Šta je novo?

Фасаде / Fasade

@ ditrih
za takav elitizam šteta što se nisi rodio u srednjem veku :laugh:
@ goldstein
u mavarskom stilu a ja bih voleoda je beograd newyork plus paris ali nije... :/ a što se tiče ambijentalne i istorijske vrednosti ona je osporena nabijanjem b2 i zato mi smeta :p
ps balkan moskva i b2 :bash: :(
 
kameleon":2wnvwc9c je napisao(la):
a što se tiče ambijentalne i istorijske vrednosti ona je osporena nabijanjem b2 i zato mi smeta :p
ps balkan moskva i b2 :bash: :(
Pa suština i jeste što B2 uopšte nije nabijena, naprotiv - potpuno je nenametljiva. Sa Terazija se gotovo i ne primećuje, a i kada zapadne za oko, sigurno ne odaje utisak neke zgrade kojoj tu nipošto nije mesto.
 
ćoškasti okviri na b2 koji su prosto pocepali vidokrug kao i čitava njena cik cak struktura!!! kako to može da bude nenametljivo ??? neko je rekao da ona SAMO! viri iza moskve...znamo da nedostaje modernih zgrada al ne baš svugde!! i jeste, ovo je klasično nabijanje ćoškiranjem i time kršenje moskvinih prava -članom z 505 i zgrade su živa bića i imaju prava na harmoničnu okolinu tj osnovne uslove života !!

ps gledam samo u moskvu kad prolazim terazijama iz pravca k mihajlove da bih to ispravio :laugh:
 
Goldstain,

Ako imaš stan u krugu dvojke, ja nevidim u čemu je problem sa tvojim životnim standardom, ti si bogat čovek, još ako je neki salonac na Vračaru ili Dorćolu, ti si onda izuzetno bogat čovek. U ovoj državi još ne postoji porez na luksuzna dobra, koji postoji u većini uređenih država Evrope, to je osnovni problem. Zašto neko drugi da plaća obnovu tvoje fasade. Taj gradski budžet koji vi spominjete finansiraju svi građani Beograda, od toga tri četvrtine živi van kruga dvojke. Vi se kačite na grbaču svih tih ljudi, jer imate ista poreska prava kao i onaj koji živi u Ovči, Resniku i pitaj boga gde još, to je nepravedno. U Engleskoj , država oduzima ljudima kuće i stanove i stavlja na licitaciju , ako ne održavaju fasade. Kad se stan proda dobiješ svoje pare i seliš se u siromašniji deo grada, veoma kapitalistički, i nehumano, ali je jednostavno tako, bio sam recimo u Mančesteru i uverio se svojim očima.

Kameleon,

U srednjem veku su ljudi dobijali ili gubili svoja prava, jednostavno rođenjem, mogao si biti dete ili plemenitog porekla tj.plemić, pa imati sve , ili biti dete kmeta, pa nemati ništa. Svi vi koji ste nasledili stanove od svojih deda i baba u centru grada, pa odlučili da uzimate rentu izdavanjem nečeg što niste vi stekli, dovoljno govori o simbolici srednjeg veka koju spominješ.

Lično živim u Resavskoj, i nemam problem, u plaćanju većeg poreza, kada to više nebudem mogao, preseliću se tamo gde mogu da finansiram sve svoje troškove, bez da se stalno žalim na državu..

Još jedan detalj, ja za nikog od vas nekažem da lupa gluposti, blebeće, itd. Mogu da se neslažem sa vama, kao što se sada neslažem i uvek se zadržim na tome. Ovo treba da bude sučeljavanje mišljenja, a ne vređanje nekog koga čak i nepoznaješ.
 
Ma ja se ne žalim na standard što se finansijske situacije tiše niti bih imao razloga. Nego, nije mi jasno na koji način se kačim na grbaču ljudi koji žive po predgrađu? Nije mi jasno i o kakvom luksuzu ti pričaš kada pominješ Dorćol, pogotovo deo od Cara Dušana ka Dunavu. Šta bi tu postojalo kao osnov za plaćanje višeg poreza? Niti su to neke luksuzne zgrade niti postoji bilo šta što bi ukazivalo da tu treba da žive neki drugi, bogatiji i ljudi sa ''stilom''. I ko su ti ljudi, Karići, Miškovići??? I ko garantuje da bi neko ko ima novca uložio to u sređivanje fasade?
Znam dosta primera ljudi koji su fasadu sredili sami, bez ičije pomoći, i grada i bilo kog finansijera.
 
Ne postoji porez na imovinu koji bi se računao SAMO prema ceni koja trenutno može da se dobije na tržištu nekretnina.
 
Homer Jay":2lahrbe0 je napisao(la):
Smarate. Narocito sa tim "nek se gradi na NBG" fazonu.

