Šta je novo?

Avalski Toranj - [ Telekomunikacije | 201m ]

CrazySerb":jhsrgh3q je napisao(la):
Ne znam gde se jos grade novi telekom. tornjevi ..
Grade se u svakoj 'normalnoj' zemlji na ovoj Planeti.
Kanali i frekfrence za emitovanje se smatraju za nacionalno dobro i
dodeljuju posebnim zakonom, a države imaju međunarodne zakone.

Satelitski signal koji se zakupi za TV ili sl., može da se isključi za 1/2sec.
Mnoge Javne službe koriste ovakve telekom. tornjeve : vojska,policija,mob.operatori,
pošta, hitna pomoć,vatrogasci,...itd., a Toranj na Avali će opet imati veliki domet.

ps .. takvo pitanje je već postavljeno na 3.str. i dati neki odgovori na njega :
http://www.beobuild.net/discussion/viewtopic.php?id=27&p=3
 
avalskitoranj1ar9jz0.jpg

pun format : http://img338.imageshack.us/img338/5872/avalskitoranj1ar9jz0.jpg

avalskitoranjgi4ed1.jpg

pun format : http://img261.imageshack.us/img261/2952/avalskitoranjgi4ed1.jpg

fabrikabetonasakrananaads3.jpg

pun format : http://img108.imageshack.us/img108/2675/fabrikabetonasakrananaads3.jpg

Pozajmljene slike, nisu baš najnovije, ali dok ne dođu o spajanju nogu ...
 
AVALSKI TORANJ BIĆE IZGRAĐEN DO KRAJA GODINE
28.1.2008 15:47 BEOGRAD - Avalski toranj, koji je srušen u NATO bombardovanju 1999. godine, biće potpuno izgrađen do kraja ove godine, najavio je danas predsednik Udruženja novinara Srbije Nino Brajović.
''Očekujemo da ovih dana budu spojene sve tri 'noge' Avalskog tornja, što je bilo predviđeno za decembar prošle godine, ali zbog hladnog vremena i magle tokom tog meseca radovi su odloženi za januar'', rekao je Brajović.
Izvor: Tanjug
Link: tanjug.co.yu
 
15.Mart 2008. Pozdrav svima. Prvi put ostavljam post na ovom forumu, ali sam ga rado posećivao. Danas sam bio na Avali, i evo par slika sa gradilišta. Btw... vreme je bilo predivno pa preporučujem svima da se prošetaju...
HPIM4005manja.jpg


HPIM4000manja.jpg
 
Možda su noge i spojene, a smetala im je magla više dana ( nedelja) jer se spajanje
radi sa osam optičkih instrumenata radi velike preciznosti tog osetljivog mesta Tornja.

Vidim da između nogu još stoje metalni podupirači, pa je moguće da sada finiširaju
spajanje, jer ima i lepih dana, a čekam da ih sklone pa da idem da čestitam radnicima. :)

ps. ..'aleksa', kreni da čitaš ovu temu od početka pa ćeš dobiti odgovore na sva pitanja.
 
pa da. Zvucis mi iznedajeno. Od pocetka je jasno da ce se raditi identicni toranj
 
^^ zato sto je taj toranj jedinstvene umetnicke i estetske vrednosti... na kraju i sentimentalne.. lep je i elegantan
 
Današnji klinci se tornja uopšte i ne sećaju. Uvek je bio cool osećaj kad ga vidiš posle dolaska sa letovanja. Čim izadje iza nekog brda, znači kuća je blizu. Kako sam se još od malih nogu bavio nekom radio tehnikom, uvek su medju nama klincima raspredane neverovatne teorije o snazi avalskog predajnika: te predajna elektronska cev je velika kao soba, a hladi se ovako ili onako.... te toliko i toliko Kilovata itd. Sve u svemu, takav predajnik nije postojao nigde više u univerzumu...

Postavlja se pitanje zašto ga je nato srušio? U današnje vreme ovakvi tornjevi ipak ne predstavljaju ono što su predstavljali šezdesetih godina. Današnja mreža Tv predajnika se zasniva na većem broju jevtinijih tranzistorskih repetitora. Takođe, početkom 70ih godina se krenulo sa radom na UHF području, pa velike snage i nisu više bile tako važne. Činjenica je da RTS zbog ovog rušenja nije bio ni na koji način usporen. Nisu ni oni u Pentagonu toliko glupi da to nisu predvidjali.
Ja imam teoriju da je toranj na neki način predstavljao falus nacije! Na vrh brda od 511 metara, još i toranj od 200 i kusur. Sve ukupno preko 700 metara! Zato je i srušen, da se ne kurčimo mnogo. E, pa zato ga ponovo dižemo! Iz istog razloga su i amerikancima srušili kule bliznakinje. Samo kako su amerikanci beogradjanku ostavili na miru? Ona je ono baš oblikom :)
(iz filma-Dečko koji obećava)

HPIM4003mala.jpg
 
msb":2go0a36h je napisao(la):
... Zato je i srušen, da se ne kurčimo mnogo. E, pa zato ga ponovo dižemo!
Jasno je da su ga srušili zato što je bio simbol Beograda, pa time i Srbije.

