Šta je novo?

Arhitektura i dizajn

Znao sam da je Skoplje pre zemljotresa imalo dosta lepih zgrada, ali nisam znao da su bile ovako lepe. :shock:
Slike su preuzete sa ''bratskog'' BuildMK foruma.
Skoplje3.jpg

Skoplje1.jpg

Skoplje2.jpg

Skoplje4.png
 
Kvebek stari grad. Malo me podseca na Beograd.
Kod njih je apsolutno sve pod konac!

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=HPp9WB4IstQ[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=806607#p806607:2mety0s2 je napisao(la):
Earthmoving » Čet Dec 24, 2020 9:45 am[/url]":2mety0s2]Da, pisano je o Korunoviću dosta na temi zgrade Pošte, i o pitanju zašto se to uopšte zove srpsko-vizantijski stil kada nema osnovne karakteristike predstavnika vizantijskog stila gde je najpoznatija Aja Sofija našeg Justinijana, ili srpskog, sa srednjovekovnim manastirima tog stila (eto, opet arhitekte svezane s vlašću), ali da ne ulazim ponovo ovde u to jer nije tema. A za Đorđa Bobića, ako je to bivši glavni arhitekta Bg-a pre 15tak godina, i kreator one kvartne zgrade iza opštine Zvezdara, izvini ali stvarno bi mi bilo gubljenje vremena da njega čitam. U to vreme sam još gledao televiziju, i čuo sam šta je imao reći i delima kao upravljač gradske arhitekture uraditi, i sad kad pogledam unazad ne vidim nikakvu bitnost tog lika, iako sam tada bio u nekoj lažnoj nadi da će posle 90ih grad izgledom procvetati. Čak naprotiv, više vidim sad po kojoj uličici Vračara poneku novu zgradu vraćanja klasicizmu, nego u njegovo vreme vođenje arhitekture grada.


Да ли ми можете дати пример неке такве зграде на Врачару која је изграђена у скорије време?
 
Znam da skrećem s teme, ali kako da ne odgovorim drugu Rangerosu, pa se izvinjavam ostalima, evo ukratko: zgrada iza Hrama ul Bore Stankovića, obližnja u Cara Nikolaja preko puta Čuburskog parka... itd da ne skrećem previše s teme. Ima zgrada gde se vraćaju klasični elementi poput: ravnih kamenih blokova fasada (i Žel Stanica ima taj stil fasade doduše malo reljefnije), konzole, timpanoni, pilasteri, stubovi, ukrasne ograde prozora/balkona od kovanog gvožđa, izbačenim okvirima vrha zgrade i sl. Ne prečesto, ali češće nego ranije. I što se tiče zgrada ovog Trga poput Pošte ili Žel Stanice, ne mogu se proglasiti zastarelima ako imaju univerzalan sklad lepote, a šifonjeri iza modernima, ne može se ružno proglasiti lepim samo jer je novo. Ne može se reći da je zgrada Žel Stanice zastarela arhitektura u odnosu na BnV jer je starija 130 godina, a da to nije bila npr zgrada Skupštine koja je po meni kopija Filipo Javurijeve Bazilike Di Superga u Torinu koja je od nje kad se gradila bila starija 200 godina. Lepo je lepo i posle 1000 godina, a ove priče moderno nemoderno je za labilne.
 
Dok se ovde između redova vodi priča o trenutnoj Beogradskoj arhitekturi, sadašnjem Arhitektonskom fakultetu i njegovim sadašnjim arhitektama i kadrovima, ja na drugoj temi gledam sliku nove kocketine koja niče na uglu Cara Uroša i Cara Dušana i pitam se u sebi da li današnje arhitekte umeju da zamisle, nacrtaju i projektuju bilo šta ovalno i pod uglovima koji nisu pod 90 stepeni. :kafa:

Pametnom dosta.

