Šta je novo?

ABlok - Blok 67a [ Stambeno poslovni kompleks | 137 000 m²]

Earthmoving":28cdhv83 je napisao(la):
Kako kakve veze ima, jel nisi video kako su pretrpali blok između zgrada, ali to nije bilo dovoljno nego su sa ovom zgradom otišli ka 12 spratova, sad će jedne biti 6 druge 12 ili kolko spratova, ko babini zubi milina. Možda je ova gornja zgrada na zgradi trebala da bude u stvari zgrada pored ali nije bilo mesta ili je projektantu zabagovao komp pa mu odlete ono čudo na vrh druge zgrade, ne znam stvarno kakav se kuršlus desio...
Иду са 6 на 12 спратова јер је тако дозвољено, за то што је блок подељен по дозвољеној висини градње треба да се жалиш граду, а не инвеститору.


Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
1. Zgrada od 12 spratova koja je prikazana da će se graditi je meni ružna. Deluje kao divlja gradnja jedne na drugu zgradu. A la - bolnica u Tiršovoj.
2. Nalaziće se u Jurija Gagarina. Taj bulevar ima 6 traka. Drugi deo ovog Istog projekta je i u Omladinskih brigada. I to je isto bulevar i ima isto 6 traka, jel tako. U prvom bulevaru dozvoljena gradnja 12 spratova u drugom bulevaru 6? ZAŠTO? Ako idemo dalje putem Omladinskih brigada, nailazimo na babine zube: ovaj projekat 6 spratova, pa prizemni objekti od sprat-dva, pa 17 spratova na uglu Milutina Milankovića, pa 2 sprata Policija... Da ne širim priču o rezultatima naših vajnih urbanista širom grada. Prave grešku do greške za koje ne snose nikada nikakvu odgovornost, a kad nešto treba da se ruši ili širi posle onda to traje decenijama i sve nas zajedno njihov diletantizam papreno košta, jer na kraju ispadne višestruko skuplje nego ako se od početka lepo isplanira.
3.Prostor između izgrađenih zgrada je pretrpan. Mnogo veća eksploatacija prostora od onoga što je planirano idejom Novog Beograda, kada su blokovi imali velike parkiće, šetališta, slobodan prostor... Uporedite mapu starih blokova i novih poput ovoga ili natrpanog Belvila. Ili idite do Enegoprojekta, Fontane... i prošetajte između tamošnjih starih zgrada, pa prošetajte između ovih. Razlika u slobodnom prostoru je očigledna.
4. Zašto grad dozvoljava nekim investitorima da na istoj lokaciji prave 12 spratova, a drugom 6? Investitor je kriv samo ako ih je potkupio za to, Somi. Ako je korpupcija kriterijum spratnosti, onda i jeste kriv, i ti bi trebao da se žališ na to ne samo ja. Ne kažem da jeste. Ja samo sumnjam. Kad bi bilo neko logično objašnjenje zašto levom 12 desnom 6, ja ne bi sumnjao. Da se žalim gradu? Mora da se šališ, šta bi dobio time?
5. Znam mnogo Novobeograđana koji tamo žive 25,30 i više godina. Svi do jednog kritikuju pretrpavanje Novog Beograda.

S poštovanjem
:sesir:
 
Игоре молим те обриши мој пост, жао ми је што сам уопште нешто покушао.
 
Pa ti ga aktiviraj ako ti je interesantna tema ;)
Pa udri po jedan post dnevno :D

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Ako oteraš sve neistomišljenike sa foruma laki, imaš bome veliku šansu da uvek budeš u pravu :wink:
Zbog poštovanja prema administratoru, i što sam rekao šta sam mislio o ovom projektu, odjavljujem se sa ove teme da ne kvarim idilu :sesir:
 
Pa stvar je u tome da sve sto si napisao sem da ti je zgrada ruzna sto je naravno stvar ukusa ne pripada ovoj temi pogotovo niz zakljucaka koje si izneo. Zato sam ti i predlozio da se o tome nastavi na odgovarajucoj temi.
 
@Earthmoving

Da ti olakšam, ovo je Francuska arhitektura u Beogradu 2015 i taj Belivl (2009) u blizini ima dve zgrade kao da su nadograđene, a slične njima ima i u Francuskoj.

