Šta je novo?

Autoput Miloš Veliki / A2: Beograd-Požega-Boljare (Koridor 11)

I ja sam tako mislio dok me pametni ljudi na ovom forumu nisu usmerili da razmišljam prvo o terenu, pa tek onda o broju km i broju tunela u jedinici vremena. Da skratim: Dalmatinske stene su mnogo više "friendly" za gradnji puteva i bušenje tunela od područja kao naše gde ne dominiraju stene.
Da, tako kažu.
Porediš babe i žabe. Pa gde to isto? To je kao da porediš komšije što pikaju mali fudbal u balonu i real madrid. Niđe veze pruga sa autoputem, niti tuneli sa 0 opremanja sa savremenim autoputskim tunelima.
Teško da su železnički tuneli bez opremanja.
Pored sve one opreme koja ide čitavom dužinom pruge, koja naravno mora da se instalira i u tunelima (KM, signalna oprema, veze kako žične tako i bežične) u ovim novim se radi i osvetljenje. Ne treba zaboraviti da se železnički tuneli projektuju i u skladu sa zahtevima provetravanja, još od početaka železnice u 19. veku i parne vuče.

Inače da li se neko seća možda kako je tekla izgradnja tunela na K10? Da li je i tu bilo pogrešnih geoloških procena? Da li su i ti tuneli kasnili, pre svega mislim na Manajle i onaj dugački kod Dimitrovgrada.
Dovoljno je setiti se epskih problema sa klizištem kod Aleksinca (rešeno posle 20 godina), Grdelica (zakrpljeno) i sve ostalo.
 
Pored sve one opreme koja ide čitavom dužinom pruge, koja naravno mora da se instalira i u tunelima (KM, signalna oprema, veze kako žične tako i bežične) u ovim novim se radi i osvetljenje.
Slažem se, ali forumaš kome sam replicirao poredio je železničke tunele iz vremena radnih akcija, sa novim autoputskim tunelima koji se trenutno grade. A to je baba žaba poređenje :)
 
Slažem se, ali forumaš kome sam replicirao poredio je železničke tunele iz vremena radnih akcija, sa novim autoputskim tunelima koji se trenutno grade. A to je baba žaba poređenje :)
Evo ga doktor banalizacije, izborni apstinent kome smeta što su studenti blokirali Kneza Miloša. Uopšte nije problem opremanje tunela nego probijanje rupe koja se buši sporijim tempom neko kad su proleteri kopali u radnim akcijama, a godina 2024. Kad je probiju opremanje neće biti problem kao što nikad nije ni bio.

U pravu si, poredim babe i žabe. Izgradnja pruge kao što je Barska za današnji sistem je naučna fantastika. Arhitektonsko remek delo, 500 kilometara pruge od kojih je 120 km u tunelu a 15 kilometara preko mostova. Kreće sa 0 nadmorske pa prelazi dva planinska masiva pa se spušta na more. Probijanje Lutovske grede i izgradnja najvećeg železničkom mosta na svetu su i dan danas su građevinski izazovi o kojima se priča. 50 godina kasnije.

Ali ne, građevinarstvo u Srbiji postoji od 2012.godine i svaka deonica je najteža na svetu.
 
Evo ga doktor banalizacije, izborni apstinent kome smeta što su studenti blokirali Kneza Miloša. Uopšte nije problem opremanje tunela nego probijanje rupe koja se buši sporijim tempom neko kad su proleteri kopali u radnim akcijama, a godina 2024. Kad je probiju opremanje neće biti problem kao što nikad nije ni bio.

U pravu si, poredim babe i žabe. Izgradnja pruge kao što je Barska za današnji sistem je naučna fantastika. Arhitektonsko remek delo, 500 kilometara pruge od kojih je 120 km u tunelu a 15 kilometara preko mostova. Kreće sa 0 nadmorske pa prelazi dva planinska masiva pa se spušta na more. Probijanje Lutovske grede i izgradnja najvećeg železničkom mosta na svetu su i dan danas su građevinski izazovi o kojima se priča. 50 godina kasnije.

Ali ne, građevinarstvo u Srbiji postoji od 2012.godine i svaka deonica je najteža na svetu.
Врхунац је достигнут када је изречено захтевна деоница Београд - Вршац хахаха
 
Svi mi znamo da ima problema, teško je, kasni se, skupo je....dešava se. Svi jedva čekamo autoput.
Ali prestanite da banalizujete svaku kritiku kriminala koji se svakodnevno dešava oko nas. A kriminal uvučen i u ovu izgradnji.

