Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Slazem se ovu roze zgradu kao i onu plavu u Knez Mihajlovoj ne mogu da smislim. Medjutim koliko znam plava boja je orginalna boja koju je imala zgrada u Knez Mihajlovoj kad je izgradjena.
 
Tja, stvar ukusa... da ova roze fasada ima "komsijske" fasade u istom stilu, ne bi uopste odskakala...
meni je OK.
 
Heh, ukusi su zasigurno razliciti, ali zar ti se ne cini da je ona stara fasada, ako nista drugo, originalnija i zanimljivija od one sadasnje?
originalnija da.. ali je i dalje grozna :)
 
I meni se ova fasada svidja,tek se sada vidi kako izgledaju pojedini detalji na njoj.Naravno sve bi izgledalo lepse da se uredi kompletan red zgrada!
 
Alexandar":3metqt9w je napisao(la):
I meni se ova fasada svidja,tek se sada vidi kako izgledaju pojedini detalji na njoj.Naravno sve bi izgledalo lepse da se uredi kompletan red zgrada!
Prvo, Alex, ne bih se slozio da je to samo stvar ukusa. Ako se zgrada pod zastitom grada renovira onda treba da bude renovirana onim metodima kojima je i gradjena kako bi izlgedala autenticno- i pritom se taj metoda mesanja farbe sa malteom i dan danas svugde koristi.

Drugo, prefarbati KAMENE elementee u biolo koju boju a narocito u belu znaci biti ljakse (zasto zgradu glavne psote ne bismo ofarbali lepo u belo????) i misliti da samo belo moze da bude lepo.

Sto se tice upecatljivosti, ne vidim da je svrha bilo koje prosecne stambene zgrade da izgleda kao papagaj osim ako takav nije projekat.

I konacno POTPUNO SE PREVIDJA, da je ranije postojao jedan potez od starog dvora preko doma sindikata i tog niza zgrada pa do skupstine skladnih i mirnih ujednacenih braonkasto-sivih tonova (to sto je nesto sivo ne znaci da je prljavo i to je ono sto ljudi ovde ne shvataju narocito kad napadaju Genex npr.). E sad imas ovu roze sljastecu zgradu sa izopacenim belim okvirima na prozoru a pored toga dzinovsku zgradu doma sindikata i bivsu okruglastu zgradu Agrarne banke koje sigurno neces moci da udrecis jer imaju kamene fasade i to zuckaste, a tu je i skupstina (koju valjda niko nece hteti da kreci), uredjena u istoj tehnici kao i nedavno unakazena zgrada na slici.

Moze bilo kome ta zgrada tako izdvojena da se svidi ili ne, ALI JE CINJENICA KOJA SE NE MOZE POBITI POZIVANJEM NA RAZLICITE UKUSE DA JE NJENIM RENOVIRANJEM RAZVIJENA JEDNA SKLADNA I PO MOM MISLJENJU MOCNA CELINA OD DVORA PREKO DOMA SINDIKATA DO SKUPSITE I POSTE. :mad: :mad: :mad:
 
Mislim da ovom gradu treba malo boje :D S toga pozdravljam svaki potez da se nase sive i turobne ulice malo prosvetle.
 
Четвртак, 29. март 2007.
Ревитализација фасаде зграде Српског лекарског друштва

Секретаријат за комуналне и стамбене послове покренуће поступак за санацију објекта и ревитализацију фасаде зграде Српског лекарског друштва у улици Џорџа Вашингтона 19, рекао је градоначелник Ненад Богдановић на данашњој конференцији за новинаре у Старом двору. Процењена вредност радова износи 48 милиона динара.

Овај објекат изграђен је као зграда Прве варошке болнице у периоду од 1865. до 1868. године. Установа је 1881. године прерасла у Општу државну болницу, а од 1947. до 1983. године целу зграду је користила Очна клиника. Данас је у њој седиште Српског лекарског друштва, Музеј српске медицине и Амбуланта медицине рада. Због свој историјског значаја за српску медицину и архитектонске вредности самог објекта, 1964. године проглашена је за споменик културе.

