Šta je novo?

Aerodrom Nikola Tesla - (Avijacija)

Mислим да су редовно присутни на аеродрому.
 
@Пантограф Igrom slučaja, mene su zaustavili jednom zbog većeg kofera, i bio sam zaustavljen na LHR u povratku, dva različita sveta.
Na komandu "hej ti, kofer ovamo" i pokazuje prstom na skener, zaista čovek ostane zatečen... govorim o BEG. Bez ikakakvog drugog komentara, kao da je vlasnik putnika koji ulaze u zemlju. Policajci ne odgovaraju na Dobar dan, kao što je i stefanias rekao, često razgovaraju medjusobno, smeškaju se jedni drugima, izgleda kao da su svi do jednog bipolarni... Ne kažem sada kao jadni mi, čika policajac me iskulirao, stvar je u tome da nisam mazohista da uživam da me neka spodoba bez elementarne kulture tretira kao kriminalca, a sve izaziva još veće razočarenje kada je u pitanju dolazak kući, dok sa druge strane imam suprotno iskustvo.
 
Да, могуће, царина ме није зауставила никад откако се не стављају сви кофери на рендген, значи одавно. А јесу били гадни некад - важило је да су жене најгоре.

Рекао бих да ми гранични полицајац никад и нигде није узвратио поздрав, а уредно говорим добар дан, мада вероватно некад јесте, па се или заборавило, или је говорио тихо. Свакако они спадају у категорије које најмање говоре људима ћао. Има и глупих епизода, попут афрофранцуза у униформи који колута очима на 3. највећем аеродрому у Европи када сам му на питање на француском одговорио на енглеском да понови, као и бркатог маторог Аустроугарина који се видно и нападно изнервирао кад је схватио да ће морати да ме пусти да не ноћим у транзитној зони (покварио се вечерњи АТР) јер сам имaо визу за више улазака. И општи утисак, барем мој, јесте да су сурчински гранични полицајци/полицајке сто пута љубазнији од бечких, париских, франкфуртских... љубљанских, свих одреда увек намргођених ко да им је умро локални шериф. Е, да могу да издвојим супротан пример, онда би то био млађи турски пандур у Анталији, који се шалио са тим што је моја супруга плавуша. Бар је био спонтан, мада хајван.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=909851#p909851:3oyx7nlh je napisao(la):
Дошљак » Pon Dec 20, 2021 12:19 pm[/url]":3oyx7nlh]Mислим да су редовно присутни на аеродрому.
Verovatno jesu, ali ih nisam vidjao ranije pod punim naoruzanjem.
 
Bas o tome govorim @gishko, ne ocekujem od njih da me pitaju kakav mi je bio let i dal sam uspeo malo da odspavam. Ujedno, razumem i drugu stranu a to je da je to vrlo repetitivan posao i da je malo nerealno ocekivati da samo sede, cute i obavljaju ga. Ali sto se tice higijene, tu stvarno nema izgovora. Kako je moguce da u nasem (vecinski) drzavnom preduzecu, koje najverovatnije zaposljava vise ljudi nego sto mu objektivno treba, nema dovoljno kapaciteta da odrzavaju toalete kako treba. Jedna je stvar hoce li Vinci da ulozi da obnovi toalete kako treba, ali dzaba ako ce osoblje da posustaje.

Anedoktalno, nikad nisam razumeo tu legendu koja postoji kod nas, da su ljudi na severu hladni i nepristupacni. U zivotu nisam imao priliku da se sretnem sa ljubaznijim osobljem nego u Skandinaviji, kako na aerodromima tako i drugde u drustvu. Cak i u Londonu, koji je generalno znatno zaj***niji grad za zivot od Skandinavskih glavnih gradova, je neki prosek ljubaznosti prilicno visok.
 
Фасада. Плитак однос, пословичност.

Пробај мало да попричаш, или да се изјадаш. Све ће ти бити јасно. То је други свет.
 
То за северњаке је и по мени обичан стереотип.

А аеродромом сада управља приватно предузеће, није више држава. Мада је већ годинама прљав веце, и код наших и код Гала.
 
Malo sličica sa aerodroma.Radi se punom parom.Gornji deo parkinga je zatvoren a radi samo polovina ovog donjeg.Tu su stavljeni neki kontejneri,verovatno Rent-a-car a tu na parkingu su i taksisti.

