Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Komentar je samo rezime. U prevodu, ne možeš samo srediti ovu zgradu, treba ih sve srediti zajedno s parkom.

S obzirom da je to misaona imenica, treba čekati neki drugi vek.
 
Bivis":3pvp0z84 je napisao(la):
55634714office_03.jpg


Kako bih voleo da ovoj zgradi srede fasadu.

Ja se slazem sa stfom da je fasada zapravo prekitnjasta i prekonfuzna. I ma koliko sama zgrada ne bila u karakteristicnom pariskom fazonu, ovako sa drvecem mi taj cosak deluje nekako neodredjeno "pariski". Mozda zbog razmera/dimenzija/proporcija celog ovog prostora (sirina pjacete)/(visina i proporcije zgrade) i prisustva kafica u prizemlju.

I drvece taman toliko zaklanja fasadu da je malo "olaksa" (kad vidis sve detalje preteski su a kad malo toga zaklonis fasada ispadne lepse), samo bi ga naravno trebalo redovno odrzavati, potkresivati, i proredjivati krosnje. Moguce i da sivilo malo olaksava fasadu jer se ti silni detalji malo gube tako da bi rekonstrukcija mogla da bude monohromatska (odnosno bar ne preterano razigrana) i diskretna da bi se taj pozitivan efekat sacuvao, naravno ukoliko ne znamo kakva je bila originalna fasada.

PS Kod nas nema prostora koji je komplet renoviran u isto vreme, ali je zapazeno gore na bulevaru da kad se jedna zgrada renovira onda sve zapustene okolo pocnu da strce tako da se poneka obnovi "preko reda". Molim Boga da se taj proces pokrene i u ovom delu grada.
 
@ .:Aleph:.

Па има шмек Париза, подсећа на њега.
А ти си у праву да у односу на Париске има мало и провинцијску ноту. Исувише је елемената на њој, сваки спрат фура свој фазон а зграда је релативно мала (иако највиша у крају), тј. величина зграде не иде са бројем архитектонских елемената.

@ JohnyBgood

И мени је пало напамет да се приликом реновирања предратних фасада треба држати неког монохроматског колора. Тиме се добија елеганција а избегава провинцијализам. Рецимо, она скоро обновљена зграда у Гаврила Принцима са розе фасадом сада делује помало провинцијски, тј. гастрабајтерски. Да је уместо розе употребљена друга нијанса беле, то би био пун погодак. Рецимо, погледајте колико је феноменално испала она зграда на Теразијама, бела, елегантна, префињена...
 
Mene zapravo vrlo malo zgrada u Beogradu podseća na francusku arhitekturu. Mislim da mi nismo imali mnogo arhitekata koji su se školovali na L'École des Beaux-Arts, pogotovo ne u pravo vreme, pa oni sa sobom nisu ni doneli mnogo pariske škole. Oni koji se jesu školovali, i nisu projektovali u tom stilu.

Na primer, evo skoro smo pominjali ambasadu Albanije na Dedinju i ona mi liči na neki francuski neoklasicizam, a fasada bojom samo površno na Veliki Trianon.

Možda me najviše na pariski stil, i to Beaux-Arts, podseća zgrada Begradske zadruge. Površno na recimo kompleks Grand i Petit Palais. Površno.

Mislim da su u Beogradu uspeliji primeri inspirisani Italijom. Npr. zgrada Narodne banke i Uprave fondova. Ili neke običnije:



 
Čika Ljubina 1 je dobila skele i radi se nešto, valjda na fasadi. Ne sećam se ni kako je ta zgrada izgledala, baš je uska. Bilo bi super kada bi celu Čika Ljubinu obnovili.
 
Zagrebačka 2, na uglu sa Karađorđevom. Postavljene skele :)

zg2.png


Same ne znam da li je u pitanju nadogradnja, ili rekonstrukcija fasade, ili jedno i drugo. Pošto na strani ka Karađorđevoj ulici još uvek nema skela.
 