E, zato ga ponovo i obnavljamo! ... jer je on u našim srcima uvek bio 'živ' i Avala
je kao ćosava bez Tornja, nije kompletna i nekako je 'manja' i niza - tužna.

Posebno što je Toranj određena arhitektonska vrednost, kao spomenik,pa se zato i
obnavlja da spolja izgleda skoro sasvim isto ( osim nove antene), ali sa novim materijalima
i značajno boljim tehničkim i ostalim elementima unutar i oko samog Tornja na Avali.
 
dragan":xt4s1zyk je napisao(la):
msb":xt4s1zyk je napisao(la):
... Zato je i srušen, da se ne kurčimo mnogo. E, pa zato ga ponovo dižemo!
Jasno je da su ga srušili zato što je bio simbol Beograda, pa time i Srbije.
Pre nego što je Toranj srušen, tri puta je pogađana trafo-stanica koja ga napajala, ali je u "rekordnom roku" obnavaljana. Isti je slučaj bio i sa grafitnim bombama, koje su dugo bacane na dalekovodoe, ali su kvarovi u "rekordnom roku" bili otklanjani, posle im se dokurčilo pa su spičili razvodno polje, a to ne možeš tako brzo popraviti.
Previše su komplikovani odnosi tada bili, i trebalo bi dosta analizirati veliki broj stvari da bi se u potpunosti shvatili neki razlozi, ja se na takve paušalne konstatacije ne bih oslanjao.
 
msb":3vwz0p34 je napisao(la):
Na vrh brda od 511 metara, još i toranj od 200 i kusur. Sve ukupno preko 700 metara! Zato je i srušen, da se ne kurčimo mnogo. E, pa zato ga ponovo dižemo!
Samo da ispravim, toranj se nije nalazio na vrhu brda (tamo je spomenik neznanom junaku), nego znatno niže, mislim na oko 400-450m, ako neko drugi bolje zna neka me ispravi :)
 
@ Ambassador
Kakve 'paušalne konstatacije' ?! ... o čemu ti to pričaš?
Jel za tebe Toranj nije bio jedan od simbola Beograda?

Mogli su samo da sruše antenu ( kao i što jesu), ali
srušili su namerno ceo Toranj.
 
Mislim da je malo preuveličavanje (ne mislim da nije simbol Beograda, već šta je i zašto srušen), ali dobro, nema veze. Važno je da se gradi novi, i da će imati dobru protivpožarnu zaštitu, pa će moći da se penje na njega.. ;)
 
^^^ Mada obicno podrzavam razbijanje te mistifikacije nacije/grada/naroda kao zrtve ... ovaj put moram da kazem da je prilicno jasno da je toran gadjan (izmedju ostalog) i zbog simbolicke vrednosti. mogli su ga samo onesposobiti preciznim pogotkom, ali su odabrali da ga sruse... i ja tim ljudima i dan danas placam porez... :(
 
Steva":7odlepmq je napisao(la):
Samo da ispravim, toranj se nije nalazio na vrhu brda (tamo je spomenik neznanom junaku), nego znatno niže, mislim na oko 400-450m, ako neko drugi bolje zna neka me ispravi :)
Potpuno si u pravu spomenik je podignut na najvisem vrhu dok se toranj nalazi na drugom vrhu po visini , levo od cuvene avalske kafanice:)
 
Toranj je keva! Ja sam 87o i imam par slika u glavi tornja (pogled pored cuburskog parka iz maksima gorkog, i povratak sa zimovanja i letovanja i znak da dolazimo u bg) . I secam se da su nas u 3-4 razredu vodili na avalu i da smo bili ispod tornja al ga nesto nisam bas zagledao... :) bio je neki ultra park u kom smo se igrali :)
 
Nadam se da se nećete ljutiti zbog par desetina metar offtopic-a, ali mislim da je najzgodnije ovde pitati.
pitanje 1:
HPIM4013malamanjiq.jpg

Ova oronula kućica se nalazi 50ak metara južno(mislim) od tornja. Izgleda kao deo kafane, i kao da je koriste za magacin. Izgleda baš neobično, posebno krov, pa verujem da joj je istorija bila drugačija. Jel zna neko nešto o njoj? Prava je šteta što propada, jer bi sigurno bila super da se renovira. Takodje, stubovi osvetljenja oko spomenika verovatno nisu ofarbani još od kad su postavljeni (30 i neke), pa ih rdja polako drobi. I to je šteta, jer takvih stubova više nema u Beogradu.

pitanje 2:
raketepospomeniku.jpg

Da li su ove rupe po granitnim (?) kockama od bombardovanja ili od nešto mladjih vandala? Prosto mi je neverovatno da se mogu napraviti takve rupetine bez eksploziva.... Opet, ako je nato.... šta reći.....
 
prvo pitanje - bas interesantno, verovatno neki planinarski dom

drugo pitnaje- navodno jos iz vremena oslobadjanja Beograda pred kraj II svetskog rata.
 
Vrh