Kopa se po parkingu bliže zgradi uveliko a doneta je i neka armatura debela za stubove.



To su ti kontejneri na samom izlazu iz tunela na dolascima.

Ovde su stepenice za dolazne putnike sa C kraka.

C krak nadogradnja starog dela.

Ovako izgleda izlazak na parking sa dolazaka,tu je i kućica za plaćanje parkinga.



Toranj lepo napreduje.

Ovo su bivše stepenice za izlazak na parking,sada je tu izlaz na ovu stranu.

Hodnik je isti jedino je u onom prvom delu gde je bio VIP i Taxi postavljen tunel od kontejnera.




 
Par nocnih da se ne baci
413e194b39ee55dce104e756a32c04fa.jpg

ee6b33a0eb703b017faf6c3eca96724e.jpg

20878532425e933b847ea81786aff035.jpg

c0d0695a13a8b35b5f8f2f46fb88762d.jpg

2eef17908b048268680cd20bfdf21a15.jpg

a88fd164063cc53bad487479fc8e326d.jpg
 
to sa ponašanjem carinika i policajaca na aerodromu na žalost mislim da više ima veze sa podonebljem, a naša okolina je poznata po tome.. mene uopšte nije čudilo što su mi se na bugarskoj granici drali bez razloga i što su se i domaći po mom povratku ponašali kao da ne žele ni da me puste nazad u Srbiju

vidim da se pisalo i za ponašanje zaposlenih u Parizu, ne mogu da pričam konkretno za Pariz iz svog iskustva (mada se o CDG inače dosta loših stvari čuje konstantno), ali sam u Lionu prošao super, čovek koji me je pretrisao jer je pre toga svirao detektor se sve vreme smejao i šalio samnom, ali do granica da ne deluje neozbiljno

sa skandinavcima tek nema poređenja jer su ljudi tamo generalno vrlo ljubazni i kulturni i prosto im je mentalitet takav, uvek imam problem da se vratim u svakodnevnicu kad god se vratim iz Stokholma jer ti ovde skoro niko ne uzvrati "doviđenja" po izlasku iz lokala, čast izuzecima
kada sam prvi put bio na ARN čovek mi je sa osmehom od jednog do dugog uveta lupio pečat jer je bio oduševljen time što sam mu na oba pitanja odgovorio na švedskom, a onda po povratku na BEG me susreće carinik i onako cinično pita odakle dolazim i pokazuje da smestim kofer na skener, ali taj nivo nekulture kakvim je on pristupao sa putnicima je baš bio neukusan, pogotovu kada sam video da se i sa nekim devojkama isto ponašao kao da su najveći kriminalci jer ovde ljudi na takvim pozicijama uvek imaju potrebu da veličaju nekakvu hijerarhiju i autoritet

na skenerima na gejtovima takođe često vidim kako sede prekrštenih nogu i preglasno ćaskaju o privatnim stvarima i deluje da skroz nezainteresovano obavljaju svoj posao, nema onaj nivo koncetracije i discipline koju putnik može da vidi na pojedinim aerodromima i po tom pitanju BEG stvarno mora da se pozabavi ozbiljno
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910236#p910236:21vokvpb je napisao(la):
ocelot » Tue Dec 21, 2021 6:02 pm[/url]":21vokvpb]

sa skandinavcima tek nema poređenja jer su ljudi tamo generalno vrlo ljubazni i kulturni i prosto im je mentalitet takav, uvek imam problem da se vratim u svakodnevnicu kad god se vratim iz Stokholma jer ti ovde skoro niko ne uzvrati "doviđenja" po izlasku iz lokala, čast izuzecima
kada sam prvi put bio na ARN čovek mi je sa osmehom od jednog do dugog uveta lupio pečat jer je bio oduševljen time što sam mu na oba pitanja odgovorio na švedskom, a onda po povratku na BEG me susreće carinik i onako cinično pita odakle dolazim i pokazuje da smestim kofer na skener, ali taj nivo nekulture kakvim je on pristupao sa putnicima je baš bio neukusan, pogotovu kada sam video da se i sa nekim devojkama isto ponašao kao da su najveći kriminalci jer ovde ljudi na takvim pozicijama uvek imaju potrebu da veličaju nekakvu hijerarhiju i autoritet

na skenerima na gejtovima takođe često vidim kako sede prekrštenih nogu i preglasno ćaskaju o privatnim stvarima i deluje da skroz nezainteresovano obavljaju svoj posao, nema onaj nivo koncetracije i discipline koju putnik može da vidi na pojedinim aerodromima i po tom pitanju BEG stvarno mora da se pozabavi ozbiljno

