[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=853134#p853134:nj1n2k93 je napisao(la):
branik » Uto Maj 25, 2021 2:56 pm[/url]":nj1n2k93]Nekoliko km pruga ide kroz BiH, gde se nalazi i stanica Štrpci koja ima samo tehničku funkciju.
Krajem februara 1993. paravojna jedinica (u svetu bi se to zvalo teroristička) tu je zaustavlila voz za Bar, legitimisala putnike izvela 19 Nesrba (18+1) koji su kasnije ubijeni. U Prijepolju o tome svedoči spomenik u obliku mualimanskih nadgrobnih spomenika - nišana (po kojima se i deo puške zove) sa natpisom: "Ko u ovoj zemlji zaboravi 27. februar 1993. i stanicu Štrpci, odustao je od budućnosti“.
Ružan kraj sna o bratstvu i jedinstvu koji je i proveo to parčence pruge tuda.
Na kraju, prugu je opet isfinansirala Srbija, pošto su se ostale republike, jedna po jedna izvlačile iz projekta koji je u početku bio od saveznog značaja, a paradoksalno, ta otmica zamalo nije opasno zapalila tada vrlo eksplozivne međunacionacionalne odnose u Srbiji.
Zato sada predsednik obećava Prijepolju brzu vezu sa Dugom Poljanom i autoputem. A kada se uračunaju te poprečne veze i krak ka Užicu/Mačkatu, vidi se da će biti mnogo više km i miliona € nego da je trasa ka CG bila drugačija.
Када већ причамо о Штрпцима, никада ништа није црно бело, поготово у таквим тешким временима, злочин који мора бити кажњен, али извучен из контекста сурових догађаја током фебруара 1993. Срби приказани као искључиви злочинци, а муслимани као искључиве жртве, лако је сада размишљати хладне главе, међутим сви знамо за Штрпце, али колико људи у Србији уопште зна шта је био повод за отмицу муслимана баш из СРЈ,
наиме две недеље раније на Светог Трифуна 14. фебруара 1993. муслиманска тзв.АРБиХ са преко 500 војника и локалних добровољаца, из правца Пљеваља територије тадашње СРЈ уз логистичку помоћ локалних муслимана из СРЈ неометано прелази границу ка Чајничу и са леђа напада српска села где врши стравичан масакр над Србима у чајничким селима (Поникве, Гламочевићи, Шапићи и Трпиње) и убија 24 српска цивила. Овај напад извршен је са леђа, тј. са територије Црне Горе и уз свесрдну помоћ и активно учешће муслимана из пљеваљског села Буковица,
најмлађа жртва овог масакра био је 14-годишњи Жељко Машић, а најстарија Алекса Танасковић (80),
заклани и масакрирани су и Србин Трифко Дачевић као и Душан Чевић, Душка Катана , Божа Дачевић, Станојка Дачевић, Стевка и Вучко Ковачевић Рајко и Даринка Пјевић, Душанка Машић, Мирослав Крнојелац...
епилог две недеље касније следи, припадници једне српске јединице самовољно у Увцу општина Штрпце заустављају воз и изводе 19 путника муслимана и понудили за размену Срба заробљених и одведених у логор У Горажду са простора Чајнича , до размене није дошло,
јер су Муслимани увелико већ Србе ликвидирали кад су Срби видели да су обманути уследила је освета стрељани су такође недужни муслимани из воза.
Наравно Срби су процесуирани за злочин, док за масакр у Чајничу над српским цивилима нико ни дан данас није одговарао са муслиманске стране.