Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Komentari ispod teksta su zanimljiviji - dominira stav "sta koga briga sta ja radim sa svojim stanom".
 
Da je to jedini slucaj, ni po jada! Pogledajte novobeogradske blokove na sta lice - kao Bejrut posle gradjanskog rata. Zastakljene terase, nadzidana potkrovlja, klima uredjaji, drvene/plasticne roletne... Kad bi neko poceo da naplacuje kazne i trazi dovodjenje u prvobitno stanje, u gradskoj kasi bi bilo para da se svi problemi rese. :bash:
 
Мини и није јасно зашто се град одриче толиког легалног прихода? Боје се одмазде гласача?

Коментари говоре о друштвеној свести, која је нула. Никако да покапирају да је фасада ЈАВНА ПОВРШИНА. То што је закон прекршен на "леп" начин, не значи да треба да заћутимо и то прихватимо.
 
Ne samo da je fasada javna povrsina, vec je i zgrada arhitektonsko delo, sa svim autorskim pravima. Zamislite da neko udje u muzej i da na izlozenom portretu docrta brkove! :shok:
 
Homer Jay":2iadqqu6 je napisao(la):
Komentari ispod teksta su zanimljiviji - dominira stav "sta koga briga sta ja radim sa svojim stanom".
Definismo to kao srpski anarhizam/primitivizam.
 
Homer Jay":23c2sy41 je napisao(la):
Komentari ispod teksta su zanimljiviji - dominira stav "sta koga briga sta ja radim sa svojim stanom".

A o lupanju zidova, kako se ko nov negde useli da ne govorim! Odma' udri rusi.

Taj stav "sta koga briga" realno moze da "pliva" samo kad je u pitanju boja zidova unutra i naravno namestaj, ali cim farbas ili zastakljujes terasu tako da se narusava fasada, to je i tek kako zadiranje u javni prostor.

Po meni je to i svako prekrajanje zidova. Time se potencijalno ugrozava stabilnost zgrade pri zemljotresima tako da stanare i-tek-kako treba da je briga, a i sve nas takodje, jer zgrada nekome moze da se srusi na glavu ili na parkiran auto ako bude nesto ne-daj-Boze. To bi trebalo da bude dozvoljivo samo uz i-hi-hi proracune i dozvole.

Ljudi kad kupuju stan treba da razmisle "da li mi ovaj stan odgovara ovakav kakav je koncipiran" i ako je to to, useli se. Ako mislis da lupas 1/4 zidova onda brate to nije stan za tebe nego trazi dalje i nesto drugo.
 
Pozdrav svima,

Trebala bi mi mala pomoć. Rešeni smo da renoviramo našu fasadu. Raspitivala sam se u Opštini šta je potrebno od papira da bi se ista sredila i recimo da sam dobila neke informacije (da ne ulazim sad u tu temu :bash: ). Između ostalog potrebna je odluka stanara. Koliko sam ja razumela potrebna je saglasnost vlasnika 51% površine zgrade. Kako nikoga drugog u zgradi ne zanima ovo renoviranje, treba mi pomoć da sastavim sama tu odluku stanara i da im spremim za potpisivanje. Ako neko ima neki sličan dokumenat, molila bih ga, da mi pošalje.
 
lento":3rqsmcs8 je napisao(la):
Ne samo da je fasada javna povrsina, vec je i zgrada arhitektonsko delo, sa svim autorskim pravima. Zamislite da neko udje u muzej i da na izlozenom portretu docrta brkove! :shok:

Na zalost jos ne postoji svest o tome da su graditeljska dela umetnicka, cak ni u struci, a kamo li u javnosti. Narodu je bitno da ima krov nad glavom, i tv oko koga se okuplja porodica, a sta je i kako napolju, to zanima tek po nekog ko nema druga posla nego da gleda zgrade.

Zato imamo istetoviran grad.
 
Press pise da bi do kraja godine dekorativno osvetljenje trebalo da dobiju zemunska gimnazija, igumanova palata, kapetan misino zdanje i kolarceva zaduzbina.
 
