Šta je novo?

3. Beograd

Pogledajte prilog 181177

Уместо да урбанизују насеља преко панчевачког моста, и културу децентрализују ка том правцу они све гурају у своја мала насеља и паркиће. Погледајте површину прекодунавских насеља и зеленила које може да истрпи свакакве промене. Опери је место више тамо него овде. Музејима такође. Ово мало парче оазе не би смело више да се урбанизује ни под којим условима.
Jel realno da se zgrada opere gradi u Borci, Kotezu ili Krnaci? Ne bih se bas slozio
 
Па рецимо да је раскршће за Овчу на неком средишту највеће густине насељености, а ПКБ школа ипак на Панчевачком путу :)
 
Зашто није? Зашто су други делови града бољи? Нема музичара у Котежу?
 
Нису за поређење ММЛ и Зрењанинац. И није исто ићи до Миријева или Вождовца до најближе гимназије или ићи преко Панчевца. Мада заслужује и ММЛ неку ближу школу од средње грађевинске у Учитељском и Миријевске гимназије.
 
Нису за поређење ММЛ и Зрењанинац. И није исто ићи до Миријева или Вождовца до најближе гимназије или ићи преко Панчевца. Мада заслужује и ММЛ неку ближу школу од средње грађевинске у Учитељском и Миријевске гимназије.
Pancevac je objektivno gori, nema potrebe da se pretvaramo da neki delovi grada nisu atraktivniji od drugih. Jasno je zasto je opera na NBG pored Dunava, Hotela Jugoslavije i u blizini muzeja, a ne pored Cvetanove Cuprije u sred neplanski gradjenog naselja.
 
Нема музичара у Котежу?
76693404_2444680785777741_3140881172356136960_n.jpg
 
Protiv sam EXPO projekta i nadam se da ga neće ni biti, ali kontam da (u slučaju da ga ipak realizuju) ga neće to graditi pre nego što završe kompletnu infrastrukturu. Treći Bgd nema perspektivu bez još jednog mosta i alternative Zrenjanicu
 
Шта им тешко да направе инфраструктуру за ЕХПО дуж нове магистрале и заобиђу Сурчин са септичким јамама.
Истина Левој обали нема развијања без мостова који би спојили центар града (Цвијићеву, Француску, Тадеуша Кошћушка) са самим насељима.
 
ČA-ČA-ČA naselja nemaju još ni kanalizaciju

Сваки пут када видим неки коментар где се омаловажавају насеља са Леве обале Дунава осмехнем се јер знам да се иза те фасаде крију неке личне фрустрације. Тако и ови погрдни називи и нетачне информације.

Канализација постоји и у Борчи, и у Крњачи и у Котежу. Не постоји у одређеним деловима тих насеља, оним који су неплански израђени. А неплански су изграђени неодговорношћу градске власти а не локалног становништва. Добар део становника тих непланских насеља су избеглице, наши сународници, који нису баш могли да брину о свим регулативама јер буквално нису имали где да живе.

Зато су они који су наследили стан од 50кв од свог деде подофицира ЈНА много већи Београђани, пореклом из истих тих крајева из којих су људи избегли деведесетих година, много већи и чистији људи.
 
Mislim da taj komentar nije bio izrugivanje nego konstantacija, slažem se da postoje delovi koji imaju kanalizaciju, ali većinski leva obala nema kanalizaciju. I to se neće promeniti u skorije vreme.

Zašto?

Pa zato što stanovnike boli uvo, glasa se masovno za iste likove, koji obećavaju svake godine da je to ta godina, kada počinje izgradnja kanalizacione mreže.
 
Mislim da taj komentar nije bio izrugivanje nego konstantacija, slažem se da postoje delovi koji imaju kanalizaciju, ali većinski leva obala nema kanalizaciju. I to se neće promeniti u skorije vreme.

Zašto?

Pa zato što stanovnike boli uvo, glasa se masovno za iste likove, koji obećavaju svake godine da je to ta godina, kada počinje izgradnja kanalizacione mreže.
Свака градска власт од почетка деведесетих, када је почела масовнија изградња на Левој обали, је обећавала увођење канализације. А за већ 34 године, нису баш увек били исти ликови. Тако да ова констатација једноставно није тачна. А и она важи за све кључне проблеме ове државе, не за један комунални проблем становника Леве обале. Ово свођење и бјелогрлићевско кукање је стварно за бацање у воду.
 
A gde si video da se moj komentar odnosi isključivo na ovu vlast? Da je pameti građani leve obale bi bili ti koji bi donosili promene uvek, pošto ih svaka vlast zapostavlja...

Odmah da se razumemo, i sam sam stanovnik leve obale i znam itekako u kakvim uslovima živimo svi tamo.
Мислим да је доказано да није битно за кога би гласало становништво Леве обале. Зато сам и споменуо да већ 34+ година сви представници режима обећавају исто.

Е сад, шта би становници Леве обале могли да ураде другачије? Да формирају неки локални покрет и да исти подрже? Готово нигде другде се то не дешава. Једини прмер који ми сада пада на памет је Чајетина. Резултат тога је Мордор на 1100 метара надморске висине.

