Предстојећа сезона на Ади Циганлији биће у знаку повећања безбедности купача, а спасиоци ће радити у складу са највишим европским стандардима, најављује Зоран Гајић, директор Јавног предузећа „Ада Циганлија”.
– Фокусирали смо се на безбедност купача у Савском језеру. Мере које предузимамо не односе се само на сигурност у води, него и на копну. Томе ће допринети и недавно потписани уговор са италијанским спасиоцима, који важе за најспремније у Европи. Заједно смо осмислили детаљни програм безбедности на нашем купалишту, и његова реализација је у току. Организујемо школу за спасиоце и инструкторе, а програм су осмислили италијански стручњаци и домаћи спасиоци са вишегодишњим искуством. Обука је почела на базенима, а биће настављена у језеру чим то временски услови дозволе. После практичног дела, планирамо и теоријски, а у његовој реализацији помоћи ће нам Висока школа за спорт. Они који заврше курс добиће лиценце за рад као спасиоци, а са том потврдом моћи ће да раде било где у земљи или иностранству. Ова едукација истовремено ће послужити и заселекцију најквалитетнијих кадрова – каже Гајић.
Појачавање мера безбедности подразумева и повећање броја спасилаца?
Ово је тек увод, а за саму летњу сезону припремили смо цео систем мера, који обухвата не само повећање броја спасилаца, него и њихову бољу техничку опремљеност. Имаћемо више скутера него прошле године, затим боља техничка помагала у складу са европским стандардима, а сарадња са Хитном помоћи ће, такође, бити подигнута на виши ниво.
Ове године ће у једној смени радити најмање педесет спасилаца, а у приправности ће бити и пет екипа Хитне помоћи са два аутомобила иједним чамцем. Паралелно са овим процесом делујемо и превентивно, што је један део пројекта повећања безбедности. Ове мере предузимамо у оквиру акције „Запливај сигурно”, коју организују Ада, Секретаријат за спорт и Спасилачка асоцијација Србије. Обилазимо све 74 средње школе у Београду, а око 14.500 матураната ће научити како се треба понашати поред воде.
Да ли су баш средњошколци критична група када је реч о купању у језеру ван сезоне?
У предсезони, то су свакако они, а у мањем броју то су студенти. Због тога настојимо да код њих подигнемо ниво свести о опасностима које вребају од купања у хладној води. Имамо врло добру сарадњу са полицијом Чукарице, а присутна је и служба обезбеђења која редовно патролира. Из ранијег искуства знамо да је критичан период време матурских вечери, па се због тога трудимо да делујемо превентивно. Када је реч о ноћном купању, све се нажалост заснива на упозорењу потенцијалних купача и само тако можемо да их одвратимо од те авантуре.
Који нови садржаји очекују посетиоце на „Београдском мору”?
Пре свега, Центар за водене спортове и Бицикли центар. Први ће обезбедити просторије за Хитну помоћ, као и за спортске клубове који имају активности у води и под водом.
Бицикли центар окупиће све закупце који изнајмљују бицикле, и двоточкаши ће моћи да се крећу једино по стазама намењеним за њих, и неће се сударати са пешацима. Планирамо да подигнемо ниво саобраћајне културе на Ади Циганлији, јер тренутно се дешава да пешаци шетају бициклистичким стазама, а да бициклисти возе по пешачким. Заједно са саобраћајном полицијом, која је једина надлежна за ову област, утицаћемо на наше посетиоце.
Какав је квалитет воде у језеру и колико томе доприноси његово чишћење?
Као део редовних припрема за летњу сезону обавља се и чишћење дна Савског језера. Ову иницијативу подржало је и Министарство за животну средину и просторно планирање. Већ смо спровели једну акцију уклањања механичког отпада са дна језера. Пронашли смо остатке свакаквих материја, које несавесни посетиоци Аде бацају у воду. Највише је флаша, лименки... Тај механички отпад ипак не утиче на квалитет воде. На основу урађених анализа, вода Савског језера у предсезони је оцењена као првокласна, а за време купалишне сезоне, када бележимо дневну посету од 150.000 људи, квалитет воде опада на другу класу. То је, међутим, и те како добар квалитет, па потенцијални купачи немају разлога за бригу.
Како је прошао конкурс за издавање локација у закуп?
На основу конкурса за изнајмљивање локала на десној обали језера, није било великих проблема. Најнижа прописана закупнина локације јесте 2.300.000 динара за годину дана. Највиши износ достигнут на лицитацији био је 3.500.000 динара, а све је урађено јавно.
Има ли проблема са трговцима који раде без дозволе, „на дивље”?
Када је конкурс био расписан обухватио је све садржаје на Ади Циганлији, тако да сви продавци имају дозволе. Имамо и добро организован систем обезбеђења, па тврдим да нема случајева да неко „на дивље” обавља било какву трговину на нашој територији.
Д. Вукотић
[објављено: 01/05/2009]