Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Ova zelena zgrada jako liči na moju zgradu i ako je istina da je nadogradnja po meni je jako lepa i jednostavna.
 
Evo par fasada novoizgradjenih zgrada iza Hrama Svetog Save na Vracaru.
fotografija0001wg0.jpg

fotografija0003vy5.jpg


A evo i ociscene fasade zgrade na Teazijama.

fotografija0004rl0.jpg
 
iskreno nekako su mi tu zgradu na terazijama previse ubelili, malo pre sam prosao pored nje, nocu nemas dozivljaj kao da na toj fasadi uopste postoji bilo kakav stuko, nije lose, al nekako bolje da su je ostavili sivkastu, barem bi se uklapala bolje sa ove dve prljave do nje ;)
 
Kolko sam ja provalio sve sto je na njoj radjeno bilo je obicno peskiranje i pranje mermernih ploca sa nanosenjem zastite.Znaci da nije bilo nikakvog farbanja ili izbeljivanja i menjanja boje.Tako da je belina izgleda samo posledica skidanja slojeva cadji i prljavstine.Jedino sto je kompletna fasadna stolarija zamenjena.Mozda bi jedino bilo interesantnije da prozorska okna nisu bela nego da daju kontrast s fasadom recimo siva ili braon.
 
pa vidim ja da mi izgleda nekako bledunjavo :/ al dobro taman da urade jos one fasade do te zgrade i ceo taj potez ce biti totalno cute :)
 
A sad jos jedna tema koju moram da pokrenem.
Ne znam dal ste primetili ali od kako su krenuli da lepe i prostiru reklamne panoe i plakate preko svojih skela na zgadama cije fasade popravljaju,neke gradjevinske firme su maksimalno usporile radove i probile sve rokove ugovorene na tenderima.
Tako mozemo videti da su zgrade postale reklamni panoi za velike firme u samom centru grada na fenomenalnim lokacijama.....a panoi su tolikih velicina da ne mozes da ih ne vidis.........zamislite koliko te firme mora da placaju izvodjacima koji su vec dobili pare od grada za popravku.
Sve to postoji i u svetu ali tamo se taj reklamni prostor ukalkulise u ponudjenu cenu na tenderu i sve se zavrsi na vreme ili cak i pre roka ne bi li se pokupile premije.
Ovde to izgleda da nikome ne smeta osim nesretnim stanarima bez dnevne svetlosti koji mesecima i godinama trpe zbog necije pohlepe i nemara.
Dva najociglednija primera za to su zgrade koje su ugovorene za revitalizaciju spoljasnje fasade jos prosle godine.......na pocetku Balkanske posle Savskog mosta i Igumanova palata na Terazijama a tu je i tek zavrsena zgrada na Zelenjaku(preko puta pijace).Dakle iz meseca u mesec smo svedoci smenjivanja reklamnih postera velicina 30 x 20 metara i vise sve sa nocnim osvetljenjem......i svi su jako probili rokove.
Igumanova palata na primer pocela je da se radi u martu a rok je bio sto i kusur pa onda 200 dana.....sto i sad pise na panelu na njoj........zgrada i dalje stoji uvijena u najvecu reklamu za banku koju sam ikada igde video.......a dosta sam sveta obisao........i to nije prva reklama ......od postavljanja skela nije bilo dana za koji gospoda iz doticne firme nisu dobili novac za reklamiranje.......lokaciju da i ne pominjem.Znaci rok je probijen skoro 2 meseca i nikom nista........a nema ni naznaka da zavrsavaju.......
Objasnjenje za kompleksnost radova ne stoji jer je u pitanju isti postupak ko sa ovom belom zgradom na Terazijama sto su sad zavrsili......znaci peskiranje pranje i zastita mermera sa novom fasadnom stolarijom......nista vise.Za to ce dobiti 18 miliona dinara od grada Beograda .......a sve su krenuli da rade 18. marta.......
Ja nisam strucnjak za marketing i ne znam koliko kosta tolika reklama i na takvom mestu i toliko dugo .......ali mislim da ne treba biti mnogo pametan da se shvati da neko na ovome debelo zaradjuje. :bash:
 
@ past i vuz
potpuno se slazem i nemam nista drugo da dodam, a kad smo konkretno kod ovog objekta



ne vidim gde je tu konzervacija...kompletna je zgrada srusena a posle samo ponovo "sloj " fasade postavljen.... nista spec,po bg gomilu puta uradjeno...uopstalom bolje da tu zgradu s 2 sparata nadograditi (u istom stilu naravno) da bi se eto bolje "uklopila" izmedju ove dve pored...ionako milsim da je to i jeftinije nego sve rusiti pa ponovo zidati...koliko god staklo i aluminijum bili jeftini materijali...
 
delimično ovakvo rešenje imamo na terazijama i po meni skroz neadekvazno...doduše ono su neki okrnjeni fragmenti,ali kombinacija nekog sjajnog stakla sa starinama nikad nije dobra a pogotovo ne kad se zgrada osakati ili gotovo sruši...ima izuzetaka ali ovo nije....baš je rešenje šabankasto,ružan mutant,ne znalački projekat(ako se tako može nazvati ,jer ne znam oko čime se ovde taj arhitektonski guru pozabavio),deluje provincijski i nedostojno gradskog centra u kojem svako novo rešenje treba da koketira bar sa mminimalnom dozom poštovanja ambijenta i stilskog suptilnog u estetici postojećih građevina ...po ko zna koji primer nepoštovanja okoline...postaje već bolesno sa ovim staklenim ćoškastim shitovima koja se svuda uguravaju pošto poto u stari bg :notok:
 
