Šta je novo?

Avalski Toranj - [ Telekomunikacije | 201m ]

Možda će ga i praviti opet za 50 godina boki :lol:
 
evo jedne slike od 06-jul-2009, iz aviona. Copyright ide jednom clanu jedne mailing liste koju pratim :cool:

P1000055.JPG
 
Da li će farbati betonsku konstrukciju? Moglo bi u belo. Sajber varijente, tipa siva boja... više ne koriste ni u "Zvezdanim Stazama".
 
Milan":3j1nr29c je napisao(la):
Da li će farbati betonsku konstrukciju? Moglo bi u belo. Sajber varijente, tipa siva boja... više ne koriste ni u "Zvezdanim Stazama".
Na sreću neće.
 
Misliš treba da bude kao nekada sa svim onim nedostacima? Onda treba staviti i staru opremu za emitovanje itd. Osim ako je tamna boja prednost. Stelt.

Rekonstrukcija ili restauracija?
 
Nedostaci, tamna boja, farbanje, rekonstrukcija, RESTAURACIJA :shok: :bash: :kafa:
Jesi li siguran da govoris o Avalskom tornju ili nas zezas?
 
Milane,
Avalski toranj se obnavlja i takav kakav je bio i bice je perfektan zbog toga sto predstavlja unikatan primer arhitekture. Makar bio i ruzan (sto nije) ostaje takav kakav jeste :)
 
Znao sam da ću napraviti pometnju.

Tačno da je farbanje betonske konstrukcije osteljivo pitanje. Pogotovu jer je u pitanju obnova iz ruševina.
Kada je srušen, mislio sam da ga nikada ovo društvo neće obnoviti, bar za moga života.
Danas delim sreću sa velikim brojem ljudi u gradu i možda sa svima koji znaju za njega.

Nije sada ovo moje lepo ponašanje i izvlačenje iz ove teme.

Razmislite malo, barem zamislite.
Ako ostane ovaj beton koji sada ima svetlu boju jer je svež. Kroz desetak godina biće prljavo siv. Pa bi voleo da vidim prilikom redovnog održavanja fasade za 30 god. da li će ga neko farbati u cilju vraćanja u prvobitni izgled kada je napravljen. Ne znam koju boju će tada izabrati. Boja "svežeg betona"? Danas postoji. Ta boja više ide ka beloj nego ka sivoj u koju će se pretvoriti za par godina i ako nije u gradu. Pogledajte sva sveža gradilišta, sveže izliven beton.
Farbanjem bi duže držao današnji izgled. Kada bi bio ofarban u belu boju, prosek bi bio sadašnja boja u vremenu od nekoliko godina.

Da je bilo sreće danas se ne bi radovali njegovoj ponovnoj izgradnji, već redovnom održavanju i zaštiti.
U vreme nastanka "moderno" je bili ne farbati beton, a modu uvek diktira novac. Tako da je bilo jeftinije ne dirati ništa na betonskoj konstrukciji po pitanju boje. Ne znam da li su autori u životu. Voleo bih da čujem njihovo mišljenje. Ipak je to njihovo delo i imaju sva prava kada su ovakve stvari u pitanju.



Može da bude i bez farbanja. Zadovoljstvo je videti ga ponovo. :gobb:
 
evo i u vecoj rezoluciji snimak iz aviona - onaj par postova iznad (6 jul 2009)

blizi se kraj :) zna li neko kad je opening day?

jzek8.jpg
 
Koliko me secanje drzi u pitanju je ili do pocetka ili do kraja septembra da treba da bude gotov. Ne znam da li je mozda bila usporena gradnja zbog onih oluja koje su bile u BG-u. Sada je na redu da se postavi antenski stub nakon toga staklo na restoranu i vidikovcu :p
 
Ovde se lepo vidi prvi beli deo čelične konstrukcije stuba. Mislim da će sad brzo da pakuju ostale. Opet ćemo imati brz vizuelni napredak.
 
Milane...ja tu nista ne bi dir`o :) Dobra je i boja betona. Takav je bio..neka i sada bude takav. :

Jedva cekam da ugledam antenu..da dodirnu tih 201m :)
 
inače digli su kran za još 10ak metara više :D

evo još jedne stare

avala_01.jpg
 
Znas...mihajlo...tih 4 metra svakako nisu toliko bitni. Sta znaci tacna visina meni i tebi. Cak je dovoljno da se kaze da ima "nesto malo preko 200m" :) A ako te interesuju slike popenji se do Avale pa slikaj pa podeli sa nama. :)

Kada zavrse onda ce geometri da izracunaju tacnu visinu. Do tada :kafa:
 
popni se ti pa slikaj. lakše je tebi. mnogo si bliži avali nego ja.
 
