Šta je novo?

Фасаде / Fasade

vucko":2xwe0ahh je napisao(la):
Zvucacu ko klasicni mrzac,ali osvetljenje Albanije je uzasno zbog onih raznobojnih boja,skupstina moze da prodje.


Osvetljenje ne da nije užasno, nego je SKANDALOZNO. Svaki put me bude sramota kada prođem pored te zgrade...

Mislim da se na ovoj slici malo bolje vidi SKANDALOZNOST rešenja (obratite pažnju i na one šarene kockice koje takođe menjaju boju):

100879_bgpalataalbanija1_hf.jpg
 
Па, искрено, ово и није тако лоше.
 
442doBGD":2szhkn8a je napisao(la):
vucko":2szhkn8a je napisao(la):
Zvucacu ko klasicni mrzac,ali osvetljenje Albanije je uzasno zbog onih raznobojnih boja,skupstina moze da prodje.


Osvetljenje ne da nije užasno, nego je SKANDALOZNO. Svaki put me bude sramota kada prođem pored te zgrade...

Mislim da se na ovoj slici malo bolje vidi SKANDALOZNOST rešenja (obratite pažnju i na one šarene kockice koje takođe menjaju boju):

100879_bgpalataalbanija1_hf.jpg

Ovo me podseca na "ulepsavanje" freski iz XIII i XIV veka nekoliko vekova kasnije. Po sistemu, "ma sta je taj arhitekta imao da pravi monumentalnu dosadnu gradjevinu, 'ajde da to JA malo 'ulepsam' i razigram tako sto cu da osvetlim razne kvadrate disko bojama".

Primitivizam, arogancija, i vlast koja se otela kontroli su problematicni i sami po sebi ali kad su u kombinaciji onda je to ubitacno.

PS Oprostio bih im kad bi ovo bilo privremeno, recimo u okviru nekog jednonedeljnog festivala svetla, da se oni koji vole "da sljasti" i da bude puno raznih boja malo izive i zadovolje ali praviti od grada OVO je stvarno zalosno.
 
kole":jif887wm je napisao(la):
Iskreno, mislim da su nova osvetljenja u razlicitim bojama na nekim objektima prilicno odvratna.
Ustvari dekorativno osvetljenje je samo po sebi jako lepo, ali izbor boja na nekim objektima je katastrofalan. Ustvari u potpunosti neprofesionalan. Neki objekti sami po sebi imaju jako lepe fasade i dovoljno ih je samo istaci, a ne praviti Sezanove slike od njih. Palata Albanije je jedan odlican primer kako jednu monumentalnu fasadu mozes pretvoriti u najobicniju seljanstinu.

http://www.pressonline.rs/upload/boxImageData/2010/9/5/119191/ALBANIJA.jpg

inace vojni muzej je mozda jos bolji primer.

http://www.nocmuzeja.rs/var/noc_muz...muzej/8163-1-ser-SR/vojni_muzej_reference.jpg

Pored svega primetio sam da se nova dekorativna osvetljenja vrlo brzo kvare i onda izgledaju jos gore.

Druga stvar koja je ekstremno odvratna je XTREME ADVERTISING.

http://beautifulserbia.info/wp-content/uploads/2011/02/Muzej-vazduhoplovstva.jpg

ili jos gori primer, zgrade na pocetku Kneza Milosa bivsi MUP.

Evo i jednog clanka u Blicu iz 2010 bas o toj pojavi u glavnom gradu.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/210130/Reklame-stavlja---ko--kako-hoce

Fontane cu preskociti, da mi ne bi izbila para na usi.

Sve to ukazuje na izuzetan neprofesionalizam u gradskim sluzbama i vrlo sumnjive strucnjake.
Iskreno lagano pocinje da me hvata strah kad cujem da ce na nekom objektu biti uradjena rekonstrukcija i biti postavljeno dekorativno osvetljenje. Moj stav je da ovo intenzivno poseljacivanje Beograda treba odmah da prestane i svi strucnjaci koji su doprineli ( bukvalno ) skrnavljenju vise objekata u glavnom gradu trebaju da budu kaznjeni, isto kao i vandali koji grafitima ili na drugi nacin oskrnave spomenik ili neko drustveno dobro.
Samo da dodam da u mnogo slucajeva bas ti vandali koji prave grafite deluju kao mnogo veci strucnjaci od onih koji sede u gradskim sluzbama. Jer neki vandali prave grafite iz ljubavi, a ne zato sto imaju mogucnost da na najbedniji nacin pljackaju gradski budzet.

