Šta je novo?

Autoput Miloš Veliki / A2: Beograd-Požega-Boljare (Koridor 11)

@branik
Izvini brate mili ali opasno spamuješ s tim crnim vestima ko je poginuo, kada i gde...
Ako nisi primetio, to skoro da nema direktne veze sa temom...
Ginu ljudi svuda širom Srbije, ne samo na potezu UE-ZL.
Razumem tvoju potrebu i shvatam šta je cilj tvojih postova ali bahate vozače nećeš uznemiriti tvojim apelima. Ne dotiču ih ni oštre kazne, ni zabrane.
Potrebna je promena svesti u glavi a to se ne menja lako, ni drakonskim kaznama, niti na ovaj način nažalost...
No to je sve neka druga tema i nema direktne veze sa K11
 
Ok, nema probllema.
Ali vrati se i pročitaj pamljivije, nikad nisam napisao ko je poginuo, a u svakom postu ima nešto o saobraćaju i neophodnosti što brže gradnje ove deonice.
Sa druge strane, ovo čita određeni, ne mali broj ljudi, pa ako neko, makar i jedan, stavi prst na čelo, malo pripazi na putu, ako neko od nadležnih konačno preduzme nešto konkretno, i ako to pomogne da se izbegne ne samo neka nesreća, već i jedan zastoj, ima smisla.
Četrdeset godina aktivno vozim, svakodnevno sam na putu, posmatram i razmišljam. Izostala je edukacija i preventiva.
Izostale su i konkretne akcije države dok ljudi ginu.
Još bar deset godina ova deonica neće biti urađena, možda ni započeta i koga je zato briga? Verovatno nas nekoliko iz ovog kraja koji svakodnevno gledamo kako saobraćaj (ne)funkcioniše, uočavamo greške i vozača i upravljača puta i organa za kontrolu i bezbedsnost saobraćaja. Godinama sam se na razne načine u svom kraju borio da se promeni plan obeležavanja srednje trake od Užica do Bele Zemlje po kome je i u krivinama bila zajednička, što je skrivilo na stotine nesreća. I, nakon lanjske rekostrukcije, promenjeno je. Ali, ispostavlja se da su načinjene nove greške koje su anulirale taj benefit. Pišući o tome i ovde, pokušavam da pomognem. Možda već sutra i ti budeš bežao od nekog napaljenog ludaka koji nema živaca da vozi 18 km u koloni do prvog sledećeg mesta za dozvoljeno preticanje.
Ne moram ja to uopšte da radim!
Sačuvao sam se za tih svojih 40 vozačkih godina, milion i po pređenih kilometara, odlično poznajem ovaj kraj, puteve, sebe i svoje vozilo, sačuvaću se, nadam se i ovih desetak godina koliko ću verovatno moći da imam dozvolu.
A kome nije stalo ni do svoje ni do tuđe bezbednosti, "ide gas" i neka pegla redom. Državi nije stalo. Ovo je bio moj vid pritiska (ili jedan od) da se što pre radi na kraku ka Užicu, da upozorim i one koji ovim putem prolaze povremeno ili jednom godišnje da glavu stavljaju u torbu onog trenutka kad u Požegi prođu kafanu "Magnet" i "Mol" pumpu i ne vade je sve do raskrsnice na Sušici. A slučajno ili ne, ta deonice bila je u rekonstrukciji 3 poslednje godine. Rekonstrukcija je graeđvinski i saobraćajni posao. Rezultat vidimo.
Po gasu, molim! Iako je lokalni saobraćaj u određena doba dana preovlađujući, ovog leta udese ne prave i ne ginu lokalci, već NS, BG, PA... Što nas više izgine, manje će gužve biti onima što preostanu, ako dotle ne pobegnu iz ove zemlje, ups, ludnice.
 
