Šta je novo?

Autoput Miloš Veliki / A2: Beograd-Požega-Boljare (Koridor 11)

Prosao sam autoputem od Cacka do BGa prosle nedelje prvi put i ono sto mi je upalo u oci je da je, ako se dobro secam, prvi tunel posle Cacka sa betonskom podlogom dok su ostali presvuceni asfaltom. Da li neko moze da mi kaze zasto?!
 
Imas ranije na forum je dosta pricano o tome. Ukratko, radjen je beton jer je tako bilo u projetku. Beton je bezbedniji u slucaju nekog pozara u tunelu. Nasi su ga toliko traljavo uradili da sve bruji i raspada se kad se ide preko betona. Malo bolje su uradili na K10 jer su imali neki finisher (nisu tabali nogama :) ali se opet cuje. Za beton treba dobra masina, receptura betona i dobro iskustvo, sto mi izgleda nismo imali.) Posle toga su prestali da rade beton i sada svugde rade asfalt. Kao nije strasno iako ima dima za vreme pozara :).
Moje licno misljenje je da je bolje beton ali ako se uradi kako treba.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848482#p848482:3jkrw12w je napisao(la):
ZAK » Пон Мај 10, 2021 11:07 am[/url]":3jkrw12w]Imas ranije na forum je dosta pricano o tome. Ukratko, radjen je beton jer je tako bilo u projetku. Beton je bezbedniji u slucaju nekog pozara u tunelu. Nasi su ga toliko traljavo uradili da sve bruji i raspada se kad se ide preko betona. Malo bolje su uradili na K10 jer su imali neki finisher (nisu tabali nogama :) ali se opet cuje. Za beton treba dobra masina, receptura betona i dobro iskustvo, sto mi izgleda nismo imali.) Posle toga su prestali da rade beton i sada svugde rade asfalt. Kao nije strasno iako ima dima za vreme pozara :).
Moje licno misljenje je da je bolje beton ali ako se uradi kako treba.
Šta ih sprečava da to poprave i urade kako treba? Nije da treba da grade novi autoput, već da presvuku jedan tunel sa novim betonom ili ako neće to ili ne znaju onda sa asfaltom u svakom slučaju. Doduše generalno upotreba betona u ove svrhe je retkost ja bih rekao, uglavnom amerikanci praktikuju beton na svojim putevima.
 
Srđan je lepo snimio i juče postavio na YT i krak od ovog autoputa ka Valjevu https://beobuild.rs/forum/viewtopic.php ... 10#p848510
Baš nam je dao u zadnje vreme puno lepih snimaka i ko mu je na tome, kao i ja, zahvalan mislim da može se oduži pretplatom na njegov YT kanal. Ako nabaci preko 1000 pratilaca ulazi u monetizaciju, a onda može da nam motivisanije da i ubuduće mnogo lepih snimaka :sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848502#p848502:f9sq7009 je napisao(la):
Duleban97 » 10 May 2021, 12:32[/url]":f9sq7009]
Šta ih sprečava da to poprave i urade kako treba? Nije da treba da grade novi autoput, već da presvuku jedan tunel sa novim betonom ili ako neće to ili ne znaju onda sa asfaltom u svakom slučaju. Doduše generalno upotreba betona u ove svrhe je retkost ja bih rekao, uglavnom amerikanci praktikuju beton na svojim putevima.

Nije retkost u tunelima po evropi videti beton kao podlogu, samo što se to ne primeti pošto je to kvalitetno odrađeno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848502#p848502:2szc8zov je napisao(la):
Duleban97 » Pon Maj 10, 2021 11:32 am[/url]":2szc8zov]
Šta ih sprečava da to poprave i urade kako treba? Nije da treba da grade novi autoput, već da presvuku jedan tunel sa novim betonom ili ako neće to ili ne znaju onda sa asfaltom u svakom slučaju. Doduše generalno upotreba betona u ove svrhe je retkost ja bih rekao, uglavnom amerikanci praktikuju beton na svojim putevima.

Ovo je moje vidjenje a možda i grešim.

