Šta je novo?

Autoput Miloš Veliki / A2: Beograd-Požega-Boljare (Koridor 11)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=865094#p865094:1t2klsgt je napisao(la):
sev » Sub Jul 17, 2021 10:58 am[/url]":1t2klsgt]A da probamao jednom da promenimo sistem, pa da stvari idu i između izbora?

Ono, čisto kao SF predlog, sholastička misaona igrica :)
Višedecenijsko iskustvo kaze da je to SF. Mislim da prvo treba uspostaviti bolju vladavinu prava pa da se odgovara za neispunjeno. Zatim objektivno novinarstvo jer i sad imamo one koji su protiv vlasti ali nije ova tema aktuelna, sta je ovo...mali " putic" kroz tamo neku Zapadnu Srb, a kad su teme iz Bg ...e to se pise. A nekad bi trebali i nesto da pohvale, dakle nemamo te stvari kao osnovne i to nikom ne odgovara da ih imamo tako da, ziveli izbori 2022.i makar deo do Pakovrace, abogme i deo do NBg mozda bude ne razumem se bas, ali da se nadamo.

Sve na stranu, u vreme ove Korone i svih ekonomskih posledica koje nas ocekuju ja sam zadovoljna i za ovoliko. Olakšace dosta kao i taj deo do NBg sto u Beogradu naglasavaju da je vazan.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=865123#p865123:2mpnj2ja je napisao(la):
Алтаир » Sub Jul 17, 2021 1:40 pm[/url]":2mpnj2ja][youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SMbW7ZitHQE[/youtube]

Do kraja sledece godine "kao sto je obecano"?

Ako ima pravde do kraja sledece godine ces ti biti u zatvoru, zajedno sa sefom.
 
Лепо би било, али ови одлазе само кад им све буде насилно одузето!
 
Cccccccc,do pre mesec dana je "obećani" rok za celu deonicu bio Nikoljdan 2021. ili eventualno Božić 2022. Ajde da je ovo početak 20. veka,kada nisu postojali ni internet ni televizija,pa je polu-obrazovana svetina mogla i da zaboravi lažna obećanja od pre samo par meseci. Ali,da li su oni svesni da danas svako ko ima kompjuter u kući može za nekoliko sekundi ukucati par slova na jutjub-pretraživaču, i naći video-priloge u kojima lično oni obećavaju završetak radova do kraja 2021. godine? Ako već lažu,zašto baš moraju da nam vređaju inteligenciju tim blatantnim,crnim lažima,za koje se bukvalno svaki id*** može odmah uveriti da su laži :roll: :bash: :bash:
 
Hvala Bogu, pa im se ne isplati što toliko masno i bezočno lažu - na vlasti su tek 10. godinu... Čudo je taj 21. vek, napredovalo se.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=idEH6xk-FY8[/youtube]
"Kao što je obećano" :violina:
 
Сви смо знали да нема ништа од тога, до Паковраћа можда и успеју! Нажалост немамо информације из тунела, од тога много зависи, ни петља у Пожеги није мала, експропријација вероватно није завршена, спремају пландемичну журку. Видећемо када ће остало бити!
 
Mi što za nijansu više verujemo razumu i svojim očima nismo verovali u tako nešto ali vidim da se dosta ljudi, pa i ovde na forumu jako izložilo. Ko da su prvi put slagali, a ne stopedeseti put ove nedelje.
 
Apropo ranije rasprave, iznosi se podatak da u Srbiju godisnje stigne 1.450.000.000 litara goriva. Na akcizu i porez se uzme oko 100 din, te dodjemo da Vucic zaradi, tj odere nas za cak 1,2 MILIJARDE EVRA! Uh sto cekam za 2-3 godine se izjednaci u svetu cena elektricnih vozila i naftasa, pa kad krenemo ih punimo sa svojih solarnih panela, kako ce slatko da propadnu... Na 05:10 https://www.youtube.com/watch?v=s0uiuhLzG8o&t=3s
 