Meni lično ne smeta kad se oko toga malo izađe ili skrene sa teme, ili kad se piše o nekim loklnim putevima koji nisu tema ovog autoputa, ali primećujem da je Admin mnogo strožiji u brisanju postova gde je monistar rekao da se gradi 1000km autoputeva (kojih je i ovo deo, pa nije da nije deo teme), ili gde se pisalo o putarinama (pa je uputio na novu temu) a da u ovim slučajevima skretanje ne smeta niti upućuje na otvaranje druge teme npr Bezbednost u saobraćaju. Pa mi čudno zašto je jedno skretanje sa teme problem, a drugo nije? Sem ako su politički razlozi smanjenja kritike režima, onda ok ako je to političko opredeljenje Foruma. A što se mene tiče, još jednom, meni ova skretanja sa teme ne smetaju, ja pročitam šta mi interesantno, a ako nešto nije preskočim
i to je to .
 
@branik, izvini ako sam bio grub, znam da imas dobru nameru i da tvoji postovi nemaju losu konotaciju.

Kao sto rekoh, bahatim vozacima apeli ne pomazu, niti ce ih promeniti ostra kaznena politika, pa to je valjda ocigledno?
Onaj ko zeli da vozi, nacice nacin, pozajmice auto, vozice bez dozvole, pod gasom...
Nazalost, to je nasa realnost.
Mislim da prvo ljudi kod nas treba da se promene, da se promeni svest tih istih ljudi koji voze. Da shvate da voznja nije igrica i da se igraju ne samo sa svojim zivotima nego i zivotima drugih...
Za to su ipak potrebne godine i godine iskustva, hladna glava i malo razumevanja za ljude oko sebe.
Meni se cini da nista nisu postigli time sto su poostrili kaznenu politiku, uveli termin "bahata" voznja... Evo svaki dan neki bahati i bezobzirni vozac (po pravilu pijan) ubije nekog na put iz cistog hira. Pune se nazalost crne hronike svaki dan :(

P.S. Negde sam procitao da u nekim zemljama imaju praksu da vozace koji su osudjeni (zbog prekrsaja tipa brza voznja, alkohol) upucuju da izdrzavaju kaznu i pomazu u bolnicama gde se oporavljaju invalidi (bas oni koje je neko pokosio ili povredio u saobracaju). Mozda to nije losa ideja i kod nas da se implementira, jer ovako vise ne moze...
Po mom misljenju, treba delati preventivno a ne represivno. I treba uvesti novu kaznenu politiku po kojoj ce se kazne placati progresivno, moze platiti istu kaznu onaj koji vozi BMW-a od 150 000 eura i onaj sto vozi Punta od 1500 eura.
 
Boocky da ti objasnim u čemu je problem kod tvog vrlo dobrog nacina za smanjenje prekrsaja - da bi bahati vozac bio uhvacen i kaznjen, mora da postoji jedna patrola na putu! Jedna! Makar toliko.
I pri tome ne mislim da stoje na pravini gde je ogrqnicenje 50 ( nelogicno) i radarom hvataju ko ide brze.... Ne, ne, nego nekoliko patrola do Pz, nekoliko do Ue, pa uz tvoje mere koje su dobre.... icice se sporije ali nema divljanja kao sad.

A meni ne smeta da se pise o sporednom putu i zbog razloga koje @branik kaze, ali postoji jos nesto cemu sam ja licno svedocila, a to je da neko itekako prati ovakve forume i pisanja, pa se slucajno ili ne vrlo brzo resile neke stvari. Mozda je moja paranoja, ne znam, ali bilo je nekoliko puta za neke krajnje neuobicajene stvari....ko zna....
 
Da budem iskren na mene je pisanje o opasnostima na putu na ovoj temi uticalo dosta. Sada vise obracam paznju na neke stvari.
A i sada su na toj deonici nesrece skoro svakodnevne, ne verujem da postoji neki slican put u Srbiji. Pre nije bilo tako.
 
I ja se zahvaljujem braniku, jer sada znam gde da obratim posebnu pažnju.
Nije sjajno niti je možda deo teme ali je za mene bila korisna informacija.