A o dimenzijama, stilovima i gabaritima mnooogobrojnih objekata koji niču širom grada u zadnjih 15ak godina da ne govorim (i da, reko sam 15ak godina, eto, da mi se ne uvrede gospoda dežurni advokati da misle da kritikujem samo njihove poglavice). I pre nego što počne priča ''pa nije to do arhitekti, oni samo rade šta im se kaže'', podsetiću da su arhitekte ti koji sede i u Zavodu za urbanizam, Zavodu za zaštitu spomenika, Gradskoj Skupslini, inspekcijama, itd, itd... A opet dozvoljavaju sve to. Pa čak i promovišu i uzdižu.

Iskreno, mislim da Arhitektonski fakultet treba da se preimenuje u Fakultet za rendersko stvaralaštvo i investitorski urbanizam.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=806693#p806693:2j8zmk54 je napisao(la):
Earthmoving » Čet Dec 24, 2020 1:51 pm[/url]":2j8zmk54]Znam da skrećem s teme, ali kako da ne odgovorim drugu Rangerosu, pa se izvinjavam ostalima, evo ukratko: zgrada iza Hrama ul Bore Stankovića, obližnja u Cara Nikolaja preko puta Čuburskog parka... itd da ne skrećem previše s teme. Ima zgrada gde se vraćaju klasični elementi poput: ravnih kamenih blokova fasada (i Žel Stanica ima taj stil fasade doduše malo reljefnije), konzole, timpanoni, pilasteri, stubovi, ukrasne ograde prozora/balkona od kovanog gvožđa, izbačenim okvirima vrha zgrade i sl. Ne prečesto, ali češće nego ranije. I što se tiče zgrada ovog Trga poput Pošte ili Žel Stanice, ne mogu se proglasiti zastarelima ako imaju univerzalan sklad lepote, a šifonjeri iza modernima, ne može se ružno proglasiti lepim samo jer je novo. Ne može se reći da je zgrada Žel Stanice zastarela arhitektura u odnosu na BnV jer je starija 130 godina, a da to nije bila npr zgrada Skupštine koja je po meni kopija Filipo Javurijeve Bazilike Di Superga u Torinu koja je od nje kad se gradila bila starija 200 godina. Lepo je lepo i posle 1000 godina, a ove priče moderno nemoderno je za labilne.

Да ли Ви то мислите на чувене ,,Парижанке”? Зграде грађене за сељаке који, лепљењем елемената лажног идентитета, мисле да живе аристократски дух Париза од пре 2 века. Уколико се мало распитате, доћи ће те до човека који фасаде за такве зграде штанцује за 1000 евра, и лепи их на новоградњу. Ако сте на те зграде мислили, грађење таквог кича за простаке који су данас нека нова ,,елита”, уопште није за похвалу.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=806696#p806696:1jjph03t je napisao(la):
Bender Rodriguez » Čet Dec 24, 2020 1:56 pm[/url]":1jjph03t]Dok se ovde između redova vodi priča o trenutnoj Beogradskoj arhitekturi, sadašnjem Arhitektonskom fakultetu i njegovim sadašnjim arhitektama i kadrovima, ja na drugoj temi gledam sliku nove kocketine koja niče na uglu Cara Uroša i Cara Dušana i pitam se u sebi da li današnje arhitekte umeju da zamisle, nacrtaju i projektuju bilo šta ovalno i pod uglovima koji nisu pod 90 stepeni. :kafa:

Pametnom dosta.

A o dimenzijama, stilovima i gabaritima mnooogobrojnih objekata koji niču širom grada u zadnjih 15ak godina da ne govorim (i da, reko sam 15ak godina, eto, da mi se ne uvrede gospoda dežurni advokati da misle da kritikujem samo njihove poglavice). I pre nego što počne priča ''pa nije to do arhitekti, oni samo rade šta im se kaže'', podsetiću da su arhitekte ti koji sede i u Zavodu za urbanizam, Zavodu za zaštitu spomenika, Gradskoj Skupslini, inspekcijama, itd, itd... A opet dozvoljavaju sve to. Pa čak i promovišu i uzdižu.

Iskreno, mislim da Arhitektonski fakultet treba da se preimenuje u Fakultet za rendersko stvaralaštvo i investitorski urbanizam.

