Šta je novo?

Avalski Toranj - [ Telekomunikacije | 201m ]

To i kazem.Ako znas jos nesto prosledi mi na temi za Zvezdarsku sumu na zelenom podforumu ili preko PM.Hvala :)
 
На врх Авалског колоса крајем јануара
Употребну дозволу колос добија 22. децембра, али ће спектакуларно пресецање врпце бити организовано најраније крајем јануара 2010. године

Трокраки авалски колос биће свечано отворен после 22. јануара следеће године, сазнаје „Политика”. Употребна дозвола, коју ће торањ добити за седам дана, постаће до тада правоснажна што је после безмало три године градње последња карика која ће омогућити да овај симбол престонице поново угости посетиоце. За пресецање врпце „феникса” који су из пепела винули неимари предузећа „Ратко Митровић – Дедиње” планиран је велики спектакл на отвореном са падобранцима.

Без обзира што је досад неколико пута најављивано да ће горостас отворити врата до краја ове године јер су завршени грађевински радови, док не буду готове све контроле предвиђене законом, то се неће догодити, објашњава Александра Дамјановић-Петровић, помоћница министра животне средине и просторног планирања.

– Имали смо проблеме једино са громобранском инсталацијом, она је постављена и сада чекамо додатне сигурносне провере. Верујем да ће све бити у реду до 22. децембра, када ћу издати употребну дозволу. То је високоризичан објекат и опрез је неопходан у сваком сегменту посла јер је безбедност посетилаца на првом месту. Последња екипа комисије за противпожарну заштиту на Авали завршава посао – каже наша саговорница.

Торњем, чији је инвеститор Министарство животне средине и просторног планирања, дефинитивно ће руководити држава. На влади је да до краја месеца пресече да ли ће овај објекат висок готово 205 метара добити једног или више „шефова”.

– Размишљамо да ли да један државни орган буде задужен за техничку функцију торња, а други за туристичко-угоститељску. Оба предлога имају смисла, али је логичније да круна Авале буде под једном капом. Све садашње недоумице биће решене док торањ не добије употребну дозволу – истиче Србољуб Панић, помоћник директора Републичке дирекције за имовину.

Влада треба и да одлучи хоће ли ресторан изграђен на 120. метру отићи у руке приватника или ће њиме управљати нека државна институција. Панић подсећа да је најмања, али не и немогућа шанса да ресторан буде продат, већ је извесније да ће после расписивања конкурса у јануару он бити издат.

Иста судбина чека и простор величине чак 1.000 квадратних метара са два тоалета смештен у подножју торња, где ће се највероватније налазити садржаји који ће посету горостасу учинити још атрактивнијом.

– Идеја је да се подели на неколико локала и изда у закуп како би био економски исплатив али и у складу са основним функцијама торња. Зато је логично да се ту налази, на пример сувенирница да би ђаци који буду обилазили Авалу са ње понели и успомену. Коначну одлуку о томе шта ће бити смештено подно колоса, донеће влада – рекао је Панић.

-----------------------------------------------------------

Ветрови затварају торањ

Када зафијучу познати авалски ветрови или почне снежна мећава, посетиоци торња неће моћи да се попну на врх. Осцилације овог грађевинског горостаса који стоји на 500 метара надморске висине понекад могу да буду непријатне, па ће се гостима препоручивати да се чврсто држе подножја.

– Те осцилације нису опасне али могу да изазову осећај сличан морској болести. С обзиром на то да је видиковац полуотворен, нема вајде да се неко попне на 120. метар када дува ветар брзином од 150 километара на час. Чим брзина померања пређе границу угодности, специјални сензори ће се огласити. Торањ је способан да буде у функцији 365 дана у години, али сурово време то сигурно неће дозволити. Искуства у градњи показују да годишње и до 100 дана може да буде неповољно за пењање на врх колоса – објашњава Горан Миловановић, технички директор предузећа „Ратко Митровић”.
Izvor: Politika

I prica se nastavlja :D
 
Koliko im treba vremena da ga otvore,pomislio bih da ga stvarno spremaju da poleti do Meseca ili makar u svemir.
 