Sent from my SM-F916B using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871012#p871012:2ptrc0p2 je napisao(la):
Perkan » Сре Авг 11, 2021 6:34 pm[/url]":2ptrc0p2]Ono bese neko tvrdio na forumu da nam AP ne treba jer nece biti saobracaja?

Cisto da podsetim pametnice...

Нисам сигуран да си у потпуности у праву. Редовно ишао Ибарском до Чачка и неретко после и до Златибора, две траке у једном смеру су неопходне.
Међутим, мислим да смо могли да прођемо и без аутопута пуног профила. Гледајући по којим условима смо се задуживали од 2009те на овамо, а добар део тог новца је потрошен управо на путеве, мислим да смо требали да мало прагматичније бирамо. Брзи пут, са две траке и ограничењем од 70-110км, у зависности од деонице, на сат и тако до ЦГ и Српске. Истог сам мишљења и за моравски коридор.
 
E, sad malo ja "van teme" :) Antić kaže da se trenutno gradi 324km autoputeva i brzih puteva. Gde nestade onih 676km do monistrovih 1000km pre neki dan? Ovo je nešto realnija slika ali čak i od toga trenutno se radi na oko 20% toga, tj oko 80km. Monistar izgleda rezervisao, zapljunuo zasluge i za ono što će se gradi 10 godina posle njega
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1906033
 
Ako bi se ovih pobrojanih 324 km autoputeva koji su sada u izgradnji zavrsilo u narednih 10 godina ja lično bi bio prezadovoljan.
Srbija istina nema more ali se graniči sa 8 zemalja što je čini raskrsnicom raznih puteva i to bi se mnogo bolje iskoristilo sa poboljsanom mrezom autoputeva.
Vjerujem da je to ostvarivo do recimo 2031 da se prosječno po 30-ak km novog autoputa godišnje izgradi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871198#p871198:2yvgp33o je napisao(la):
niko_bitan » 12 Aug 2021 12:30 pm[/url]":2yvgp33o]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871012#p871012:2yvgp33o je napisao(la):
Perkan » Сре Авг 11, 2021 6:34 pm[/url]":2yvgp33o]Ono bese neko tvrdio na forumu da nam AP ne treba jer nece biti saobracaja?

Cisto da podsetim pametnice...

Нисам сигуран да си у потпуности у праву. Редовно ишао Ибарском до Чачка и неретко после и до Златибора, две траке у једном смеру су неопходне.
Међутим, мислим да смо могли да прођемо и без аутопута пуног профила. Гледајући по којим условима смо се задуживали од 2009те на овамо, а добар део тог новца је потрошен управо на путеве, мислим да смо требали да мало прагматичније бирамо. Брзи пут, са две траке и ограничењем од 70-110км, у зависности од деонице, на сат и тако до ЦГ и Српске. Истог сам мишљења и за моравски коридор.
E, bogme, nismo mogli. Naklasmo se mi krda volova za 100 grama mesa dosad, dosta je bilo.

Brzi putevi kao granjanja sa glavnih. Ovaj put je jedna od 2 kičme Srbije.

Štaviše, trebalo je projektovati (i ostaviti mesta u sredini) za 3+3 plus zaustavne sve do Lajkovca, možda i do Preljine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871117#p871117:dyub9r8h je napisao(la):
boocky » Čet Avg 12, 2021 8:51 am[/url]":dyub9r8h]

P.S. Negde sam procitao da u nekim zemljama imaju praksu da vozace koji su osudjeni (zbog prekrsaja tipa brza voznja, alkohol) upucuju da izdrzavaju kaznu i pomazu u bolnicama gde se oporavljaju invalidi (bas oni koje je neko pokosio ili povredio u saobracaju). Mozda to nije losa ideja i kod nas da se implementira, jer ovako vise ne moze...
Po mom misljenju, treba delati preventivno a ne represivno. I treba uvesti novu kaznenu politiku po kojoj ce se kazne placati progresivno, moze platiti istu kaznu onaj koji vozi BMW-a od 150 000 eura i onaj sto vozi Punta od 1500 eura.

