Šta je novo?

ADA CIGANLIJA - Beogradsko more

ретардињо":cl6n3dz9 je napisao(la):
little lightning":cl6n3dz9 je napisao(la):
Neće ostati... xD
Čim noga stane u jezero podigne se mulj i postane braon. :p
Па, у последњих пар година насипају нови шљунак, а траву гледају само да скрате, не шишају је скроз...као резултат тога вода је много чистија...прошле године су се појавиле слатководне медузе, а оне врло добро ,,знају" шта је чиста вода...

Купао сам се у језеру пре недељу дана...вода фантастична, чиста, скоро једини у језеру са друштвом...милина!!!
У језеру сам видео брачне парове патки, а када сам пио пивце у лежаљци одмах до воде, у једном тренутку је искочила риба (права :D) из воде око пола метра, а изашла је две трећине или чак само пола...баш рибетина огромна...шаран ваљда...
A sto si se kupao kada sezona jos nije pocela? :)
A pritom si i cirkao... :)
 
Хе хе хе...пиво је дошло после пливања, никако пре...иначе, не волим температуру воде, каква је у сезони, као у бари...идеално ми је овако у предсезони...тамо постоје момци који патролирају, ако се неко купа да, упозоре да сезона није још почела и да се купају на сопствену одговорност...а, ако је та особа у води млађа онда уз благи осмех одглуме строгоћу и кажу...Напоље! Сезона још није почела...:D

Иначе, да ,,мало" уозбиљим...пре неколико дана, цео град је био излепљен плакатима да се тражи момак '87, да му не наводим име, који је у ноћи између тог и тог дана нестао на Ади, колико се сећам...нашао сам и групу на ,,Књизи лица" да видим шта се дешава...само су од једном почели да изјављују саучешће сви, а помињало се неко тело које је извађено из воде...Дакле, дечко није више међу нама...(ако сам неки податак погрешно написао, нека ме неко исправи)
Не желим да застрашујем, али колико је мени познато 99% утопљених у савском језеру се десило у току ноћи и у неком од стања (алкохол, дрога)...
Ја сам у тренингу и могу себи да допустим пливање у прохладној води, прија ми, али без обзира на степен утренираности не могу себи да дозволим да уђем у воду пијан, чак ни дању...

Дакле, НЕМОЈТЕ СЕ КУПАТИ ДРОГИРАНИ, ПИЈАНИ, ОБУЧЕНИ, НОЋУ!!!
 
Sad barem znamo čemu služe pontoni sa slika koje sam postavio na prethodnoj strani, za Kraljeve Ade, pa će verovatno kasnije tu da bude škola plivanja kad se završi serijal :)
 
Aда добила плаву заставу :gobb:
Прва „Плава застава„ Србији

Београд, 27. мај 2012. године – Београдска Ада Циганлија званично је добила престижно међународно признање Плава застава за квалитет плаже Савског језера. Признањем Ади Циганлији Србија је добила своју Прву плаву заставу чиме се придружила бројним земљама широм планете које су укључене у овај програм. Информација о додели признања Ади Циганлији званично је објављена пре неколико дана на сајту „Фондације за едукацију у области животне средине“ (Foundation for Environmental Education – FEE), која сваке године додељује награде плажама и маринама широм света.


-Велика нам је част што је управо Ада Циганлија донела нашој земљи прву Плаву заставу. Ово престижно признање којим могу да се похвале неке од најлепших плажа света потврда је да су се наши напори да испунимо највише стандарде у погледу квалитета исплатили и да Србија и Београд имају плажу по светским мерилима. - рекао је Зоран Гајић, директор ЈП „Ада Циганлија" .



Одлуку о додели плаве заставе Ади Циганлији донео је Међународни жири „Фондације за едукацију у области животне средине" на редовном годишњем заседању у Копенхагену на којем је поред Аде Циганлије признање додељено плажама и маринама северне земљине хемисфере које су поднеле апликацију за добијање сертификата. Изузетна част указана је Ади Циганлији и чињеницом да је у наслову овогодишњег извештаја на сајту ФЕЕ истакнуто да у години када ова организација слави 25. годишњицу установљења овог програма, своју прву плаву заставу добила управо Србија.