Jeste da ove zgrade u Ablok treća faza izgledaju kao da su nadograđene, ali kritike će tek dobiti za tri decenije.
Na primer blok 61 je u brut stilu, a to je Francuski stil veoma moderan u to vreme :( , čak su i fabrikovani betonski elementi od koji su građene sve zgrade u blokovima od 61 do 64 Francuska tehnoligija po licenci neke građevinske firme. Možeš li da zamisliš ti to? Ti kažeš da si kod "Liona" i kod tebe neki Francuzi? :)
Te zgrade u bloku 61 i nemaju normalne terase, nego imaju "Francuske terase", prozor od poda do plafona sa ogradom. To ti je ta fora, kada kažeš Francuski sir zvuči Francuski, a ono ubuđali Penicilin na kori. Samo što zahvaljujući toj buđi na siru tako i otkrio Penicinil taj Francuski "naučnik" kome se slučajno (kolika je sirotinja bio) previše ubuđao sir.

Biću srećan ako sve završe što su zamislili u Abloku, da ne ostanu te prazne rupe od parcela.

ablok3faza.jpg
 
Sem estetike ("lepote") komentarisao sam i: da li je projekat prenatrpao plac, koliko je ostavio nekomercijalnog prostora (zelenilo, slobodne površine, šetališta...), kakva je spratnost celog projekta, kako se uklapa u neposredno okruženje... a ne samo da mi je zgrada ružna kako je gore rečeno. Po meni sve to ima veze sa ovim projektom. Nisam smatrao da je ova tema bitna samo za one koji hoće da kupe stan te kako zgrada izgleda iznutra, već kako izgleda i ostalima koji će prolaziti pored nje spolja. Ali, poštujem diskretan savet administratora i odjavljujem se sa ove teme :sesir:
 
@Earthmoving

vidi, ja niti sam, niti cu da te teram sa foruma.
Prvo nisam od onih koje ne vole da cuju rugacije misljenje, jer u protivnom ne bih ni bio na ovom forumu.
Drugo , sve i da zelim da te oteram ovaj forum nije moj :D, niti sam admin, niti moderator... nism cak ni iz struke, tako da moje misljenje je tek misljenje `jednog iz naroda`

Jeste, SVi smo se slozili u ranije pisanju da je parcela pretrpana i da su zgrade u unutrasnjosti bloka visak koji je trebalo kompezovati pogodi sa cime?
vecom spratnoscu objekata najudaljenijih od J. Gagarina.
No to nije tako. Normalno je da investitor koji je kupio plac da bi napravio i prodao kvadratne metre zeli sto vise da zaradi. Tu se nadam se slazemo?
e sad posto mu urb uslovi dopustaju da iskoristi parcelu u odredjenoj meri, on ce to i iskoristiti maksimalno.
Isto bi uradio i ja na njihovom mestu, iako licno ne volim stambene objekte koji su preblizu jedan drugom,

Tako da nemas razloga da se ljutis, jednostavno smo sve to prezvakali ranije :)
 
Niko nikoga ne tera sa foruma samo sam prakticno sugerisao da aktiviramo jos jednu temu posto je njegov odgovor bio siri od ove teme i uklapao se u predlozenu.

Inace ja volim kada se blokovi oivice visim objektima pogotovo kada je sirina bulevara kao Jurija Gagarina.
 
Zelenilo u saksijama, komsijina spavaca soba na 10 metara, ispod nogu kamene ploce, senka veci deo dana, dete u zatvorenoj igraonici... Ura nezaustavljivo srljamo u kapitalisticki progres...

Ej bre, komunjare su bile za ove bogovi... BOGOVI! Sto neko rece, pogledajte malo blokove 1, 2, 3, 9, 11 i gomile drugih po nbg, kada su se naselja gradila za ljude a ne protiv ljudi...
Umesto da smo to nadogradili, mi sve novo i naopako...
Ne znam kako je bilo pre 45. ali ovo danas je sramota nazvati sistemom u odnosu na SFRJ uz sve njene mane...
 
ni meni se licno takve tendencije ne dopadaju, ali moramo shvatiti da je to tako kada se sve gleda kroz procenat zarade...
Sa druge strane, to sto ovakve lokacije sa ovakvom arhitekturom planu, a znam neke koji po mom vidjenju imaju kvalitetnije objekte (u smislu manje naguranosti) na malo udaljenijim lokacijama, cekaju kupce, je pokazatelj traznj (u smislu sta se trazi)

