Šta je novo?

Autoput Miloš Veliki / A2: Beograd-Požega-Boljare (Koridor 11)

Не знам са које си чуке па си ,,отале" али ја сам такође из тог краја и нема зараде јер имам исту ту малину и знам колико шта кошта.

Послато са SM-A920F помоћу Тапатока
Polako druže, polako.
Ne moraš odmah klizeći, na prvu. Nema potrebe.
Tog "otale" se ja ne stidim kao što ga se ti očigledno stidiš. Ako si uopšte iz Užičkog kraja.
Sa tim "otale" sam hteo da se našalim sa našom gospođom Mirom i ništa drugo.
A što se tiče malina...
Moji i ženini imaju 50 ari(sve zajedno) pod malinom i daleko od toga da su ove godine u gubitku.
Naravno da su prihodi manji nego prošle godine i to ne sporim ali daleko da su čak i od pozitivne nule.
 
Poslednja izmena:
Polako druže, polako.
Ne moraš odmah klizeći, na prvu. Nema potrebe.
Tog "otale" se ja ne stidim kao što ga se ti očigledno stidiš. Ako si uopšte iz Užičkog kraja.
Sa tim "otale" sam hteo da se našalim sa našom gospođom Mirom i ništa drugo.
A što se tiče malina...
Moji i ženini imaju 50 ari(sve zajedno) pod malinom i daleko od toga da su ove godine u gubitku.
Naravno da su prihodi manji nego prošle godine i to ne sporim ali daleko da su čak i od pozitivne nule.
Наравно да се не стидим, живим у селу Горобиљу, општина Пожега, увек сваког радо дочекам, угостим и испратим, то ,,отале" ми више вуче на Ивањички крај.
Ако раде сви из куће и не плаћају раднике можда и има неке зараде, ко има мање радне снаге и мора све да плати зараду поједу наднице које су код нас ишле и до 6000.
Па се пресабери. Уосталом, код нас народ слабо рачуна свој рад, одузми и то па где је зарада?

Послато са SM-A920F помоћу Тапатока
 
Gospa Miro, pošto sam rodom otale,znam dobro da li su proizvođači u gubitku.
Možda će manje zaraditi nego prošle godine ali da su u gubitku to

i meni izvedi racunicu:

Cena ove godine je 240din, prosle godine skoro duplo visa
Nadnica za ceo dan 5000+ hrana ( kome je to puno nije na +40 ceo dan brao) ista kao prosle

Preparati, đubrivo, sat rada traktorom, ggorivo....sve poskupljalo drasticno.

Kako matematicaru da se zaradi?!
Mi smo na gubitku npr. A samo ko je mogao bez radnika da bere je nesto " ućario".

Nego ti mislis da se tu uzimaju milioni pa eto sad je zarada manja, ko ih sisa... imas ljude u Arilju kojima je nevreme uniszilo zasade, a da ne govorim da mnogi zive od popjoprivrede pa ako nije grad, onda je susa, ako nije to onda je losa cena, a ti je obrađujes cele godine i cena bude 200din...
Veruj da mnogi kojima je ovo sporedna zarada ce bataliti proizvodnju ako drzava male proizvođace ne poveze sa izvoznicima

Nije samo malina, evo cena kupine bedna, a opet u Maksiju ko da je gaje pod zlatnim zvonom.

Pazi @Igor ovo nije mimo teme jer poljoprivreda puni budzet pa se prave putevi i eto u temi smo 😃
 
Cena ove godine je 240din, prosle godine skoro duplo visa
Nadnica za ceo dan 5000+ hrana ( kome je to puno nije na +40 ceo dan brao) ista kao prosle

Preparati, đubrivo, sat rada traktorom, ggorivo....sve poskupljalo drasticno.

Kako matematicaru da se zaradi?!
Mi smo na gubitku npr. A samo ko je mogao bez radnika da bere je nesto " ućario".

Nego ti mislis da se tu uzimaju milioni pa eto sad je zarada manja, ko ih sisa... imas ljude u Arilju kojima je nevreme uniszilo zasade, a da ne govorim da mnogi zive od popjoprivrede pa ako nije grad, onda je susa, ako nije to onda je losa cena, a ti je obrađujes cele godine i cena bude 200din...
Veruj da mnogi kojima je ovo sporedna zarada ce bataliti proizvodnju ako drzava male proizvođace ne poveze sa izvoznicima

Nije samo malina, evo cena kupine bedna, a opet u Maksiju ko da je gaje pod zlatnim zvonom.

Pazi @Igor ovo nije mimo teme jer poljoprivreda puni budzet pa se prave putevi i eto u temi smo
Плус што мораш да платиш дневнице кад се чупају заперци, плус када се копа или плеви и то два-три пута, плус везивање, плус сечење.... Ма можемо у бесконачно овако.