Niste veće patriote ako ste "optimisti i ovo vam je sve super. Kritika je odlika zdravog društva i zdravog pojedinca.
Politika da su patriote samo oni koji ne kritikuji je glavno oružje SNS propagande. Kraj offtopica.
 
Poslednja izmena:
Slazem se @stex_pb, u pravu si. Treba kritikovati. Ali konstruktivna kritika. Bez generalizacije i uopstavanja... I bez brkanja stvari. Nisu svi lopovi, niti botovi, niti je SNS izmislio botove, stranacke sluzbe, odbore i call centre. I niko normalan ne moze da kaze da je sada sve sjajno i da je super i da nema kriminala, mita i korupcije.
Nase drustvo u celini treba se promeni, od pojedinca, dobar deo ljudi i dalje misli da je normalno da se podmiti radnik na salteru (da se odnese cokolada, bombonjera, pice), da se podmaze doktor ili hirurg, babica na porodjaju, policajac kada te zaustavi... To se jos dugo kod nas nece promeniti jer je svest naroda takva ("daj da se ja izvucem, da se ja snadjem, za ostale me bas briga"). Kvazi kapitalizam u onom najgorem obliku....
Promena krece od samog pojedinca, iz porodice a nama je porodica (osnovna celija drustva) odavno u krizi. Ne morate da se slozite ali tako je.

Samo cinjenice. A cinjenice kazu da dosta ljudi koji sede sada u vlasti, ministarstvima, javnim preduzecima je u policitkom zivotu vec 20 godina ako ne i vise. Dezurni preletaci...
Eto na pamet mi pada gdin Bajatovic koji zaradi mesecno dovoljno da kupi jedan solidan SUV. Covek je ili strucan ili smo svi ostali neznalice...
Takvih je primera dosta bilo i ranije, ima ih i sada.
 
Promena krece od samog pojedinca, iz porodice a nama je porodica (osnovna celija drustva) odavno u krizi. Ne morate da se slozite ali tako je.
Ne bih se slozio. Promena krece od vrha na dole. Dacu kontraprimer onome sto si rekao: Da radnik na salteru ima sefa koji bi ga kaznio/otpustio zbog primanja mita i da sef to stvarno hoce da sprovede, dakle da se potrudi da to otkrije i na kraju sankcionise, salterski radnik to vise ne bi radio. Kada covek koji dolazi na salter pokusa da ga podmiti i vidi da ne prolazi pocinje da menja svest i na kraju prihvata novu realnost. Sam od sebe jako jako tesko moze doci do istog zakljucka

Cela prica moze da se skalira na nivo drzave...
 
Eto meni na pamet pada i gdin Andrej Vučić koji bez dana radnog staža može da kupi sva SUV vozila koja su prodata u Srbiji u poslednjih 10 godina.
Zvonko i Andrej slavili milijardu
Da taj novac nije otišao u njegov džep već kod nekog seljaka koji čeka da mu isplate očevinu ili nekog inženjera koji bi trebalo da napravi više geoloških bušotina za tunel, garantujem da bi kašnjenje bilo daleko manje.
 
Ne bih se slozio. Promena krece od vrha na dole. Dacu kontraprimer onome sto si rekao: Da radnik na salteru ima sefa koji bi ga kaznio/otpustio zbog primanja mita i da sef to stvarno hoce da sprovede, dakle da se potrudi da to otkrije i na kraju sankcionise, salterski radnik to vise ne bi radio. Kada covek koji dolazi na salter pokusa da ga podmiti i vidi da ne prolazi pocinje da menja svest i na kraju prihvata novu realnost. Sam od sebe jako jako tesko moze doci do istog zakljucka

Cela prica moze da se skalira na nivo drzave...
Slazem se, ali krenimo od obicnog coveka, da li on ima neku odgovornost? Da li moze nesto da uradi da bi doprineo boljitku celog drustva? :) Cini mi se da da...
Polazim od onog banalnog primera, bacanja smeca po ulici. Zar treba sve da se svede na kaznjavanje? Tako normalna drustva ne funkcionisu i ne treba. O tome pricam, o svesti obicnog coveka.
 