Лева обала је запостављена на свим инстанцама. Запостављена је од струке и српске интелигенције. Запостављена је од културних институција и кључних личности у њима. Запостављена је у многим местима. Рецимо, у оној чувеној уметничкој поставци "Београд је свет" Леве обале нема. Дунав је приказан као Северни океан. То је само један пример односа према целом том крају. Или, рецимо у оном предлогу НДБГ за увођење брзих аутобуских линија, нема нити једне до Леве обле. Није проблем само режим. Проблеми су много дубљи, а овор Драгана Бјелогрлића то лепо открива.
Написао сам већ негде, уколико је проблем бити део Београда, онда Леву обалу треба одвојити. Може да буде део АП Војводина.
 
Moramo da shvatimo da vlast cinimo mi. Tako da izjava vlast (bilo koja od Tita na ovamo) je kriva u stvari znaci sami smo krivi.
Sami smo gradili divlje, sami smo odlucili da ne ostavimo mesta za normalnu ulicu ili da kupimo jeftine skarabudzene kvadrate do koji je tesko i peske stici.
Kad god nam odgovara da krsimo zakon mi ga krsimo a posle kuknjava.
Ko mislite da ce da resava probleme koje sami napravimo.
Kad pogledate koliko divljih kvadrata za koje nista nije placano ima samo u Beogradu dobro je da uopste imamo kanalizacionu mrezu kakvu takvu.
 
Moramo da shvatimo da vlast cinimo mi. Tako da izjava vlast (bilo koja od Tita na ovamo) je kriva u stvari znaci sami smo krivi.
Sami smo gradili divlje, sami smo odlucili da ne ostavimo mesta za normalnu ulicu ili da kupimo jeftine skarabudzene kvadrate do koji je tesko i peske stici.
Kad god nam odgovara da krsimo zakon mi ga krsimo a posle kuknjava.
Ko mislite da ce da resava probleme koje sami napravimo.
Kad pogledate koliko divljih kvadrata za koje nista nije placano ima samo u Beogradu dobro je da uopste imamo kanalizacionu mrezu kakvu takvu.
Слажем се, зато и мислим да није проблем што грађани Леве обале гласају за опцију х уместо опције y.

Само, морамо направити једну огромну дистинкцију. Не сме се стављати у исти кош бесправна градња породичних кућа и бесправна градња стамбених зграда и читавих комплекса. Прво су чинили људи који у већини случајева нису имали избора. Морали су да зидају да се скуће, а помоћ од државе била је готово никаква. Друго чине људи који штете овом народу својим криминалним актима. Међутим, друго се чини широм Београда. Скоро сам посетио пријатеља који живи у насељу Војвода Влаховић. Нисам баш слично видео на Левој обали, да постоје читави комплекси зграда изграђених на дивље, или тамо где им није место.

И заправо, бесправна градња породичних кућа на Левој обали и нема толики замах сада. Мањи број људи може да приушти куповину плаца и изградњу породичне куће ових дана. Плус, знатно теже је илегално прикључити се на струју. Са друге стране, у последње време, после хапшења А.Јовичића, изградња стамбених зграда је знатно мања у односу на добар део града.
 
Било би добро онда да уведу линије аутобуса које би повезале тај општински центар са осталим насељима.
Угао Ивана Милутиновића и Соње Маринковић.
Види се да сенилни метузалем планери, познатији као Прокопијанци, опет осмишљавају централне садржаје на скрајнутим локацијама. Дунавски венац као засебна општина је нешто логично, у смислу тежње ка компактном урбанизму за већ сада јако насељени систем насеља у Београдском округу северно од Дунава. Али дајте једно логично питање, за које ти не требају неке супер-школе и године истраживања. Где би поставио на доступно место централне општинске садржаје искључиво општинског значаја? Логичан одговор је Зрењанински пут.

А сада друго логично питање, где би ставио градске садржаје градског, па и регионалног значаја (регион унутар државе), или дозволио гушћу градњу, логичан одговор је уз масован саобраћај, односно железничке станице и стајалишта везано за систем потпуно нових булевара и комуналних коридора.

Сада немам времена, касније ћу навести систем суштинских пројеката, да се цео Дунавски венац урбанизује и цивилизује.
 
Чекамо, немој дуго да те нема Карло!
 
Сваки пут када видим неки коментар где се омаловажавају насеља са Леве обале Дунава осмехнем се јер знам да се иза те фасаде крију неке личне фрустрације. Тако и ови погрдни називи и нетачне информације.

Канализација постоји и у Борчи, и у Крњачи и у Котежу. Не постоји у одређеним деловима тих насеља, оним који су неплански израђени. А неплански су изграђени неодговорношћу градске власти а не локалног становништва. Добар део становника тих непланских насеља су избеглице, наши сународници, који нису баш могли да брину о свим регулативама јер буквално нису имали где да живе.

Зато су они који су наследили стан од 50кв од свог деде подофицира ЈНА много већи Београђани, пореклом из истих тих крајева из којих су људи избегли деведесетих година, много већи и чистији људи.
Ovaj komentar je prebačen sa druge teme. Čini mi se sa teme EXPO 2027, gde smo komentrisali zašto neki veći projekti ne bi tj zašto bi trebali možda da se prebace u tzv treći Beograd. Na toj temi mi je lakše bilo da koristim kolokvijalizam , za koji pouzdano znam da koriste i stanovnici tog dela grada koji nemaju lične frustracije.
 
Nema kvalitetnog iskoraka za 3 Bg, bez mosta preko ade Huje. Dotle sve se svodi na tapkanje.... u mestu.
Bice i toga jednog dana ... 😀
 
Vrh