Šta je novo?

Autoput Miloš Veliki / A2: Beograd-Požega-Boljare (Koridor 11)

Da dodam da mi je neozbiljno kukanje predstavnika Izvodjaca na uslove i hvalisanje podizvodjaca na kolicine od 200-300 m3 dnevno. Jel' se to podizvodjac šali? Onako krajnje uprosceno, sa rezervom zakljucujem da ako svih 300m3 posalju na tunele, to je uz pretpostavku da je debljina 80cm i duzina potkovice bar 20m daju 16m3 betona po m dubine tunela. Onda ce biti dovoljno betona za jedno 15m tunela dnevno, sto znaci da za samo za betoniranje bez prokopavanja tunela treba podosta dana. Prosta racunica kaze da ako su uradili 50% (pre neki dan rekose 40%, a sada 60%), a svaka tunelska cev je oko Laz (2,8km)+Munjino brdo (2,8km) =5,6km x 2 x 0,5=5,6km ili 5600m / 15m/dnevn= 373 dana. Ponavljam uz velika uproscenja i nepoznavanja aktuelnih vrednosti, jer iz nekog razloga nema puno detalja o tim tunelima.
 
Može i po 12, ako se radi u turnusu 12-24-12-48. Tako rade pogranične službe(policija, carina), meteorološke stanice, poneki čuvari itd.
Može i 10h, ako je prekovremeni rad uz saglasnost zaposlenog i on se dodatno plaća, sve preko 40h nedeljno, sa ili bez preraspodele.
Mora se po ZoR (mrtvo slovo ma papiru) imati dnevni odmor u toku rada (min. 30 min.), nedeljni odmor (min. 24h u kontinuitetu), godišnji (min. 20 r,d.) itd.
 
Радно време на грађевини је углавном од 7 до 17 уз сат времена паузе, али ту можда раде и ноћу, па је другачије.
 
Može i po 12, ako se radi u turnusu 12-24-12-48. Tako rade pogranične službe(policija, carina), meteorološke stanice, poneki čuvari itd.
Može i 10h, ako je prekovremeni rad uz saglasnost zaposlenog i on se dodatno plaća, sve preko 40h nedeljno, sa ili bez preraspodele.
Mora se po ZoR (mrtvo slovo ma papiru) imati dnevni odmor u toku rada (min. 30 min.), nedeljni odmor (min. 24h u kontinuitetu), godišnji (min. 20 r,d.) itd.
Caribrode, ili si nekoga tužio za prekovremeni, ili si "dosadni" pravnik :LOL:
 
Caribrode, ili si nekoga tužio za prekovremeni, ili si "dosadni" pravnik :LOL:
Ja sam davao otkaze zbog ne isplacenih prekovremenih ili ne placenih kako god, i odlazio jer nisu hteli ili prave se ludi. Ja miran a oni pole neka jure zamenu. Jos smo mi banana drzava da bi takava stvar mogla da se odrade.

generalno je nedostatak i losi uslovi to sto ove pare od kredita se brze ne iskoriste i putevi koji se grade se brze ne odrade ali to je opet duga prica....

bitinije je da urade nesto od cega cemo imati koristi i ako bi mogli da ih bolje kontrolisemo i ne dopustimo da "kraduckaju" mnogo
 
Tako to izgleda kad se prvih 5 najdosadn...pardon najaktivnijih ne oglašavaju 😁
A, ima i toga da pratimo teme " počinje ili ne počinje III SV RAT"
Samo bi nam još on falio i neki vanzemaljci pa da zaokružimo priču
Meni je fascinantno da je 5 dana bilo dovoljno da više vest dana ne bude covid nego rat u Ukrajini.
Očekivano, reklo bi se :)
 
Meni je fascinantno da je 5 dana bilo dovoljno da više vest dana ne bude covid nego rat u Ukrajini.
Očekivano, reklo bi se :)

Нема више теме короне у целом свету, а код нас нема више ни избора, републичких, председничких, градских, никаквих, ни кампање, ни Весића, ни Шапића, ни Ђиласа, ни Шолака, ни нових атентата на Вучића, нема више ничега.
 
Earthmoving, zemljani radovi neće još, ovde pao sneg, ima preko 10cm 😁 ( ako je to problem) to je i upozorenje za sve vas koji planirate da dame vodite na Zlatibor za 8.mart!

Kažu da mart " udara glavom ili repom" u prevodu - sneg padne na pocetku meseca ili onda na kraju.
Ovo bi trebalo da nam signalizira da su valjda poslednje snezne padavine, pa ako nesto planiraju mogu vec od sredine marta da pocnu sa pripremama, nece vreme biti izgovor.
 
Miro, ti si izvor mudrosti 🥰 A znam sve si u pravu, nego uskoro ce 3 godine od kad su "počeli radovi" a da tih 10tak km, tj cak30% deonice od Cacka do Pozege, konkretno to od Laza do petlje Pozega nije pipnuto, bas sam detaljno gledao satelit pre par dana kad je bilo vedro i nigde nista nisam video, baš bedak. Mislim,znamo da su tuneli najvazniji i da bez njih nema nista od toga, ali ni ti otvoreni radovi sto su ostali nisu naivni, i njima treba bar godinu dana.
 
greskom sam postavio I komentarisao na temi za Moravski koridor.

Evo najnoviji danasnji snimak koji vas demantuje. Fundiraju se sipovi u Pakovrace na produzetku vijadukta od petlja, pa navise. Radi se I betonski objecti ka tunelu. Kinezi dolaze od sledeceg Ponedeljka, mada sve bas sve rute idu preko Rusije, cak I one sa naj juznijih aerodroma iz Hong Konga ili Guangzoa, let ovo obidju sa severne strane Himalajski Plato, pa preko Rusije. Znam da Kinezi ne interesuju sankcije, ali ko zna kako ce se stvari razvijati. Ovaj deo do Pozege ce se zaista intnzivirati, a ono gore uz Goliju tu zaista sam sceptic. Srecno nam budjenje is zimskog sna.
 
Meni je fascinantno da je 5 dana bilo dovoljno da više vest dana ne bude covid nego rat u Ukrajini.
Očekivano, reklo bi se :)
Pazi, korona ima svoje dvomesečne cikluse naizmeničnog rasta i opadanja. Trenutno smo u sredini prvog meseca opadanja. Šta će biti za mesec i po dana, videćemo.
A rat se tek razbuktava pa sigurno svojim neslućenim mogućnostima golica medijska tržišta, posebno ona na kome stvarno rata nije bilo od 1945. A nama, naravno, već viđeno. Kao što Mira reče, malo toga je ostalo da nam se desi da obrnemo igricu. NNNI! (ko zna šta znači)
 
Meni bi bilo drago da demantuje, ali za to bi trebao snimak od tunela Laz do petlje Pozega, a ovo do tunela ne znam ko je spominjao da bi ga demantovalo.
 
Znam, sledeće 2
Pazi, korona ima svoje dvomesečne cikluse naizmeničnog rasta i opadanja. Trenutno smo u sredini prvog meseca opadanja. Šta će biti za mesec i po dana, videćemo.
Misliš, sledeće 2 nedelje (godine) su ključne? :)
Ja sam mislio na medijsku pažnju koja se poklanja sada recimo Covid-u (neuporedivo se manje izveštava nego pre 10 dana).
Generalno se nalazimo u eri dezinformacija u svakom pogledu :confused:
 
Vrh