Zemun: Obnovljena fasada kuće sa “pužem”
e-zemun.rs/D. Radović | 31. 07. 2011.
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/268931/Zemun-Obnovljena-fasada-kuce-sa-puzem

Krajem marta počeli su radovi na oštećenoj fasadi u Zmaj Jovinoj ulici, jednoj od najstarijih ulica starog jezgra Zemuna. U pitanju je fasada kuće sa “pužem”, koja se nalazi na ćošku sa pijacom, a radovi su konačno privedeni kraju.



Nekada se u ovoj zgradi nalazila čuvena zemunska kafana “Kod puža” poznata još u 19. veku.
U poslednjih par godina fasada je bila značajno oštećena i sada je rekonstruisana na molbu stanara.
Plastika fasade je obnovljena, ali nije i kupola na uglu zgrade.
Nova boja je prekrila i kipove, pa je izgubljena autentičnost, ali je ipak sprečeno dalje propadanje ove značajne i lepe zgrade u starom jezgru Zemuna.
 
nova":2x67e6nq je napisao(la):
Nova boja je prekrila i kipove, pa je izgubljena autentičnost, ali je ipak sprečeno dalje propadanje ove značajne i lepe zgrade u starom jezgru Zemuna.

E ovo je, po meni, vrhunac javasluka!!!
 
Tuga. Ali, i ništa čudno. Ako već skulpturalne fontane mogu da obnavljaju vodoinstalateri, zašto konzervatorske i restauratorske radove ne bi mogli da obavljaju - moleri.
 
Homer Jay":31fjnl01 je napisao(la):
Press pise da bi do kraja godine dekorativno osvetljenje trebalo da dobiju zemunska gimnazija, igumanova palata, kapetan misino zdanje i kolarceva zaduzbina.

S obzirom kako je osveljena skupstina a ranije i ETF i Hram, plasim se na sta ce to da lici.
 
JohnyBgood":2xtwxzkz je napisao(la):
Homer Jay":2xtwxzkz je napisao(la):
Press pise da bi do kraja godine dekorativno osvetljenje trebalo da dobiju zemunska gimnazija, igumanova palata, kapetan misino zdanje i kolarceva zaduzbina.

S obzirom kako je osveljena skupstina a ranije i ETF i Hram, plasim se na sta ce to da lici.
Ни боље а ни лошије него у другим европским градовима...
 
Mogli su i da srede fasadu Kapetan Misionog zdanja pre osvetljenja, posle rekonstrukcije balkona je bas flekava.

Sada kada budu osvetljeni Etnografski, Kolarac, Rektorat, pa i Square Nine, a bice i Kinoteka valjda, ostaje samo Filoloski u mraku i to ce se zestoko primetiti buduci da je poprilicno gabaritna zgrada koja dominira trgom.
 
stf":3rm0gt8z je napisao(la):
JohnyBgood":3rm0gt8z je napisao(la):
Homer Jay":3rm0gt8z je napisao(la):
Press pise da bi do kraja godine dekorativno osvetljenje trebalo da dobiju zemunska gimnazija, igumanova palata, kapetan misino zdanje i kolarceva zaduzbina.

S obzirom kako je osveljena skupstina a ranije i ETF i Hram, plasim se na sta ce to da lici.
Ни боље а ни лошије него у другим европским градовима...

:D :D :D
 
Ако овим темпом наставе осветљавање јавних здања, ни 20 хиљада психијатара града Чикага неће моћи да помогне Џонију. :D
 
Мислим да је "осветљавање" преслаба реч ;) , то више личи на покушаје дубинског скенирања јаким млазевима светлости. Као кад се возиш на задњем седишту па ти неки морон упери дугачка светла као да хоће да ти скенира главу.

Кад су већ узели тај приступ, можда би могли да додају Алфа, Бета, Гама, Икс, и друге зраке за случај да их ванземаљци боље региструју од светлости.

ПС Срећа па овај Чикаго има бар неке мере, у ствари, овде се архитектура узима озбиљније него било где друго у Америци. Да живим у Лас Вегасу полудео бих. А у Лос Анђелесу ме једном дотукло кад сам видео да осветљавају крошње палми рефлекторима са земље, АЛО!
 
Поштено речено, ја делим твој став да би децентније осветљење, без нападних играрија бојама, било и укусније и достојанственије.

Међутим, не само локални живаљ, него и гомила туриста воли бљештаве ноћне маркере и редовно као замерку истичу мрак који ноћу доминира нашом престоницом. Мислим да и ти аргументи имају своју снагу и да их треба поштовати.

