Šta je novo?

Autokomanda

Планирана изградња 240.000 стамбених квадрата на Аутокоманди
Планом детаљне регулације дела централне зоне просторне целине подручја Аутокоманда, који су градски одборници усвојили на последњој седници, омогућена је изградња око 240.000 квадрата стамбеног и пословног простора.

– Повод за израду овог плана је адекватно уређење и рационално коришћење градског грађевинског земљишта као и реализација атрактивних садржаја и изградња објеката високе архитектонске вредности који ће, с обзиром на положај, битно утицати на формирaње слике Београда са улазног правца Булавера ослобођења – рекао је Ђорђе Бобић, главни градски архитекта.

Простор који је регулисан овим планом налази се између самог аутопута и околних саобраћајница, на граници између будуће трасе унутрашњег магистралног полупрстена и аутопута. Простире се на површини од око 12 хектара и састоји се углавном од јавних површина које заузимају већи део тог простора. Подељен је на више целина. Постоје грађевинске парцеле на којима је могуће градити, за шта су дати врло прецизни услови. То је једна велика јавна површина предвиђена за паркинг, као и зелена заштитна површина уз сам аутопут.

Планирана је и изградња комерцијалне зоне у којој ће бити пословни простор претежно комерцијалног садржаја. То су трговина, угоститељство и туризам, занатство и пословне и финансијске услуге. Планом су просторно и функционално предвиђене две зоне. У првој зони, која се налази на крајњем западном делу локације, градиће се већи комплекси са објектима пословно-комерцијалне делатности обавезујуће спратности приземље плус четири спрата и пословним кулама спратности приземље плус 21 спрат. У оквиру ове зоне предвиђен је мали меморијални део посвећен жртвама Другог светског рата, а локација је у непосредној близини места привременог логора „Топовске шупе”. На крајњем источном делу Аутокоманде планирају се објекти са максимално четири спрата.

Што се тиче уличне мреже, у првој фази, до реализације унутрашњег магистралног прстена, планира се реконструкција Табановачке и улице Трише Кацлеровића.
Izvor: Grad Beograd
Link: http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1290410
 
image.jpg



Press. Danasnji.
Urbanističkim planom detaljne regulacije područja Autokomande, koji su gradski odbornici usvojili na poslednjoj sednici, omogućena je izgradnja oko 240.000 kvadrata stambenog i poslovnog prostora u tom delu grada! Prostor, na koji se ovaj plan odnosi, nalazi se između autoputa i okolnih saobraćajnica, na granici između buduće trase unutrašnjeg magistralnog poluprstena i autoputa.


Ništa od neboderki

Prvobitno je bilo planirano da na Autokomandi bude izgrađen atraktivan poslovno-tržni centar visok skoro 200 metara, ali Urbanistički zavod Beograda nije odobrio tu izgradnju. Na tom prostoru, "Delta M" planirala je da gradi dva solitera od po 40 spratova, koji bi bili visoki po 192 metra. Umesto toga, arhitekte Urbanističkog zavoda stavile su ograničenje po kom zgrade mogu da odu u visinu najviše 21 sprat, s obrazloženjem da više zgrade nisu primerene ovom prostoru. Osim toga, one će, umesto kockastog, dobiti elipsasti izgled.


Usvojenim planom, dozvoljeno je da na delu zemljišta oko petlje na Autokomandi, između autoputa, Bulevara oslobođenja i planirane trase unutrašnjeg magistralnog poluprstena "niknu" stambene i poslovne zgrade različite spratnosti. Na lokaciji koja se nalazi na krajnjem zapadnom delu Autokomande biće izgrađeni veći poslovni kompleksi sa objektima od samo pet spratova i visokim kulama spratnosti prizemlje plus 21 sprat. Na krajnjem istočnom delu Autokomande planiraju se objekti sa maksimalno četiri sprata.

- Povod za izradu ovog plana detaljne regulacije je adekvatno uređenje i racionalno korišćenje gradskog građevinskog zemljišta, kao i realizacija atraktivnih sadržaja i izgradnja objekata visoke arhitektonske vrednosti koji će, s obzirom na položaj, bitno uticati na formiranje slike Beograda s ulaznog pravca Bulevara oslobođenja - rekao je Đorđe Bobić, glavni gradski arhitekta.


Fakti

- Usvojeni plan se odnosi na teritoriju od 12 hektara

- Izgradnja tržnog centra od 90.000 kvadratnih metara trebalo bi da krene ove godine i da se završi tokom 2009.

- Kule, koje će biti visoke 21 sprat, trebalo bi da budu završene do 2012. godine

- Planirani parking imaće 320 mesta


On je naveo da je planirana i izgradnja komercijalne zone u kojoj će biti poslovni prostor pretežno komercijalnog sadržaja. Tu će biti smeštene prodavnice, ugostiteljski objekti, zanatske radionice, a svi posetioci tog centra moći će da obave sve poslovne i finansijske obaveze.

Uz autoput planirana je i gradnja javnog parkinga, kao i gradnja retenzije, to jest zelenog pojasa koji će upijati vodu za vreme padavina koju ne može da primi mokroluški kolektor.