-За обележје Плава застава могу се пријавити плаже и марине које испуњавају строге критеријуме и поштовање међународних стандарда, а односе се на квалитет воде који мора да буде у складу са директивама Европске уније, образовање и васпитање за одрживи развој и информисање јавности, управљање заштитом животне средине и безбедност и пратеће услуге. Након опсежне провере документације и стања на терену, национални жири је оценио да је Ада Циганлија испунила све наведене услове, након чега је и међународни жири потврдио ову одлуку. Тако је Ада Циганлија постала прва плажа у Србији која ће имати Плаву заставу - рекла је Сандра Радуновић из организације „Амбасадори животне средине" која је национални оператер за програм Плава застава.

Плава застава за плаже и марине је међународни еколошки програм заштите животне средине мора, река, језера и приобаља, чији је првенствени циљ одрживо управљање водама и обалним појасом.

Интелектуални власник Плаве заставе и међународни руководилац овог програма је „Фондација за едукацију у области животне средине" (Foundation for Environmental Education - FEE), чије је седиште у Копенхагену, а коју је основао Европски Савет 1981. године. До сада је у свету установљено преко 3.000 Плавих застава, од тога преко 2.500 на плажама и преко 600 у маринама, а у програм је тренутно укључено више од 30 европских, као и значајан број ваневропских држава којима је туризам један од стратешких циљева.

http://www.adaciganlija.rs/page/home/ci/info/story/6/Вести/2976/Прва+„Плава+застава„+Србији.html
 
Strogi kriterijumi kvaliteta vode :D

Ne znam kako su to uspeli, ali svaka im čast :D
 
šta mislite o izgradnji pešačkog mosta na sredini ade?

dobit višestruka. mogla bi neka skakaonica na sredini ade za skakače. ta sredina ade sa nbgd strane je dosta nepristupačna jer do nje mora da se pešači minimum oko 2 km. ako se računa i povratak to je 4 km. zato ona nije dovoljno iskoriščena. pešačkim mostom stvar bi se pokrenula na bolje.
 
Ada je i više nego prelepo sređena
bio bi red sa se malo okrenemo ka mnogim drugim mestima sa istim žarom i voljom za uređenjem

Svojevremeno sam predlagao da se menađmentu ade Ciganlije u nadležnost preda i ada Huja
nit imamo vremena niti novca da eksperimetišemo sa dr. timovima
oni su dobitna kombinacija i ne bih menjao :)
 
Приметио сам да је све више глисирања скутерима на Ади. Сматрам да сваки део Аде мора да буде покривен скутерима али да спасиоци крстаре делом који је под њиховом одговорношћу а да глисирање само буде дозвољено у нужним ситуацијама и приликом интервенција. Приликом глисирања спасиоци не могу да виде шта се дешава а са друге стране могу да повреде некога. Капирам ја да се лепо возити на скутеру али скутери су ту да би се повећала безбедност купача а овако се постиже контраефекат.
 
A i ti ga preterujes,mora da se stigne do ortaka koji sedi u kaficu i brcka nogice,kako ce ako ne glisira.Mislim o cemu ti to
 
ukinimo voziće!!!!!!!!!!!1



treba izgraditi više pešačkih mostova na adi. mnogo je da se pešači 4km da bi se stiglo do suprotne strane.
 
Tek sa mega Aqua parkom,Ada je kompletrirana.. :kafa:
 
MilisaV":16yeorde je napisao(la):
šta mislite o izgradnji pešačkog mosta na sredini ade?

dobit višestruka. mogla bi neka skakaonica na sredini ade za skakače. ta sredina ade sa nbgd strane je dosta nepristupačna jer do nje mora da se pešači minimum oko 2 km. ako se računa i povratak to je 4 km. zato ona nije dovoljno iskoriščena. pešačkim mostom stvar bi se pokrenula na bolje.

Odlicna ideja. :kk:
 
Ne znam da li ste primetili razliku u strukturi ljudi na makiškoj i nbg strani. Kao što znate makiška strana je dostupna kolima, a nbg strana samo peške, tj biciklom. Već se tu nazire razlika u tipu ljudi.

Ovo što ću sada reći će sigurno izazvati rafal trulih paradajza na mene, ali ja sam uvek makišku stranu smatrao "šabanskom", a nbg "kul".

Kad sedim "Na kraj sveta" i kad čujem muziku sa makiške strane gornja konstatacija dolazi do izražaja.

Zbog toga sam protiv mosta na sred Ade. Neka ovi sa kolima dolaze na makišku stranu, a pešaci i biciklisti neka drže drugu stranu.
 