Zanimljiva praksa, podrzao bih tako nesto. Takodje u mnogim zemljama postoji id*** TEST. Obično se primenjuje na "nasilničku vožnju i alkoholisanje". Ukratko, ideš kod psihijatra da utvrde da li si LUD pa si pretekao na duploj punoj. Naravno pregled je o trošku kaznenog. Tu su i neki seminari o bezbednosti na koje moraš da ideš pa da odluče da li da ti vrate dozvolu. Davno sam čitao o ovome, ne mogu da se setim za koju se državu odnosilo :D Znam ljude koji su slupali gomilu auta, i opet voze bahato. Znači novčana kazna tu ne radi...
 
Taj koji ima 150000 da slupa i da tata kupi nov ima tata i hiljadu za psihijatra i hiljadu za čističu/bolnicu da se ne muči dete.
Ništa od toga u Srbiji.

@Pantograf brate batali priču o 3+3. Neka dude 2+1 al da bude
 
Išao danas do Valjeva iz Beograda preko Miloša i ona brza saobraćajnica koja treba da poveze Valjevo sa K11 lepo napreduje. Radi se punom parom, dosta kamiona, prašine, radi se udarnički. Svaka čast
 
https://rs.sputniknews.com/20210812/dro ... 15602.html


Дробњак открио какве ће бити цене путарина у Србији

....Дробњак је потврдио и да се у циљу повећања безбедности саобраћаја ради на пројекту увођења наплате путарине за камионе теже од 12,5 тона на магистралним путевима, како би се они усмерили на ауто-путеве....


Коначно!

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871264#p871264:3pn2dfk9 je napisao(la):
stex_pb » Čet Avg 12, 2021 5:43 pm[/url]":3pn2dfk9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871117#p871117:3pn2dfk9 je napisao(la):
boocky » Čet Avg 12, 2021 8:51 am[/url]":3pn2dfk9]

P.S. Negde sam procitao da u nekim zemljama imaju praksu da vozace koji su osudjeni (zbog prekrsaja tipa brza voznja, alkohol) upucuju da izdrzavaju kaznu i pomazu u bolnicama gde se oporavljaju invalidi (bas oni koje je neko pokosio ili povredio u saobracaju). Mozda to nije losa ideja i kod nas da se implementira, jer ovako vise ne moze...
Po mom misljenju, treba delati preventivno a ne represivno. I treba uvesti novu kaznenu politiku po kojoj ce se kazne placati progresivno, moze platiti istu kaznu onaj koji vozi BMW-a od 150 000 eura i onaj sto vozi Punta od 1500 eura.

Zanimljiva praksa, podrzao bih tako nesto. Takodje u mnogim zemljama postoji id*** TEST. Obično se primenjuje na "nasilničku vožnju i alkoholisanje". Ukratko, ideš kod psihijatra da utvrde da li si LUD pa si pretekao na duploj punoj. Naravno pregled je o trošku kaznenog. Tu su i neki seminari o bezbednosti na koje moraš da ideš pa da odluče da li da ti vrate dozvolu. Davno sam čitao o ovome, ne mogu da se setim za koju se državu odnosilo :D Znam ljude koji su slupali gomilu auta, i opet voze bahato. Znači novčana kazna tu ne radi...

Takve mere se primenjuju u nemačkoj prijatelju.

Danas sam putovao iz Arilja do Budve (krenuli u 5h u jutro). Trebalo nam je 5:45h do 3km pred BD gde nas je dočekao kolaps na ulazak u BD i bulevaru, pa smo tu ostali skoro 1h....
Inače utisci sa puta. Na mnogim mestima treba put da se obnovi, proširi i ako priroda dozvoljava da se urade 2+1 (na izmenično) da bi ljudi mogli "na miru" da preteknu druga vozila. 3 budale/idiote/konje (to je uvreda za konje) sreo koje umalo da načine udes. Od toga sam jednom zajedno da još jednim vozilom morao da pobegnem sa puta (srećom bi baš tu proširenje za parking) da bi iz susreta jedan završio preticanje....

