Dakle, ljudi ne postuju pravila ni kada znaju da im je cak i zivot u opasnosti! Kako onda da ocekujemo da neko ne baca djubre sa terase ili ne pljuje na ulici! Izgleda da su nas "devedesete" stvarno unistile...
Tuzno...
Пет жртава у прве три недеље купалишне сезоне на Ади
Link: http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=33323
Tuzno...
Пет жртава у прве три недеље купалишне сезоне на Ади
Izvor: Politika OnlineГлавни разлог честих несрећа на купалишту неодговорно понашање појединих посетилаца који не поштоју елементарна правила безбедности у води и на плажи, кажу у Управи купалишта
Утапањем двојица младића протеклог викенда на Ади Циганлији настављена је црна серија у којој је од почетка купалишне сезоне за само три недеље петоро људи изгубило живот. Да подсетимо, двадесетпетогодишњи Ненад Васиљевић из Гунцата настрадао је у недељу око 17 сати на макишкој страни Аде док је покушавао да помогне пријатељици која се давила. Девојку, која је непливач, од сигурне смрти спасили су купачи док несрећном младићу на жалост није било спаса. На месту где су се током дана њих двоје сунчали остало је неколико празних пивских флаша, тако да постоји сумња да су у воду ушли у алкохолисаном стању. Узрок трагедије која се догодила дан раније такође је алкохол и непоштовање правила купалишта. Борко Вујић, радник Градске чистоће из Младеновца удавио се у близини нудистичке плаже код последњег рени бунара у делу језера које није предвиђено за купање. Он се са још двојицом колега у алкохолисаном стању ушао у воду у вечерњим сатима што је било кобно по њега. јер на плажи није било спасилачких служби. На идентичан начин 24. јуна настрадао је и Жељко Динић 26 из Ниша. Несрећни младић је био у алкохолисаном стању, а уз то и непливач, купао се у језеру у времену када је купалиште затворено, па је нажалост трагедија била неизбежна. Нимало наивна игра у делу језера на коме је изричито забрањено купање коштала је главе и четрнаестогодишњег Н. Д. који се удавио 19. јуна у подне код судијског торња на очиглед својих другова. Он је потонуо на дно језера у току игре коју је један од његових другова касније у полицији описао као „потапање и дављење”. Црна серија започела је 14. јуна када је из језера извађено тело
педесетогодишњег мушкараца Како је касније установљено несрећног човека издало је срце док се претходног дана купао у близини нудистичке плаже.
Као главни разлог честих несрећа на купалишту људи из ЈП Ада Циганлија наводе неодговорно понашање појединих посетилаца који не поштоју елементарна правила безбедности у води и на плажи. Са друге стране, Дамир Окановић, председник Удружења спасилаца на води Србије, каже да је велики број несрећа на јавним купалиштима у Србији у великој мери условљен непостојањем закона о уређењу плажа као ни правног оквира о безбедности купача и спасилачким службама. На Ади Циганлији се ове године за само три недеље колико траје купалишна сезона удавило петоро људи што је више него у целој прошлогодишњој сезони. Треба међутим истаћи да су се сви трагични случајеви догодили изван зоне предвиђене за купаче или изван радног времена купалишта.
Ј. Влашковић
--------------------------------------------------------------------------
Опасно препливавање језера
Тропске температуре измамиле су ових дана на Аду Циганлију, реке и базене велики број грађана који су спас од врућине потражили у купању или брчкању у плићаку. Појединцима је забаву у води покварило то што је, на њихове очи, неко од најближих почео да се дави и што су спасилачке службе морале да реагују. Због тога стручњаци по ко зна који пут опомињу да се треба придржавати савета лекара, да се из године у годину не би понављале сцене у којима млади под дејством алкохола или опијата одлазе на купање, али и ситуације када младићи, у жељи да оставе утисак, препливају језеро, што спасиоци сматрају веома ризичним.
Др Зорица Динић, власница Дома здравља „Визим”, каже да се најчешће догађа да људи доживе мождани удар или инфаркт приликом наглог уласка у воду.
– Свако тело се на топлоти шири. Нагло скакање у реку, језеро или базен доводи до сужавања крвних судова у организму, јер се у њима задржава иста количина крви, а онда то може да доведе до пуцања крвног суда. Важно је да купачи постепено улазе у воду, корак по корак, да се онда умију, наквасе главу и друге делове тела и полако почну да пливају – истакла је др Динић.
Према њеним речима, они који знају добро да пливају сигурни су у води, па и уколико се догоди непланирана ситуација знају да нађу прави пут из реке или језера.
– Непливачи су угрожени и увек када уђу у воду имају неку дозу панике и грчевит страх од смрти. Свако ко покуша да им пружи помоћ може лоше да прође, јер се они хватају за врат и рамена и потискују спасиоца. Често их налазе у такозваном „загрљају утопљеника”. Због тога несигурним пливачима, у случају дављења, човек мора да приђе с леђа или да им баци шлауф и грану. Важно је да не паниче и да буду прибрани у таквим ситуацијама – сматра Динићева.
Лекари кажу да људи могу да се повреде и приликом скокова у базен на главу, јер могу да изгубе свест, али и када у реци случајно стану на стакло и посеку ногу.
– Такву рану треба испрати водом и ставити марамицу до интервенције лекара. Људи имају обичај да сами ваде стакло из ноге, али не виде опиљке који остају у кожи и стварају проблеме. Уколико некога „удари” сунчаница, мора да се помери у хладовину, да попије што више течности и да покваси тело. Треба узимати што више млаких напитака, а не потпуно хладних, супе из кесице и лагану храну. Уколико неко прегори и добије пликове на кожи не сме да их дира и буши, док доктор не утврди шта треба да намаже на то место – додала је наша саговорница.
Хроничним болесницима се саветује да се строго придржавају лекарске терапије и да се јаве спасиоцу пре уласка у воду, а родитељима да обавезно надгледају шта им раде деца, чак иако су у плићаку.
Д. Давидов-Кесар
[објављено: 03.07.2007.]
Link: http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=33323