Šta je novo?

Aerodrom Nikola Tesla - (Avijacija)

Malo jutrašnjih sličica
Još uvek ne završavaju ove izlazne puteve ne znam šta je zapelo.

Nova usmerenja dolaznih putnika

Sada ka prevozu idu ovuda

A iz zgrade izlaze ovuda

Ovo će biti špica na tv-u kada se bude prikazivao aerodrom

Asfaltirana polovina kružnog toka
 
Izgleda da su kontejneri za rentiranje kola sada pored garaže. Mislio sam da će rentiranje biti trajno pomereno na Tesla parking?
 
FC70EFDE-3922-4D18-AA02-27B01E155A52.jpeg
 
Enterijer dosta podseća na originalnu unutrašnjost T2-rupičasti taman plafon sa svetlećim trakama.. zeleni tonovi..
 
Fino ovo sve napreduje.
Ali ovaj put će da bude veliki problem.
To bi trebali da reše u sledićih godinu ili dve.

1680037572260.png
 
U kom smislu da ga reše?
Preko te jedne aerodromske saobraćajnice prelazi sav promet.
Ne samo automobili od putnika, nego i autobusi gradskog, autobusi za posade, za zaposlene, svi kamioni za snabdevanje aerodroma, taksiji, deo lokalnog saobraćaja od Surčina, put za park'n'fly.
Ovaj postojeći put (crvrno) to uskoro neće moći da podnese.
Mislim da bi se to moglo rasteretiti sa aerodromskom obilaznicom (plavo).
Ako neko dolazi sa autoputa(E-70) i ide na park'n'fly, ne mora da prelazi preko aerodroma. Isto tako i kola za Surčin.
Takođe i kamioni za Ketering i ostali teret.


1680061561132.png
 
Veliki problem trenutno prave taksisti koji kruže oko aerodroma, posebno ovi divlji. Oni ne idu na predviđeni parking za taksi, a nekada cirkuliše i 50 takvih ilegalnih vozila. Na parkingu pored je dozvoljeno zadržavanje 15 min besplatno.

Čep se pravi kod stepenica koje vode sa dolaska, kao i ispred starog terminala posto su tu i dalje sužene kolovozne trake.
Kada se sve to sredi, rasteraju taksisti i odu kamioni ne bi trebalo da bude problema.

Zapravo glavni problem trenutno su taksisti koji prave enormnu gužvu oko aerodroma, osim što ne voze u skladu sa propisanim tarifama.
 
Preko te jedne aerodromske saobraćajnice prelazi sav promet.
Заправо, пут поред Музеја ваздухопловства према бензинској пумпи и царинском терминалу већ служи у ту сврху - да раздвоји оне који иду ка пристанишној згради, од оних који иду ка техничким службама, кетерингу, царини, или су у транзиту. Оно што недостаје је да се унапреди скретање са главног правца на тај пут; свиђа ми се како си нацртао кружни ток на том месту, и он би био одлично решење.

Доцртао сам светло-плавом постојећи правац који раздваја токове саобраћаја:
Aerodromski putevi.png
 
Veliki problem trenutno prave taksisti koji kruže oko aerodroma, posebno ovi divlji. Oni ne idu na predviđeni parking za taksi, a nekada cirkuliše i 50 takvih ilegalnih vozila. Na parkingu pored je dozvoljeno zadržavanje 15 min besplatno.

Čep se pravi kod stepenica koje vode sa dolaska, kao i ispred starog terminala posto su tu i dalje sužene kolovozne trake.
Kada se sve to sredi, rasteraju taksisti i odu kamioni ne bi trebalo da bude problema.

Zapravo glavni problem trenutno su taksisti koji prave enormnu gužvu oko aerodroma, osim što ne voze u skladu sa propisanim tarifama.
Taksisti jesu problem, ali oni su ipak samo manji deo saobraćaja na aerodromu.

U 2022 je bilo 6,5 miliona putnika. A njihov je cilj da to dupliraju u sledećih nekoliko godina.
Nisu tu problem samo kola, nego i pešaci koji idu okolo. Dali idu do garaže, dali su zaposleni koji idu u restoran ili u UPS.
Ako jednog dana još otvore muzej vazduhoplovstva, dodaju neki hotel, tu će se onda drastično povećati broj ljudi koji šeću okolo i guraju se između auta.

Još jedan faktor je i planirano povećanje kargo saobraćaja. Mislim da su značajno povećali kapacitete skladišta na aerodromu, što znači dodatni kamioni za transport.
Imaju tu robnu carinu, skladište za životinje, pa i za opasne materije.

Uglavnom, kakva god da je gužva sada, biće dupla gužva za par godina.
 
Deo detaljnog plana iz negde 2020-2021. Diskutovali smo ovde u to vreme. Plan je u zoni oko aerodroma uključivao ritejl park, poslovnu zonu, prugu i stanicu, mislim i hotel. Vidim da ništa od toga nije napravljeno a da li će niko ne zna.
 
Hvala za taj plan iz 2020. Trebali bi to što pre da počnu.
Ne znam kad će biti neka veća stanica (pruga,metro), ali to će morati malo da izmeste dalje od samih terminala. Već je pomalo natrpano tu.
I trebalo bi da naprave par hotela u blizini. Pogotovo ako misle da postanu neki mini hub i da ljudi imaju gde da prespavaju između dva leta.
Možda bi te hotele i deo rent-a-car mogli da stave kod park'n'fly kružnog toka. Ne možeš sve da imaš uz samu aerodromsku zgradu.
 
Vrh