.:Aleph:.":2ryl3n2u je napisao(la):
Mene zapravo vrlo malo zgrada u Beogradu podseća na francusku arhitekturu. Mislim da mi nismo imali mnogo arhitekata koji su se školovali na L'École des Beaux-Arts, pogotovo ne u pravo vreme, pa oni sa sobom nisu ni doneli mnogo pariske škole. Oni koji se jesu školovali, i nisu projektovali u tom stilu.

Na primer, evo skoro smo pominjali ambasadu Albanije na Dedinju i ona mi liči na neki francuski neoklasicizam, a fasada bojom samo površno na Veliki Trianon.

Možda me najviše na pariski stil, i to Beaux-Arts, podseća zgrada Begradske zadruge. Površno na recimo kompleks Grand i Petit Palais. Površno.

Mislim da su u Beogradu uspeliji primeri inspirisani Italijom. Npr. zgrada Narodne banke i Uprave fondova. Ili neke običnije:


Pa na ovoj i lepo pise "Asikuracioni Djenerali" :D Mozda je i projektovao neki Italijan?

Inace slazem se da kod nas vise ima italijanskih ali i naravno austro-ugarskih/miteleuropa uticaja u odnosu na francuske.
 
Ili je projektovan kao zgrada Generali osiguranja, sa sedištem u Trstu (jedne od najstarijih osiguravajućih kuća u Evropi) danas ovde prisutnog kroz firmu sa Deltom, Delta Generali. :cool:
 
Skoro uvek sam apsolutno protiv seče drveća. Ali ima jedan izuzetak. To su ona dva velika drveta u parku na Terazijskoj terasi. Ona potpiuno zklanjaju pogled sa Terazija ka Novom Beogradu i sremskoj ravnici. Retki su gradovi koji iz svog najstrožeg centra imaju tako velik i lep pogled. Ono drvo ispred zgrade o kojoj se govori (kod restorana "Proleće") treba malo skratiti da se fasada bolje vidi ali nikako ga ne treba sasvim poseći.
 
Trebalo bi ukloniti postove koji pozivaju na secu bilo kog drveta, to sto ne brblja , ne znaci da drvo nije ravnopravno zivo bice, ako nesto ne govori, ne znaci da je stvar.

Sada kada imamo duga i vrela leta svako ko ima drvece ispred prozora zna koliko je srecan, sem onih koji misle da masine sve mogu bez obira koliko to kosta nase potomke.

Sem zgrade na uglu Gracanicke i Cara Lazara, trebalo bi da se obnove sve zgrade u obe ulice, posebno u Cara Lazara koja je kratka ulica sa lepim fasadama, a kao da nije samo neki metar za ledjima Knez Mihajlove.

Takodje bi trebalo sto pre ukloniti one neprikladno i neukusno napadno obojene stubice i zameniti ih stilizovanim dok ulica ne postane pesacka i zatvori, logicno pojas oko Knez Mihajlove, taman kad se fasade tih nekoliko zgrada obnove !
 
beli grad":1l3whyoj je napisao(la):
Trebalo bi ukloniti postove koji pozivaju na secu bilo kog drveta, to sto ne brblja , ne znaci da drvo nije ravnopravno zivo bice, ako nesto ne govori, ne znaci da je stvar.

Sada kada imamo duga i vrela leta svako ko ima drvece ispred prozora zna koliko je srecan, sem onih koji misle da masine sve mogu bez obira koliko to kosta nase potomke.

Sem zgrade na uglu Gracanicke i Cara Lazara, trebalo bi da se obnove sve zgrade u obe ulice, posebno u Cara Lazara koja je kratka ulica sa lepim fasadama, a kao da nije samo neki metar za ledjima Knez Mihajlove.

Takodje bi trebalo sto pre ukloniti one neprikladno i neukusno napadno obojene stubice i zameniti ih stilizovanim dok ulica ne postane pesacka i zatvori, logicno pojas oko Knez Mihajlove, taman kad se fasade tih nekoliko zgrada obnove !