Interesantno je tvoje vidjenje Skandinavaca.
Živim u Stockholmu, pa osetih potrebe da komentarisem tvoju tvrdnju.
Da, jesu Švedjani jako kulturni I poslovni. To im je jedina vrlina.
Veruj mi, ne bi izdržao da živiš sa Tim ljudima ni jedan mesec. Nema većih rasista, hladnijih, dosadnijih, proračunatijih, nedruželjubivijih, antipatičnijih ljudi od njih. Ne bi poželeo tog Švedu za komšiju, koji je razvukao osmeh od uha do uha.
To on radi zato što je istreniran tako. Da se tako ne osmehuje klijentima, izgubio bi posao, a to bi ga upropastilo ekonomski, jer život u Stockholmu je strahovito skup, a ako si nezaposlen, problemi ti se samo gomilaju. Prema tome, ti kao klijent si mu jako važan jer mu održavaš standard, a da se ne smeši tebi klijentu poput ludaka, gleda te direktno u oči kad plaćaš na kasi, obavezno pozdravi kad ulaziš I izlaziš iz radnje, to bi brzo saznali njegovi šefovi I radno mesto bi mu brzo došlo pod znak pitanja. Kako šefovi znaju kako se njihov radnik ponaša na poslu? Imaju razne metode, npr posle svake online kupovine, ili razgovora sa teleoperaterom neke firme, odmah dobijam mail ili tlf poziv sa anketom- pitanjima kako me je njihov zaposleni tretirao, da li sam zadovoljan...
A taj isti tip razvučenog osmeha, da ti je komšija, nikad ti se ne bi osmehnuo u prolazu, pa ni pozdravio, a često ne bi želeo ni da udje u lift u kojem si ti, nego bi sačekao drugi. Imaju užasne socijalne odnose, I Švedjani izmedju sebe, a ako si stranac još je gore. Mi evropljani ipak nešto bolje prolazimo, a crnci ili Arapi, osećaju strahoviti rasizam I odbacivanje. Imaju dva odlična filma koja o tome govore: Suedi I Welcome to Sweden. Postoje isečci na YouTube.
Švedjani su u 60im I 70im vršili rasne eksperimente nad Laponcima na severe Švedske. U tzv demokratskoj zemlji, I to godinama nakon Holokausta. Smatrali su Laponce nižom rasom I diskriminisali su ih sve do nedavno.
Upravo su praznici došli I jedva dočekah da odem na topli jug (Španiju) da se odmorim od tih nacista. Ne podnosim ih(čast izuzecima)!
Malo je offtopic, ali ne izdržah da ne kažem svoje mišljenje. Teško mi padne kad neko hvali Švedjane, zasnovane na površnim zaključcima. Eto, dadoh širu sliku. :)
 
Možda su šveđani zlo ali su zato šveđanke zlatne!
 
Па как да не буду зли пооед такве репутације жена.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910368#p910368:rqd5zgnv je napisao(la):
futureast » 22 Dec 2021 04:35 am[/url]":rqd5zgnv]