Da su znali, umeli i imali sa čim da urade onda bi to uradili iz prve.
Za rekonstrukciju treba novac koji mi nemamo.
Lupati taj sav beton pa ponovo radili ili postavljati asfalt je veliki i obiman posao sa neizvesnim ishodom koji puno košta a pitanje je kako će na kraju da ispadne. To bi se svelo na ono narodno "čupaju pa sade". Može neko i da postavi pitanje: A zašto to sad lupate kad ste skoro završili? Jel to nije urađeno dobro? Kako je dobijena upotrebna dozvola ako nije u redu ? itd. itd. Da ne bi prolazili kroz sve to, mi lepo kažemo: Trucka?!? ali tako smo hteli da bude. I to je to :).

Taj tunel je nabolji primer da nam nedostaje znanja i umešnosti. Kod nas se to nažalost ne ceni i ne plaća. A od kera nema slanine :). Zato cemo se truckati do neke sledeće rekonstrukcije i to (NE)ZNANJE plaćati amoritizerima i bubrezima. :)
 
https://youtu.be/7uoQg-Lo6dk
Evo na tenane! Nije da je bas najsveziji, jer imamo mister Srdju Prpu, pa zbog njega sve zastari, ali vredi pregledati!
Koliko god kritikovali vlast i predsednika za sta god hocete, sve cu se sloziti, ali za izgradnju infrastrukture, zaista mlatite praznu slamu! Mogu se sloziti za finansiranje za mnoge druge stvari, ali za brzinu izgradnje i obim investicija i sta se sve trenutno gradi u Srbiji, e to stvarno voleli ga ili mrzili ali Vucko radi iznad svih ocekivanja!
Opet kazem postoje mnoge oblasti u kojima bih ga pljunuo u lice, ali infrastruktura, vakcine i vakcinacija u Srbiji, o tome za mene nema diskusije! :gobb:
Izuzev Kine gde je sve mimo svakog ocekivanja, mislim da ste u zabludi da se u razvijenim zemljama sve gradi ekspresno i transparentno. Imate koliko god hocete primera sto kapitalnprojekti kasne decenijama, a mi smo ipak mala zemlja na vetrometini sto je mnogima smetala te su istresali bombice po njoj.
 
Više se priča i laže nego što se radi. Zato ljudi i sa pravom pizde. Ako nemaš para i mogućnosti, ne laži ljude da ćeš, eto samo što nisi, početi sa izgradnjom autoputa do Kotromana ili do Boljara. Ne laži ljude u Vojvodini da će se brzim putem spojiti Sombor i Kikinda.. A o centralnoj i istočnoj Srbiji da ne pričam. To je taj naprednjački futur. "Mi gradimo".. a ono u realnosti neće ni početi do 2025-30.
 
Па има пара за те потребе, реално, као никад: велика СФРЈ је градила онај један аутопут деценијама и није га завршила нити од Београда до Загреба, нити од Загреба до Љубљане. Знаш како, да ли ће од Чачка до Пожега бити годину раније или касније, није баш разлог за чупање косе.

Боље се види кривљење стварности са одређене дистанце, овог пута из Аустралије, него из наше непосредне близине - као кад гледаш уметничку слику, одмакнеш се мало - не треба баш критиковати ову власт за изградњу друмова, јер су ту, упркос свим несавршеностима, најјачи.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848548#p848548:2hw484lc je napisao(la):
KrCan » Pon Maj 10, 2021 2:06 pm[/url]":2hw484lc]https://youtu.be/7uoQg-Lo6dk
Evo na tenane! Nije da je bas najsveziji, jer imamo mister Srdju Prpu, pa zbog njega sve zastari, ali vredi pregledati!
Koliko god kritikovali vlast i predsednika za sta god hocete, sve cu se sloziti, ali za izgradnju infrastrukture, zaista mlatite praznu slamu! Mogu se sloziti za finansiranje za mnoge druge stvari, ali za brzinu izgradnje i obim investicija i sta se sve trenutno gradi u Srbiji, e to stvarno voleli ga ili mrzili ali Vucko radi iznad svih ocekivanja!
Opet kazem postoje mnoge oblasti u kojima bih ga pljunuo u lice, ali infrastruktura, vakcine i vakcinacija u Srbiji, o tome za mene nema diskusije! :gobb:
Izuzev Kine gde je sve mimo svakog ocekivanja, mislim da ste u zabludi da se u razvijenim zemljama sve gradi ekspresno i transparentno. Imate koliko god hocete primera sto kapitalnprojekti kasne decenijama, a mi smo ipak mala zemlja na vetrometini sto je mnogima smetala te su istresali bombice po njoj.
Lako je njemu da gradi na najtežim deonicama na svetu sa tuđim parama tj kineskim kreditima. Zato su javni dug i zaduženost Srbije velika tajna. Da li će i Srbija kao Crna gora u dužničko kinesko ropstvo ?
 