Мислим да не гледате тај проблем на прави начин. Овако испада као да је проблем у факултету, а више верујем да је проблем што смо направили такав систем да су најнеквалитетнији кадрови, ниског морала, испливали на врх. У овој држави је тренутно таква ситуација на свим пољима, не само што се тиче архитектуре. Значи, јесте проблем делом и до архитеката, али да ли стварно мислите да су сви који изађу са Архитектонског факултета такви? Овај систем је наопак и оне који би требали да буду доле је подигао горе, на битне позиције, а квалитетни и поштени људи су маргинализовани или већ јако далеко одавде.
 
Ne svi, ali sve više njih.

Na svakom fakultetu i dalje ima ima dobrih, poštenih, sposobnih i stručnih ljudi. Ali ovako kao celine, srozani su do koske.
Al ne (samo) zato što dođe neko pa vrši pritisak na njih. Nego zato što se ljudi na njima lako prodaju.
 
Ne znam šta znači strana reč kič, jel može prevod na srbski od stručnih arhitekata? Vidim da je od nemačke "kitschen", što prevode kao "mazati", ali mislim da je etimološki od naše reči "kititi", u smislu nakinđuren, preterano ukrašen, a to bi se i uklopilo u zamerke Renesansi, Baroku ili njihovim savremenim kopijama. Evo da pomognem arhitektama, da je "barok" od naše reči "razBARušen". Hvala hvala ne morate mi aplaudirati :)
Pa šta ima veze dal je "kič" ako je lepo? Prazna reč naspram punog utiska. Nekome može biti kič i: Imhotep u Egiptu, Fidija u antici, Bruneleski i Batista u renesansi, Osman u Francuskoj, srpsko-vizantijski stil početka prošlog veka... to je samo stvar ličnog ukusa, a svako ima svoj ukus, nekulturno je da se arhitekte mešaju u tuđe stvari i agresivno nipodaštavaju nečiji ukus, njihovo je da ili znaju ili ne znaju da naprave delo koje će se ljudima dopasti. A oni u zadnje vreme ne znaju da naprave takva dela, od hiljade zgrada u Beogradu, možda 5% izaziva lepa osećanja, što znači da je 95% onih koji se predstavljaju kao arhitekte - netalentovano. Ali umesto da vrate nit lepote, oni imaju tu isprogramiranu fakultetom mržnju prema svemu klasičnom, za njih je sve povezano sa tim kič, ali taj prezir im ne pomaže u stvaranju lepog, naprotiv, kao da ih je muza lepote napustila... Ja da sam arhitekta?! Eh kako bi ja svojom vizijom i pesničkom predstavom umeo da ubedim političare da realizujem svoje delo kroz njihovu veru da će njima koristiti. Ali ne vredi, takve veštine stvaranja živopisnih slika i uvlačenja ljudi u verovanje, se ne uče na fakultetu...
 
rangeros":vkfk23kl je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=806696#p806696 je napisao(la):
Мислим да не гледате тај проблем на прави начин. Овако испада као да је проблем у факултету, а више верујем да је проблем што смо направили такав систем да су најнеквалитетнији кадрови, ниског морала, испливали на врх. У овој држави је тренутно таква ситуација на свим пољима, не само што се тиче архитектуре. Значи, јесте проблем делом и до архитеката, али да ли стварно мислите да су сви који изађу са Архитектонског факултета такви? Овај систем је наопак и оне који би требали да буду доле је подигао горе, на битне позиције, а квалитетни и поштени људи су маргинализовани или већ јако далеко одавде.

То су празне фразе које немају упоришта у реалности, само у политичкој острашћености. Не постоји армија сјајних архитеката/доктора/научника која једва чека своју прилику да Србију претвори у рај на земљи али не може јер јој "систем" не да. Те приче се понављају 30 година и свака гарнитура је показала само још неспособније ликове изникле из осветољубивости јер нису добили ово или оно место, овај или онај конкурс.

Разлог за стилове појединачних кућа је стандардан - инвеститор Жика трејд (екс трговина лустерима) који хоће кућу од ивице до ивице плаца, макар била и троугласта, са што већом искористивом квадратуром, са што мање инвестиција. Значи без специјалних греда и панела или "глупирања" по фасади. Архитекта може да се поигра са оградом на тераси и то је то.

