Šta je novo?

Фасаде / Fasade

To je neki pijani Rus izasao da pise, ja bih ga startovao sam i adekvatno njegovim odgovorima plivao u eskalaciju, a to da je primitivizam bla bla, prazna prica. Neko kolektivno skanjeranje kako nije sramota sta se radi jao jao. Sve u svemu , celokupno drustvo sa sve onim grafitom na zeleznickoj kad vojska na kosovo dodje je jedna teska retrogradna debilana. Kao i svi ovi debilni grafiti murali po gradu koji nikad nisu postojali do sad. A svi sto se loze na Srbiju zajedno sa partijom nek se napuse, jer nas ometaju u ovoj zemlji da radimo barem normalno. Ojadise nas i osurise. Pazi on ce meni da objasni ko je i sta Srbin. Prodane duse navlace omladinu na sabaniju. Cibe kurvo.

A da se zamislite mozda malo da je taj razvaljeni Rus mozda po gradu video murale i grafite idiotizama pa je i sam hteo isto da uradi, samo sto nije talentovan? Kolektivna debilana. Nije ni cudo sto su svi nasi postali neke druge nacije kad nam je ovakva uprava. Sve rade obrnuto.
Tesko da je Rus, oni bar znaju kako se pise Rusija na ruskom jeziku (Россия a ne Росия, kako je napisano na zidu).
 
Poslednja izmena:
Има доста клиничких графита, посебно маркера. Гледао сам једном девојчицу у сред Кнеза како пише свој инстаграм налог, гледао сам и групу од десетак клинаца на Зелењаку код окретнице 15 како се потписују на канту маркерима.
Baraberiju za usi, pa u prvu policijsku stanicu, da im odsviraju rapsodiju u plavom.
 
20230728_144036.jpg
 
Da sam gradonačelnik, postavio bih gomilu kamera po centru. Maloletnike kažnjavati društveno-korisnim radom, roditelje u buvaru na 6 meseci. Odrasle slati u buvaru na 2 godine, ali da zatvorske dane provode radno. Ne bih najavio da su kamere postavljene, samo bih pohvatao idiote i onda objavio u svim medijima. Obavezno da se sazna ko su i šta su.

Znam da je nerealno zbog glupih zakona u Srbiji, ali i BIA žvrljača. Ko bi nam onda ukrašavao zidove sa "Kad se vojska na Kosovo vrati", ko? 😁
 
Мислим да би администратор групе требало да да свој допринос да се смањи политичка или идеолошка острашћеност и тровање форума са коментарима који само подстичу лоша осећања и људске разлике. Тачно постоји један број људи који загађују форум (ја бих рекао и не само форум) својим коментарима који су по правилу неконструктувни, унапред одређени да неког увреде или да сви останемо ушанчени у својим стереотипима. Намерно не говорим имена јер не желим да доприносим расписивању ионако лоше атмосфере која влада. Нажалост, чини ми се да неки то једноставно и воле: мало се испразне на тастатури, после лакше заспе и сутра поново исто. Одговорност је на свима, али администратор (или администратори) су ту да усмере и обликују атмосферу на форуму.
 
Neverovatno apsurdna situacija. Bio sam slobodan da prenesem objavu sa slikama na Tviteru.
Kasno večeras sam naišao na nadrealnu scenu. Čovek iz kafića na trgu Nikola Pašića (možda čak i vlasnik jer je na poslednjoj fotografiji u šanku sa zaposlenima), izašao je napolje i zelenim sprejem ižvrljao sve stubove na ulazu u Bezistan, kao i celu fasadu doma sindikata koja se nalazi oko tog lokala ,,Šoljica" na uglu.

Ispisao je latinično Z i Rusija po svim delovima.
Pogledajte prilog 168496Pogledajte prilog 168497Pogledajte prilog 168498
 
Iz ovoga je poprilično jasno da su gomila grafita u gradu režimski organizovani. Tu su uključeni svi - od navijačkih grupa preko Ratka Mladića, "Kad se vojska na Kosovo vrati" i "Srpska sparta", do podrške RuZiji, tj. invaziji i bombardovanju Ukrajine.

Ne bih ovde da ulazim u politiku, ali bih rekao da grafiti manje reflektuju odnost građana prema javnom prostoru, a više organizovan tip propagande od vladajućih strukture i onih koji njima služe.

Da dam mali primer - moja pokojna baba je štedela godinama da sredi fasadu na svom delu kuće. Ponajviše zbog grejanja, ali i da joj bude lepo. Penzioner. Bila je jako ponosna kad je to odradila. U roku od tri dana od sređivanja fasade na njoj je lokalni mangup napisao velikim latiničnim slovima "Putin Bog".
 