POTPISUJEM! I hvala Bogu da nas izgleda ima koji slicno mislimo. ;)

Vojni Muzej se moze opisati jedino kao TOTALNA KATASTROFA, ovako nesto odvratno ne postoji ni u Las Vegasu, sreca pa tuda nisam prolazio kad sam bio u Beogradu, mislim da bi jednostavno povratio. A bilbordi su tek posebna prica...

PS Sad mi je lakse, mada sam znao da "znam da nisam sam i kad sam sam"
http://www.youtube.com/watch?v=0a4lbYRhpQs
 
meni albanija nije toliko ruzna, koliko mi, kada vozim tuda, suvishe skrece pogled...
da je moglo bolje, moglo je, ali ovde niko od nadleznih ne zna da uradi osvetljenje kako treba.
 
Када ћете схватити да нисмо ни бољи а ни гори од других европских градова, то се сада тако ради, не разумем шта треба да се уради? Да оставимо Бг у мраку?

Албанија је заиста лепо осветљена, не претерујте. Када критикујете, радите то мало озбиљније молим вас, иначе нећете звућати нимало легитимно.
 
stf":2obm89bf je napisao(la):
Када ћете схватити да нисмо ни бољи а ни гори од других европских градова, то се сада тако ради, не разумем шта треба да се уради? Да оставимо Бг у мраку?

Албанија је заиста лепо осветљена, не претерујте. Када критикујете, радите то мало озбиљније молим вас, иначе нећете звућати нимало легитимно.


Hmmmm, to sto se to i u svetu radi ne znaci da je to validan kriterijum. Valjda i mi imamo prava da razmisljamo svojom glavom.
Druga stvar, sem u nekim odabranim drzavama ja stvarno nisam video da se negde od zgrade pravi diskoteka. U pravu si. Stavljaju osvetljenje u boji, kao dekoraciju, ali to se vrlo pazljivo bira. Kladim se da ljudi koji su radili na osvetljenju palate albanija i raznih drugih objekata po gradu nose roze kravate, zelene kosulje, plave carape, i asiks patike na sve to...
Mislim da je sad vec stvarno postalo jasno i vrapcima, da se neke stvari kod nas rade u potpunosti neprofesionalno. A narociro se to odnosi na rekonstrukciju fasada, fontana, postavljanje spomenika, rekonstrukciju ulica. Koriste se izuzetno losi materijali i uredjaji. Skoro sve sto se napravi ne potraje duze od dve godine. Primera milion. To je za mene kao gradjanina vrlo, vrlo, vrlo zabrinjavajuce. Na sta idu pare iz budzeta koj ja punim? Uostalom ovde se sve vreme siri prica kako je arhitektura umetnost ( mada za mene potpuno besmisleno ) i da arhitekte kao umetnici ne dozvoljavaju da im se projekti menjaju? Pa ako je arhitekta projektovao zgradu da bude u boji svetlo sivog kamena. Pa ko je onda neki djoka s cuke da tu zgradu ofarba u plavo?!?
Izbor boja na toj zgradi je katastrofalan, a o tome da se te boje menjaju tempom koje ljudsko oko moze da primeti, da talasaju, lelujaju, pale se, gase govori samo o ozbiljnosti postavljanja dekorativnog osvetljenja. A zasto? Pa zato sto je projektantu bilo mnogo vaznije da napravi svetlosni spektakl umesto da dekorise i istakne izgled fasade na toj zgradi.
Ali da se razumemo ima kod nas i odlicnih primera osvetljenja. Mozda rasipnickog, ali vrlo kvalitetnog

http://static.panoramio.com/photos/original/10418493.jpg

u stvarnosti je jos mnogo bolje .

http://www.nacionalnarevija.com/images/images/Broj 8/GALERIJA/velike/Str 9 - beograd nocu.jpg
 
"DA OSTAVIMO BEOGRAD U MRAKU"?!

Klasican, ja bih rekao "milosevicevski" argument: prvo imputiraj nesto sto niko nije rekao pa onda to kritikuj. Zaista, kad diskutujete, radite to malo ozbiljnije ozbiljnije, molim vas.