Послато са SM-A920F помоћу Тапатока
 
I szo rece neko, ni mi nismo racunali mnoge stvari koje se iz dzepa daju tokom godine i fizicki rad da bi broj dnevnica bio manji. Nas su dnevnice ubile a o nasoj hrani koja je skupa da Bog sacuva......
Meni ne smeta to okle si, ja cesto pisem lokalnim dijalektom ,a razumela sam da si hteo da pokazes da znas situaciju.
Nadam se da si mrdnuo donji deo leđa ( da ne imenujem) i pomogao familiji u branju, pa makar kao u zikinoj dinastiji na radnu terapiju?
Onima koji ne beru, ne gaje, to sve izgleda pa gotovo romanticno, kao ona serija Tajna vinove loze ili Setnja među oblacima ... a u stvarnosti😄 psujes sve redom i molis Boga da da "sirotinjski sladoled" letnji vetric po jako toplom danu.
 
Ma ovo sa malinama mi je interesantno a vrlo verovatno bi mi dosadilo kada bismo ovu priču ponavljali periodično nekoliko puta godišnje kao što se ponavlja priča zbog koje sam i predložio da se vratimo temi.
Ko mi je kriv što sam ovde "100 godina"... :)
 
Elem izvinite na digresiji, malo smo besni ovde,

Kad to politički valorizujete, umesto da gutate propagandu tipa "drugi su još gori", onda možda i krenemo dalje. Uzrok-posledica, kauzalitet i odgovornost, to mora da se nauči ovde. Mislim, ne vi, nego svi mi. Vi ste ovde samo šlagvort ovog mini pamfleta :D
 
Bukvalno svake godine slušamo istu priču od strane malinara i proizvodjača paradajza.

Veruj da mnogi kojima je ovo sporedna zarada ce bataliti proizvodnju ako drzava male proizvođace ne poveze sa izvoznicima
A šta će vam država za to? Nismo u SFRJ, povezivajte se sami, nikada nije bilo lakše povezati se okolnim zemljama, drugim trgovinskim lancima... Manite se te komunističe mantre u kojoj sve zavisi od države.
Mislim da je problem u vašem kraju nesloga. Imate dosta jakih ljudi, ali slabo sloge. Da ste kao proizvodjači udruženiji i složniji lakše bi se i probili na tržištu i bili zaštićeniji.

Pazi @Igor ovo nije mimo teme jer poljoprivreda puni budzet pa se prave putevi i eto u temi smo
Naša poljoprivreda stagnira već godinama u odnosu na IKT sektor na primer. Za koju godinu, IKT će puniti budžet puno više pd poljoprivrede, što je tužno jer govori o tome koliko nam je poljoprivreda neefikasna i neproduktivna.
 
Ministar u danas u nekim novinama:

" Za nas je posebno važno povezivanje sa Crnom Gorom. Do kraja godine završavamo deo do Požege, a onda nastavljamo da gradimo 107 km puta ka CG. To nam je sada prioritet - rekao je Vesić."

Moje pitanje do koje godine????
I još jedno, zar već ne traju uveliko radovi do Duge Poljane, jer od Duge Poljane do Boljara ima oko 40 km?
Neko je pominjao da Kinezi uveliko premeravaju i ispituju trasu od Požege do Duge Poljane.
 
Vesara danas u blicu:
On je istakao da će do kraja godine biti završen naš deo puta do Požege, a da onda se kreće sa gradnjom auto-puta ka Boljarama koji je dug 107 kilometara.

- Za nas je taj auto-put u ovom trenutku najvažniji. Taj put će biti veoma frekventan i sam će sebe opravdati s obzirom na broj automobila koji ćemo imati sa jedne i druge strane. Integrisana putarina je samo korak ka bližoj saradnji ljudi, kako mi na Balkanu ne bi imali nikakvih granica ni otežavanja putovanja, rekao je ministar.
 
Zato što se uveliko gradi do Duge Poljane, pišemo o malini. U selima više nema ljudi, nema ruku za rad, a malinjaci na trasi će još nekoliko puta procvetati...
Putevi su od suštinskog značaja.
Očigledno je da su Crnogorci u problemu sa nastavkom i da bi trebalo prioritetno rešavati krak ka Mačkatu.
Ono što se na postojećem putu dešava, koliko vozila prolazi, kakve gluposti ljudi prave, moralo bi da bude prioritet svih prioriteta.
Ovaj kraj je bukvalno u blokadi dok ne prođe turistička sezona, a gužvi će biti i posle.
Evo, od juna nisam u Požegu otišao magistralnim purem, već okolo. Čak i da nema gužve, treba da strepim od neke nadobudne budale u superbu ili roveru koji bi da prođe kroz mene.
 
Pa i put ka CG nije "samo" put ka CG, nije to tamo neka dzada koja se gradi zbog "njih" ili nas, povezuje se 2 naroda, privrede, na taj nacin i mi lakse dolazimo do mora, do luke Bar. Uostalom, postoji neki narod juznije od Pozege koji zivi, nije to slepo crevo. Koliko preduzeca i srednjih i velikih posluje juzno od Pozege, ja mogu da se setim recimo Matis-a koji zaposljava oko 1000+ radnika ima ispostave i izvan Srbije.
Pa nije isto jednom sleperu da li ce da se klacka do Beograda 3 sata ili sat i po? O turizmu i benefitima necu ni da pricam...
 