Неће ни једни ни други. Да неће Кинези да дођу да нам отимају куће? Или жене? Да СФРЈ политичари нису били за рала и волове, наставили би да се задужују и после 1982. и можда не би ни било рата. Све као Грци и остали паметнији људи. Овако су благо имитирали Чаушескуа, исцрпли народ и осиромашили земљу.
 
Blistavi um svašta smisli.
Odakle ideja o otimanju žena ?
Grčka pametna a grci na sve strane po inostranstvu i sada im nude neke uslove ne bi li se vratili. ŠTrajkovi , neredi, demonstracije, smanjenje penzija ......
Koliko se SFRJ zadužila do i posle 1982. ? A koliko Srbija od 2013. ?
 
Бојим се ја Кинеза, поприлично.
Ми немамо Пиреј, немамо морску обалу... Задуживање нам се полако примиче опасној граници, а они имају много ниже стандарде по питању солвентности дужника, очигледно уз јаке клаузуле осигурања.
Преко мере се задужујемо, поприлично олако трошимо те паре. У реду је што се гради, треба нам све то (питање је да ли баш све у том обиму) али где су били 2 године од отварања радова, зашто тада експропријација није почела? Корупција диже цене градње, па испада да путеве градимо кроз Алпе, док је свака нова деоница најтежа у историји грађења. Хрвати су се поприлично задужили градећи путеве пре 15-20 година, али су зато своје парче Јадрана примакли средњој Европи тек на неколико сати. Онда, када у доброј сезони зараде око 3 милијарде (легално) лако сервисирају те дугове. А у шта се ми уздамо, у Бугаре којииспод јелке од 80к кобајаги троше стотине евра за ноћ или викенд Словенце који долазе да се налочу, вођени јефтином дрогом и п..., или да Кинези неће једног дана послати извршитеље? Ако нам је брат Си, кесе нам нису сестре. (Још ћемо им приде направити пругу да Пиреј продише пуним капацитетом).
Дуг наше мале земље сада се приближава двоструком дугу целе СФРЈ, а цена градње по км се изражава четфороцифреним процентима у односу на почетак деведесетих, док просечан грађанин живи сада дупло лошије него онда.
Сва ова градња, посебно она надувана, непостојећа, (пре неки дан неко је инвентарисао овде), није ништа друго него популизам и бућка на коју се хвата огромна већина овог јадног народа. А свакако се нешто мора радити и градити. Некад се Пожега помињала са роком до 1992.
Само да се не чешкамо једног дана кад нереално високи кредити стигну на наплату.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848571#p848571:2z9qbmm9 je napisao(la):
Žika » 10 May 2021 03:43 pm[/url]":2z9qbmm9]Blistavi um svašta smisli.
Odakle ideja o otimanju žena ?
Grčka pametna a grci na sve strane po inostranstvu i sada im nude neke uslove ne bi li se vratili. ŠTrajkovi , neredi, demonstracije, smanjenje penzija ......
Koliko se SFRJ zadužila do i posle 1982. ? A koliko Srbija od 2013. ?
Hiperbola, Žiko, hiperbola (to za žene).

Mi da smo prošli ko Grci, da pevamo. A bili smo bogatiji i razvijeniji pre rata.