Toranj nije prevaziđen

BEOGRAD - Evropa 2012. godine prelazi na digitalno emitovanje programa, pa će i Srbija morati tome da se prilagodi, u čemu će Avalski toranj imati poseban značaj. Naime, po novom planu raspodele, naša zemlja je nedavno u Ženevi dobila oko 50 digitalnih kanala. Time se opravdanost izgradnje Avalskog tornja, koji će koštati oko 10 miliona evra, prema rečima direktora tehnike RTS-a Radiše Petrovića, više ne dovodi u pitanje.
- Sve razvijene zemlje uvode digitalni servis i grade visoke stubove - kaže Petrović. Digitalna TV omogućiće da se sa jednostavnom antenom prati veliki broj kanala, a za to su potrebni jaki predajnici, na visokim kotama. Digitalni signal "pokriva" veću teritoriju, omogućava korišćenje više kanala, ima manje smetnji u odnosu na analogni. U tehničkom smislu, visoke kote i objekti, sa snažnim predajnicima, biće potrebni i narednih nekoliko decenija.
Ističući značaj Avalskog tornja, jedne od tri-četiri najvažnije emisione lokacije, Petrović navodi primer Bi-Bi-Sija, koji će do 2012. godine za digitalizaciju emotivanja uložiti čak 1,8 milijardi funti, što podrazumeva i izgradnju velikih tornjeva.
- Japancima više nije dovoljan "Tokio Tauer", replika Ajfelove kule, koji je pre nekoliko godina rekonstruisan za potrebe digitalizacije. Sada njihov javni servis i komercijalne televizije finansiraju izgradnju duplo višeg, novog tornja, visine oko 630 metara - objašnjava direktor tehnike RTS.
Najavu izgradnje Avalskog tornja, srušenog u NATO bombardovanju, pratile su i polemike o opravdanosti tog projekta. Mnogi stručnjaci smatrali su da je to bacanje para, jer se satelitskim i optičkim sistemima mogu prenositi TV, telefonski i internet signali, pa je takav toranj prevaziđen. Slično mišljenje imao je i Jovan Radunović, predsednik UO Republičke agencije za telekomunikacije.
- Dobijanje kanala u Ženevi sada opravdava izgradnju tornja i ako se budu poštovali međunarodni dogovori i planovi, Avalski toranj biće veoma koristan. Naravno, i dalje smatram da treba raditi i na satelitskim i optičkim sistemima - kaže Radunović.
TROŠKOVI
POKRIVANjEM šire teritorije smanjiće se broj sada potrebnih predajnika i repetitora, a time se smanjuju i troškovi emiterima. Telekomunikacioni toranj na Avali neće koristiti samo RTS, već i druge RTV stanice, vojska, policija, mobilni operateri...
Prema rečima Aleksandre Damnjanović - Petrović, pomoćnika ministra za kapitalne investicije, glavni projekti su završeni, prošli su državnu revizionu komisiju, izdato je odobrenje za izgradnju i u toku je postupak izbora stručnog nadzora. Kako je najavljeno, izgradnja tornja, visine 205 metara, počeće 21. decembra. Izgled novog tornja viće identičan starom, a projekat, koji je uradio Saobraćajni instituta CIP, predviđa i dva lifta. Bez obzira što će biti replika starog, novi toranj će građevinski, tehnološki i funkcionalno biti savremeniji. Rok za završetak radova je 20 meseci, a izgradnja je poverena firmi "Ratko Mitrović".
- U tehnološkom smislu svejedno je da li će se oprema postavljati na stub ili toranj - kaže Radiša Petrović. Ali, odluka da se gradi novi-stari Avalski toranj, doneta je i zbog toga što je bio simbol Beograda.

MILION OD GRAĐANA
INICIJATIVA za obnovu Avalskog tornja potekla je od Miloša - Bate Milatovića, novinara RTS. Za tri godine akcijom "Izgradimo toranj na Avali" sakupljeno je milion evra. Priključili su joj se muzičari, književnici, sportisti, privrednici, a svoje slike je ustupilo čak 70 akademskih slikara. Dinar za toranj odvajali su i beogradski školarci. Akcija se nastavlja najvećom nagradnom igrom u istoriji Radio televizije Srbije.
- Pre nego što sam pokrenuo inicijativu razgovarao sam sa tri i po hiljade ljudi. Od čistača cipela na Slaviji do univerzitetskih profesora. Nije bilo čoveka koji je imao nešto protiv obnove Avalskog tornja - ističe Bato Milatović.
 
znam da se mnogi nece sloziti,al ja bi ovaj toranj presadio na Veliko ratno ostrvo,e tu bi lego ko bu**** shamar
 
Vrh