Šta je novo?

Arheološka istraživanja i prezentacije

Mislim da LInijski park nije arheološka tema, ali ću izneti svoje mišljenje.
Prvo, ovo je ozbiljna tema o urbanističkom besmislu. Naime, zdrav razum nalaže da se u kontekstu prenamene celine ne formira nova struktura u zadatom gabaritu, ukoliko je on imao specfičnu namenu u prethodnom obliku. Naročito, ukoliko se uzme u obzir da je železnica prolazila kroz dve totalno različite celine. Jedna je istorijski deo Beograda - BT i Sava Mala, drugi je industrijski deo sve do Pančevačkog mosta.
Formiranje parka u istom gabaritu je silovanje prostora.
Posebno imajući u vidu da je u dobrom delu trase zelena površina u većem obimu u neposrednoj blizini (Kej i Donji grad BT).
Drugi problem je realno postojanje važne komunikacije Bulevara Vojvode Bojovića.
Da je svesti i pameti u modernoj srpskoj državi, koje nije, odustalo bi se od formiranja nove celine, već bi se pojedini segmenti tretirali na različite načine, pa bi makar na trasi železnice deo srednjevekovnih i bastionih fortifikacija BT dobio vizuelni i korisnički prioritet u svojim originalnim formama, a oni delovi železnice koji se nalaze izvan istorijskog jezgra Beograda postali ili zelene površine, ili bi postali nove komunikacije, parkinzi itd.
Iz problema posmatranja trase kao jedinstvene celine novog parka proističu i problemi tretiranja istorijskih struktura, i sa jedne strane razumem postojeće idejno rešenje, ali sa druge se pitam kada će se vratiti zdrava pamet i razumno posmatrati beogradski urbanistički problemi.
Pretpostavljam da su ljudi iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika u kontaktu sa onima koji rade projekat i da neće doći do ozbiljnog nasilja nad fortifikacijama Donjeg grada i priobalja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788123#p788123:1hzx6trj je napisao(la):
Arahne » 28 Okt 2020 11:22[/url]":1hzx6trj]Mislim da LInijski park nije arheološka tema, ali ću izneti svoje mišljenje.
Prvo, ..... Naročito, ukoliko se uzme u obzir da je železnica prolazila kroz dve totalno različite celine. Jedna je istorijski deo Beograda - BT i Sava Mala, drugi je industrijski deo sve do Pančevačkog mosta.

Formiranje parka u istom gabaritu je silovanje prostora....

:shock: :lol: :lool:

Industrisk deo u srcu urbanog tkiva ...leti na periferuju .... nije nikad ni bilo prirodno ni normalno resenje
I onda je bilo jasno da industriju tu ne treba sacuvati a kamoli razvijati al i tada skorojevici su vodili gl. rec u silovanju Bgda

Liniski park mu dodje kao melem na ranu tom prostoru ,
narocito sto moze harmoniccno da u njemu prezentuje arheoloske fragmete Bgda :grand:
 
Ne znam o kojim arheološkim fragmentima govorite? Bastione fortifikacije Beogradske tvrđave na 36 Ha nisu fragmenti....., a definitivno nisu arheološki fragmenti......
Linijski park je izmišljotina za izvlačenje love iz budžeta BGD-a. Jel postoji kej na udaljenosti od par metara? Postoji.
Jel postoji Donji grad BT na 0 m? Postoji.
Kakva harmonija postoji ako se koristi ista trasa železnice, a da se ne vodi računa o istorijskim komunikacijama.
Da li su planirane nove strukture koje su smišljene da bi se nabildovao budžet projekta? Jesu.
Glupo je da se lažemo......
 
Doba Rimljana nije nulto doba , oni su zauzeli Bgd, i prosirili ga. Bgd je postojao i pre njih.

Ako bude pameti
prezetacija hronologije replika kuca i sl sto je do sada arheologija pronašla iz predhodnih perioda a sporadocno postavljenih u modernom liniskom parku bi biile pravi rariteti koj bi ukompletirali baš ono što fali Bgdu i prirodni deo dopune i produžetka svega onoga što Kalemegdan treba da predstavlja.

Cak i sam Dunavski kej u lin. parku moze imati izlozene sporadicne replike čamaca, brodova isl. jer život na reci se jednako odvijao kao na kopnu od samog nastanka Bgda

Ako bude pameti.... ako je nema - onda si u pravu za čerupanje budjeta...
:sesir:
 
2,300-year-old Roman road in Appia, Rome, Italy

EnqkCAGW4AUdVbg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=785592#p785592:ulg83s07 je napisao(la):
Arahne » Uto Okt 20, 2020 8:56 pm[/url]":ulg83s07]Napiši šta te interesuje, pa ću ti odgovoriti. Pozdrav.

