Zašto je projekat stajao?
Jednostavno - kriza. Ranije je bila planirana izgradnja te dve kule ka Omladinskih brigada, od kojih je jedna trebalo da bude hotel (ACB je tada pregovarao sa InterContinentalom o otvaranju Crowne Plaze) dok je u delu ka Tošinom bunaru (gde su sada radovi u toku) bilo planirano stambeno naselje. No, tržište je to koje "crta" projekat. Realizacija dve pomenute kule ka Omladinskih brigada je obustavljena zbog krize, a i Crowne Plazu je, u međuvremenu, ipak privoleo gazda Miško.
Zašto prvo Tošin bunar?
Opipavanjem pulsa tržišta, ACB je lako došao do zaključka da im se trenutno više isplati da odustanu od stambenih lamela (brojni su razlozi zašto je to racionalno, ali valja istaći lošiju lokaciju i žestoku konkurenciju) i da na tom mestu naprave ekstenziju postojećeg biznis parka. Ovakve jednostavne kockaste lamele se brzo grade, funkcionalne su i nisu naročito skupe, a pritom su na atraktivnoj lokaciji za poslovni prostor - to je upravo ono što ljudi koji traže kancelarije po Beogradu trenutno i žele. Međutim, i tempo izgradnje ove faze zavisiće od interesovanja zakuapca. Nije isključeno da niknu jedna ili dve zgrade, pa da prođe određeno vreme (par meseci, godina, dve...) dok ne krene izgradnja narednog objekta.
Šta će biti sa delom placa ka Omladinskih brigada?
Parcele uz Omladinskih brigada će u međuvremenu stajati ograđene (čime se, između ostalog, održava komunalni red), dok situacija ne sazri za malo ambiciozniji projekat - što taj deo ACB svakako ima pretenziju da bude - dakle, nešto ekskluzivniji i skuplji poslovni prostor, kvalitetan biznis hotel i atraktivan komercijalni prostor.
Zašto ne linčujemo ACB što odugovlači sa gradnjom?
Zato što to ne bi bilo fer. Ukoliko težimo određenoj jednakosti pred očima zakona, onda ćemo najlakše razumeti investitore ako pogledamo u svoj džep. Možda našim stanovima treba krečenje, možda nam treba novi kauč ili rekonstrukcija kupatila, ali sve će to sačekati dok ne budemo u finansijskoj mogućnosti da krenemo da sređujemo te stvari. Samo što mi baratamo sa par stotina evra, a investitori barataju sa milionima - suština je ipak ista.
Dakle, ACB će graditi dok misli da mu se ta izgradnja isplati. Kada u tome vidi rizik, on će tu i stati. Kao u ovim mojim prigradskim naseljima - komša Pera počne da zida kuću, stavi je pod ploču, pa čeka par godina pre nego što krene sprat itd.
Inače, nijedan zakon ne predviđa nikavo naplaćivanje penala od privatnih investitora za kašnjenje u izgradnji njihovih privatnih objekata.
Ono što je postojala kao mogućnost u jednom od zakona bilo je oduzimanje zakupljenog gradskog građevinskog zemljišta od zakupca, ukoliko radovi nisu počelu u određenom roku od dana izdavanja pravosnažne građevinske dozvole.
Druga stvar, koja se na forumu često pogrešno dovodi u vezu sa svim objektima po gradu, jeste uredba po kojoj su vlasnici turističkih objekata u atraktivnim zonama plaćali kazne za neuređenost. To je Dinkić doneo kada je bio ministar privrede sa navodnim ciljem da se ubrza izgradnja i rekonstrukcija hotela. Dakle, odnosilo se samo na hotele i vrlo je slobodno tumačeno. Navodno je poslužilo kao pritisak na Metropol da završi rekonstrukciju. Inače, nikakvog drugog efekta nije imalo.