Što se tiče ulične mreže, planirana je rekonstrukcija Tabanovačke i ulice Triše Kaclerovića. Na zemljištu između Bulevara oslobođenja i Triše Kaclerovića predviđena je izgradnja trafo-stanice, koja će strujom snabdevati Voždovac i deo Savskog venca. Do nje je predložena gradnja velikog trga, blizu kojeg se nalazi nekoliko parcela do 50 ari sa komercijalnim zgradama od po četiri sprata.
http://www.pressonline.co.yu/vest.jsp?id=20220&sectionId=43
 
a sta bese sa onih 220.000 kvadratnih metara? I kakva izgradnja ove godine :rolleyes:
Mislim da je novinar naklapao podatke sa raznoraznih strana bezveze. 90.000 metara kvadratnih je verovatno procitao na sajtu onih Izraelaca
Ovo mi dodje kao igra gluvih telefona. Po ovome Delta PLANET nece biti nista veci od Delta CITY. A onaj Deltovac rekao da ce investicija da bude 300 miliona evra
 
Dovoljno je da na trzni centar nakalemite dve kule od po 21 sprat i dobijete dodatnih ~ 50.000kvm, tako da ce citav kompleks Delta planet (trzni centar+kule) imati povrsinu nesto manju od 150.000kvm.... Umanjenje u odnosu na prvobitni plan je logicno s obzirom da su kule skresane za po 20 spratova (dakle za nekih 50.000kvm).....

Medjutim, parking je nelogicno mali imajuci u vidu da na dvoetazni parking iza Arene moze da se smesti 840 vozila, a pogledajte na onoj slicici gore kako bi parking na Autokomandi trebalo da ide duz autoputa. Matematika mi nije jaca strana, ali ako me oci ne varaju, ovo mi izgleda daleko vece od parkinga Beogradske arene.

Ukoliko dobro kapiram ovaj plan regulise samo deo duz autoputa od Autokomande do Dusanovca, tako da nisu ugrozili stambeni kompleks kod zvezdinog stadiona, ni izgradnju luksuznog hotela nesto iznad....

Uglavno dobijamo nesto sto ce (arhitektonski) veoma liciti na Treci bulevar....
 
Ne znam da li da uopste verujem Pressu, pogotovo posto je vest sa BeoInfo-a dala druge informacije...
 
Ipak je u pitanju izgradnja silazne rampe! :)

Cool!
Zbog izgradnje silazne rampe i priključenja na autoput Beograd – Niš, od danas je izmešteno stajalište Trg oslobođenja (servis Autokomomanda) za linije18 i 39, ka centru, na lokaciju u Tabanovačkoj ulici u zoni kružnog toka. Za linije 42, 59 i 78 pomenuto stajalište privremeno se ukida. Putnici mogu koristiti stajalište u Ljutice Bogdana i Franša d¢ Eperea.
Izvor: 24sata
Link: http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=14071
 
Po onome sto sam video juce cini mi se da ce izgledati bas kao na ovom renederingu Delta Planeta gore.
 
Super Bojane!
Kada vidim koliko je ovo jednostavan projekat, stvarno je neverovatno da ranije nije bio zavrsen.. no dobro. Bolje ikada...
 
Sta se desava sa ukljucenje sa autokomande na autoput prema Nisu ? Jesu li zavrsili ,imali neko fotkice mozda ?
Pozdrav
SRB-RS-CG
 
^^^
Pa koliko vidim nocu iz aut6obusa skor pa je gotovo.... mislim da je ostalo samo jos da se silazna rampa poveze sa Bulevarom osobodjenja i da se saobracajnica osvetli...
 
I ja vido danas iz 17-tice prođe jedan auto iako još nije

zvanično pušten saobraćaj ... ima još vrlo malo da se uradi.
 
Otvorise li uzaz na autoput prema Nisu ? Kako su rekli pri kraju je ? SRB-RS-CG
 
Juce sam prolazio tuda i mogu vam reci da su sve zavrsili. Sve je asfaltirano, iscrtan je kolovoz, postavljene su bankine, koliko sam primetio juce su sredjivali zemlju pored puta koju ce najverovatnije ozeleniti. Znaci predpostavljam da ce najkasnije do kraja nedelje otvoriti taj izlaz na autoput.
 
Jako lepo!! Prosto neverovatno da do sada nisu to uradili obzirom na to da je to posao od dve nedelje do mesec dana i ne kosta ne znam ni ja koliko. Ali dobro bolje ikad neko nikad :D
 
Завршена трака за укључење на аутопут ка Нишу
Јавно комунално предузеће „Београд-пут“ завршило је данас изградњу траке за укључење са Аутокоманде на аутопут у правцу Ниша. Нов излаз на аутопут налази се непосредно иза кружног тока на Аутокоманди, код Табановачке улице.

ukljucenje_za_nis.jpg


До сада је излазак са Аутокоманде ка југу био могућ једино преко Славије, па су возачи који са Бањице или из Раковице путују према Нишу морали да улазе у центар, чак до кружног тока на Славији или да кроз насеља дођу до излаза код Плавог моста или до Газеле.

Поред нове траке за укључење на аутопут, урађена је и нова расвета, постављена еластична одбојна ограда, обележена и постављена нова хоризонтална и вертикална сигнализација, као и нов травнати појас.
Izvor: Grad Beograd
Link: www.beograd.co.yu
 
Sevrseno :) Ovo su mogli odavno da urade. Ali sto kaze Milance bolje ikad nego nikad. Lepo izgleda bar sa ove slicice . Aj pa neka se neko malo proseta sa digitalcem pa stavi par slicica . SRB-RS-CG
 
Ok, vec vidim da ce me neki kuditi, ali moram da kazem:
- S' obzirom da se ovaj put nalazi na ravnom, pa mogli su da ga i posle ulivanja dve trake ostave da i dalje ide u dve trake. Ovako je moguce da ce se stvarati velika guzva na spajanju rampi (ove iz pravca centra i ove iz pravca Vozdovca).

No dobro, valjda ce biti ok.
 
pa zar ne ide u dve trake makar se tako vidi na slici
 
Sva ukljucenja na autoput u BG-u se na kraju ulivaju u jednu traku, jer bi nastao haos pri ukljucnju na autoput koji fakat ima samo dve trake (2+zaustavna)
 
Vrh