Evo:
1. Zasto na ulazu u TC Rajiceva nema natpis kakva je ono ulica ispod staklenog poda?
2. Da li je ispod sadasnje WMA najvece Vincansko naselje?
3. Kada ce biti istrazivanja na studentskom trgu ?
Eto to me zanima :)
 
Zato što je onaj koji je rešio da je kompetentan da radi prezentaciju Rajićeve, bio nesposoban da uradi to kako valja. Neću odgovoriti na pitanje ko je u pitanju.
Ukoliko misliš na VMA i ukoliko misliš na neolitsko naselje na Banjici, koliko znam nije najveće Vinčansko naselje u pitanju.
Istraživanja na Studentskom trgu će biti ukoliko vlasti u gradu Beogradu odluče da se započne ceo proces koji se formalno zove rekonstrukcija šire zone Knez Mihajlove ulice.
 
Аранхе, које је твоје мишљење о последњим дешавањима у Винчи? Усвојен је ПППН за ту област, урађен неки импровизовани пристан и неки шатор за не знам шта и најављено уређење налазишта и изградња визиторског центра. То гура Брнабићева колико сам ја чуо са америчком амбасадом која је дала неку кинту за почетак.

Е сад, налазиште је у бедном стању, то знам, угожено клизиштем које су проузроковале септичке јаме околних домаћинстава те је хитна санација неопходна.

Наравно, појавиле су се и неке информације у рангу теорија завере да је на помолу организована пљачка налазишта од стране амера, па ме занима твој став на ту тему.
 
Ja ne poznajem dovoljno dobro probleme na Vinči, ali imam neki stav.
Postoje dva problema zbog kojih je Vinča u talvpm stanju u kakvom je. Prvi problem je vlasništvo nad zemljom koja pokriva lokalitet. Drugi problem je menadžment lokaliteta.
Da bi jedan lokalitet prosperirao pored novca, koji mora da postoji za istraživanja, zaštitu,prezentaciju i razvoj, mora da ima jednog čoveka koji će da ima ideju o svim ovim aspektima i ako nema neki tim, onda i da rukovodi svim ovim aspektima. Nažalost u našoj zemlji, gde nema sistema, mora jedna osoba da razbija glavu o svemu.
Novac koji se pominje u medijima jeste ozbiljan i sa njime može svašta da se uradi, naročito stoga što neolitska arhitektura, koliko god da je ima, ne košta toliko kao čvrsta gradnja (rimska i srednjevekovna arhitekture), samim tim konzervacija je drastično jeftinija.
Vinči je neophodno da se otvori na mnogo većoj površini i da se pojave desetine kuća. što će impresionirati svakoga i što će dovesti do daljeg razvoja istraživanja i prezentacije.
Vinča je u startu (pre dvadeset godina) imala dobar tim i veoma napredne pojedince, ali je neko morao da osmisli čime će se oni baviti i da ih usmeri. Ali za to je uvek potrebna kvalitetna arheološka građa na kojoj se dalje bazira cela ideja o prezentaciji.
Ukoliko se otkupi zemljište, daju pare timu arheologa koji će svoj život da posvete istraživanju Vinče i usmere sve snage na to, onda ima nade za Vinču.
Američka ambasada daje svake godine novac za različite projekte iz obasti spomeničkog nasleđa (Tumuli na Maguri, Gamzigrad, npr.) tako da ne treba to da vas brine. Naročito što je zakon takav da nema izvoženja bilo čega što je istorijski predmet iz Srbije legalno. U tom smislu naš najveći problem su tzv. arheo-amateri, pljačkaši lokaliteta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=807886#p807886:2u1zaejm je napisao(la):
Otis.Driftwood » 28 Dec 2020 09:42 am[/url]":2u1zaejm]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=785592#p785592:2u1zaejm je napisao(la):
Arahne » Uto Okt 20, 2020 8:56 pm[/url]":2u1zaejm]Napiši šta te interesuje, pa ću ti odgovoriti. Pozdrav.