Slazem se, ali krenimo od obicnog coveka, da li on ima neku odgovornost? Da li moze nesto da uradi da bi doprineo boljitku celog drustva? :) Cini mi se da da...
Polazim od onog banalnog primera, bacanja smeca po ulici. Zar treba sve da se svede na kaznjavanje? Tako normalna drustva ne funkcionisu i ne treba. O tome pricam, o svesti obicnog coveka.
Ako krenemo od obicnog coveka nacekacemo se da se stvari promene. To je kao kada bi zbog toga sto imamo Djokovica cekali novog sampiona. Desice se mozda ali je verovatnoca mala. Ali ako napravimo teniski centar itd itd...
Samo sistemski je moguce promeni svest naroda, dakle sa vrha na dole. Mi to nemamo, nikada nismo ni imali (mozda kratko 2000-2003) i zato nam je tako kako je.
 
Grešiš, da nije bilo bunta i običnog čoveka, nikad ne bi došlo do promena 2000-ih.
To tako jednostavno ne funkcioniše @markomarkovic.
P.S. Ne kažem da je jedan pojedinac jači, da ima veći uticaj od države, institucija ali ako pomnožiš taj uticaj sa 1000 ili sa milion onda ćeš se složiti da to nije zanemarljivo.
 
Poslednja izmena:
Sad vec mesas babe i zabe. Promena vlasti nije isto sto i promena svesti naroda

Ovim u PSu, upravo potvrdjujes moju tezu. Uticaj pojedinca je uticaj pojedinca pa i pomnozen. Uticaj drzave automatski se prenosi na ogroman deo populacije
 
Nisi me razumeo, nije ni važno...
Ja pričam o širem kontekstu svesti i uticaja pojedinca.
O tome da korupcija i mito kreće od običnog čoveka, takođe i lopovluk i sve ostalo.
Za mene je licemerno da neko ko je X puta podmićivao nekoga ili davao mito, krao sada proziva nekoga iz ove ili bivše vlasti za isto.
Shvataš poentu?
P.S. I taj Đoković koga pominješ je krenuo sam, kao običan čovek, bez pomoći države ako se sećaš, snalazio se kako je znao i umeo.
 
Naravno da shvatam, ali se izgleda razlikujemo u nacinu tretiranja problema. To da li je neko pojedinacno liecemeran je nebitno. Ali to sto je vlast licemerna...tu je srz.
Ali da ne idemo dalje u off. Interesantna razmena razlicitih misljenja.
 
To je po meni krucijalno, jer taj pojedinac sutra izlazi da glasa i bira nekoga od političara (obično onako kako on misli da treba).
I onda se žalimo kakva nam je vlast...
A i taj neki političar na vlasti je nekad bio "običan" čovek, pojedinac. Osim ako nije nasledio funkciju, kao Krkobabići 😇
 
Mi to nemamo, nikada nismo ni imali (mozda kratko 2000-2003) i zato nam je tako kako je.
Ma daj, kakva 2000-2003, to je kao kada bi ti ja rekao da se sećam prve ribe 2002 godine (kada sam imao 14 godina) i da je tada iskrenost devojaka bila mnogo veća nego sada jer sada ribe gledaju lovu i popularnost, a tada je bilo bitno samo da si duhovit :)

Realno 2000-2003 sistem je radio po inerciji, nikakve bitne promene se tad nisu desile. Kamo sreće da su se sistem (i ljudi) promenili tada jer ne bi ni došli do SPS-a i SNS-a. Da je zapad stvarno hteo da nam pomogne, skinuli bi nam vize tada, baš u tom periodu 2000-2003, a ne bi čekali 10 godina posle 5.oktobra da bi krenuli da putujemo bez viza i videli kako se živi u razvijenom svetu, što je jedini način da se mentalitet promeni.
 
Сјајна брзина радова ево већ пету годину на исцрпела идеје. Свакодневни напредак који око не може сагледати не допушта оператерима дронова да све сниме! Можда да вратимо Омладинске радне акције, ем ће ићи брже а можда и подигнемо наталитет!
 
Za 7 godina je pustena deonica u cg sa 16 tunela koja je probila rok dve godine, sa sve koronom i tom praznom pricom..
Gro stvari su uradili pre korone. Još 2019. su imali dosta toga završenog. I pored toga u pitanju su Dinarske planine gde je uglavnom stenovit sastav, tako da sa geologijom nisu imali problem i mogli su brzo da probiju sve tunele. Nije za poređenje.

Ali svakako očekujem da naši građevinari ne naprave iste greške što se tiče eksproprijacije i geoloških istraživanja u nastavku ka Boljarima i ka Kotoromanu.
 
Vrh