Istina je da je "ram" na B2 preteran, ali meni zgrada uopste ne smeta, cak je na kraju ispala iznenadjujuce nenametljiva. Bukvalno je samo popunila ociglednu prazninu. Tu je zgrada morala da nikne, samo je pitanje kakva. B2 nije savrsena, moglo je to dosta bolje vaistinu, ali ne mogu reci da smo ovom realizacijom osteceni.
neka se gradi na nbg stari grad je ionako pretrpan...rađen na turskoj osnovi koncentričnih sokaka koji nemogu da prihvate ogroman saobraćaj danas i saobraćajni problemi su velikim delom zbog toga!!!!kadaljudi budu većim delom zaposleni na nbg to će biti procvat celog bg a(ako se ikad desi)
greška bi bila ne iskoristiti blagodeti novog beograda i panonskog dela beograda za gradnju.ako mene pitaš u starom beogradu tj krugu dvojke ne treba ništa višeda se gradi dok ne dođe zakon o adekvatnoj restauraciji,zakon o ambijentalnoj turističkoj celini rigoroznija zaštita kulturnih dobara i sl

ps mene smaraš što te to smara
 
rađen na turskoj osnovi koncentričnih sokaka koji nemogu da prihvate ogroman saobraćaj danas
Od osmanske osnove grada nije ostala ni jedna jedina ulica u istom obliku (ostalo je manje od 10, ali sve su debelo prosirene)... Beograd svoj oblik ulica najvise duguje modernizmu i jednoj drugoj Osmanizaciji (kao franc. baron Osman (Hausmann), a ne kao carstvo)...To sto nije dovrsena do kraja govori o neuspeloj modernizaciji kod nas (sto ja mislim da je i dobro, inace ne bi imali ni I od istorije grada)...
 
jovanovm":2c7xhzs8 je napisao(la):
rađen na turskoj osnovi koncentričnih sokaka koji nemogu da prihvate ogroman saobraćaj danas
Od osmanske osnove grada nije ostala ni jedna jedina ulica u istom obliku (ostalo je manje od 10, ali sve su debelo prosirene)... Beograd svoj oblik ulica najvise duguje modernizmu i jednoj drugoj Osmanizaciji (kao franc. baron Osman (Hausmann), a ne kao carstvo)...To sto nije dovrsena do kraja govori o neuspeloj modernizaciji kod nas (sto ja mislim da je i dobro, inace ne bi imali ni I od istorije grada)...
minimizirao si uticaj osmanlijske osnove... nego,saobraćaj iz starog grada!! to je bilapoenta a jedan od razloga je upravo skučenost turske kasabe kao osnove na pojedinim mestima jer ni jedna ulica ma koliko da je osman proširio ne može da zadovolji saobraćajne potrebe danas tj ne može više da se proširi jedino da se ruše zgrade :)...a što se tiče osmanlijske koncentričnosti odlično što je u osnovi ostalo tako jer je adekvatnije brdovitom terenu starog grada;-) ...
 
Ali poenta je da nije! Dorcol je pravougaoni i to stvara dosta saobracajnih problema upravo zato sto takav sistem nije predvidjen za takvo zemljiste... jer su ga prepravili posle isterivanja muslimanskog stanovnistva 1863-7... to je otprilike i jedini deo koji je postojao za osmanlija, posto je savski deo gradjen od strane modernizacijske srpske gradske/autonomne vlasti od 1836. pa nadalje... A ulice su sirene i zgrade su rusene i pre, eto, pa tako je upropascena Slavija (po mom misljenju) da bi se napravio trg, umesto da se grad siri van svojih osnova, on se prepravljao, rusio (zbog sukoba i ratova takodje), itd itd... Ako jednom krenes da siris ulice onda ti nikada nece biti dosta, ali tako se zgodno stvara prostor mesetarima i kapitalistima da lepo zaradjuju novac...

To je jedan od razloga zasto i nemamo jedan blok sa jednakim fasadama... ali to je ono lepo kod Beograda, poenta je da ne bismo smeli da imamo blok pun prljavih fasada...:D

Nego, da ja pitam, postoje li bilo kakvi planvi za Karadjordjevu? ta ulica je apsolutno predivna, mislim da je u njoj i najlepsa (mada ruinirana) zgrada u Beogradu.
 
jovanovm":1zv3x9tn je napisao(la):
Nego, da ja pitam, postoje li bilo kakvi planvi za Karadjordjevu? ta ulica je apsolutno predivna, mislim da je u njoj i najlepsa (mada ruinirana) zgrada u Beogradu.
Zasto mi se javlja da mislis na ovu zgradu....am i right?

 
Zgrada je prelepa, samo sto je nazalost u ocajnom stanju... Davno, dok sam se aktivnije bavio fotografijom, dobijao sam inspiraciju kada god prodjem pored nje... Ako nadjem neke fotke okacicu ih... Karadjordjeva bi bila ponos naseg grada, samo kada bi bilo iole razumnih ljudi na celnim pozicijama u gradskoj vlasti... Nazalost, ona ce tek za par (citaj: vise) godina doci na red zbog raznoraznih drugih "prioriteta"... :(

A koji je tacno ovo stil u arhitekturi?
 