Evo:
1. Zasto na ulazu u TC Rajiceva nema natpis kakva je ono ulica ispod staklenog poda?
2. Da li je ispod sadasnje WMA najvece Vincansko naselje?
3. Kada ce biti istrazivanja na studentskom trgu ?
Eto to me zanima :)
Zaboravih da odgovorim na pitanje kakva je ulica. Za početak nisu u pitanju originalni ostaci, nego naknadno napravljeni ostaci rimske ulice koja je inače prekopana, kao i sve u Rajićevoj. Originalna rimska ulica je otkrivena u dužini od više desetina metara, bila je veoma dobro očuvana a nastala je krajem III veka sa ciljem da se poveže deo Singidunuma oko Studentskog trga i ulaz u kastrum legije IV Flavijeve (rimska kapija u rimskoj dvorani u podrumu biblioteke grada Beograda. Imala je širinu od 4.5 metara, tako da su mogla i kola da se mimoiđu. substrukcija od krečnjaka i lomljenih opeka, pokrivena pločama liskuna (mnogo veće i masivnije nego ove koje su prikazane). Isto poplačanje, ali mnogo čvršću supstrukciju, smo otkrili kada su rađene šine, 2009 godine. Ovo je druga ulica otkrivena u Rajićevoj, prva je vodila od kapije logora prema jugoistoku, otprilike pravac današnje Knez Mihajlove ulice. Obe ulice su nastale tako što je podignut nivo celog ovog dela Singidunuma za jedan metar otprilike. Rana faza na tom prostoru pripada vremenu izgradnje kastruma (rani II vek) i nije ulica nego kaldrmisana (uslovno rečeno) brisana površina ispred ulaza u kastrum. Nalazila se na oko 1 m dublje od ove dve ulice. Zbog čega je podignut nivo dela kastruma i jugoistočnog prostora ispred kastruma za sada je za mene enigma.
 
Dobro, a gde je makar detaljno predstavljeno šta je tamo nađeno? Neki naučni rad sa rezultatima istraživanja? Prošlo je bar tri godine. Bar da pročitamo detaljni izveštaj ako već nije sačuvano.

Takođe, šta bi sa prikazom rezultata arheološkog istraživanja, ili čuvanja, ili traženja, ili kako god celu tu sramotu već žele da nazovu, Virtemberške kapije na Trgu Republike?

Pa zatim, šta bi sa Godišnjakom Grada Beograda LXVI ?
 
1. Još uvek se konzerviraju predmeti, obrada još uvek nije gotova.
2. Nije bilo arheoloških istraživanja na Trgu republike....
3. Pitaj Muzej grada Beograda, oni su izdavači.
 
Ja rekoh tri godine imajući na umu samo datum otvaranja tržnog centra. Međutim tek sad sam slučano naleteo na datum arheoloških istraživanja na lokalitetu Rajićeve ulice: 2006. godina, potencijalno plus minus par godina pošto je početak radova na tržnom centru stalno odlagan. Znači na izveštaj o istraživanju čekamo neverovatnih 14 godina! Pa nije li to ipak malo mnogo? Šta se dešava? Ne sme javno da se objavi detaljna analiza šta je još uništeno od našeg istorijskog nasleđa? Ili prosto tamo niko ne žuri?

Arheološko nasleđe u Srbiji danas – briga države ili posao entuzijasta
Tekst arheologa Adama Crnobrnje publikovan 2018. godine u časopisu ,,Moderna Konzervacija“ br. 5.
https://ugrozenabastina.wordpress.com/2 ... tuzijasta/

Ostaci delom vec uklonjene Rimske ulice u Rajicevoj ulici, 2006.jpg
 
To je jedan veoma interesantan članak.Obrati pažnju na potpis na slici tri, a onda obrati pažnju na cementni malter......
Zapitaj se potom, zbog čega autor ne spominje zaštitna iskopavanja Cincar Jankove ulice u kojima je i sam učestvovao? To je ono gradilište pored Pedagoškog muzeja.
 
Video sam se nadavno sa prijateljem koji je arheolog, doktor nauka. Rekao mi je da Srbija, još uvek nezvanično ali izvesno, neće ući na Listu svetske baštine, tema Rimski limes - granice carstva sa ostalim podunavskim zemljama od Mađarske pa nizvodno do ušća Dunava. Upis je predviđen za ovu godinu a zemlje uzvodno od Mađarske na Rimskom limesu su već deo Svetske baštine UNESCO-a, vezalo za istu temu.

Razlog - situacija oko Beograda ali i destrukcija lokaliteta Castra Herculis na Fruškoj gori, kod Čortanovaca.

Ostao sam potpuno bez teksta, o čemu mi pričamo u 2021. godini??! Da li je moguće, ponovo!