PS Voleo bih da neko bude hrabar i kaze da mu se svidja kako je osvetljen i Vojni Muzej.
 
kole":oncw4xbw je napisao(la):
stf":oncw4xbw je napisao(la):
Када ћете схватити да нисмо ни бољи а ни гори од других европских градова, то се сада тако ради, не разумем шта треба да се уради? Да оставимо Бг у мраку?

Албанија је заиста лепо осветљена, не претерујте. Када критикујете, радите то мало озбиљније молим вас, иначе нећете звућати нимало легитимно.


Hmmmm, to sto se to i u svetu radi ne znaci da je to validan kriterijum. Valjda i mi imamo prava da razmisljamo svojom glavom.
Druga stvar, sem u nekim odabranim drzavama ja stvarno nisam video da se negde od zgrade pravi diskoteka. U pravu si. Stavljaju osvetljenje u boji, kao dekoraciju, ali to se vrlo pazljivo bira. Kladim se da ljudi koji su radili na osvetljenju palate albanija i raznih drugih objekata po gradu nose roze kravate, zelene kosulje, plave carape, i asiks patike na sve to...
Mislim da je sad vec stvarno postalo jasno i vrapcima, da se neke stvari kod nas rade u potpunosti neprofesionalno. A narociro se to odnosi na rekonstrukciju fasada, fontana, postavljanje spomenika, rekonstrukciju ulica. Koriste se izuzetno losi materijali i uredjaji. Skoro sve sto se napravi ne potraje duze od dve godine. Primera milion. To je za mene kao gradjanina vrlo, vrlo, vrlo zabrinjavajuce. Na sta idu pare iz budzeta koj ja punim? Uostalom ovde se sve vreme siri prica kako je arhitektura umetnost ( mada za mene potpuno besmisleno ) i da arhitekte kao umetnici ne dozvoljavaju da im se projekti menjaju? Pa ako je arhitekta projektovao zgradu da bude u boji svetlo sivog kamena. Pa ko je onda neki djoka s cuke da tu zgradu ofarba u plavo?!?
Izbor boja na toj zgradi je katastrofalan, a o tome da se te boje menjaju tempom koje ljudsko oko moze da primeti, da talasaju, lelujaju, pale se, gase govori samo o ozbiljnosti postavljanja dekorativnog osvetljenja. A zasto? Pa zato sto je projektantu bilo mnogo vaznije da napravi svetlosni spektakl umesto da dekorise i istakne izgled fasade na toj zgradi.
Ali da se razumemo ima kod nas i odlicnih primera osvetljenja. Mozda rasipnickog, ali vrlo kvalitetnog

http://static.panoramio.com/photos/original/10418493.jpg

u stvarnosti je jos mnogo bolje .

http://www.nacionalnarevija.com/images/images/Broj 8/GALERIJA/velike/Str 9 - beograd nocu.jpg

ALELUJA!

Molim da se primeti da uz sve moje kritike (neki ce reci pljuvanje :D ) po raznim projektima osvetljenja po gradu, nikada nisam kritikovao crkvu Sv. Marka jer je sasvim pristojna a fakultet umetnosti sam cak i pomenuo kao pozitivan primer. Ne radi se dakle o tome da "ostavimo grad u mraku" nego da lepo osvetlimo znacajnije i lepse objekte.

Kamo srece da je ispred najlepse crkve u gradu jedan lep trgic (ja bih cak i voleo da se bas TU rekonstruise Terazijska fontana) jedno zapusteno parkiraliste. Bio bi to jedan od najlepsih prostora u gradu.
 
Vreme je da grad Beograd krene u farbanje ili rekonstrukciju fasada posebno na Nbg.tj.za visoke objekte,solitere recimo više od 6 spratova.Bobro bi došla i rekonstrukcija fasad na soliterima iznad Prokopa!
Primer,rekonstruisanih fasada solitera iz Dresdena
http://img508.imageshack.us/img508/9546/sam3106p.jpg
http://img268.imageshack.us/img268/7682/sam3097.jpg
http://img849.imageshack.us/img849/2609/sam3098.jpg
http://img834.imageshack.us/img834/8647/sam3100.jpg
http://img696.imageshack.us/img696/5998/sam3104i.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/341/sam3105i.jpg
http://img683.imageshack.us/img683/2889/sam3107.jpg
 
Наравно Немцима није естетика главни разлог за ово, већ термоизолација. Ја бих на овај начин прво средио зграде у булевару Милутина Миланковића у блоку 23. Она тамно-сива боја прљавог бетона ми је одвратна.
 
