto sam ga brani tolike godine (ej, godine), sto sam mu davao kredit i imao poverenja u njegove dobre namere (i dalje mislim da su namere njemu dobre, ali za njega, ne vise i za mene) i prosto zalim sto sam jeo govna i suprostavljao se forumasima kao sto je Lucifer, branivsi Djoleta, kada se sada vidi iz aviona da su ljudi bili sve vreme u pravu.
 
Terazijska terasa u zelenilu
Prema detaljnom urbanističkom planu, podseća Bobić, ovaj ekskluzivni prostor u centru grada predviđen je
za park bez komercijalnih i kulturnih sadržaja. Autorski dvojac jednog od dva prvonagrađena rada na
prošlogodišnjem konkursu Dejan Milanović i Gvozdana Šišović učestvuju u izradi idejnog projekta u saradnji
sa projektantskim biroom „Zelenila Beograd”.

– Arhitekte rade na idejnom projektu – objašnjava Bobić – koji ćemo za mesec dana predstaviti javnosti kako
bismo čuli šta građani misli o tome. Njihov zadatak je da razrade deo svog projekta koji se odnosi na obnovu
parka, ali bez gradnje bilo kakvih objekata koji su inače ponudili u nagrađenom rešenju.
Prostor ćemo trajno urediti kao gradski park i biće očuvana vizura prema Savi.

Kakav će izgled poprimiti lokacija sa koje će prolaznici moći da uživaju u pogledu na nepreglednu sremsku
ravnicu biće poznato kada projekat bude završen.
Zasad je izvesno da će imati staze, klupe, fontanu, drveće, cveće i rasvetu.

Na Terazijskoj terasi urbanisti su lomili koplja skoro dva veka.
Za uređenje ovog izazovnog javnog prostora organizovano je osam konkursa. Nijedno pobedničko rešenje
nikada nije realizovano osim projekta sa konkursa iz 1991. godine prema kojem kompanija „Mali kolektiv”
završava stambeno-poslovni kompleks u Balkanskoj 2.

Osnov svih dosadašnjih planova i konkursa predstavlja koncept koji je 1929. godine postavio arhitekta
Nikola Dobrović. Prema njegovom projektu, Terazijska terasa postala bi plato sa vrtovima, bazenima i
fontanama oivičena dvema zgradama u Balkanskoj i Prizrenskoj ulici. Najbliža veza centra grada sa rekom,
prema Dobrovićevoj zamisli, bio bi prodor od Ulice kraljice Natalije do Karađorđeve.
ceo text : http://www.politika.co.yu/rubrike/Beograd/Terazijska-terasa-u-zelenilu.lt.html
 
Pa ako se izgrade fontane i urede vrtovi, kako ce posle jednog dana da se ispod TT izgradi trzni centar? :)
Ovako napravis parkic, pa ga uklonis za dan kad ti treba plac za trzni centar.
Ja sam prvo mislio da je park definitino resenje, ali sam sve vise misljenja da je ovo samo nacin da se jedan plac stavi u štek do prve prilike.
 
dziggy":1ovr0rr2 je napisao(la):
Fasada mi se bash dopada...
A meni se isto prvo skroz dopala, a sada sam ubedjen da je omaseno. Posto je boja ploca vrlo slicna boji plocica na hotelu Moskva, doslo je do dva nezeljkena efekta:1. fasada izgleda neprikladno prosto i jednostavno, takoreci bedno spram zgrade hotela Moskva - kao njen jeftini nastavak; 2. ploce ipak malo vuku na roze sto se ne bi primetilo da pored zgrade nije hotel Moskva koji ima stvarno zute ploce. To rozikato malo deluje seljacki.

Sada mi se cini da je trebalo da obloze fasadu zift crnim plocama.
 
One slike su jako loše ( a i nema ništa novo na njima), pa kad bude sve završeno

i pušteno 'u rad' ,moći ćemo bolje da prosudimo o B2... a bolje je nego što je bilo. :)
 
Za sada B2 izgleda jako elegantno i lepo se uklapa u sredinu.

Ljudi su izgleda vec zaboravili na sta je ta lokacija licila pre nego sto je B2 poceo da se gradi.
 
Taško Načić: "Jel si ti bata ili seka?"
To je snimano u tom parku... :)

Ne znam, mmeni je bilo lepše ranije, i videla se letnja bašta bioskopa 20. oktobar, šteta što nije radila..
 