najbolja je lista povezanih tekstova na dnu

Авалски торањ – спреман
Авалски торањ чека дозволу и лепо време
Шминкање торња на Авали
Завршен Авалски торањ
Авалски торањ заблистаће у септембру
Торањ ће заблистати на лето
Авалски торањ тек на лето

a tek ova dvojica prekaljenih novinarskih vukova cvetković i mučibabić koji su do sada doktorirali toranj i potpisuju sve tekstove na tu temu, a najviše vole da stave svakom sagovorniku reč "kolos" u usta makar jednom po izjavi :D
 
zaffa":19ykt753 je napisao(la):
a tek ova dvojica prekaljenih novinarskih vukova cvetković i mučibabić koji su do sada doktorirali toranj i potpisuju sve tekstove na tu temu, a najviše vole da stave svakom sagovorniku reč "kolos" u usta makar jednom po izjavi :D
I feniks :)
 
HaLyl":6if2opft je napisao(la):
zaffa":6if2opft je napisao(la):
a tek ova dvojica prekaljenih novinarskih vukova cvetković i mučibabić koji su do sada doktorirali toranj i potpisuju sve tekstove na tu temu, a najviše vole da stave svakom sagovorniku reč "kolos" u usta makar jednom po izjavi :D
I feniks :)
Ja sam srećan što nisu nigde napisali "ćuprija", mada me ni to ne bi iznenadilo.
 
Bravo!!! :gobb:

Svidja mi se sto je vidikovac otvoren i spojen sa spoljasnjoscu.
 
bravo svaka cast!nas toranj je vrh!Vidikovac je fenomenalan.....nema reci sve pohvale....nadamo se da cete ga otvoriti do kraja januara... :gobb:
 
a moze li neko da mi pojasni ako je ukapirao ili vise zna gde su pozivni dugmici na prilazu lifta tj na zidu a ima kao neki telefon neznam sta je to???Hvala unapred.
 
stefanburdjdubai":2sndxuzu je napisao(la):
a moze li neko da mi pojasni ako je ukapirao ili vise zna gde su pozivni dugmici na prilazu lifta tj na zidu a ima kao neki telefon neznam sta je to???Hvala unapred.
nema problema ja sam ukapirao jos onda kada su pozivni dugmici na prilazu lifta a ne na zidu tj znam a telefon nemam pitacu nekoga
 
pa ti brojevi su za pozivanje lifta, u vecim zgradama, sa novijim liftovima (beogradjanka) samo ukucas na koji sprat ides, i dodje lift
 
axa xvala ali kako da ukucam sprat kada sprat ne postoji nego se racuna sve u metrima kao na primer vidikovac je na 123-metru
uglavnom hvala
 
pa ne verujem da ćeš ti lično pritiskati sprat, već će u liftu biti operater koji će biti zadužen za vožnju gore-dole
 
wow po meni je to extra to je strava.......mada videcemo kada sve to uzivo pogledamo kako funkcionise ima velike guzve da se prave toranj prima maximalno 80 osoba a kad navale bice svasta.......na starom tornju se lift kvario nekoliko puta
 
Neću da ispadnem kao da večno darkujem - naročito što još nisam bio gore, ali čini mi se da je enterijer stravično traljavo urađen, i sa onim groznim aluminijumom izgleda vrlo jadno. Kad će shvatiti da su "detalji" važni?
 
Mislim da je makar sto se unutrasnjeg izbora materijala tice ipak u pitanju stvar ukusa dok je kvalitet ugradnje materijala na ok nivou bez nekih drasticnih propusta. Cisto kao mala napomena, da ce ovaj sank u caffe delu biti tu samo privremeno jel se ocekuje najverovatnije zakup i verovatno nesto bolje opremanje tog dela jel ovako deluje kao skolska kantina :)
 
Slike bode tajsona sa skyscrapercity-a

bg-jan-01.jpg


bg-jan-02.jpg
 
slike su extra i nocu predivn0 izgleda!A sad sto se tice enterijera unutra prlazni hol tj ulaz je svi koji su videli rekli da bas mocn0 izgleda unutra!
A sad spolja ona vrata mogli su malo bolje da urede da lepse izgleda svetsk0!
sve zavisi od ukusa do ukusa uglavno0m je 0k.
ni toranj u Sarajevu u kome sam bio nista posebn0 nije bolji .
a i nas je preuzeo titulu najvislje gradjevine balkana sa svojih 204 M.....
 
Postoji viša građevina u Ugljeviku (BIH). Radi se o dimnjaku termoelektrane koji je visok 310 metara.
 
@ GOJE kada je rec o gradjevini onda si upravu, ali kada je rec o komercijalnom objektu onda je definitivno Avalski toranj najveci na balkanu ;)
 
Eh,pogledah nesto,valjalo bi srediti iriski venac oko 10 miiliona dolara bi kostalo renoviranje njega,
 
Vrh