I ja sam pomislio na istu lokaciju ;) mogli bi i da okreče taj beton,ali mislim da je ovo trajnije i kvalitetnije rešenje + estetika savršenosti..zamisli one solitere iznad Prokopa , preporodili bi se sa novom fasadom od ploča.. :kafa:
 
А тек "западна капија Београда", "први" контакт странаца са Београдом, а онолико сивило које убија у појам !
 
Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus u Beču (Kegelgasse 34–38, 3. okrug) je stambena zgrada u vlasništvu grada Beča, sagrađena u vremenu od 1983.-1986. godine.

Ova šarena i neobična zgrada neravnih podova, te oplemenjena s oko 250 stabala i grmova, sagrađena je prema ideji Friedensreicha Hundertwassera (Friedrich Stowasser) i planu arhitekta Josepha Krawine. Zgrada nimalo ne odgovara uobičajenom poimanju i klišejima arhitekture, već predstavlja jedno od najkreativnijih i najoriginalnijih djela moderne arhitekture na svijetu. Zgrada raspolaže s ukupno 52 stana, 4 poslovna prostora, te sa 16 privatnih i 3 zajedničke krovne terase.

Hundertwasserhaus je ujedno i jedna od najposjećenijih građevina u Austriji, dok su slične građevine sagrađene u suradnji s Friedensreichom Hundertwasserom i arhitektima Peterom Pelikanom i Heinzom M. Springmannom u Bad Sodenu, Darmstadtu, Frankfurtu, Magdeburgu, Osaki, Plochingenu, Wittenbergu i Bad Blumau.

Hundertwasser_Haus_Wien_House_Vienna_Spaetsommer_Late_Summer_BH274_g.jpg


Kako vam se cini ova zanimljiva zgrada?

http://dzuturum.blogspot.com/2011/08/hundertwasserhaus.html
 
Izgleda blesavo, ali sa dusom i zbog boja i zbog pomerenosti u obliku , a posebno zbog rastinja,
Primer za uzor plemenitijeg graditeljsva koji treba da se sledi.

Bojenje solitera je dobra stvar, koja bi zivotnu sredinu ucinila zdravijom, ali tvorci graditeljskih dela u betonu su po tom pitanju podeljeni, jer jedni smatraju da to ne sme da se cini, jer narusava verodostojnost, a drugi da je to moguce i da ima primera u svetu.

Medju ove druge spada projektant pomenutih gradjevina u bloku 23.A medju prve tvorac opet pomenute Zapadne kapije.
 
Ja moram da priznam da sam na ovu temu malo razapet.

U svakom slucaju, i brutalisticke zgrade su nam jako zapustene sa betonom koji se kruni i svako je dogradjivao i stavljao roletne kakve hoce. Malo reda i renoviranja svakako ne bi bilo na odmet. Oni soliteri na Dedinju (iznad Prokopa) mi prvo padaju na pamet u tom smislu, mada sigurno ima puno drugih.

Ali da li i u kolikoj meri te zgrade pretvarati u nesto drugo, nebrutalisticko?

Mislim da bi svakako trebalo da sacuvamo neke istaknute brutalisticke objekte (svakako Genexova kula, voleo bih da cujem i druge kandidate od forumasa) i dobre celine na Novom Beogradu (po nekoliko blokova iz svake decenije izgradnje NBGa?). To ce sigurno da jednog dana bude velika istorijska vrednost, ma sta mi o tome danas mislili.

Sa druge strane, ma koliko u principu bio protiv (radikalnog) preinacavanja objekata, zaista me intrigira nekakva prerada "Tri idiota" ili bar jedne-dve stepenaste zgrade (pogotovo one sto su skroz "gole" jer bi im sigurno dobro dosla dodatna termo-izolacija) u blokovima koji pocinju sa 6, u duhu ovog austrisjkog resenja. Neka mi oprosti dragi Bog, ali mi se cini da bi krajnji rezultat mogao biti JAKO interesantan. Dodati neko ludilo sa drvecem i raznim bojama (solarnim agregatima, necim trecim i originalnim da ne bude cisto preslikavanje ovog resenja, to bi bio plagijat), a i blokovi 62-65 i "3 idiota" imaju tu stepenatost gde bi se moglo lako i prirodno udenuti rastinje i razni sadrzaji.

