Šta je novo?

Avalski Toranj - [ Telekomunikacije | 201m ]

@ dziggy

Ne možeš da porediš privatne kuće i Toranj, verovatno nemaju para da završe fasade pa im stoji tako, bar imaju gde da žive.
 
Ма, не бринем ја толико за те рефлекторе, него да се све лепо одржава, нарочито ти лифтови. Познато је да на оном оригиналном торњу они деценијама нису радили, па се није могло на видиковац.
 
Било би сјајно, ако ће тај ресторан на торњу да почне да привлачи људе тамо у вечерњим часовима, када би неко обновио оно шеталиште на врху (које је некад имало бандере, које су сада полупане)... Ипак, верујем да би то неко брзо опет разбуцао :(
 
Kran se spustio sada na podnožje :)

p1010619k.jpg
 
Kako mocno izgleda jedva cekam da bacim pogled odozgo :)
 
Da li je neko čuo nešto o "svečanom otvaranju" tornja u utorak, 20. oktobra? Previše se ćuti o tome. Imam 2 teorije:

1. Neće sve biti završeno do 20. oktobra pa je glupo praviti vatromete i otvarati šampanjac ako će okolo da bude blato a liftovi nemaju vrata...
Političari znaju da ovaj objekat vuče puno poena i sigurno ne bi propustili šansu da od svega ovoga naprave papazjaniju. Pričalo bi se o tome već nedeljama unazad da je sve OK. Pošto ovaj objekat nema veliku (u odnosu na recimo mostove itd.) funkcionalnu vrednost, meni i nije neki "skandal" što kasni. Mislim da su ga završili izuzetno brzo, imajući u vidu koliko je ovo zahtevan projekat, u kakvom je stanju naša građevinska struka i odakle je dolazilo finansiranje. Da se razumemo, meni je izuzetno drago što smo ponovo izgradili ovaj toranj, jer on ima snažnu i kompleksnu simboliku. Ali bolje da ga lepo završe do kraja i onda otvore, nego da jure neke političke datume.

2. Medvedev je u Beogradu pa će da daju njemu da ga otvori - ali zato ne žele gužvanjac na Avali pa ćute o tome
Verujem da tajne službe ne bi volele da se prilazni putevi Avali zakrče znatiželjnicima. Cenim da bi desetak hiljada ljudi došlo da je objavljeno da će biti svečano otvaranje (sa muzikom i vatrometom, klasika)...

Pritom bi od svečanog otvaranje prilično jeftino mogao da se napravi pravi spektakl - pošto će toranj, ako se ne varam, biti predat na korišćenje RTS-u, oni bi mogli da urade dobro produciranu emisiju, sa mini-serijalom par nedelja pre otvaranja (istorijat tornja, sigurno imaju neke arhivske snimke gradnje prvog i sigurno su snimali izgradnju novog) da malo "narajcaju" raju. Onda malo nekog laser-šoua i vatrometa, dati originalnim i novim arhitektima i inženjerima da se prvi odvezu gore (a NE političarima, što će naravno biti teško), izvući neku nagradu među (recimo) studentima arhitekture & građevinarstva da sa njima budu prvi u liftu... Promovisati to kao uspeh građevinatrstva, a NE kao uspeh novca i političara ili kao novu pobedu nad Turcima & ostalim narodnim neprijateljima...

Eh, pusti snovi! :)
 
Sredjuje se sve na avali i spomenik sovjetima poginulim u avio mnesreci pa mislim da ce torani i spomenik nenadano obici meda i tadic :p
 
Нема шансе да Медведев посети Београд на дан ослобођења, а да не обиђе споменик двојици маршала који су у том подухвату учествовали.
 
Avalski toranj danas, kran je sklonjen, pretpostavljam da je to - to... (klik)



Ostalo je okolinu u podnožju da urade, to i dalje ne izgleda završeno.
 
Hvala ACR

a pilon na Adi niži 4 metra od ovoga, ima vrat da istegnem da ga sagledam :p
 
Nadam se da ova dva kabla što vise sa strane neće ostati tu dugo...
 
I? Sta bi sa tornjem? Nista od otvaranja sutra, a? :(
Ima li neko neki info...
 