Interesantno je tvoje vidjenje Skandinavaca.
Živim u Stockholmu, pa osetih potrebe da komentarisem tvoju tvrdnju.
...
To on radi zato što je istreniran tako. Da se tako ne osmehuje klijentima, izgubio bi posao, a to bi ga upropastilo ekonomski, jer život u Stockholmu je strahovito skup, a ako si nezaposlen, problemi ti se samo gomilaju. Prema tome, ti kao klijent si mu jako važan jer mu održavaš standard, a da se ne smeši tebi klijentu poput ludaka, gleda te direktno u oči kad plaćaš na kasi, obavezno pozdravi kad ulaziš I izlaziš iz radnje, to bi brzo saznali njegovi šefovi I radno mesto bi mu brzo došlo pod znak pitanja. Kako šefovi znaju kako se njihov radnik ponaša na poslu? Imaju razne metode, npr posle svake online kupovine, ili razgovora sa teleoperaterom neke firme, odmah dobijam mail ili tlf poziv sa anketom- pitanjima kako me je njihov zaposleni tretirao, da li sam zadovoljan...
I šta bi bio problem da je i kod nas tako? Da im posao zaista zavisi od ponašanja? Posao ti je kontakt s ljudima, kad si na poslu ima da si ljubazan do besvesti, kad odeš kući budi namćor koliko hoćeš.
Ja uopšte ne očekujem da me neko ko me ne poznaje i vidi prvi put u životu, voli ili bude prijatelj sa mnom, ali očekujem da bude pristojan i da se ponaša prema meni sa nekim podrazumevanim stepenom poštovanja - ja sam mu klijent, sam je odabrao takav posao.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910368#p910368:rqd5zgnv je napisao(la):
futureast » 22 Dec 2021 04:35 am[/url]":rqd5zgnv]

….
Upravo su praznici došli I jedva dočekah da odem na topli jug (Španiju) da se odmorim od tih nacista. Ne podnosim ih(čast izuzecima)!
Malo je offtopic, ali ne izdržah da ne kažem svoje mišljenje. Teško mi padne kad neko hvali Švedjane, zasnovane na površnim zaključcima. Eto, dadoh širu sliku. :)
Slažem se da su Španci prijatni, mada mislim da mi imamo malo blažu sliku o njima jer ne živimo tamo. Koliko sam čuo od ljudi koji žive tamo jesu generalno ok, ali nije da baš da strance gledaju potpuno isto. Dovoljno je pogledati ko radi slabije plaćene poslove - strance tolerišu jer rade ono što oni ne žele, jer im je “ispod nivoa”. Tako da tu nema veće razlike - mi im manje zapinjemo za oči jer smo “evropljani”, da se ne lažemo ne znaju oni da li smo mi evropljani već vide fiziologiju i tužno, ali još uvek tačno, boju kože. Ali da su verovatno generalno prijatniji nego severnjaci jesu.
E sad posle ovoliko jadikovki na šveđane - ako je sve tako loše, zašto živeti onda tamo? Neko ko godinama živi u Švedskoj već sigurno ima njihovo državljanstvo, pa samim tim i slobodu selidbe bilo gde u EU, pa i u Španiju. Ako je objašnjenje “zbog posla i egzistencije” - pa to je sudeći po ovom opisu “tako Švedski” - pristajem i na ono što me lično nervira, jer mi treba dobar posao i novac.
 
Хммм, "Шпанци"... Па за високе беле Кастиљанце цели Пиринеји сматрају да на остали народ гледају као на нижу расу.
Закључио сам, иначе, одавно, да гдегод да живе, Срби већински не подносе домицилно становништво. А то значи да већински треба да се врате у своју земљу, упркос свему - ако им нису "паре најважније". Реално, велико је мучење живети у таквим срединама, а ни овде се не умире баш од глади.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910371#p910371:39wfn8n4 je napisao(la):
Tikvica » Wed Dec 22, 2021 8:37 am[/url]":39wfn8n4]Možda su šveđani zlo ali su zato šveđanke zlatne!
Heheh, opet nekakvu idealizacija. Sve je to samo marketing, prelepe žene, socijalna država, itd...
Devojke iz ex Yu, Ruskinje, Ukrajinke su milion puta lepše. Švedjanki ima mnogo lepih, ali I'm je personality 0.
Big No.
 
Slažem se da su Španci prijatni, mada mislim da mi imamo malo blažu sliku o njima jer ne živimo tamo. Koliko sam čuo od ljudi koji žive tamo jesu generalno ok, ali nije da baš da strance gledaju potpuno isto. Dovoljno je pogledati ko radi slabije plaćene poslove - strance tolerišu jer rade ono što oni ne žele, jer im je “ispod nivoa”. Tako da tu nema veće razlike - mi im manje zapinjemo za oči jer smo “evropljani”, da se ne lažemo ne znaju oni da li smo mi evropljani već vide fiziologiju i tužno, ali još uvek tačno, boju kože. Ali da su verovatno generalno prijatniji nego severnjaci jesu.
E sad posle ovoliko jadikovki na šveđane - ako je sve tako loše, zašto živeti onda tamo? Neko ko godinama živi u Švedskoj već sigurno ima njihovo državljanstvo, pa samim tim i slobodu selidbe bilo gde u EU, pa i u Španiju. Ako je objašnjenje “zbog posla i egzistencije” - pa to je sudeći po ovom opisu “tako Švedski” - pristajem i na ono što me lično nervira, jer mi treba dobar posao i novac.
[/quote]

