Biznis na peronima
M. Lj. POPOVIĆ | 07. avgust 2014. 22:40 | Komentara: 8
Stanična usluga, zavisno od kilometraže, od 50 do 150 dinara
ŠPICU sezone na Beogradskoj autobuskoj stanici (BAS) dnevno se samo od prodaje peronskih karata obrne skoro dva miliona dinara! Stanična usluga košta od 50 do 150 dinara, a putnici, kao i oni što žele da isprate rodbinu ili prijatelje, za taj novac dobijaju samo - izlazak na peron.
Gužve na glavnoj autobuskoj stanici u prestonici uobičajene su za ovo doba godine. U julu i avgustu svakog dana sa perona krene oko 600 autobusa, a prosečna popunjenost vozila je 30 putnika. Da bi dobio žeton za ulazak na peron, svako od njih (osim male dece) mora da plati i peronsku kartu, čija se cena u zavisnosti od kilometraže puta kreće od 50 do 150 dinara. Iako iz BAS nisu bili u mogućnosti da nam dostave tačan podatak, lako se dođe do računice da na kraju svakog dana, samo od naplate stanične usluge, ovo javno preduzeće zaradi oko 1.800.000 dinara.
- Novac od prodaje peronskih karata ulažemo u sređivanje same stanice - rekao nam je Žarko Samardžić, šef saobraćajno-prodajne službe BAS-a. - Pre nekoliko godina renovirali smo dolazni peron, salu sa šalterima, toalete...
Građanima, međutim, najviše smeta to što za žeton koji kupe na stanici, ili uz putnu kartu, ne znaju šta dobijaju. Naime, stanična usluga ne obuhvata prevoz, nije ni osiguranje, obezbeđenje prtljaga. Sve to se, takođe, posebno naplaćuje. Jeftiniju peronsku kartu plaćaju jedino deca, studenti i penzioneri.
- Putnici mogu da koriste ambulantu, poštu, nadstrešnice - objasnio nam je Samardžić. - Tu spadaju i troškovi održavanja, rezervacija, informacija i čišćenja.
Osim zbog cene stanične usluge u koju nije uračunato čak ni korišćenje javnog toaleta, već se plaća 40 dinara, ljudi u najvećoj meri gunđaju zbog gužve na peronima. Građani se žale da moraju da sede na svom prtljagu, jer nema dovoljno klupa. Takođe, kante za smeće postavljene su na svakom drugom peronu.
- Plaćam upotrebu toaleta, torbu vučem sama, nikada nemam gde da sednem i pitam se šta sam platila 150 dinara - požalila nam se Marija Tanasković, studentkinja iz Užica, koja i po nekoliko puta mesečno putuje u rodni kraj. - Najviše me razbesni činjenica da žeton važi samo za jedan ulazak na peron i ukoliko želim da izađem, moram ponovo da platim staničnu uslugu.
ČEKAJU AUTOBUSE “IZA ĆOŠKA“
UPRAVO cena stanične usluge razlog je što sve više građana izbegava ako može autobusku stanicu i autobuse sačekuju na semaforu kod Železničke stanice, kod Mostara ili na Autokomandi.
SVE PUNO KA MORU I PLANINAMA
SA Beogradske autobuske stanice tokom jula i avgusta najviše autobusa kreće ka Crnogorskom primorju. Ovih dana dupke su popunjeni polasci ka Zlatiboru, Kopaoniku i Vrnjačkoj Banji, a cele godine traži se karta više ka Kruševcu i Užicu.
CENE
PERONSKA KARTA 50-150
UPOTREBA TOALETA 40
ČUVANjE PRTLjAGA 150
SENDVIČI 250
FLAŠICA VODE 80
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... a-peronima