S obzirom na to da mi je Castra Herculis vrlo drag lokalitet gde sam i klince vodio, nije me mrzelo da odem tamo.. Lokalitet je potpuno preoran, arheolozi su stigli kad su radovi bili na 5 m dubine a rimski grobovi na tom potesu su bili na dubini od pola metra i bilo ih je jako puno.. Ostaci tvrđave, nekad duboko u gustoj šumi sada su na ivici tog čistilišta, delimično zatrpani a rimski ostaci su razbacani svuda unaokolo, uglavnom delovi cevi i opeke..

Castra Herculis je nastao u I veku a vrhunac mu je bio u III veku. Donje delove tvrđave je odnela reka a ostala je delimično očuvala jedna kružna kula u višoj zoni i deo zida ka drugoj.
 
Brze pruge su bitnije od nekog unesko limesa.

Jedna velika tuga.

Slican primer zasto Petrovaradinska tvrdjava nije jos usla u UNESCO a bojim se da vise i nece je zbog slabe interesovanosti grada, kao i zbog ugostiteljskog lobija koji operise gore na platou.
 
"ajte molim vas pa nisu rimljani srbi! ni srbsko kamenje ne cuvamo sto bi njihovo!?"
cemu iznenadjenje? mi smo narod koji se odrekao sebe i svoje istorije za saku dinara...tuzno jako tuzno....
p.s. ne smem ni da zamislim sta ce biti ako krene iskopavanje na studentskom trgu i u parku ili jednog dana na mestu staklenca.... :(
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=834760#p834760:1polt1nr je napisao(la):
dex libris » 25 Mar 2021 01:23 pm[/url]":1polt1nr]Video sam se nadavno sa prijateljem koji je arheolog, doktor nauka. Rekao mi je da Srbija, još uvek nezvanično ali izvesno, neće ući na Listu svetske baštine, tema Rimski limes - granice carstva sa ostalim podunavskim zemljama od Mađarske pa nizvodno do ušća Dunava. Upis je predviđen za ovu godinu a zemlje uzvodno od Mađarske na Rimskom limesu su već deo Svetske baštine UNESCO-a, vezalo za istu temu.

Razlog - situacija oko Beograda ali i destrukcija lokaliteta Castra Herculis na Fruškoj gori, kod Čortanovaca.

Ostao sam potpuno bez teksta, o čemu mi pričamo u 2021. godini??! Da li je moguće, ponovo!

S obzirom na to da mi je Castra Herculis vrlo drag lokalitet gde sam i klince vodio, nije me mrzelo da odem tamo.. Lokalitet je potpuno preoran, arheolozi su stigli kad su radovi bili na 5 m dubine a rimski grobovi na tom potesu su bili na dubini od pola metra i bilo ih je jako puno.. Ostaci tvrđave, nekad duboko u gustoj šumi sada su na ivici tog čistilišta, delimično zatrpani a rimski ostaci su razbacani svuda unaokolo, uglavnom delovi cevi i opeke..

Castra Herculis je nastao u I veku a vrhunac mu je bio u III veku. Donje delove tvrđave je odnela reka a ostala je delimično očuvala jedna kružna kula u višoj zoni i deo zida ka drugoj.
To je malo kompleksnije pitanje i taj kolega očigledno nema baš dobre informacije. Oko stavljanja Singidunuma na listu UNESCO postoji problem, ali i to nije problem oko nominacije celog limesa u Srbiji. Inače i Mađarska ima isti problem u Aquincumu - Budimpešti.
Ja sam bio u Čortanovcima pre par meseci. Utvrđenje stoji na svom mestu u šumi. Tokom vremena zbog kretanja tla prema Dunavu deo utvđenja se pomera, ali niko nikada nije iskopao celo utvrđenje da bi mogao da kaže u kojem je stanju njegov veći deo. Ovo je inače situacija sa najvećim brojem lokaliteta u Srbiji. Nisu istražene veće celine, da bi bilo ko mogao da kaže u kojem su stanju pojedini delovi.
Kolege iz Pokrajinskog zavoda su radile istraživanje nekropole koja je bila ugrožena dok samo uvrđenje nije ugroženo izgradnjom železnićkog vijadukta. Nalazi se na oko 100 metara od njega.
 