Branik, ozbiljna su preterivanja da 'narod živi dvaput gore nego onda' - ovde gde ja živim, na Novom Beogradu, živi se npr. znatno bolje i bogatije nego osamdesetih (potreban je ogroman višak glupe nostalgije da se zaključi suprotno - zapravo, NB je jedan od većih evropskih slučajeva džentrifikacije). A to mu dođe najmnogoljudnija jedinica lokalne samouprave posle Novog Sada. Tamo gde se zaista živi dvaput gore, ta naselja su se već dosta i ispraznila. A mislim da će im s putevima i s pokojom stranom fabrikom biti ipak malo bolje. Ili čak dosta bolje.
 
Žika":2qthvpyg je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848548#p848548 je napisao(la):
KrCan » Pon Maj 10, 2021 2:06 pm[/url]":2qthvpyg]https://youtu.be/7uoQg-Lo6dk
Evo na tenane! Nije da je bas najsveziji, jer imamo mister Srdju Prpu, pa zbog njega sve zastari, ali vredi pregledati!
Koliko god kritikovali vlast i predsednika za sta god hocete, sve cu se sloziti, ali za izgradnju infrastrukture, zaista mlatite praznu slamu! Mogu se sloziti za finansiranje za mnoge druge stvari, ali za brzinu izgradnje i obim investicija i sta se sve trenutno gradi u Srbiji, e to stvarno voleli ga ili mrzili ali Vucko radi iznad svih ocekivanja!
Opet kazem postoje mnoge oblasti u kojima bih ga pljunuo u lice, ali infrastruktura, vakcine i vakcinacija u Srbiji, o tome za mene nema diskusije! :gobb:
Izuzev Kine gde je sve mimo svakog ocekivanja, mislim da ste u zabludi da se u razvijenim zemljama sve gradi ekspresno i transparentno. Imate koliko god hocete primera sto kapitalnprojekti kasne decenijama, a mi smo ipak mala zemlja na vetrometini sto je mnogima smetala te su istresali bombice po njoj.
Lako je njemu da gradi na najtežim deonicama na svetu sa tuđim parama tj kineskim kreditima. Zato su javni dug i zaduženost Srbije velika tajna. Da li će i Srbija kao Crna gora u dužničko kinesko ropstvo ?
Чијим би Ви парама градили??Или да се не гради ништа??Да ли би немци дали бољи кредит....Можда и не треба да се гради ништа,да ли би био задовољнији???

Послато са SM-G9500 помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848600#p848600:uf3n0ve4 je napisao(la):
Msc » Mon May 10, 2021 6:01 pm[/url]":uf3n0ve4]
Žika":uf3n0ve4 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848548#p848548 je napisao(la):
KrCan » Pon Maj 10, 2021 2:06 pm[/url]":uf3n0ve4]https://youtu.be/7uoQg-Lo6dk
Evo na tenane! Nije da je bas najsveziji, jer imamo mister Srdju Prpu, pa zbog njega sve zastari, ali vredi pregledati!
Koliko god kritikovali vlast i predsednika za sta god hocete, sve cu se sloziti, ali za izgradnju infrastrukture, zaista mlatite praznu slamu! Mogu se sloziti za finansiranje za mnoge druge stvari, ali za brzinu izgradnje i obim investicija i sta se sve trenutno gradi u Srbiji, e to stvarno voleli ga ili mrzili ali Vucko radi iznad svih ocekivanja!
Opet kazem postoje mnoge oblasti u kojima bih ga pljunuo u lice, ali infrastruktura, vakcine i vakcinacija u Srbiji, o tome za mene nema diskusije! :gobb:
Izuzev Kine gde je sve mimo svakog ocekivanja, mislim da ste u zabludi da se u razvijenim zemljama sve gradi ekspresno i transparentno. Imate koliko god hocete primera sto kapitalnprojekti kasne decenijama, a mi smo ipak mala zemlja na vetrometini sto je mnogima smetala te su istresali bombice po njoj.
Lako je njemu da gradi na najtežim deonicama na svetu sa tuđim parama tj kineskim kreditima. Zato su javni dug i zaduženost Srbije velika tajna. Da li će i Srbija kao Crna gora u dužničko kinesko ropstvo ?
Чијим би Ви парама градили??Или да се не гради ништа??Да ли би немци дали бољи кредит....Можда и не треба да се гради ништа,да ли би био задовољнији???