:)
Pa 1 premisa ti je u startu pogrešna - ako platiš parking i na NBG stranu možeš kolima ;)

Ali da to bude razlog protiv mosta :D
Mada cenim tvoju iskrenost čak i ako ne slažemo ;)
 
mekbejn":33dvx8p9 je napisao(la):
:)
Pa 1 premisa ti je u startu pogrešna - ako platiš parking i na NBG stranu možeš kolima ;)

Ali da to bude razlog protiv mosta :D
Mada cenim tvoju iskrenost čak i ako ne slažemo ;)

Ipak je malo tih što mogu da dođu do "Na kraj sveta". Nikad nisam ulazio na Adu kolima (to je za mene svetogrđe), ali mislim da ti što plate mogu da dođu samo do Jezera. Za mene je najbolji deo Ade onaj koji je najmanje dostupan onima koji dolaze kolima, a to je od bandžija do nudističke plaže.

ps: Pravi ljudi više cene iskrenost koja je u suprotnosti sa njihovim mišljenjem nego neko uvijanje i poltronstvo ;)
 
@astrodule


pogrešno je govoriti nbg strana ade i makiška strana ade, a zapravo misliš na savsko jezero.

ono o čemu ti pričaš je savsko jezero. znači treba da govoriš nbgd strana savskog jezera, i makiška strana savskog jezera.


ada je ostrvo (sad su ga spojili branama sa kopnom) i kad se kaže ada misli se na onaj krug u savi, ne na jezero. znači nbgd strana ade je ona strana koja je okrenuta ka novom beorgadu, i vidi se šetališta u bloku 45 i ade međice, a makiška strana ade je ona strana koja je okrenuta makišu, ali nije na kopnu nego na ostrvu, odnosno to je ono što ti zoveš nbgd strana.....


zbog tog razloga ja se ne slažem sa tobom o pitanju karakternih osobina posetilaca ade, i ostajem pri stavu da bi za adu trebalo da postoje pešački mostovi.


niti smatram da su oni koji voze kola šabani, a biciklisti su kao kul....
 
Slagao bih se sa tobom da sam i dalje bukvalista kao što sam i sam bio do pre nekoliko godina.

Međutim jezik se menja i bez obzira što je ada ostrvo, Ada je za nas celina koju čine i jezero i ostrvo.

Da se ja pitam, ne bih pravio mostove preko jezera i možda bih pojačao voziće (mislim da su oni električni pa ne smetaju previše).

A ovo za šabane i kul likove je bilo pola u šali, pola u zbilji. Meni je neshvatljivo da neko ko je zdrav plaća kolima ulaz na Adu i uvek će mi biti neshvatljivo. Jedini izuzetak su dostavna vozila. Kad bi se ubacila još dva vozića izgubila se potreba da iko osim dostave ulazi na Adu.

Onaj ko se parkira ispred kafića će mi uvek biti šaban i na takve ljude sam mislio.
 
Izgradnja pešačkog mosta preko sredine jezera (ako sam dobro razumeo) potpuno bi pokvarila izgled jezera. Nešto drugo hoću da kažem (dugo nisam bio na forumu pa je možda o tome već pisano) Sa merama bezbednosti na jezeru se zaista preteralo. Postavlja se pitanje da li je to jezero namenjeno deci i neplivačima ili i prosečnim "normalnim" plivačima. Kao mlad preplivavao sam Savu ko od šale (Dunav nikad) kao i toliko drugi beograđani prosečni plivači. Sada ne smem da preplivam popreko jezero, što je zaista sitnica i mogu samo da se brčkam uz samu obalu u plićaku. Posebno je glupost zabrana pedolina jer je jedan dečak pao sa nje i udavio se. Naravno da veoma žalim tu tragičnu smrt ali da li je dete znalo da pliva, ko je bio pored njega, gde su mu bili roditelji? Mnogo mladih ljudi strada sa svojim motorima dvotočkašima čak i kad nose šlem (uzgred oni dižu užasnu buku) pa nikom ne pada na pamet da zabrani motore.
 
Рекао бих да је ове године трава подивљала, постоје делови где је буквално острво од траве која је на дубини пар десетина цм, не види се док се не залута ту и некога кога би ухватила паника питање је како би се провео. Знам да је трава заслужна за квалитет воде али не би се смело десити да баш овако подивља. Вероватно је и температура ове година повољнија за бржи раст траве али то није оправдање да буде оволика.
 
Pa pznato je da postoje mašine za košenje trave na dnu jezera koje je inače plitko.Te mašine su trebale da obave svoj posao još u Maju
 
Мени се чини да су они косили док нису видели да се нарушава квалитет воде у језеру. Мене занима да ли је могуће да се трава коси на одређеној висини да се направи компромис између безбедности пливача и квалитета воде.
 
Vrh