Ali ni u kom slucaju ne bih preterivao, pogotovo ne sa ovim nemackim resenjima (koliko god umeju da naprave lep BMW, i na stranu njihove bauhaus zasluge, Nemci mi nekako nisu dobri esteticari kad su zgrade u pitanju, tako da mi je vecina ovih na slikama ruznjikava na prepoznatljivo nemacki nacin :D ). Bilo kako bilo, nikako ne bih voleo da se sa time pretera i da pre svega Novi Beograd izgubi svoj brutalisticki duh, mi na to jednostavno nemamo pravo...

OK, izlanuh se, pa sta bude neka bude, pitanje zapravo vapi za brutalno otvorenom diskusijom.
 
Ali danas su se pojavili novi materijali boje,ploče koji betonskim zgradama mogu dati novi sjaj posebno stambenim i možda bi se o svakoj zgradi mogla voditi debata novo ruho ili ne.Ali te zgrade se moraju održavati jer je beton počeo da propada na mnogim,recimo da bi oni soliteri iznad Prokopa koji su u jadnom stanju bili dobar primer i test kako to može da unapredi stanovanje i vizuru u mega soliterima.. tamo bi ove fasadne ploče iz Drezdena došle kao blagoslov..em bi unapredili energetsku efikasnost zbog nove izolacije,em bi ulepšali vizuru grada i nove ž.stanice.. :kafa:
I predlog ,da bi soliteri trebalo da dobiju poseban tretman od grada i finansiranje iz budžeta ili fonda revitalizacije fasada zbog energetske efikasnosti i većeg broja stanara kao i uticaj na vizuru grada,jer ako se čeka da se celo veliko selo koje živi u samo jednom soliteru dogovori o obnovi fasade,to se jednostavno nikada neće desiti..
Ove boje na slici su baš loše usklađene..
http://www.flickr.com/photos/phototouring/219022400/
 
JohnyBG,

plus k'o Zapadna kapija za odbranu brutalizma! :)

"Cetiri idiota" (Blok 23) su pre svega UNAKAZENI kojekakvim intervencijama - od obicnog jeftinog zastakljivanja terasa i balkona (u svim bojama i stilovima), preko mestimicnog farbanja betona, onako ofrlje i otprilike, kao zapljusnuto bojom, pa do bukvalno pobijanja sipova i instaliranja kucica na ravnim (nizim) delovima zgrada (prosetajte i uocite te "tumore"). :mad: :mad: :mad:

Klima uredjaji i roletne u duginim bojama su, pored pomenutih intervencija, jos ispali minimalni zlocini prema fasadi. :rolleyes:


A, sto se tice "sivila" betonskih fasada, naucio sam da ih volim. :D Citajuci i posecujuci vec godinama razlicite sajtove i clanke, prikaze i analize iz oblasti arhitekture, vremenom sam prihvatio brutalizam kao neraskidivi deo istorijskog razvoja u arhitekturi, kao legitimni "eksperimentalni" pravac koji nijednog posmatraca (bilo profesionalca, bilo ljubitelja-amatera, bilo nezainteresovano lice) ne ostavlja ravnodusnim. :) Da, veliki broj laika bi rado uzeo cetku i preuredio brutalisticko zdanje u gradjevinski kolaz. Medjutim, rec vecine ne pruza legitimitet takvoj akciji, jer vecinu predstavljaju nestrucna, neobavestena i za arhitekturu pretezno nezainteresovana lica. Siguran sam da bi radije videli fluorescentni "grandovski" kolorit, samo da je "lepo, sareno i veselo"...

A, neprihvacenost brutalizma od strane narodnih masa i naizgled surovo nepostovanje istorijskog konteksta u kojem su takve zgrade nastajale su prirodno odstranile isti pravac i potisnule na marginu aktuelnih kretanja u arhitekturi. Jednog dana primerci brutalizma ce, siguran sam, zaista dobiti na istorijskoj vrednosti, i biti odredjeni spomenici arhitekture i njenog razvoja. Potrebna je dovoljna vremenska distanca, ali i redovno odrzavanje zgrada...


:gobb:
 
Iako je Felipe jedan od clanova sa kojima se cesto slazem, po pitanju bojenja fasada ne mogu.

Graditeljstvo, a po meni je umetnost iako je svi ne smatraju, nije slikarstvo pa da se delo moze po potrebi izlagati sklanjati, zavisno od raspolozenja drzati na zidu sobe ili ukloniti.