Prostrana ljubicasta fasadna zavesa Komercijalne Banke kojom je prekriveno zdanje Igumanove palate na Terazijama nas svakodnevno podseca da je u toku je obnova fasade (mozda i rekonstrukcija?) cuvene zadužbina velikog dobrotvora Sime Andrejevića Igumanova. Ono predstavlja najvrednije zdanje koje je svojevremeno u prestonici oteto SPC: Na placu ovog bogatog Prizrenca na Terazijama i sa njegovim zaveštanim parama SPC je izgradila lepu visespratnicu koja je danas jedan od simbola glavnog grada. Igumanova Palata je izuzetno vredno arhitektosnko delo koje se oslanja na prepoznatljivo vizantijsko nasledje sa svojim visokim ovalnim lukovima.
Pre desetak godina u javnosti Beograda je pokrenuto pitanje vracanja impozantne skulpture koja je originalno bila postavljena na vrhu Igumanova Palate. Naime, na vrhu zgrade Igumanove Palate bila je postavljena skulptura "Sima Igumanov sa sinovima" koja je prikazivala dobrotvora sa prerano umrlim sinom Manojlom, dvojicom đaka i siročetom. Narodna, partizanska vlast je posle drugog svestkog rata oduzela palatu od SPC i dodatno izdala nalog da se sa zgrade ukloni skulptura. U noći između 10. i 11. avgusta 1950. godine na osnovu naredbe Gradskog urbanističkog odseka radnici su "švajs aparatima" odsekli skulpturu i odneli je u nepoznatom pravcu.
Da li rekonstrukcija i obnova fasade Igumanove Palate podrazumeva i vracanje ove znacajne skulpture i umetnickog dela na vrh Igumanove Palate? Nadajmo se da ce aktuelna beogradska vlast imati razumevanja da se ova skulptura vrati na svoje mesto i tako ispravi istorijska nepravda a Beogradu i Beogradjanima vrati ovo zdanje u punom sjaju i raskosi. Ovo je poslednjji trenutak da se pokrene diskusija o postavljanju skulpture na Igumanovu Palatu jer je obnova fasade pri kraju!!! Ne dozvolimo da se na postamentu na kome se nalazila vredna skulptura i dalje nalazi tanjir satelitske antene koji je naruzivao ovo zdanje godinama!!!
Savest Beograda
 
Savesti, bez uvrede, ali mi o tome raspredamo već poduže vreme. Ako se dobro sećam, čak je bilo i priče o tome gde se tačno nalaze delovi skulpture, a gde kalupi za istu :)
 
Izvinjavam se na tome sto sam pokrenuo pitanje vracanja skulpture na vrh Igumanove palate, nov sam na forumu pa nisam ispratio vasu diskusiju kada se vodila...
Ipak, smatram da je ova tema, bez obzira na ranije diskusije vise nego aktuelna jer je upravo SADA i u ovom trenutku u toku rekonstrukcija fasade Igumanove palate i vazno je znati da li se ova skulptura vraca na svoje mesto ili ne!
Molio bih stare ucesnike foruma da samo ukratko napisu da li je forum dosao do saznanja da li projekat obnove fasade Igumanove palate ukljucuje vracanje skulpture ili ne. Cinjenica da se pricalo o tome da li se stara skulptura nalazi sada u nekom podrumu i je li ostecena ili ne je potpuno irelevantna. Svaku skulpturu je moguce ponovo izliti ukoliko je kalup sacuvan, a ovaj jeste.
Ukoliko forum nije dosao do saznanja da li projekat obnove fasade Igumanove palate ukljucuje vracanje skulpture ili je saznao da ne ukljucuje, onda je itekako vazno u ovom trenutku voditi polemiku o tom pitanju, a ne o nekim drugim efemernim planovima...
 
Narodna, partizanska vlast je posle drugog svestkog rata oduzela palatu od SPC i dodatno izdala nalog da se sa zgrade ukloni skulptura. U noći između 10. i 11. avgusta 1950. godine na osnovu naredbe Gradskog urbanističkog odseka radnici su "švajs aparatima" odsekli skulpturu i odneli je u nepoznatom pravcu.
 
Zamolio bih savest beograda da prikaze izvor ovog veoma vaznog podatka o tacnom datumu i dobu dana kada su skulpture uklonjene.
 
Ambasada Burme:
qn1f9l.jpg

29e0yug.jpg


Bivša ambasada Rumunije
5vcghv.jpg


Stara Bajlonijeva kuća se obnavlja:
e6yp8k.jpg

20a857s.jpg


Grčki kulturni centar:
2rz5nbt.jpg


Dom ''Jugoslavije'':
syt5cy.jpg

11i2178.jpg
 
Ovaj objekat na Terazijama cija je fasada revitalizovana, izgradio je 1931. godine cuveni arhitekta Djordje Djordjevic kao Palatu Osiguravajuceg drustva Jugoslavija dok je na objektu postojao veliki natpis DOM JUGOSLAVIJE. Arhitektura objekta pripada tzv. zrelom modernizmu koji se u Beogradu formirao tokom trece i pocetkom cetvrte decenije 20. veka. Osim ovoga, arh. Djordjevic je projektovao i vise desetina privatnih kuca na atraktivnim lokacijama u Beogradu. Ipak, tuzno je da o njemu ne postoji ni jedan tekst kao i to da nisu poznati njegovi licni podaci, gde je i kada rodjen i dr.
 
hmm sta vi mislite da li bi bilo smesno vracati natpis? posto pretpostavljam da niko o tome nije ni razmisljao :) mada meni to bas nekako deluje cool.... embrace your past kinda thing;)
 
Vrh