И, наравно, не трошити превише емоција, јер је у сваком случају ситуација боља него што је била. А што није баш онако како бисмо ми волели, боже мој. :kk:
 
sizif":3atsq084 je napisao(la):
Ако овим темпом наставе осветљавање јавних здања, ни 20 хиљада психијатара града Чикага неће моћи да помогне Џонију. :D
:laugh:

Ja pokušao da mu objasnim da nema razloga, al ajde...
 
Zvucacu ko klasicni mrzac,ali osvetljenje Albanije je uzasno zbog onih raznobojnih boja,skupstina moze da prodje.
 
vucko":2qbhwg3s je napisao(la):
Zvucacu ko klasicni mrzac,ali osvetljenje Albanije je uzasno zbog onih raznobojnih boja,skupstina moze da prodje.

O, Isuse!

Molim te, reci mi da se za***vas jer ja to nisam video dok sam bio u Beogradu. Ako je istina da su dodali jos jedno disko-osvetljenje, onda je moj jedini komentar :bash: :bash: :bash:

PS Sto vec jednom ne dograde predvidjene spratove pa se onda igraju sa osvetljenjem?

PPS Sve ovo me podseca na jednu epizodu prastare americke serije, pocinje da lici na "white trash" kucu okicenu za Bozic:

http://www.youtube.com/watch?v=d7ouCD1AAPE

http://www.youtube.com/watch?v=Cbv8HcJpbOo

http://www.youtube.com/watch?v=84FJemzE1Qs
 
Шта фали Албанији?

Зграда је увек осветљена само једном бојом, а боје се не смењују брзо, и то се ради постепено. Такође, светиљке су постављене да наглашавају ветикалу, па зграда изгледа и виша него што јесте.
 
Iskreno, mislim da su nova osvetljenja u razlicitim bojama na nekim objektima prilicno odvratna.
Ustvari dekorativno osvetljenje je samo po sebi jako lepo, ali izbor boja na nekim objektima je katastrofalan. Ustvari u potpunosti neprofesionalan. Neki objekti sami po sebi imaju jako lepe fasade i dovoljno ih je samo istaci, a ne praviti Sezanove slike od njih. Palata Albanije je jedan odlican primer kako jednu monumentalnu fasadu mozes pretvoriti u najobicniju seljanstinu.

http://www.pressonline.rs/upload/boxImageData/2010/9/5/119191/ALBANIJA.jpg

inace vojni muzej je mozda jos bolji primer.

http://www.nocmuzeja.rs/var/noc_muz...muzej/8163-1-ser-SR/vojni_muzej_reference.jpg

Pored svega primetio sam da se nova dekorativna osvetljenja vrlo brzo kvare i onda izgledaju jos gore.

Druga stvar koja je ekstremno odvratna je XTREME ADVERTISING.

http://beautifulserbia.info/wp-content/uploads/2011/02/Muzej-vazduhoplovstva.jpg

ili jos gori primer, zgrade na pocetku Kneza Milosa bivsi MUP.

Evo i jednog clanka u Blicu iz 2010 bas o toj pojavi u glavnom gradu.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/210130/Reklame-stavlja---ko--kako-hoce

Fontane cu preskociti, da mi ne bi izbila para na usi.

Sve to ukazuje na izuzetan neprofesionalizam u gradskim sluzbama i vrlo sumnjive strucnjake.
Iskreno lagano pocinje da me hvata strah kad cujem da ce na nekom objektu biti uradjena rekonstrukcija i biti postavljeno dekorativno osvetljenje. Moj stav je da ovo intenzivno poseljacivanje Beograda treba odmah da prestane i svi strucnjaci koji su doprineli ( bukvalno ) skrnavljenju vise objekata u glavnom gradu trebaju da budu kaznjeni, isto kao i vandali koji grafitima ili na drugi nacin oskrnave spomenik ili neko drustveno dobro.
Samo da dodam da u mnogo slucajeva bas ti vandali koji prave grafite deluju kao mnogo veci strucnjaci od onih koji sede u gradskim sluzbama. Jer neki vandali prave grafite iz ljubavi, a ne zato sto imaju mogucnost da na najbedniji nacin pljackaju gradski budzet.
 
Vrh