Пројектом се предвиђа ојачање темељне конструкције објекта, тако да ће зграда након ове интервенције имати потребну сигурност и функционалност. После санације темељне конструкције, зидова, међуспратне конструкције и крова ревитализоваће се фасаде зграде.
1269913_Srpsko_lekarsko_drustvo_s.jpg
Извор: Град Београд
линк http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1269910
 
1.)Nemam nista protiv ove roze cak mislim da grad treba da ima vise takvih boja, jer je previse sivih betonskih zgrada iz Titovog vremena.

2.)Mislim da smo MI apsolutni krivci za fasade jer sam na nekoliko lepih zgrada video odvratne grafite...

>>>>>>>ZASTITIMO BEOGRAD<<<<<<<<<<<<<
 
Naravno ne mislim da se Genex oboji u neku drecavu boju.....


.......Genex-u treba zameniti stakla i skinuti roletne i mnogo toga...
 
Volox":32li3bos je napisao(la):
Naravno ne mislim da se Genex oboji u neku drecavu boju.....


.......Genex-u treba zameniti stakla i skinuti roletne i mnogo toga...
Au :/


Ponekad pomislim da bi nas trebalo lepo sve iseliti iz ovog grada
Evo jos par zgrada za krecenje u drecavo i sklanjanje roletni, stavljanje salona ili sta vec (sa skyscrapercity.com):

Royal National Theatre, London
120px-SouthBankCentre02.jpg


Tricorn Center, Portsmouth, England
92px-Tricorn17.jpg


Sainte Marie de La Tourette, Lyon, France
120px-Ste_marie_de_la_tourette_2001.jpg


Birmingham Central Library, Birmingham
120px-


Cameron Offices (detail), Canberra
117px-Cameron_Offices_-_Speck_2_-_Detail.jpg



:( :( :(
 
@Lucifer

Ја бих искрено могао да живим без свих ових зграда у БГД (потпуно лаичко мишљење), а претпостављам да се зградама углавном враћа оригинални изглед фасада.
Ако грешим молим неког да објасни поступак одлучивања о боји фасаде.

Што се тиче ове розе зграде код Скупштине слажем се са тобом, некако ми ова розе много штрчи као и она плава на крају Кнеза мада та боја има неки посебан шмек када је ведро небо.

Ипак обрадујем се свакој квалитетно урађеној обнови (мислим на квалитет радова) а о естетици можемо у недоглед. ;)
 
Влада":3tquroh5 je napisao(la):
@Lucifer

Ја бих искрено могао да живим без свих ових зграда у БГД (потпуно лаичко мишљење), а претпостављам да се зградама углавном враћа оригинални изглед фасада.
Ако грешим молим неког да објасни поступак одлучивања о боји фасаде.

Што се тиче ове розе зграде код Скупштине слажем се са тобом, некако ми ова розе много штрчи као и она плава на крају Кнеза мада та боја има неки посебан шмек када је ведро небо.

Ипак обрадујем се свакој квалитетно урађеној обнови (мислим на квалитет радова) а о естетици можемо у недоглед. ;)
Eto... vidis sta je ukus... meni se iskreno sve zgrade na onim slicicama sto sam psotavio MNOGO dopadaju... Stvarno mislim da bi bilo steta menjati zgradu koja je usla u skoro sve moguce enciklopedije arhitetkure u svetu (Genex)

A slazem se i ja da je svako renoviranje dobrodoslo i ima super odradjenih zgrada, kao npr. ona velika mlecnobelicasta sa leve strane Kneza, pri kraju, ili ona preko puta progresa... ali uglavnom odrade te "akademisticke" zgrade kako treba (osim one plave), valjda zato sto im prilaze sa vise paznje... ipak one uglavnom iygledaju mocnije i yahtevnije su od moderne. Ali kada je modernisticka arhitektura 30ih i 20ih u pitanju, uglavnom unakaze sve sto mogu. Primetio sam na primer da mnoge te zgrade u originalu imaju malterisane zidove koji su podeljeni LINIJAMA na male pravougaonike i koje skroz daju odredjenu ozbiljnost fasadi... a posle renoviranja po pravilu TIH LINijA VISE NEMA vec samo VELIKE OBOJENE POVRSINE koje deluju skroz prosto, kao da zgrada i nema projektovanu fasadu vec je zid nalepljen na sobe. Pogledaj na primer zgradu u Dositejevoj blok ispod holandske ambasade.