Zgrade su neraskidivi sastavni deo nase svakodnevne zivotne sredine i oblici ove vrste umetnosti uticu na nas, na nase raspolozenje i na nase zdravlje, osecanja secanja, dozivljaje i ceo zivot,

Kada se covek vremenom sazivi sa zgradom npr. bivsi CK, on moze da zavoli cak i zgradu koja mu je bila ruzna. Ako zgrada zivi njmanje tri decenije, ona bi morala da bude zasticena od bilo kakve prepravke, jer nnen izgled postaje deo zivota i secanja ljudi i prevazilazi prakticnu upotrebnu vrednost.

Ali sa bojama je drugacije, ogromna siva masa u zivotnoj sredini moze samo lose da utice na osecanja.Resenje je u ostavljanju dela zgrada u istovetnoj boji, ali i bojenje ostalih, jer zdravlje mora da bude ispred zakona estetike i istorije umetnosti.

Najzad, tvorac bloka 23 je sasvim svestan posledica svog dela, jer covek ne treba da misli isto u mladosti i starosti i ne bi imao nista protiv boje, cak zna i postuje primere bojenja slicnih zgrada u svetu, to znam iz razgovora kome sam prisustvovao pre nekoliko godina.
 
JohnyBgood":2ae5jqi6 je napisao(la):
"DA OSTAVIMO BEOGRAD U MRAKU"?!

Klasican, ja bih rekao "milosevicevski" argument: prvo imputiraj nesto sto niko nije rekao pa onda to kritikuj. Zaista, kad diskutujete, radite to malo ozbiljnije ozbiljnije, molim vas.
И ја тебе молим да будеш мало озбиљнији у критици. Потпуно си у праву када критикујеш спорна осветљавања, нпр. Војног музеја, разних сељадија од фонтана, али се доста занесеш, па је тако, теби и осветљење Храма или скупштине кич, што је далеко од истине. Храм је сасвим примерено осветљен, док је код Скупштине једина грешка мало прејако осветљење, које делује расипнички, али није толико ужасно како га ти представљаш.

JohnyBgood":2ae5jqi6 je napisao(la):
PS Voleo bih da neko bude hrabar i kaze da mu se svidja kako je osvetljen i Vojni Muzej.
Не верујем да таква особа постоји. Осветљење Музеја је непојмљиво ужасно.....док нисам синоћ видео нешто далеко горе:


@ Kole i JohnyBgood
Повлачим све што сам рекао у одбрану осветљења Албаније. За оно што сам синоћ видео, у богатом српском речнику не постоји довољно одвратна реч, али ћу навести пар благих: шљам, говно, сељанија, примитивизам, силовање здравог разума и естетике, вашар, циганија.....УЖАС!
Ко је оно урадио, тај треба да се врати у своје село из кој је измилео, дошао у град, и просипа свој дунћеризам.

Када сам бранио осветљење Албаније, бранио сам осветљење које је било до скоро. Ово је очигледно неки други мод, не знам шта је, али је одвратно.


2012":2ae5jqi6 je napisao(la):
Vreme je da grad Beograd krene u farbanje ili rekonstrukciju fasada posebno na Nbg.tj.za visoke objekte,solitere recimo više od 6 spratova.Bobro bi došla i rekonstrukcija fasad na soliterima iznad Prokopa!
Primer,rekonstruisanih fasada solitera iz Dresdena

Да ли имаш фотографије тих солитера пре ревитализације? Сумњам да су ово биле бруталистичке зграде. Вероватније је да су имале фасаду, као што се и види на једној фотки, од бетонских префабрикованих плоча, или неку другу сиву фасаду, али то није брутализам.
Такође, ти солитери изнад Прокопа, нису примерци брутализма, па је овакав начи "обнове" фасаде примерен. Са друге стране, солитере брутализма не би смели да се дирају и "улепшавају"

Felipe":2ae5jqi6 je napisao(la):
A, sto se tice "sivila" betonskih fasada, naucio sam da ih volim. default/big_smile Citajuci i posecujuci vec godinama razlicite sajtove i clanke, prikaze i analize iz oblasti arhitekture, vremenom sam prihvatio brutalizam kao neraskidivi deo istorijskog razvoja u arhitekturi, kao legitimni "eksperimentalni" pravac koji nijednog posmatraca (bilo profesionalca, bilo ljubitelja-amatera, bilo nezainteresovano lice) ne ostavlja ravnodusnim. default/smile Da, veliki broj laika bi rado uzeo cetku i preuredio brutalisticko zdanje u gradjevinski kolaz. Medjutim, rec vecine ne pruza legitimitet takvoj akciji, jer vecinu predstavljaju nestrucna, neobavestena i za arhitekturu pretezno nezainteresovana lica. Siguran sam da bi radije videli fluorescentni "grandovski" kolorit, samo da je "lepo, sareno i veselo"...