Ovaj autoput je preko potreban, pa i samo i sigurnosti radi. Svaki km vredi kad se pogleda način vožnje na našim putevima. A to je samo slika naše opšte kulture...
 
Puteve treba praviti iz drugih razloga, a ne zbog bu****, nekulturnih i bahatih. Oni će i na najboljim putevima izazivati nesreće.
Mnogo je jeftinije pokriti sve pune linije kamerama i kažnjavati, uključujući psihijatre, oduzimanje vozila pa i zatvor. Niko se nije rodio sa vozačkom kulturom, nego je naučen.
 
Дробњак открио какве ће бити цене путарина у Србији

....Дробњак је потврдио и да се у циљу повећања безбедности саобраћаја ради на пројекту увођења наплате путарине за камионе теже од 12,5 тона на магистралним путевима, како би се они усмерили на ауто-путеве....


Коначно!

*
Ако успе да измести камионе са Ибарске магистрале ставићу његову слику ,одмах поред Савићевићеве :D
 
To je zapravo odlicna stvar. Nadam se da ce da udari cenr takve da im bude skuplje nego autoput.
 
Svaki prevoznik koji ima ozbiljnu firmu ukalkuliše cene putarine kao i goriva naravno klijentu.A onda lobi plati nekolicini novinara za naslove tipa ,naplaćuju magistralne puteve,uskoro će vazduh itd itd.Da su svi naplaćeni godinama unazad sigurno bi se lakše servisirali krediti i izgradio koji km više u raznim pravcima ali naravno ne gajim iluziju da bi to bilo presudno jer ova pojava je samo deo našeg sveukupnog folklora.
 
To je problem na Ibarskoj i manje od Leskovca ka Vranju i oko Pirota.
Zapravo tamo gde postoji dobra magistrala paralelna sa autoputem
Od NS do Niša niko normalan ne ide starim putem jer je katastrofa. Ima i deonica gde je zabranjeno za >12.5t, ali to ne smeta policiji da u slučaju nezgode na autoputu preusmeri sav saobraćaj na seoski.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871371#p871371:1cpynk2g je napisao(la):
Niko Kažanegra » 13 Aug 2021 06:16 am[/url]":1cpynk2g]Дробњак открио какве ће бити цене путарина у Србији

....Дробњак је потврдио и да се у циљу повећања безбедности саобраћаја ради на пројекту увођења наплате путарине за камионе теже од 12,5 тона на магистралним путевима, како би се они усмерили на ауто-путеве....


Коначно!

*
Ако успе да измести камионе са Ибарске магистрале ставићу његову слику ,одмах поред Савићевићеве :D
Zvaćemo Drobnjaka od milošte - Anto:)
E, sad, i ja verujem da će prevoznički lobi ovo da sabotira...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871401#p871401:whwk3skm je napisao(la):
Пантограф » Pet Avg 13, 2021 9:32 am[/url]":whwk3skm]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871371#p871371:whwk3skm je napisao(la):
Niko Kažanegra » 13 Aug 2021 06:16 am[/url]":whwk3skm]Дробњак открио какве ће бити цене путарина у Србији

....Дробњак је потврдио и да се у циљу повећања безбедности саобраћаја ради на пројекту увођења наплате путарине за камионе теже од 12,5 тона на магистралним путевима, како би се они усмерили на ауто-путеве....


Коначно!

*
Ако успе да измести камионе са Ибарске магистрале ставићу његову слику ,одмах поред Савићевићеве :D
Zvaćemo Drobnjaka od milošte - Anto:)
E, sad, i ja verujem da će prevoznički lobi ovo da sabotira
*
Може,још памтим онај његов гол главом у купу :D :D :D :D

Надам се да неће успети ,између Лазаревца и Београда је хаос од камиона на Ибарској...
 
Mislim da Drobnjak mesecno obeca 10 stvari, a bude ostvareno mozda 0.5
 
Vrh