Е сад када армија способних Гаудија и Корбизијеа оснује свој пројектантски биро, ја сам сигуран да ће на сваком конкурсу одувати конкуренцију и да ће се, временом кад тржиште попусти притисак и почне да бира, инвеститори ломити да њихову зграду потпише та екипа.
Када "систем" својом поткупљеношћу и диктатуром спречи ове бриљијантне умове да засијају, ја ћу први да станем уз њих, и да ширим около како је требало да се уради. С тим што је по мом искуству много вероватније да ће та алтернатива да буде неки вадичеп професора Малдинија.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=806728#p806728:3sqyz4on je napisao(la):
Earthmoving » Čet Dec 24, 2020 3:09 pm[/url]":3sqyz4on]Ne znam šta znači strana reč kič, jel može prevod na srbski od stručnih arhitekata? Vidim da je od nemačke "kitschen", što prevode kao "mazati", ali mislim da je etimološki od naše reči "kititi", u smislu nakinđuren, preterano ukrašen, a to bi se i uklopilo u zamerke Renesansi, Baroku ili njihovim savremenim kopijama. Evo da pomognem arhitektama, da je "barok" od naše reči "razBARušen". Hvala hvala ne morate mi aplaudirati :)
Pa šta ima veze dal je "kič" ako je lepo? Prazna reč naspram punog utiska. Nekome može biti kič i: Imhotep u Egiptu, Fidija u antici, Bruneleski i Batista u renesansi, Osman u Francuskoj, srpsko-vizantijski stil početka prošlog veka... to je samo stvar ličnog ukusa, a svako ima svoj ukus, nekulturno je da se arhitekte mešaju u tuđe stvari i agresivno nipodaštavaju nečiji ukus, njihovo je da ili znaju ili ne znaju da naprave delo koje će se ljudima dopasti. A oni u zadnje vreme ne znaju da naprave takva dela, od hiljade zgrada u Beogradu, možda 5% izaziva lepa osećanja, što znači da je 95% onih koji se predstavljaju kao arhitekte - netalentovano. Ali umesto da vrate nit lepote, oni imaju tu isprogramiranu fakultetom mržnju prema svemu klasičnom, za njih je sve povezano sa tim kič, ali taj prezir im ne pomaže u stvaranju lepog, naprotiv, kao da ih je muza lepote napustila... Ja da sam arhitekta?! Eh kako bi ja svojom vizijom i pesničkom predstavom umeo da ubedim političare da realizujem svoje delo kroz njihovu veru da će njima koristiti. Ali ne vredi, takve veštine stvaranja živopisnih slika i uvlačenja ljudi u verovanje, se ne uče na fakultetu...

Једно питање пре него што одговорим, пошто нисам сигуран да причамо о истим зградама. Да ли сте првобитно мислили на ове?
 

Prilozi

  • 9DFB18E5-72FE-40AC-B085-01B74400E26D.jpeg
    9DFB18E5-72FE-40AC-B085-01B74400E26D.jpeg
    251,5 KB · Pregleda: 1.669
Ne mogu da prepoznam samo po vrhu, nisam ih toliko detaljno zagledao, mada ne deluje mi da je to jedna od one dve koje sam pomenuo. Ali nema veze, odgovoriću i za ovu, ako je pristojne spratnosti 5-6 spratova, a ne neka neproporcionalno visoka prema širini, da, ja bih voleo da u mom kraju zgrade izgledaju u ovom stilu. Meni nije bitno da li je to nekome kič ili ne, nego da se meni sviđa, skroz subjektivni razlozi. Imam par zamerki, nešto su mi prozori čudni, i onaj dimnjak sa strane, ali generalno pilasteri, izbačen ravni krov, voluta, friz, pločasta fasada, ograda kovano ukrasno gvožđe... su klasični elementi koji mi se sviđaju (mada ravni kroz je ok u Italiji, ne znam kolko je ovde praktičan kad padne sneg i optereti krov). Nadam se da će tržište više vrednovati ovakve zgrade i da će to dovesti do razvoja arhitekture grada u ovom smeru. Naravno tržište bi još više vrednovalo kada bi te zgrade, kao često početkom prošlog veka, imale prostor/baštu ispred, tj kad investitor ne bi zauzeo ceo plac zgradom i previše ga približio ulici.
 