Vučić u gornjem snimku besomučno manipuliše prebacujući se sebe, kukavice, odgovornost na kinesku ambasadarku, na obećanje Kineza, a svi znamo da je on problem jer nije završio eksproprijaciju, pa tek pre par dana su sklonili ono skladište kod Trbušana, iza petlje i dalje na snimcima nesklonjeno na desetine kuća na trasi, a iza Laza do Munjinog brda gde nije ni pocelo trasiranje ne smemo ni da pomislilo... Ko-kokoko-daaaa, ko-kokoko-daaa kukuacice ti lupe dva šamara se upiškiš.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=865422#p865422:3nsh6xzg je napisao(la):
Earthmoving » Нед Јул 18, 2021 2:03 pm[/url]":3nsh6xzg]Vučić u gornjem snimku besomučno manipuliše prebacujući se sebe, kukavice, odgovornost na kinesku ambasadarku, na obećanje Kineza, a svi znamo da je on problem jer nije završio eksproprijaciju, pa tek pre par dana su sklonili ono skladište kod Trbušana, iza petlje i dalje na snimcima nesklonjeno na desetine kuća na trasi, a iza Laza do Munjinog brda gde nije ni pocelo trasiranje ne smemo ni da pomislilo... Ko-kokoko-daaaa, ko-kokoko-daaa kukuacice ti lupe dva šamara se upiškiš.

Nije meni toliki problem što kasne, uvek se kasni i mlitavi na ovakvim projektima. Kako god da okreneš, problem je što on zna da je to nemoguće i zna najbolje od svih u državi kako teče dinamika radova, i opet SVESNO laže, samo zbog rejtinga, političke koristi i propagande kad mu je to korisno.
To je kao da ja znam da nemam pare, a obećavam zelenašu da ću mu sutra vratiti 5000e, savršeno sam svestan da tih para nemam, ali lažem, i to najbahatije moguće.
I to pali, pali zato što ima neviđenu propagandu iza sebe, celu industriju, i pritom ubediće apsolutno najveći broj ljudi u to, bez muke, jer nisu svi zaluđenici kao mi, da džedžimo na forumima, gledamo satelit, dronove i razne neke slike, pa da smo dobro informisani po ovom pitanju, većini uđe kroz jedno uvo neka informacija izađe kroz drugu, oni su čuli NEŠTO će biti otvoreno za sv. Nikolu/Božić i NEŠTO će biti stvarno otvoreno, (čitaj Pakovraće) i onda će to PINK, mediji, analitičari i timovi sve da ispeglaju, sad kreće kampanjica, KORONA, najteži geomorfološki uslovi u Evropi, vode, klizišta, danonoćni rad, prebacivanje odgovornosti na sve, radnike, kineze, Drobnjaka i ostale pione, pa onda neko pusti ranije izjave, pa kad krenu bot brigada u napad..
 
Земљани супер си ово ископао. 1.2 милијарде е годишње од акцизе. Права цена свих АП у Србији који се раде није већа од тога! Лудилу нема краја, а тек креће стезање и малтретирање.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=865414#p865414:1bigybls je napisao(la):
Earthmoving » Ned Jul 18, 2021 1:48 pm[/url]":1bigybls]Apropo ranije rasprave, iznosi se podatak da u Srbiju godisnje stigne 1.450.000.000 litara goriva. Na akcizu i porez se uzme oko 100 din, te dodjemo da Vucic zaradi, tj odere nas za cak 1,2 MILIJARDE EVRA! Uh sto cekam za 2-3 godine se izjednaci u svetu cena elektricnih vozila i naftasa, pa kad krenemo ih punimo sa svojih solarnih panela, kako ce slatko da propadnu... Na 05:10 https://www.youtube.com/watch?v=s0uiuhLzG8o&t=3s

Mnogo si naivan ako misliš da neće naći podjednako lak način da nadomeste taj manjak.
 
Акциза на ел. енергију нпр. Повећање цене регистрације, увођење обавезне вињете, повећање цене тех. прегледа, атести и сл.
 