Vesara danas u blicu:
On je istakao da će do kraja godine biti završen naš deo puta do Požege, a da onda se kreće sa gradnjom auto-puta ka Boljarama koji je dug 107 kilometara.

- Za nas je taj auto-put u ovom trenutku najvažniji. Taj put će biti veoma frekventan i sam će sebe opravdati s obzirom na broj automobila koji ćemo imati sa jedne i druge strane. Integrisana putarina je samo korak ka bližoj saradnji ljudi, kako mi na Balkanu ne bi imali nikakvih granica ni otežavanja putovanja, rekao je ministar.
I zar niko od "novinara" ne sme da mu kaze "cekajte ministre, pa predsednik je svecano otvorio radove do Duge Poljane pocetkom prosle godine. Kako sad odjednom tek treba da pocne gradnja?".

1692790191361.png
 
Vesara danas u blicu:
On je istakao da će do kraja godine biti završen naš deo puta do Požege, a da onda se kreće sa gradnjom auto-puta ka Boljarama koji je dug 107 kilometara.

- Za nas je taj auto-put u ovom trenutku najvažniji. Taj put će biti veoma frekventan i sam će sebe opravdati s obzirom na broj automobila koji ćemo imati sa jedne i druge strane. Integrisana putarina je samo korak ka bližoj saradnji ljudi, kako mi na Balkanu ne bi imali nikakvih granica ni otežavanja putovanja, rekao je ministar.
Da bude zavrsen put do pozege do kraja ove godine ? Da nije omašio godinu .
 
I zar niko od "novinara" ne sme da mu kaze "cekajte ministre, pa predsednik je svecano otvorio radove do Duge Poljane pocetkom prosle godine. Kako sad odjednom tek treba da pocne gradnja?".

Ovo je suština. Kraj svesnom laganju u javnom prostoru može doći TEK kada laž počne da ima političku cenu. Odgovornost.

A to podrazumeva postojanje relativno slobodnih medija i kritičke javnosti koja ih traži i treba. Na žalost, ne zna se šta je deficitarnije u nas. Možda ipak ovo drugo, jer nekoliko medija ipak postoji. Nikada neće prestati da vas lažu sami od sebe, zapamtite to. Dok ne počnete da ih kažnjavate!

Pod "njih", mislim na apsolutno sve u celom spektru, autokrate i proto demokrate, pa i demokrate zaista, bez razlike. Morate da promenite sebe i počnete da kažnjavate, umesto večito da se kuka, a sapliće o isti kamen. Pre toga nema ništa, zapamtite i to.

PS. Ima veze sa putevima :D
 
Najtužnija činjenica je što nas vode ljudi koji sve znaju. Sve istine oni poznaju. Pa tako i ovde na forumu imamo puno ljudi koji sve znaju. Niko njih ne može prevariti, tačno znaju šta je istina, od lažnog sletanja na mesec do misterije broja iskopanih metara u tunelima na ovom autoputu. Oni ne priznaju da su ikada pogrešili. Pa kako bi, oni nikada ne greše jer sve znaju.
Sokrat reče (mada nije ni to 100% sigurno da je on rekao): "Znam da ništa ne znam". Ljudi, budite kritični prema svemu, ali nemojte biti kao dva ovna na deblu. Dok ne budemo malo više realni, malo više spremni da stvari sagledamo sa više strana i iz drugih perspektiva neće nama biti bolje. I dalje će nas voditi čobani dok mi kao ovce blejimo neke teorije zavere (od kojih su neke nesumnjivo istinite, ali od šume je teško videti drvo), a ne bavimo se pravim stvarima i borimo se za ovde i sada, za ono što je pred nama.
 
Zašto nemam neku moć da stanem ispred njega kad počne ovako da lupa ga pitam samo da li on zna šta priča ili samo ponavlja kao papagaj šta mu je rečeno. Prati li situaciju na terenu vidi li svojim očima da to ne može biti gotovo ni do kraja 2024. I pitao bih ga zašto laže, jel mora, jel radi to namerno ili je nešto treće po sredi ali iskreno i u oči da me gleda. Šta mislite šta bih rekao zna li neko odgovor.
 
To rade od samog pocetka, jos od tamo 2020-te. Vezu se za nek populisticki datum i onda mesec ili dva pre tog datuma se refreshuju i postave novi deadline. I tako vec 4 godine. Al sto neko rece ranije, ljudi u Srbiji pojma nemaju sta se gradi i koliko se kasni i ovi njihovi javni istupi su dobro osmisljeni da imaju vau efekat na glasacko telo. A realnost.. je*********es realnost.
 
Vrh