Onaj kome se OVO svidja ne treba da ima nikakve veze sa arhitekturom. Na slici izgleda skandalozno, uzivo jos gore. Jos kada ovako neku "cecesiju" postavis pored neke autenticne stare zgrade...
 
Ono gore mu dođe više kao neka secikesija ...
 
Pusti ti Drakche pitanja o lepoti i ukusu nama lepim ljudima koje je Bog obdario smislom za lepotu. Mi nismo toliko izvitoperili ukus poslovanjem sa vlasti kao arhitekte, nismo isli na njihov fakultet, ne trebaju nam njihove licence, konkursi i druge uvezanosti, nama je ukus ostao cist.
 
размишљај о згради рецимо као о палачинки.

Е данас имаш ситуацију да палачинку или толико намажу и напуне да ти експлодирају зуби као бомбе од шећера (то вам је ова сецесија), или направе нешто сачувај боже што нит личи на палачинку нит има укус исте (сва "квалитетнија" и "савременија" градња што се хипстерај/кругодвојкаши/београђани 28. генерација/козмополите/европејци примају на то) или нешто здибечено, кусо, никакво, празно (стандард демитуше што се зидају свуда највише). А неко да направи нешто нормално, малтене нема нигде.

Ево, сада имате потпуну концепцију и слику и стање архитектуре у Београду и Србији. Хвала на пажњи thanks for coming to my TED talk.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=806938#p806938:128ieqqh je napisao(la):
Earthmoving » Pet Dec 25, 2020 12:39 am[/url]":128ieqqh]Ne mogu da prepoznam samo po vrhu, nisam ih toliko detaljno zagledao, mada ne deluje mi da je to jedna od one dve koje sam pomenuo. Ali nema veze, odgovoriću i za ovu, ako je pristojne spratnosti 5-6 spratova, a ne neka neproporcionalno visoka prema širini, da, ja bih voleo da u mom kraju zgrade izgledaju u ovom stilu. Meni nije bitno da li je to nekome kič ili ne, nego da se meni sviđa, skroz subjektivni razlozi. Imam par zamerki, nešto su mi prozori čudni, i onaj dimnjak sa strane, ali generalno pilasteri, izbačen ravni krov, voluta, friz, pločasta fasada, ograda kovano ukrasno gvožđe... su klasični elementi koji mi se sviđaju (mada ravni kroz je ok u Italiji, ne znam kolko je ovde praktičan kad padne sneg i optereti krov). Nadam se da će tržište više vrednovati ovakve zgrade i da će to dovesti do razvoja arhitekture grada u ovom smeru. Naravno tržište bi još više vrednovalo kada bi te zgrade, kao često početkom prošlog veka, imale prostor/baštu ispred, tj kad investitor ne bi zauzeo ceo plac zgradom i previše ga približio ulici.

Не знам како да ти објасним, да разумеш о чему причам. То ти је слично као кад неко купи код кинеза Луј Витон ташну, и носи је само да би свима у крају показао да има Луј Витон ташну иако је она заправо лажна, а тај неко ко је купио уопште не припада том слоју друштва нити има новца за праву Луј Витон ташну.
Овакве зграде нису аутентичне, префстављају неки лажни идентитет, и тотално су како би млади рекли ,,фејк”.

Укратко: Скопје 2014
 
И најбитније, види се. Као што било ко ко се иоле разуме може да провали фуш Луја Витона тако може и оваква зграда да се провали шта је
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=807125#p807125:30ka5bbm je napisao(la):
SRBO » 25 Dec 2020 02:25 pm[/url]":30ka5bbm]размишљај о згради рецимо као о палачинки.