I mene interesuje kako bi nadomestili manjak cak 10% budžeta, a na osnovu trenda zadnjih 10 godina pada cena litijumskih baterija za 2-3 godine se ocekuje da ce pasti na 100$ kWh (sada prosek 130) kada kazu da ce biti izjednaceni troskovi proizvodnje naftasa sa elektricnim kolima. Vec danas ljudi mogu slobodno koristiti struju (kao i informacije sa neta) sa svojih solarnih panela i puniti svoja vozila, mada u Srbiji jos retko kola, ali mozda skuter. Citava piramida im se zasniva na potrosackoj ekonomiji, pa ako je covek nezavistan da sam proizvodi svoju energiju, struju, hranu, onda nemaju dovoljno prometa da ga oporezuju i popune budžet, pa mora nesto menjaju. Ako se tu dodaju i blokchain digitalne valute gde ja sa seljakom preko brda mogu trgujem anonimno preko neta, onda imaju i gubitak prihoda od inflacije, tj gubitka monopola drzavnog novca, pa im padaju i parafiskalni prihodi. Mislim da su toga svesni i da trenutna zbivanja u svetu (korona, reset itd) imaju veze sa pripremanjem prelaska na novu energetsku i novcanu revoluciju, i da se zato i zuri da se to ubrazno odradi u narednih par godina, ili mozda da se uspori trgovina nove tehnologije ka nekim zemljama upravo zbog drzavnih prihoda, konkretno brodske cene kontejnera iz npr Kine su u koroni povecane 5 i više puta. Ako je trend pada cena baterija tacan, onda nas za 2-3 godine ocekuju tektonski poremecaji i izmene ekonomske paradigme, ukljucujuci i transport, autoputeve. U nekim zemljama su elektricna vec preko 50% novoprodatih, ali tada bi trebalo biti i u zemljama poput Srbije. A ja u tome vidim rast prometa srpskim autoputevima, posebno ovom, jer Srbija ima plodnu zemlju i instalacijom sol panela na svom imanju ljudi imaju prilike smanje troskove u odnosu na grad, plus vise prostora i ostalo, pa ocekujem da se poveca dnevni unutrasnji promet gradovi-ruralni krajevi, a to je i razlog za moja ranija predvidjanja za promet Moravskog koridora.
 

Prilozi

  • 2021_07_18_16_13_07_Battery_prices_have_fallen_88_percent_over_the_last_decade_Ars_Technica_Goog.jpg
    2021_07_18_16_13_07_Battery_prices_have_fallen_88_percent_over_the_last_decade_Ars_Technica_Goog.jpg
    31,3 KB · Pregleda: 2.271
Кад литијумске батерије које могу без проблема трајати 15 година падну на ниво од око 100$ по киловатчасу. Штошта се мења, мада ће они сигурно пробати тада опорезовати сунце, као воду и угљен диоксид. Једино што више ни на шта не треба пристајати. Кад може цела Француска на улицу, моћи ће и други!
 
Možda treba da otvorite temu o alternativnom životu i kradji države i novom poretku, a ne da spamujemo temu na kojoj ljudi žele da čuju o napretku radova.

@Earth proći će više od 2-3 godine da električni automobili preuzmu primat. Jesu neka budućnost, ali su i dalje vrlo nepraktični za većinu stanovnika, da ne kažem da su skupi čak i za prosečnog stanovnika zapada, čak i sa silnim subvencijama. Trenutno je inače najpopularnija Škoda Enyaq, rasturili su sa prodajom u NL i DE.

Solarni paneli, tj. struja iz njih ne može baš tako lako da se prodaju putnicima uz autoput. Investicije su ogromne, u električne punjače takodje.

Cena goriva je skupa kod nas, ok, shvatili smo. Smanjite cenu za 0.2eur po 1l (što je najniža cena u Evropi) i ispada da bi država uzimala blizu 900 miliona eur umeso sadašnjih 1.160 miliona (gruba računica). Inače zemlje u kojima su takve cene su slučajno (a možda i ne) one sa najmanje km autoputeva poput Bosne i Albanije. Tursku i Belorusiju ne računam, valjda niko normalan ne želi da se ugledamo na njih po bilo čemu.

A povodom cena, pljačke od strane države, akciza i slično, kad ste se već dohvatili el. vozila da vam kažem da je cena struje u Srbiji višestruko manja od proseka EU (21 cent/kWh). Cena struje u Srbiji u plavoj zoni, viša tarifa je 9 rsd.

Gledajte stvari iz različitih uglova, svoju zemlju gledajte kako da popravite, a ne kako da popljunete gde stignete.

Izvinjavam se za off.
 