По мени биће лепше него што је било раније када се заврши зграда у сваком случају таман су фино заклонили оно зло од зграде, али нешто ми много споро иде ово постављање фасаде не знам у чему је проблем.
 
Ta logika bolje-nego-ranije moze da se upotrebi kada vas domacica pita kako joj je ispao koh, a ne kod zgrada koje ce stajati tu gde su sazidane narednih 100 i vise godina.
 
Mene uzasno zanima kako ce ta najavljivana hi-tech zgrada izgledati iznutra (videcemo, nadam se) a spolja mi se cini sasvim korektno.
 
Lucifer":2yhts113 je napisao(la):
Ta logika bolje-nego-ranije moze da se upotrebi kada vas domacica pita kako joj je ispao koh, a ne kod zgrada koje ce stajati tu gde su sazidane narednih 100 i vise godina.
izvinjavam se zbog posta sa jednim komentarom ali:

:lool: koh :laugh: shnenokla :)
 
kad ce vise kraj ovoj zgradi?? grade vec dve tri godine..
 
Danasnje slike.

Skinute su skele sa srane zgrade koja gleda na balkansku, na ostalom delu su radovi u zavrsnoj fazi na izradi fasade.

 
bojan87":2tvnwm8u je napisao(la):
Skinute su skele sa srane zgrade koja gleda na balkansku, na ostalom delu su radovi u zavrsnoj fazi na izradi fasade.
Sviđa mi se ovaj deo fasade prema Balkanskoj -- svedeno, jasne linije, smiren ritam, asocira na nešto stately, stabilno i trajno, u najmanju ruku izgleda kao mesto gde se vrti ozbiljna kinta. Jedino mi ne idu u glavu ovi prozori na ćoše? To ako se zarati da proture pušku i kontrolišu ko ide Balkanskom?
 
malo su me plocice raocarale...odaju isuvise klozetski uticaj, nego onakav kakav je trebalo.., no dobro, sta se sve gradi ovo je superiska za ovu lokaciju, neupadljivo i ok
 
и стварно, ако упоредимо фасаду москве и ове у балканској број два, као небо и земља... али ајде, валда су стручњаци који су смишљали колорите узели у обзир тај однос. :cool:
 
Grejanje na dugme u „pametnoj zgradi”
Kada se budu vraćali sa poslovnog putovanja ili sa odmora u egzotičnim zemljama, žitelji „pametne zgrade” u Balkanskoj 2, redom biznismeni i ljudi sa dubljim džepom, moći će sa nekog svetskog aerodroma da pošalju SMS sistemu upravljanja u svom domu i podese temperaturu kako bi ih dočekala rashlađena spavaća soba, da obaveste osoblje „pametnice”da žele da im se napuni frižider ili da naruče karte za večernji izlazak u pozorište.

Sistem će njima poslati poruku na mobilni telefon ako nešto krene po zlu u stanu, ali ne moraju da brinu jer će se za njihovu imovinustarati protivpožarni i protivprovalni sistem, alarm za otkrivanje ugljen-monoksida i radnici obezbeđenja.

Novinarima je juče predstavljen apartman na trećem spratu, u koji će sedište za Srbiju smestiti Moskovska banka.

– Zainteresovanih ima više nego dovoljno. Teško da ćemo uskoro dizati još jednu ovakvu zgradu, ali pre svega zato što ne možemo da nađemo drugu podjednako privlačnu lokaciju – kaže Dragan Praštalo, izvršni direktor „Malog kolektiva”, investitora u „pametnu zgradu”.

Stanarima će biti dostupni digitalna televizija i telefon i neograničeni bežični internet, stanove će moći da zagreju i pre početka grejne sezone jer će kroz zidove teći voda čiju će temperaturu unutrašnji kontrolni sistem dizati do 35 stepeni.

Visok stepen tehnologije ugrađen u „pametnicu” usporio je završetak radova, prvobitno predviđen za kraj prošle godine, potom planiran za ovaj mesec. Sada se najavljuje da će se stanari useliti početkom septembra. Nijednom od njih nije omogućeno da kupi apartman, tako da će oni iznajmljivati rezidencije.

V.V.
[objavljeno: 17/07/2008]
izvor Politika
link http://www.politika.co.yu/rubrike/Beograd/Grejanje-na-dugme-u-pametnoj-zgradi.lt.html
 
Vrh