Е данас имаш ситуацију да палачинку или толико намажу и напуне да ти експлодирају зуби као бомбе од шећера (то вам је ова сецесија), или направе нешто сачувај боже што нит личи на палачинку нит има укус исте (сва "квалитетнија" и "савременија" градња што се хипстерај/кругодвојкаши/београђани 28. генерација/козмополите/европејци примају на то) или нешто здибечено, кусо, никакво, празно (стандард демитуше што се зидају свуда највише). А неко да направи нешто нормално, малтене нема нигде.

Ево, сада имате потпуну концепцију и слику и стање архитектуре у Београду и Србији. Хвала на пажњи thanks for coming to my TED talk.

Sa druge strane imamo gomilu ljudi ovde na forumu koji smatra da betonske košnice iz 60ih na NBG-u su remek delo arhitekture i pojam lepote.
Takve izjave su u istom rangu kao ova priča sa ukusom
Cecesije su kopije koje su uglavnom disproporcionalne i potpuno pomešanih stilova.
A modernistički brutalizam je u 95% slučajeva ružan.
U svakom slučaju ta 2 stila su na dnu liste kad su lepota zgrada u pitanju u Beogradu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=807155#p807155:2dhszaly je napisao(la):
spatiotecte » Pet Dec 25, 2020 5:07 pm[/url]":2dhszaly]Sa druge strane imamo gomilu ljudi ovde na forumu koji smatra da betonske košnice iz 60ih na NBG-u su remek delo arhitekture i pojam lepote.
Zgrade ko zgrade su uglavnom ruzne, ali ono sto je mnogo bolje od drugih "starih" delova grada je urbanizam, tj celina u kojoj se nalaze. Prostor, sirina, zelenilo, parking itd.

Naravno to se sve vise gubi, jer danas nije bitan urbanizam. Uvaljuju se "moderne" zgrade u te stare celine, gde god moze.
Takodje, ovde na forumu ima gomila ljudi koja smatra da je to ok i pozeljno, jer koji ce nam moj toliki "neiskoriscen" prostor.
 
U pravu je Chiko. Brutalistički blokovi i zdanja iz doba socijalizma jesu sami po sebi često ružni, ali se mora priznati da su bili projektovani relativno humano u poređenju sa današnjim prosekom. Kažem, relativno, i u poređenju sa današnjim prosekom. Dakle daleeeeko su od nekih kvalitetnih normi, a i stoji stara i česta zamerka da su bili projektovani previše se oslanjajući na tzv. lenjir urbanizam (odličan izraz ovdašnjih forumaša). Ali su opet u nekim stvarima bili smisleni.

Danas možda nema više nekih nedostataka iz njihovog perioda i koncepta, ali su se zato stvorili neki novi. A isto tako, neke prednosti koje su oni imali, a kojih sada više nema, sada zamenjuju prednosti ovih modernih zdanja. Šta ga znam, sve ima svoje. Da mi neko postavi ultimatum da biram između toga da Beograd izgleda kao Novi Beograd pre 30 godina, i na primer Neimar ili Vračar danas... ne bih znao šta bih odabrao kao manje zlo.

Ja bih, kao i uvek, voleo zlatnu sredinu između ta dva. Zlatnu sredinu između dve krajnosti. Ali eto, u Nacionalnom parku Srbija danas to više ne može. Sve je ili-ili. No sve u svemu, hoću da kažem da svaki koncept i svako vreme imaju neke svoje prednosti i mane.

Maaa, sve se zapravo svodi na to da ovde od vajkada vladaju pacijenti. I da se istorija briše i piše iznova svakih par decenija. Tako da čak i ako neko nekad ima neku smislenu dugoročnu viziju, džaba kad nikad ništa neće biti sprovedeno temeljno i do kraja.
 
Problem predratnog urbanizma je sto ima uglavnom blokove 80x80 ili 100x100 metara sa ulicama koje su uske, da su napravljeni blokovi 200x200 sa sirokim ulicama prica bi bila potpuno drugačija.

Opet ovde pričamo o arhitekturi i lepoti zgrada.
Ne mogu da se otmem utisku da kod predratnih zgrada skoro je svaka lepa dok kod posleratnih moraš baš da tražis da bi nasao neku da nije rogobasta.
 
Vrh