@Feanor, jednostavno neka nova srednja klasa u nastajanju upravo tezi da vreme provodi u TCu sopingu ili u bioskopu, dok mu dete animira neko drugi u igraonici. Zatim ce se uvaliti u dnevni boravak da gleda 55`` led, dok klinci u susednoj sobi lupaju playstation 4 ili su na viber, Skype, FB...
Radje ce voziti sobni bajs, nego pravi po nasipu ili adi, radje ce trcati u fitnes centru na pokretnoj traci buljeci istovremeno u ekran, nego po parku ... I kome sad tu realno treba prostor ispred i oko zgrade?

Vremena su se izgleda mnogo promenila ;)
 
...рече припадник генерације која је побегла из биоскопа чим је открила видео-рекордер... и потомак генерације којој је омиљено излетиште био Трст.
(извини, морао сам, не могу другачије да реагујем на таква уопштавања и стереотипове)
 
Ma samo raspali ;)

Inace, u Trstu zapravo nikada nisam bio. :)
E a Betamax i VHS su mi bili zaludni, jer je Video klub Zvinko otvoren dosta godina kasnije

Elem, nisu se video klubovi od mene preterano ofajdili, ali moram ti otkriti jednu tajnu.

Iz bioskopa sam (zajedno sa celom generacijom ;) ) pobegao kada je voz naisao pravo na nas :D

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
jednostavno neka nova srednja klasa u nastajanju upravo tezi da vreme provodi u TCu sopingu ili u bioskopu, dok mu dete animira neko drugi u igraonici. Zatim ce se uvaliti u dnevni boravak da gleda 55`` led, dok klinci u susednoj sobi lupaju playstation 4 ili su na viber, Skype, FB...
Radje ce voziti sobni bajs, nego pravi po nasipu ili adi, radje ce trcati u fitnes centru na pokretnoj traci buljeci istovremeno u ekran, nego po parku ... I kome sad tu realno treba prostor ispred i oko zgrade?

Jedini razlog sto se ovakva naselja tj zgrade prodaju je siromastvo trzista normalnom novogradnjom (namerno ne kazem kvalitetnom jer je ovakva gradnja standard u civilizovanom svetu). Ko kupuje stan bira izmedju starogradnje koju mora da adaptira, a opet mu ostaje problematican ulaz i okolina zgrade koja je u 99% slucajeva u raspadu. Zato je cena i nabijena do nebesa, za naselje koje je realno bokovskog tipa, i nije za porodicni zivot, vec samo da se prespava. Ipak je moj utisak da su novi stanari u ovim naseljima zaposleni u Airport city-ju, ili okolnim firmama, pa je i lokacija presudna, jer ne mozes da priustis da svaki dan putujes po 2 sata na posao, kad vec tamo provedes 2/3 dana.

Sto se tice klasa, ovu koju si opisao nije srednja, vec niska, bezsadrzajna i mozgoisprana, za novac nevezana u startu propala ''klasa''.
 
U Beogradu je sve vise ljudi. Ne mozemo ocekivati da se na 1ha naprave 2 zgrade i 50 parkica ( bilo bi lepo da je tako) ali realnost je drugacija. Sve vise ljudi u Beogradu, sve gusca gradnja, sve manje zelenila i sve veca cena kvadrata. Stanovi cak i po ovako visokim cenama se veoma lako prodaju a to sto nas narod govori da nema novac je stvar mentaliteta, navike... Recimo na placu od 7ari na 15ak km od ovog naselja za sada moze da se gradi samo kuca P+1S+Po. Za 15ak godina... ko zna mozda i visespratnica sa zauzecem 70% parcele.
 