:)
 
... sto se tice krecenja originalno sivih kamenih ili betonskih elemenata u belo... to sa osim na renoviranim fasadama video na dva mesta: kod minimarketa i ostalih lokala koji prodaju svakave gluposti u blokovima i uopste na NBgdu i u centru na starim zgradama kada vlasnici prekrece svoju terasu/balustere u belo... pa nek svako zakljuci sta hoce :)
 
То са продавницама и терасама је и мени одвратно али сам мислио на поступак код "озбиљнијих" радова.

По мени је једна од горих "обнова" она урађена на фасади зграде у Цара Душана у којој је била (већ годинама се нешто "ради") кафана "Марш на Дрину". Очајно урађена комбинација некакве зелене са бордо терасама али тако да мислим да би је ја темперама боље средио.
Верујем да је ту неки "инвеститор" у целу причу убацио и обнову фасаде. Боље да није :(
 
andrejp":1942xw22 je napisao(la):
Heh, ukusi su zasigurno razliciti, ali zar ti se ne cini da je ona stara fasada, ako nista drugo, originalnija i zanimljivija od one sadasnje?
originalnija da.. ali je i dalje grozna :)
da :) i znam da je glupo ovo što ću sad reći, ali liči na scenografiju a ne na zgradu :D
 
slažem se sa luciferom, od ozbiljnog grada kakav je bg pokušavaju da naprave sent andreju :lol:
 
Pa ta zgrada je i bila roze pre rata, nakon rata su nadogradjena 2 sprata a fasada valjda nije obnavljana punih 50-60 godina pa je zato bila zuckasta-siva.
Slazem se da malo strci ali bice bolje kad se i okolne fasade obnove ili ociste (ako su kamene).
Sveze obnovljene fasade znaju da deluju suvise drecavo ali nije frka boja ce u par meseca izbledeti i delovati prirodnije.
Secam se Magistratskog trga u Zemunu pre 4-5 godina.. izgledao je kao Disneyland, potpuna smejurija koliko su boje bile drecave ali vec zadnjih 3-4 godine je potpuno ok.

p.s.1 ona plava zgrada na kraju Kneza je EXTRA ;)

p.s.2 @Lucifere.. Ljudi obicno mrze goli beton i brutalizam a ona zgrada u Portsmouth-u ciju si sliku postavio je bila tako omiljena da je srusena inicijativom gradjanstva 2003 godine.... Tako da bi bilo prikladno da ispod njene slike stavis natpis: "IN MEMORIAM "
 
Rascian":2i0aby8l je napisao(la):
Pa ta zgrada je i bila roze pre rata, nakon rata su nadogradjena 2 sprata a fasada valjda nije obnavljana punih 50-60 godina pa je zato bila zuckasta-siva.
...
p.s.1 ona plava zgrada na kraju Kneza je EXTRA ;)
NITI JE BILA ROZE, NITI JE NADOGRADJENA, TO JE ZGRADA ZADUZBINE DOJKE VLAJKOVICA, SAZIDANA PRE RATA KAKVA JE BILA DO PRE MESEC-DVA.

PROVERIO SAM... NI ZGRADA NA KRAJU KNEZA NIJE BILA PLAVA.

:(
 
Autobus na sprat "Londonac" u Tuzli (BiH) sredinom pedesetih godina proslog veka. U pozadini se vide stambene zgrade u tipicnom soc-realistickom stilu, karakteristicnom za taj period.
30195359460d40a7a75c1.jpg
 
Bila je roze i bila je nadogradjena:

trg-1.jpg


I zgrada na kraju Kneza jeste bila plava.... :)
 
Beogradu treba ne malo, vec MNOGO farbe!! Imali smo 50 godina tame i sivila i grozote! Licno ne volim ZUTE zgrade, a one samo nicu po celom gradu, ali na kraju krajeva, bolje i to nego sivilo i tuga.

Beogradska arhitektura je velikim delom prenesena iz Beca, a Bec vrlo cesto koristi interesantne boje na fasadama, koje i daju duh gradu!

31104719460e12080061d.jpg


Neko je pomenuo i obalu Neve! Ako Beograd jednog dana bude i nalik na Petrograd, mislim da cemo moci samo da slavimo i radujemo se tome (Petrograd je fenomenalno sredjen grad)!
 
Vrh