Šta je novo?

Aerodrom Konstantin Veliki - Niš

IMG_2919.jpeg




 
Meni bi ovo izuzetno odgovaralo, smučili su mi se layoveri, trčanja sa gate-a na gate i presedanja... Ima da je overim čim krene sa letovima :)
 
Cini mi se da je u top 3 unserved destinacija iz Beograda?

Ne bez razloga. Ne teba nam viza za Šengen zonu, a za CTA (UK i Ireland) i dalje, iz samo njima znanih razloga, treba.
Većina koja bi putovala turistički će pre otići na neku od mnogobrojnih EU destinacija, nego gubila vreme sa vizom.
 
Ne bez razloga. Ne teba nam viza za Šengen zonu, a za CTA (UK i Ireland) i dalje, iz samo njima znanih razloga, treba.
Većina koja bi putovala turistički će pre otići na neku od mnogobrojnih EU destinacija, nego gubila vreme sa vizom.
Što se Irske tiče, znam da ne postoje realni razlozi da budemo visa required nation. Nažalost zbog CTA sporazuma sa UK, moraju da prate njihovu viznu politiku, tako da je tu UK problem. Ima dosta naših ljudi koji žive i rade tamo (uključujući mene). Hrvata po poslednjem popisu ima negde oko 90.000. Ja bih rekao da sigurno negde oko 15% od tog broja ima dvojno državljanstvo (SRB i CRO). To je ozbiljan broj i daje dovoljan razlog za uspostavljanje direktne avio linije između Srbije i Irske. Turistička viza se relativno lako vadi, i ne čeka se dugo. 2 do 3 nedelje ja mislim, plafon.
 
Mora da postoji viza zato sto izmedju republike i severne irske ne postoji granicna kontrola. Ne smes sa irskom vizom da ides u severnu, ali lako mozes i niko te uglavnom nece iskontrolisati, a odatle mozes da “prebegnes” u Englesku bez kontrole. To je jedini razlog zasto postoji vizni rezim. Irci ni za zivu glavu nece cvrstu granicu.

Za Srbe je viza za Irsku besplatna ali bezveznjaci iz konzulata u Beogradu naplacuju svoju taksu “obrade” :) Meni je besplatno kao Srbinu da u Nemackoj izvadim vizu u Berlinu i ovde ne naplacuju ni cent. Kretenizam.
 
Ne bez razloga. Ne teba nam viza za Šengen zonu, a za CTA (UK i Ireland) i dalje, iz samo njima znanih razloga, treba.
Većina koja bi putovala turistički će pre otići na neku od mnogobrojnih EU destinacija, nego gubila vreme sa vizom.

Mi imamo vizu za UK i zbog naše diplomatije, nije samo do UK, to bi se rešilo da su uopšte hteli to da reše, posebno što Britanci već imaju bezvizni režim za Srbiju pa možeš da se pozoveš na reciprocitet.
 
Nažalost zbog CTA sporazuma sa UK, moraju da prate njihovu viznu politiku, tako da je tu UK problem.

и то је делимично тачно. држављани следећих земаља могу да уђу у Ирску без визе, а не могу у Британију: Ел Салвадор, Хондурас, Фиџи, Есватини, Лесото, ЈАР и Украјина. а у Британију, а не у Ирску: Колумбија, Маршалска острва, Маурицијус, Микронезија, Палау, Папуа Нова Гвинеја и Перу
 
и то је делимично тачно. држављани следећих земаља могу да уђу у Ирску без визе, а не могу у Британију: Ел Салвадор, Хондурас, Фиџи, Есватини, Лесото, ЈАР и Украјина. а у Британију, а не у Ирску: Колумбија, Маршалска острва, Маурицијус, Микронезија, Палау, Папуа Нова Гвинеја и Перу
Delimično? Tačno je u 97.5% slučajeva ako ćemo statistički da gledamo :) . Pre nekih 3, 4 meseca Irska je uvela vize jednoj Latinoameričkoj zemlji baš zbog CTA i to sa obrazloženjem da moraju da prate vizni režim UK. Objavljeno na njihovom sajtu spoljnih poslova. Čim nam UK ukinu vize, isto će se desiti i sa Irskom. Nažalost, ali je tako.

Izvinite za off.
 
делимично је све што није 100% ;) не знам што ЕУ и даље дозвољава ЦТА, али добро
 
Mi imamo vizu za UK i zbog naše diplomatije, nije samo do UK, to bi se rešilo da su uopšte hteli to da reše, posebno što Britanci već imaju bezvizni režim za Srbiju pa možeš da se pozoveš na reciprocitet.
Severna Makedonija i Crna Gora su čak i u NATO, pa i dalje imaju vize sa UK.
Teško da je to samo naša krivica, nego se oni mnogo prave englezi...
 
Poslednja izmena:
. Turistička viza se relativno lako vadi, i ne čeka se dugo. 2 do 3 nedelje ja mislim, plafon.

Ne čeka se dugo - samo 2-3 nedelje?! Pa šta je to, nego dugo?

Američka viza na 10 godina ti je odobrena već tokom intervjua, plus par dana da ti pošalju vizirani pasoš DHL-om.

U najgore vreme, možda čak i Slobino, za nemačku vizu se čekalo 3-4 dana (nije bilo zakazivanja, samo moraš da poraniš); Mađarska viza je išla za dan-dva. Najgora tada je bila leti španska, za koju se čekao dugo termin u ambasadi, a sama viza se dobijala odmah.

Pre par godina sam vadio UK vizu, jer sam morao poslovno da idem. Nikako nisam mogao da se zamenim da umesto mene ide neko iz Hrvatske ili Slovenije. Platim "ubrzano izdavanje vize", šalju to u Poljsku i naravno viza ne stigne na vreme, već nešto sa tipa 3-4 dana zakašnjenja.

Smešno je da može da se putuje skoro po celom Svetu bez vize i samo za nekakvu Irsku i Englesku treba viza. Nema za to opravdanja posle više od 10 godina otkako su nam ukinute vize za Šengen.
 
Ne čeka se dugo - samo 2-3 nedelje?! Pa šta je to, nego dugo?

Američka viza na 10 godina ti je odobrena već tokom intervjua, plus par dana da ti pošalju vizirani pasoš DHL-om.

U najgore vreme, možda čak i Slobino, za nemačku vizu se čekalo 3-4 dana (nije bilo zakazivanja, samo moraš da poraniš); Mađarska viza je išla za dan-dva. Najgora tada je bila leti španska, za koju se čekao dugo termin u ambasadi, a sama viza se dobijala odmah.

Pre par godina sam vadio UK vizu, jer sam morao poslovno da idem. Nikako nisam mogao da se zamenim da umesto mene ide neko iz Hrvatske ili Slovenije. Platim "ubrzano izdavanje vize", šalju to u Poljsku i naravno viza ne stigne na vreme, već nešto sa tipa 3-4 dana zakašnjenja.

Smešno je da može da se putuje skoro po celom Svetu bez vize i samo za nekakvu Irsku i Englesku treba viza. Nema za to opravdanja posle više od 10 godina otkako su nam ukinute vize za Šengen.
Vidi, 2 do 3 nedelje je neuporedivo manje nego 6 do 8 nedelja koliko je bilo. Znajući Irce, 2 do 3 nedelje je baš brzo :) . Sve se slažem sa tobom, za naše poimanje brzine je to presporo. Ima sad mogućnost da se izvadi turistička i na 2 godine, tako da sigurno 2 do 3 nedelje za tu ročnost nije neko vreme.
 
Vrh