Послато са SM-G9500 помоћу Тапатока
Pričaš ko moja žena
Kredit 1 + refinansirajući kredit 2 + čekovi + minus...

I nemoj molim te MI i VI.

A koliko se zadužio Tito, ovi posle njega, Sloba, žuti i ovi sad se zna vrlo dobro.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848600#p848600:15wqv5em je napisao(la):
Msc » 10 May 2021, 19:01[/url]":15wqv5em]Чијим би Ви парама градили??Или да се не гради ништа??Да ли би немци дали бољи кредит....Можда и не треба да се гради ништа,да ли би био задовољнији???

apsolutno je nebitno ko daje kredit ako ne možeš da ga otplatiš. Neće nam dati “nemac” kredit iz ljubavi, a nije nam ni “kinez” to uradio iz bratskih razloga. Voleo bi i ja da imam duplo veći plac, kuću sa bazenom, mogao bi i kredit da uzmem ali ipak neću pošto znam da ću imati ogromne teškoće da ih otplatim.

Ne živimo samo za naše generacije nego i za buduće kojima mora da ostane novca kako bi mogli da imaju dostojan život.
 
Da, živeće dostojno - sa Ibarskom. I bogatije. Ovom autoputu je bilo vreme da se gradi oko 1980, pošto je niški stigao do Batočine. I svi bi bili imućniji. I jedno 10.000 izginulih bi bilo živo.

Oće ljudi da štede na infrastrukturi.

Uz to i fetišizirate novac preko svake mere.
 
Ja mislim da je glavni razlog što Vučić u poslednje vreme forsira autoputeve je što mu je to najbolji način da se ugradi i pokrade velike pare, i da narod bude srećan jer su mu putevi važni. Znači autoputevima postiže svoja dva interesa istovremeno: pare i glasove. Zato ja verujem da to što priča o novim autoputevima nisu bajke jer ima realan interes, plus ima sad Kineze koji opet iz svojih razloga kreditiraju i gledaju mu kroz prste za ugrađivanje, ali šta će drugo kad moraju sa njim da sarađuju ako hoće nešto sa Srbijom. Ni jedan drugi razlog ne vidim za Vučića sem navedena dva jer on je čovek koji uništava Srbe, počeo je dovodi i svoje drage strane radnike na građevinu i Moravski koridor kako bi smanjio Srbima plate, tj smanjio troškove gradnje kako bi pocećao sebi i svojim tajkunima razliku u profitu (jer cena npr Moravskog je već fiksno ugovorena), pljačka Srbe, zadužuje i praunuke do sad neviđenom brzinom, dovodi migrante i štiti ih proriv Srba, diskriminiše domaće ispod stranih investitora, hoće pola Srbije preda u strane rudnike da je izrovare, predaje nadležnosti Kosovu... prosto, čovek je čisto zlo i jedino ga pohlepa i ambicija motivišu gradi autoputeve. Prosto, jako bi teško legalno mogao izvući stotine miliona evra iz budžeta kako ovde legalno izvlači zaduživanjem za autoputeve.
 
Ovaj potez od izlaza iz tunela Laz do Lucana je bas prelep. Ali i bas zahtevan za gradnju. A nije ni zaceprkano. A bezveze mi je deo gde ce ovaj potocic ici izmedju traka autoputa.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848548#p848548:52pmfowv je napisao(la):
KrCan » 10 Maj 2021, 21:06[/url]":52pmfowv][youtube]https://www.youtube.com/watch?v=7uoQg-Lo6dk[/youtube]
 
Meni se cini da oni taj potez od tunela Laz do Lucana nisu bas pogodili kako treba da su omasili od tunela Laz a pri ulazu u Lucane da su se vratili na trasu.
 
Da, teško pogode snime tačnu trasu kad je još prazno bez referentne tačke. Sramota da još nisu pipnuli tu deonicu.
 
Vrh