mitadigimon":1q4yaxj6 je napisao(la):
Zgrada je prelepa, samo sto je nazalost u ocajnom stanju...
Ispravka, zgrada nije u ocajnom stanju, fasada je. Unutrasnjost zgrade je totalno u redu i tu nikakve rekonstrukcije nisu potrebne (nisam uspeo da saznam koliko je unutrasnjost ostala verna prvobitnom izgledu). Trenutno se u zgradi izmedju ostalih nalazi centar za medijaciju tako da zgrada ima svoje stanare. Sto se tice stila to nemam pojma, ali verovatno ce goldstein, relja ili jovanovm da nam pomognu oko toga.
 
mitadigimon":28tpoi7m je napisao(la):
A koji je tacno ovo stil u arhitekturi?
Ovo je akademizam ali sa uplivima francuske arhitekture s početka XX veka, ima nekih elemenata i baroka (izuzetna dekorativnost fasade) i secesije (odreženi floralni elementi)...
Izgrađena je između 1905. i 1907. i zaista je plod vanredno uspešne saradnje dvojice arhitekata - Nikole Nestorovića i Andre Stevanovića (oni su u tandemu izveli i zdanje Uprave fondova - Narodni muzej).
Imam i neke fotografije unutrašnjosti ove, bez sumnje, najlepše zgrade u gradu, koja je nažalost u istom stanju kao i spoljašnjost. Postaviću kad ih nađem.
 
Ja ne znam kako se kaže na srpskom, ali to liči na stil drugog carstva (Second Empire), s tim što nema izdignutog dela u sredini... može biti da će me neko ispraviti. :|

EDIT: Eto, reče vam čovek. Mada meni realno nikad nije bilo jasno, šta je stvarno taj akademizam.. mislim, koji su njegovi primeri? Ali šta ja znam, ja sam obrazovan na engleskom, tamo taj pojam ne postoji...
 
Goldstein":nuyvz2p4 je napisao(la):
mitadigimon":nuyvz2p4 je napisao(la):
A koji je tacno ovo stil u arhitekturi?
Ovo je akademizam ali sa uplivima francuske arhitekture s početka XX veka, ima nekih elemenata i baroka (izuzetna dekorativnost fasade) i secesije (odreženi floralni elementi)...
Izgrađena je između 1905. i 1907. i zaista je plod vanredno uspešne saradnje dvojice arhitekata - Nikole Nestorovića i Andre Stevanovića (oni su u tandemu izveli i zdanje Uprave fondova - Narodni muzej).
Imam i neke fotografije unutrašnjosti ove, bez sumnje, najlepše zgrade u gradu, koja je nažalost u istom stanju kao i spoljašnjost. Postaviću kad ih nađem.
Goldstein, si siguran da je unutrasnjost trenutno u losem stanju. Meni je maceha radila tamo kao medijator i bas sam je pitao da li je zgrada iznutra u boljem stanju nego spolja i ona rece da je unutrasnjost u super stanju. Nisam se doduse setio da je pitam koliko je taj izgled realan originalnom izvoru.

Evo jos par slika iz moje kolekcije sa nekim detaljima:





 
Ima dosta stvari o kojima treba voditi računa pri određivanju kom stilu pripada neka zgrada, i zaista je nekad jako teško sa tačnošću odrediti stil.
Elem, kada je B.Z. u pitanju, evo nekih slika iz 2005 (eksterijer):

Pogled iz Svetozara Radića:
o0qir4.jpg


Glavna fasada i njeni detalji:
332056q.jpg


fdvztx.jpg


r25k5f.jpg


34ffkg7.jpg
 
Evo i unutrašnosti, pa procenite i sami. Istina je da je u boljem stanju nego spoljašnjost, ali kad bolje pogledaš, i fasadi jedino treba pranje (i dve kupole koje fale) a unutra ima mnogo delova koji su upropašćeni, kao npr. druga figura koja je bila ista kao ova:
29ygh2o.jpg

a razbilo ju je neko derište koje se spuštalo niz ogradu stepeništa :bash:

I potrebno je dosta čišćenja, i to je to...

Evo i kako izgleda krov iznad hola i stepeništa:
2m4xfkm.jpg


Glavno stepenište:
1601qid.jpg


Detalji iz hola:
2ziy9sw.jpg


n6oxud.jpg
 
Malo detalja iz ''glavne'' prostorije, one koja ima divnu terasu na I spratu:

w0ls92.jpg


ulazna vrata u prostoriju i luster koji dominira:
71k7y8.jpg


vrata koja vode na terasu
2s0iglw.jpg


r09im8.jpg


Neka vrata u nekom hodniku:
2z6w17r.jpg



Eto, kao što vidite, sve je prepuno raznih detalja koji su me oduševili. Oduvek mi se sviđala ta zgrada, ali kada sam je obišao i iznutra, još više sam je zavoleo.

I da, enterijer je autentičan.
 
ne znam da li je jos neko primetio, ali na fasadi beogradske zadruge jos uvek stoji austrougarski natpis iz 1. svetskog rata.

ni uzivo, ni preko fotografija, ne mogu da ga desifrujem u celini, ali se jasno vidi deo '...DER K.U.K. HEERES(BAHN?)', 'carsko-kraljevske vojne (zeleznice?)'

ako neko zna nesto vise, bilo bi super da to razjasnimo. ovo me kopka vec godinama...
 
Vrh