Na ovo mogu da ti odgovorim pošto sam pre Švedske živeo u Kanadi I 5 godina u Španiji.
U Španiji sam se samo družio isključivo sa Špancima, iako I oni imaju stranaca kao I Švede. Zašto samo sa Špancima? Jer su topli I druželjubivi, I nema potrebe da se očajnički traže stranci za bilo kakav socijalni kontakt kao što je slučaj sa Švedjanima, koji te odmere I ignorišu jer vide da nisi Švedjanin, ili kul stranac iz njima kul zemalja npr USA, Španija, Holandijr, UK.
I Španci imaju manjkavosti, kao I mi Srbi. Ali I mi I Španci imamo ljudsku toplotu koju Švedjani nemaju. To su ljudi isprogramiranog ponašanja, bez srca, duše i temperamenta.
Što se tiče selidbe, radim u Švedskoj oko 8 meseci, a ostale mesece sam ili u Londonu, Spaniji ili kod nas. I naravno plan mi je da napustim Stockholm jer ne mogu da živim u zemlji koju mrzim.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910375#p910375:1kcmhfyz je napisao(la):
Пантограф » Wed Dec 22, 2021 9:38 am[/url]":1kcmhfyz]Хммм, "Шпанци"... Па за високе беле Кастиљанце цели Пиринеји сматрају да на остали народ гледају као на нижу расу.
Закључио сам, иначе, одавно, да гдегод да живе, Срби већински не подносе домицилно становништво. А то значи да већински треба да се врате у своју земљу, упркос свему - ако им нису "паре најважније". Реално, велико је мучење живети у таквим срединама, а ни овде се не умире баш од глади.
Neznam kako se Srbi osećaju u drugim zemljama, ali znam da 99% stranaca ne podnosi Švedjane. Sećam se da kad sam se doselio, upoznao sam mnogo stranaca pa i Švedjana kojima je jedini cilj u životu da se odsele, a da ne sruše svoj standard I kvalitet života. Svako je imao neki plan, neko bi u Berlin, neko London, neko Amsterdam, itd... Čak mi je jedan Šveda u gymu rekao, da kad bi dobio na lutriji, smesta bi spakovao kofere.
Pre Švedske sam živeo u Kanadi, I tamo nisam uopšte čuo da se stranci jako žele na Kanadjane, niti da mnogi očajnički traže priliku da se odsele.
Moja teorija je - Svi Germani su vrlo hladni ljudi sa kojima je vrlo neugodno živeti. Tj živeti pored njih.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910403#p910403:2191zk0y je napisao(la):
futureast » 22 Dec 2021 10:40 am[/url]":2191zk0y]
Moja teorija je - Svi Germani su vrlo hladni ljudi sa kojima je vrlo neugodno živeti. Tj živeti pored njih.
Озбиљни су то стереотипови, а како сам у најближој фамилији имао и германских супруга, рекао бих да и није нека мука за нас медитеранце.

Углавном, аеродром је француски, а тоалети су прљави.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910416#p910416:3mi5sg60 je napisao(la):
Пантограф » Wed Dec 22, 2021 12:12 pm[/url]":3mi5sg60]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910403#p910403:3mi5sg60 je napisao(la):
futureast » 22 Dec 2021 10:40 am[/url]":3mi5sg60]
Moja teorija je - Svi Germani su vrlo hladni ljudi sa kojima je vrlo neugodno živeti. Tj živeti pored njih.
Озбиљни су то стереотипови, а како сам у најближој фамилији имао и германских супруга, рекао бих да и није нека мука за нас медитеранце.
Izuzeci uvek postoje. Znam poprilican broj raskinutih srpsko svedskih brakova, a nije da ih ima puno. Tesko da mogu funkcionisati i ziveti zajedno kad smo toliko razliciti.
 
Vrh