Pa 20.oktobra, zar nisi čuo!? :grand:
Pričalo se na tv, radiju, dnevnoj štampi, ma svuda....
I znaš šta još-svečano će biti otvoren u prisustvu ruskog predsednika Medvedeva!Aha!
Nego, kad će taj 20. oktobar?Uskoro? :rolleyes:
 
Nesto sam sad citao po forumu i frapirao se:

Влада":1ix3g7c1 je napisao(la):
Na krovu grada
M. J. - D. L. K., 23.01.2008

NEISKORIŠĆENI potencijal prestonice je restoran na vrhu "Genekscentra", koji je projektovan kao rotacioni, ali ta ideja nikada nije zaživela. Nedostaje samo mehanizam - identičan onom koji pokreće rotacione bine u pozorištu, pa da se pred očima gostiju u "kafani koja kruži" smenjuju pejzaži. Sledi privatizacija ovog novobeogradskog zdanja, a njegov projektant, arhitekta Mihajlo Mitrović, kaže da će odmah pokucati na vrata novog gazde i tražiti da se ovaj mehanizam konačno ugradi.
- To bi bio pravi poklon gradu - priča Mitrović. - Koliko je sa "Geneksa" dobar pogled, svedoči podatak da je prilikom gostovanja nekadašnjeg američkog predsednika Džimija Kartera, tu bio glavni centar odakle se "snimalo" njegovo kretanje. To je logično, jer se iz restorana grad vidi "kao na dlanu" i boljeg pogleda nema.

U vreme izgradnje popularnih kula, samo desetak evropskih metropola imalo je ovakav toranj sa pokretnom kafanom. Mitroviću je kao model poslužio restoran u jednoj frankfurtskoj pivari. Kaže da se plan nije ostvario jer je kompanija "Geneks" želela da prostor koristi za sopstvenu prezentaciju i nije imala interes da se rotacioni mehanizam ugradi.
- U više navrata sam pokušao da izdejstvujem mehanizam, kontaktirali smo i odeljenje firme AEG, koje proizvodi pozorišne bine, ali stvar se do dana današnjeg nije pomerila sa mrtve tačke - nastavlja arhitekta. - Razgovarao sam i sa pokojnim gradonačelnikom, Nenadom Bogdanovićem, inače mojim školskim drugom, ali ni on nije bio zainteresovan. Ne razumem zašto je to tako, jer u pitanju je mala investicija. Jedno od opravdanja koje sam čuo je da bi se tako izmešali poslovni ljudi koji u zgradi rade i posetioci restorana, ali ni taj razlog ne stoji, jer sam projektovao i zasebni ulaz, koji uopšte ne bi imao veze sa glavnim holom. Nikada nije napravljen.

Želja arhitekte je da se pokrene šira akcija za rotacioni restoran.
- "Geneks" je Beograd, a Avala je Srbija, jer sa Avale "puca pogled" na Šumadiju. Sa ove planine grad se vidi kao mala maketa, a sa kula kao velika. Ovo su jedini pravi prestonički vidikovci na zdanjima, jer palate "Beograd" i "Ušće" nisu dovoljno visoke.

"BELVI"
PRIRODNI vidikovci sa kojih se pruža pogled na okolinu nazivaju se "belvi", a u Beogradu je terazijski plato lokacija sa koje se pejzaži najbolje mogu videti. Projektom njegovog uređenja predviđeno je da postojeći park ostane, a da se deo terase pretvori u trgovačku zonu.

AVALSKI TORANJ
KADA u decembru bude završena izgradnja Avalskog tornja, na njegovom vrhu će se nalaziti najviši restoran na Balkanu, površine veće od sto kvadratnih metara. Tender za iznajmljivanje ovog prostora biće raspisan početkom maja. Za sada je izvesno da će ulaznica koštati deset evra, a brzi liftovi će za manje od jednog minuta voziti goste do vrha.
izvor Vecernje novosti
link http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=114903&datum=2008-01-24
10 evra? Pa ko ce ici gore?
 
LOL. Ja imam veliku zelju, i govorio sam neka je kafa i 5 evra ne smeta, ali sad iz principa ni sa puskom uperenom u ledja necu ici gore ako se ovo ispostavi kao tacno (za ulaz 10e), cak i da me puste dzabe.

Razumem da gore restoran bude skuplji od proseka u gradu, razumem i da se placaju npr. teleskopi koji bi gore bili postavljeni, ali 10e samo da se popnes je bezobrazluk.

Voleo bih da mi neko kaze ko je bio u Francuskoj, koliko se npr. naplacuje penjanje na Ajfelov toranj? (nemam nameru da poredim avalski i pariski, samo pitam da se smirim malo :)
 
Za Empire State je fora $20-25 do prve opservatorije, i još dodatnih $15-20 ako hoćeš na sam vrh.
 
Vrh