Šta je novo?

Avalski Toranj - [ Telekomunikacije | 201m ]

HaLyl":6b1gxgwm je napisao(la):
btw meni je ovaj praski toranj poptuni hit!
Podseca me na onu skalameriju iz filma Kontakt, sa Dzodi Foster :)
Za 10ak dana idem u Prag i jedva cekam da ga vidim izbliza.
haha, srećan put! poseban je to osećaj jer je i meni uvek bio omiljen :)
svake večeri sam ga posmatrao sa hotelskog prozora jer je baš prijatno osvetljen

goldstein":6b1gxgwm je napisao(la):
Autor teksta se izgleda loži na reč kolos.
..od koje mi redovno pripada muka :mad:
 
Toranjmagla.jpg


Sa mog prozora
 
Uz svu onu izmaglicu, video se i sa udaljenosti od oko 17km tj. sa Bez. Kose. :kk:
 
Pa gde si nasao nas i japan da uporedjujes,zamisli koliku senku baca,ove zgrade iza njega,sunca ce nece nagledati!
 
Ово светло некако не осликава облик торња...ишао сам често у последњих месец дана на викендицу у Врчину и торањ ноћу обликом уопште не подсећа на торањ дању...

Јел зна неко да ли је ово коначно осветљење?

Из даљине из које га ја видим, светло стуба је скоро подељено на два дела, тј, скоро да се уопште не осветљава средина, онда гондола готово не осветљена осим прстена и онда горе до пола осветљена антена са конструкцијом...некако ми делује недовршено...

Резиме, фали јаче осветљење стуба (или мало другачије усмерено), осветљење гондоле на неки начин који не уништава поглед са торња онима који су у њему, тј. да не туку рефлектории у гондолу него да се то другачије реши а да се из даљине тотално схвати облик и наравно да се цала антена са конструкцијом осветли, што се више сужава антенски стуб и антена да туче јаче светло да би се из даљине сваки део видео подједнако добро ...
 
"Blic"":9wpnwgi3 je napisao(la):
Dozvole stižu do kraja meseca
Autor: D. MILIĆEVIĆ | Foto: M. Ilić, B. Puljević | 23.11.2009. - 08:14

Jedan od simbola Beograda, čuveni Avalski toranj, dobiće dozvolu da počne sa radom 27. novembra, a svečano otvaranje će biti zakazano ubrzo posle toga, potvrđeno je „Blicu“ u Ministarstvu za zaštitu životne sredine i prostorno planiranje.

- Sve kontrole su obavljene i sigurno je da će Avalski toranj do 27. novembra dobiti upotrebnu dozvolu, ali još se ne zna tačan datum svečanog otvaranja. Međutim, izvesno je da se od trenutka dobijanja dozvole neće dugo čekati da toranj počne sa radom – kažu u Ministarstvu za zaštitu životne sredine i prostorno planiranje.
Obnova Avalskog tornja je trajala četiri godine, a već sada se zna kojoj nameni će deo ovog prostora poslužiti.

- Vlada Srbije ukupno je za izradu tehničke dokumentacije, izvođenje radova i nadzor izdvojila oko 12 miliona evra, ali je izgradnja tornja finansirana je i dobrovoljnim prilozima građana. Na 119. metru tornja je predviđeno da će se nalazi kafe - restoran, površine oko 100 kvadrata. U prizemlju su prostorije koje će se dati u zakup nakon raspisivanja tendera, a tu je predviđeno da budu i suvenirnice ili kafei – kaže za “Blic” Aleksandra Damjanović Petrović, pomoćnik ministra u Ministarstvu za zaštitu životne sredine i prostorno planiranje.
Avalski toranj je sagrađen daleke 1965. a porušen u NATO bomardovanju 1999. godine. Rekonstrukcija je otpočela 2005. godine, trebalo je da počne sa radom 29. aprila ove godine, tačno na dan kad je pre deset godina srušen, ali je taj rok malo pomeren. Inače, Avalski toranj je sa visinom od skoro 203 metra bio najviša građevina ovog tipa na Balkanu, a sad će biti još viši.
- Avalski toranj će i sada biti najviša građevina na Balkanu sa visinom od 205 metara. Osim toga, on je karakterističan po veoma visokoj i vitkoj liniji. Ima veoma karakterističan geometrijski oblik, jer mu je poprečni presek u obliku jednakostraničnog trougla, stranica dužine sedam metara. U tornju su ugrađena dva veoma brza lifta, tako da će se od prizemlja do restorana na 119 metru, stizati za oko 40 sekundi – navodi Aleksandra Damjanović Petrović.
Zašto mi se javlja da će Mrka da ga otvori 29-og novembra :laugh::lool:
 
Ovaj ja ne bi da neko pomisli da sam lud ali danas smo nas petoro u kolima konstatovali da je toranj kriv i da je to vidljivo golim okom :| :| :|
 
bgexplorer":gw7mvpjh je napisao(la):
Ovaj ja ne bi da neko pomisli da sam lud ali danas smo nas petoro u kolima konstatovali da je toranj kriv i da je to vidljivo golim okom :| :| :|
sad necemo morati da idemo u pisu da vidimo krivi toranj:cool:
 
bgexplorer":1g04dbzm je napisao(la):
Ovaj ja ne bi da neko pomisli da sam lud ali danas smo nas petoro u kolima konstatovali da je toranj kriv i da je to vidljivo golim okom :| :| :|
to što je put na kome ste bili pod nagibom ne znači da je toranj kriv.
 
bgexplorer":2jmsn6yd je napisao(la):
Ovaj ja ne bi da neko pomisli da sam lud ali danas smo nas petoro u kolima konstatovali da je toranj kriv i da je to vidljivo golim okom :| :| :|
To je optička varka, fenomen u perspektivi. Ako studiraš arhitekturu, bilo je (biće) reči o tome na predavanjima iz perspektive ili nacrtne geometrije... ;)

Jedan sličan fenomen je da kad gledaš sa vrha objekta, onda ti se čini višim, a kad gledaš odozdo, čini ti se da je niži, a kad se približiš tornju, onda imaš utisak da pada...

Inače, svaka čast što su ga sagradili ali meni je krivo što nisu na nekoj drugoj lokaciji, bliže centru...
 
Svetli fino ovaj pleh na vrhu tornja :)

Zivecu u laznoj nadi da ce to mozda ispraviti jednog dana ali i pored toga mi je odlican
 
Vidi se da je toranj dobio jos jedan prsten osvetljenja ... samo kad bi antena bila do kraja osvetljena
 
Vrh