pronasao sam slucajno na netu ovu fotgrafiju stevana karagujevica, ali osim imena ulice (palmoticeva) nisam uspeo da saznam nista vise... ima li neko informaciju o kakavom se ovde arheoloskom nalazu radi? hvala
Lav-Palmoticeva.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843528#p843528:8uhzr8ku je napisao(la):
sergio-m » 20 Apr 2021 06:14 pm[/url]":8uhzr8ku]pronasao sam slucajno na netu ovu fotgrafiju stevana karagujevica, ali osim imena ulice (palmoticeva) nisam uspeo da saznam nista vise... ima li neko informaciju o kakavom se ovde arheoloskom nalazu radi? hvala
Lav-Palmoticeva.jpg
Zaštitna iskopavanja 1988 ili 1989. prilikom postavljanja toplovoda. Na slici je deo nadgrobne stele, lav koji je ukrašavao vrh stele. Čuva se u Muzeju grada Beograda. Otkriveno je oko 100 grobova spaljenih i inhumiranih pokojnika (kosovska i palmotićeva), jedan sarkofag, nekropola se datuje od sredine II do IV veka. Nastala je uz put prema viminacijumu koji je isao trasom današnjeg bul. Kralja Aleksandra (otprilike).
 
@Arahne hvala puno za info gde bih mogao vise naci o nalazima i samom iskopavanju? postoji li publikacija ili sajt?
 
Zbornik Singidunum 1, 1997, rad Zorana Simića o iskopavanjima. Nisam siguran da li ga ima online, Biblioteka grada Beograda ima sigurno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=841035#p841035:21u90op7 je napisao(la):
Arahne » Pon Apr 12, 2021 7:25 pm[/url]":21u90op7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=834760#p834760:21u90op7 je napisao(la):
dex libris » 25 Mar 2021 01:23 pm[/url]":21u90op7]Video sam se nadavno sa prijateljem koji je arheolog, doktor nauka. Rekao mi je da Srbija, još uvek nezvanično ali izvesno, neće ući na Listu svetske baštine, tema Rimski limes - granice carstva sa ostalim podunavskim zemljama od Mađarske pa nizvodno do ušća Dunava. Upis je predviđen za ovu godinu a zemlje uzvodno od Mađarske na Rimskom limesu su već deo Svetske baštine UNESCO-a, vezalo za istu temu.

Razlog - situacija oko Beograda ali i destrukcija lokaliteta Castra Herculis na Fruškoj gori, kod Čortanovaca.

Ostao sam potpuno bez teksta, o čemu mi pričamo u 2021. godini??! Da li je moguće, ponovo!

S obzirom na to da mi je Castra Herculis vrlo drag lokalitet gde sam i klince vodio, nije me mrzelo da odem tamo.. Lokalitet je potpuno preoran, arheolozi su stigli kad su radovi bili na 5 m dubine a rimski grobovi na tom potesu su bili na dubini od pola metra i bilo ih je jako puno.. Ostaci tvrđave, nekad duboko u gustoj šumi sada su na ivici tog čistilišta, delimično zatrpani a rimski ostaci su razbacani svuda unaokolo, uglavnom delovi cevi i opeke..

Castra Herculis je nastao u I veku a vrhunac mu je bio u III veku. Donje delove tvrđave je odnela reka a ostala je delimično očuvala jedna kružna kula u višoj zoni i deo zida ka drugoj.
To je malo kompleksnije pitanje i taj kolega očigledno nema baš dobre informacije. Oko stavljanja Singidunuma na listu UNESCO postoji problem, ali i to nije problem oko nominacije celog limesa u Srbiji. Inače i Mađarska ima isti problem u Aquincumu - Budimpešti.
Ja sam bio u Čortanovcima pre par meseci. Utvrđenje stoji na svom mestu u šumi. Tokom vremena zbog kretanja tla prema Dunavu deo utvđenja se pomera, ali niko nikada nije iskopao celo utvrđenje da bi mogao da kaže u kojem je stanju njegov veći deo. Ovo je inače situacija sa najvećim brojem lokaliteta u Srbiji. Nisu istražene veće celine, da bi bilo ko mogao da kaže u kojem su stanju pojedini delovi.
Kolege iz Pokrajinskog zavoda su radile istraživanje nekropole koja je bila ugrožena dok samo uvrđenje nije ugroženo izgradnjom železnićkog vijadukta. Nalazi se na oko 100 metara od njega.

36918ab1cff3e0e3055474fb5878696f.png
 
U maju nas očekuju arheološtka istraživanja na Studentskom trgu. Šta znamo o tome?
 
Arheološka istraživanja počinju kada se premesti okretnica GSP-a i ukloni asfalt sa kolovoza. Nažalost to neće biti maj. Mislim da su jul-avgust realniji.
 
Vrh