A, neprihvacenost brutalizma od strane narodnih masa i naizgled surovo nepostovanje istorijskog konteksta u kojem su takve zgrade nastajale su prirodno odstranile isti pravac i potisnule na marginu aktuelnih kretanja u arhitekturi. Jednog dana primerci brutalizma ce, siguran sam, zaista dobiti na istorijskoj vrednosti, i biti odredjeni spomenici arhitekture i njenog razvoja. Potrebna je dovoljna vremenska distanca, ali i redovno odrzavanje zgrada...
Лепа анализа. +

Примерци брутализма већ данас имају велику вредност, а треба их сачувати, јер представљају посебан правац, и филозофију.
Осим тога, коришћење натур бетона у архитектури није изумрло, већ је напротив, изузетно актуелно, али у комбинацијама и мањој мери.

Стога вредне примерке брутализма треба заштитити, никако кречити и "улепшавати" јер они поседују своју специфичну лепоту. За оне, мање упућене, примерци брутализма У БГ које треба засштитити су:
- 5 идиота на Бањици,
- Генекс,
- Војводе Степе,
- Рудо 1,2,3,
- Блок 23,
- Кеј Ослобођења

Пример реконструкција фасаде из Дрездена се може применити на блоковима 61, 62, 63, солитерима по Земуну, код Прокопа, у Устаничкој, 6 каплара, итд...


-
 
stf, o tome sta je kic je sasvim legitimno raspravljati, tu postoje razna vidjenja i misljenja i ne vidim potrebu da jedni druge optuzujemo za "zanosenja" (nesto malo visi udarac od imputiranja "ajde da ostavimo Beograd u mraku", ali jos uvek nizak) a jos manje pretendujemo na to da sudimo sta je evidentna "istina" kad je u pitanju kic.

I dalje stojim da je pretvaranje zgrada u buktinje i uperivanje reflektora u nebo, pa sta datu fasadu od toga dokaci i rasipanje i kic. Ja sam za to da objekti budu osvetljeni jasno ali diskretno, tako da se fasade nametnu lepotom i interesantnoscu a ne time sto su prejako osvetljene u odnosu na okolinu. Drugo, ako se svetla generalno postavljaju OD gore a ne NA gore, sav visak zavrsi na plocnicima tamo gde je ljudima korisno da se ne saplicu u mraku, kao sto je slucaj kod ETFa. Ne vidim sta u ovome ima kontroverzno ili gde je tu "zanosenje".

"И ја тебе молим да будеш мало озбиљнији у критици. Потпуно си у праву када критикујеш спорна осветљавања, нпр. Војног музеја, разних сељадија од фонтана, али се доста занесеш, па је тако, теби и осветљење Храма или скупштине кич, што је далеко од истине. Храм је сасвим примерено осветљен, док је код Скупштине једина грешка мало прејако осветљење, које делује расипнички, али није толико ужасно како га ти представљаш."
 
Inace, ne znam da li ste primetili da je Energoprojekt skroz osvezio fasdu na svom objektu na NBG i postavio diskretno nocno osvetljenje. Deluje jako lepo. Kada se zavrse Falkensteiner i Intesa, taj deo NBG ce izgledati bas fino.
 
Homer Jay":1d5hr5dq je napisao(la):
Inace, ne znam da li ste primetili da je Energoprojekt skroz osvezio fasdu na svom objektu na NBG i postavio diskretno nocno osvetljenje. Deluje jako lepo. Kada se zavrse Falkensteiner i Intesa, taj deo NBG ce izgledati bas fino.


Mmmm, voloe bih to da vidim... tuda se puno prolazi tako da se nadam da ce neko da "skljocne" bar iz autobusa.

Inace, koliko znam, Energoprojekt hoce da proda ovu zgradu a da napravi manju koja bi mu bila primerenija. Ova je dobrim delom neiskoriscena. Plus je to zaista vrhunska lokacija.
 
@Stf,Slažem se sa tvojim zaključkom..u vezi blokova koje treba raditi i ne.. :kafa:
 
Vrh