Slazem se da je svako drvo dragoceno i cinjenica je da ovo poplocavanje Novog Boegrada, Zvezdarske sume, itd. cini i da su leta u gradu sve vrelija a i kad pada kisa stvaraju se nevidjene bujice jer se voda sjuruje sa krovova i parkinga umesto da se bar malo zadrzi na krosnjama drveca. ALI, nemojmo drvece braniti talibanskim, fundamentalistickim metodama :D

Na nasim forumima bi stalno neko nesto cenzurisao i nekoga ucutkavao :rolleyes: A po neko drvo se nekada mora poseci, pa necemo valjda radi toga da ne izgradimo preko potrebmu obilaznicu? I ako u nekom parku posadimo gomilu manjeg drveca umesto necega sto posecemo ni to nije tako neoprostiv greh.
 
Sredjena fasada na Vracaru u ulici Djordja Vajferta 80 (paralelna sa juznim bulevarom) :)

6ds681.jpg


jja0s1.jpg


A ova pored u broju 78 mislim da je uradjena prosle godine.

2s1n7a0.jpg
 
хах, не волим те боје шарене, али ако је застава, то подржавам!

иначе, завршена је рестаурација балустраде на Музеју Николе Тесле у Крунској.
 
drum1":2qpsmmwi je napisao(la):
хах, не волим те боје шарене, али ако је застава, то подржавам!

иначе, завршена је рестаурација балустраде на Музеју Николе Тесле у Крунској.

Još pre nekoliko dana. :D

A obnovlje :D na je i fasada privatne kuće na broju 89 ili 91, nisam siguran koji je tačno.
 
drum1":zlgpp6o2 je napisao(la):
хах, не волим те боје шарене, али ако је застава, то подржавам!

Такође, иначе се гнушам разнобојних фонтана, али ова идеја ми је некако симпатична.

Него, кад би се неко смислио да обнови фасаду ЕТШ "Никола Тесла" у Крањице Наталије то би био пун погодак. На делу споље фасаде који се не види на сликама су и дан данас бројна оштећења од гелера из Другог светског рата. :shock: Пре пар година је замењена фасадна столарија али сама фасада је потпуно запуштена. Зграда је под заштитом државе, што код нас у преводу значи - не ради ништа!
Поглед са улице:
ETS_Nikola_Tesla.jpg
11292769.jpg

и из дворишта:
11292689.jpg
 
баш сам скоро прошао улицом народног фронта и сетио се како смо причајући о српској сецесији и српском националном стилу (чијих зграда није остало много) потпуно заборавили на ово здање...

Одлично ми је како је са задње стране потпуно имитира цркву/манастир...што је на неки историјски начин и примерено училишту
 
Не чуди ме што сте заборавили на њу. Пошто никаквих већих захвата на фасади није било од изградње, а то је било 1932., толико је запуштена да се просто уклопила у просечно сивило околних зграда. Упоредите ли је са осталим зградама у том стилу, као што су Телефонска централа у Косовској, или Дом Вукове задужбине у Краља Милана, јасно је колико би добро изведена обнова удахнула живот овом прелепом здању.
 
Obično bih se obradovao svakoj zgradi kojoj predstoji sređivanje fasade, ali u Karađorđevoj gde saobraća više kamiona i šlepera nego na koridoru 10!? Dokle god se saobraćaj ne protera iz te ulice mislim da je sređivanje fasada tu uzaludan posao.
 
Ne mislim da je uzaludni posao. Zgradu ce i ovako sigurno prefarbati. Kada je budu sredili fasadu, moci ce lakse da je odrzavaju ako se u nardnih nekoliko godina sakupi cadj i prasina na njoj.
 
Jedna od novogradnji u Vojvode Stepe.

Zgrada nije ni useljena a već je počela da otpada keramička fasada :o
Ova zgrada upozorava koliko može biti opasno prolaziti ispod novogradnji sumnjive investitorsko-jajarske arhitekture..
vfcphy.jpg
 
вероватно је на малтеру који није за спољне радове....немам коментара за архитектуру а и за извођење. не знам шта је горе, вероватно извођење, архитектура ипак није толико лоша да може да убије.
 
Vrh