Није ван теме, све је повезано и сасвим је нормално да свако има своје мишљење на основу свог искуства. Да ли је лепо имати АП по целој земљи, са једне стране јесте. Брзо било где стигнеш са мало муке. Друга страна, страховито загађење, огромно задужење, три пута већи трошкови од стварних, акцизе, регистрација, осигуравње, сервиси, технички, путарине, саобраћајке, бука....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=865512#p865512:2m9n5lns je napisao(la):
milaki990 » Ned Jul 18, 2021 8:00 pm[/url]":2m9n5lns]Smanjite cenu za 0.2eur po 1l (što je najniža cena u Evropi) i ispada da bi država uzimala blizu 900 miliona eur umeso sadašnjih 1.160 miliona (gruba računica). Inače zemlje u kojima su takve cene su slučajno (a možda i ne) one sa najmanje km autoputeva poput Bosne i Albanije.

Gorivo u Španiji, koja sudeći po Wikipediji ima treću najveću mrežu autoputeva na svetu, trenutno je 1.19 evra na tzv. low cost pumpama. Namerno pišem cenu na low cost pumpama, jer je rasprava o akcizama, a ko je putovao po zapadu zna da su razlike u cenama na pumpama na autoputu u odnosu na one u gradu, kod supermarketa itd drastične, tako da ignorišem cenu goriva gde je veća cena samo profit kompanije.

I ne samo što je mreža autoputeva ogromna, nego ih je većina i besplatna. Nema putarine, vinjete, ekstra naplate kroz registraciju, ništa. Izgradnja mreže je finansirana kroz javni dug ili koncesije, koje su skoro sve istekle, i onda je država na sebe preuzela održavanje. Doduše, trenutno razmišljaju da uvedu naplatu po km za par godina tamo gde je nema, jer im na održavanje odlazi 8 milijardi godišnje, ali i ta naplata bi bila otprilike četvrtine cene koju trenutni koncesionari naplaćuju na njihovim deonicama.
 
Poslednji moj komentar na ovu temu.

Španija je više izuzetak nego pravilo. Pogledajte cene u Italiji, Nemačkoj, Francuskoj, Holandiji...

Mislim da ljudi površno i olako izgovaraju rečenice tipa država (Vučić) nas pljačka na akcizama. Uhvatili se toga kao pijan plota. Po mom mišljenju mnogo veći problem u državi su porezi i nameti na zarade koji su bezobrazno visoki i nepravedni. U odnosu na to, akcize i nisu toliki problem. Nije normalno da svi plaćaju preko 60% plate za sve i svašta i da isti porez plaća neko ko ima 40k i neko ko ima 400k. Neko ko ima decu, po mom mišljenju trebao bi plaćati manji porez....
 
Slažem se za poreze i doprinose, ali akcize jesu previsoke, a preko skupoće goriva guše konkurentnost privrede.
 
Normalno bi bilo da se Srbija uporedjuje sa okruženjem i regionom kojem pripada a ne sa Španijom ili Njemačkom,to je apsurd.
Bio sam sad kolima do Beograda,vratio sam se sad u srijedu i moram reći da mi onaj dio od Preljine do Pozege jos teze pada kad idem nazad za CG jer posle 150 km autoputa pola sata se razvlacim dok samo izadjem iz Čačka užas.
Neopisivo se radujem puštanju kraka do Požege.
 
Svako, ko je ijednom iskusio tu čačansku gužvu, misli isto. Mada, sad sve češće postaje problematična deonica Požega - Sušica jer mnogo je saobraćaja, a promenjen je režim, sa mnogo pune linije. Danas su oko podne za kratko vreme bila tri udesa na 15km, kolone se stvaraju brzo i lako, a nervoznih vozača sve više. Istovremeno, dogodio se udes i na alternativnom putu na koji su osmah pobegli neki vozači. Vreme je da se razmišlja o kamionskim zabranama u određena doba dana i nedelje na ovoj deonici.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=865777#p865777:2pejqc6f je napisao(la):
Kurogane1 » Пон Јул 19, 2021 4:00 pm[/url]":2pejqc6f]Normalno bi bilo da se Srbija uporedjuje sa okruženjem i regionom kojem pripada a ne sa Španijom ili Njemačkom,to je apsurd.
Bio sam sad kolima do Beograda,vratio sam se sad u srijedu i moram reći da mi onaj dio od Preljine do Pozege jos teze pada kad idem nazad za CG jer posle 150 km autoputa pola sata se razvlacim dok samo izadjem iz Čačka užas.
Neopisivo se radujem puštanju kraka do Požege.
Добар ти је овај Перун!
 
Vrh