Dakle, narod ima novac? :D

Ili ipak samo pojedinci imaju novac? ;)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Pobogu ljudi o čemu pričate...
Blokove je gradila država, na svom zemljištu, sa besplatnom radnom snagom sa radnih akcija, sa besplatnim priključcima.... pa su mogli da ostave velike parkove. Danas investitor sve to mora sam da plati i to jako skupo. I zemljište i priključke i radnike.... sve. Zamislite da napravi jednu zgradicu i ogroman park koliko bi koštao kvadratni metar stana? Jedno 6000€! Ko da to kupi!?
Kazete sta ce te zgradice u sredini nemaju gde ljudi da voze bicikle... ha ha ha... pa u tih 70m da voze bicikle!!! Vrh a savski nasip se nalazi na 700m.!?
Neko kaze deca se igraju u kuci ili igraonicama.... izvinite to je problem do roditelja a ne do naselja! Kao sto rekoh divan park i setaliste se nalaze na 700m od zgrade uz Savu.
U ostalom sadrzaj naselja je bitan onima koji tamo kupuju stan i zive a ne prolaznicima. A kupaca ima jako puno koliko vidim. Prve dve faze su rasprodate a u trecoj je vec prodato oko 70 stanova a nisu ni poceli da kopaju....
 
IG, sve što si naveo (cena zemljišta, priključaka, itd) je jedino vezana za dozvoljeni stepen izgrađenosti i date parametre zauzeća parcele. Šta je većina komentatora ovde htela da ti kaže je da je uz dozvoljeno zauzeće manjeg dela parcele, pa čak i uz istu izgrađenost bilo moguće izgraditi blok sa dosta više slobodnoih površina. A po ovim cenama su bez problema mogli da udare par solitera u uglu bez ovih zgradica nabacanih u centralnom delu.
Kada se već skupo plaća odžavanje, ovo bi zapravo doprinelo da se viši spratovi još skuplje prodaju, što je vidimo i ideja u 3. fazi.

Blokovi koje pominješ često imaju izgrađeenost dosta sličnu ovoj u ovom bloku, uz dodatak solitera.

Kada bi na ovom bloku bila dozvoljena jedna zgradica, sve bi koštalo investitora proporcionalno manje, tako da kvadrat svakako ne bi bio 6000e, već koliko i sada... Jedinindodatni trošak bi bio taj park. Ovo čisto radi odgovora, ne kažem da je ovde trebala da bude jedna zgradica.
 
Meni je problematična logika novih investitora: dajte MENI pare, a koristite za dž. ono što je okolo DRUGI, stari investitor izgradio (šetališta, parkove... u drugim blokovima).
Znači stari investitor je gradeći parkiće i šetališta (umesto da tu isto tako načička još par zgrada) to gradio da bi ovaj novi mogao da uzme više para prodajući skuplje stanove jer će novi stanari besplatno koristiti nešto što nisu platili oni nego neko drugi (tj. stariji stanari koji su kroz kupovinu svojih stanova platili to starijem investitoru)
 
Pa sto da ne prosetaju do susednog naselja ili oni do njih, pa nece im valjda deca biti "zatvorena" u svojim blokovima. Napravljen je po meni bespotreban rivalitet ne od strane abloka vec od susednog naselja kada je potpuno izvesno da ce oba naselja biti u dogledno vreme izgradjena i useljena. U pitanju su pre svega ljudi i prve komsije koje treba da zive u nekoj siroj zajednici i da uticu na grad da odradi svoj deo posla kada su javne ustanove i prostori u pitanju. Naravno to je pitanje za Agenciju za investicije i Direkciju za gradj zemljiste. Sobzirom da su izgradjeni propisani kapaciteti parking prostora, eventualni visak potraznje bolje da bude distribuiran kod Rode ili Delta Cityija nego da se parkiraju kao u centru grada na pesacke staze.
 
Pa to i kažem, logika novih investitora je: kod mene nema šetališta (npr) ali idite kod drugih suseda okolo (koji su to sebi platili kroz cenu stana starim investitorima). Znači novi stanari će besplatno koristiti (nisu platili) nešto od starih (platili), a stari neće moći ništa od novih jer kod ovih nema ništa sem zgrada.
 
Ablok ima centralni koridor pesacki dok kosmijsko naselje nece biti cini mi se tako koncipirano ali ne vidim u tome neki problem da ljudi cirkulisu i ne budu ograniceni samo na sadrzaje svog naselja bili oni dobri ili manje dobri.

I cela ta tvoja prica u osnovi stoji ali se mnogi nisu trzisno ponasali o tome smo pisali davno i zemljite su dobijali po povlascenim cenama ili su kompenzacijama placali takse za uredjenje gradj. zemljista i sl.
 
Vrh