Slične primere sam i ja navodio, kao kontra tezu svaki put kad ovde krenu kuknjave "aaaa zašto stanari ne kreče češče aaa kmeee..."

Zašto bi krečili i cimali se kada nadležne službe ne rade svoj posao i već sutra pošto ofarbaš svoj zid, naći će se neka ko..lad koja će ga usvinjiti ponovo. Pun je Beograd toga. Ko ne veruje meni ludaku, uvek može da pita bilo koga u zgradama na kojima se vidi svež sloj farbe, a preko njega još svežiji sloj svinjarija.

Nema nikakvog razloga i opravdanja da stanari bacaju pare, vreme i živce na nešto što će, usled nerada i korumpiranosti nadležnih, već prekosutra ponovo biti uništeno.
 
Slične primere sam i ja navodio, kao kontra tezu svaki put kad ovde krenu kuknjave "aaaa zašto stanari ne kreče češče aaa kmeee..."

Zašto bi krečili i cimali se kada nadležne službe ne rade svoj posao i već sutra pošto ofarbaš svoj zid, naći će se neka ko..lad koja će ga usvinjiti ponovo. Pun je Beograd toga. Ko ne veruje meni ludaku, uvek može da pita bilo koga u zgradama na kojima se vidi svež sloj farbe, a preko njega još svežiji sloj svinjarija.

Nema nikakvog razloga i opravdanja da stanari bacaju pare, vreme i živce na nešto što će, usled nerada i korumpiranosti nadležnih, već prekosutra ponovo biti uništeno.

Bendere ja ne kontam otkud tebi toliki blok u glavi da shvatis najjednostavniju cinjenicu da nigde na svetu nema to da policija kruzi 24 i hvata sve svrljace itd itd. Cela evropa, i Kanada i Amerika resavaju problem tako sto ako ti osvane grafit na zgradi, imas 3 radna dana da ga prekrecis ili ti grad/opstina ocisti fasadu i dostavi racun. NIGDE u evropi ne vazi zakon da mozes da kukas kako je to posao drzave da svaciju fasadu zastiti i da su stanari liseni svih obaveza prema zgradi...U Kanadi nema grafita zbog toga sto se u roku od odmah okrece i operu, pa ne vredi budalama da saraju...a ne zato sto policija tamo hvata bilo koga zbog grafita. Sto pre to jednom prihvatis bice ti bolje. Ako mislis da stanari ne trebaju da se staraju oko svojih fasada i zgrada, onda prodaj stan i pravac van grada.
 
Nije nikakav blok, nego iskustvo.

Ceo grad je usvinjen grafitima a Komunalna policija se pre par godina hvali kako je prošle godine napisala 5 prijava za grafite.

Jel tebi to normalno?

Isto tako, kada stanari sami uhvate svinjatore, obična policija neće da im piše nikakve kazne, neće čak ni da dođe. A komunalci im pišu prijave koje oni posle izvrdaju i nikada ne stignu na naplatu. U par navrata je čak bilo da stanari popiju prijavu što su "protivzakonito" zadržali kriminalce.

Jel tebi to normalno?

I o čemu onda dalje da pričamo?

Evo pozovi komunalce, pardon, Belemude i pitaj ih koliko prijava godišnje napišu za grafite i vandalizam. Ne da ti neće reći, nego ih nećeš ni dobiti na telefon. Jer na novom servisu koji su uveli, moraš obavezno da čekaš 70 sekundi pre nego što možeš da odabereš koga tražiš, a onda i kada budeš spojen sa Belemudima, budeš 6. na listi čekanja. Dok dođeš do operatera, to je 5 minuta čekanja. Za to vreme grafiteri otišli dalje. A čik ih ti juri, napadaj ili zadržavaj, i odma posle ide kontra-prijava tebi što si maltretirao sirote male hrčke.
I opet - o čemu onda da pričamo?
 
Bendere ja ne kontam otkud tebi toliki blok u glavi da shvatis najjednostavniju cinjenicu da nigde na svetu nema to da policija kruzi 24 i hvata sve svrljace itd itd. Cela evropa, i Kanada i Amerika resavaju problem tako sto ako ti osvane grafit na zgradi, imas 3 radna dana da ga prekrecis ili ti grad/opstina ocisti fasadu i dostavi racun. NIGDE u evropi ne vazi zakon da mozes da kukas kako je to posao drzave da svaciju fasadu zastiti i da su stanari liseni svih obaveza prema zgradi...U Kanadi nema grafita zbog toga sto se u roku od odmah okrece i operu, pa ne vredi budalama da saraju...a ne zato sto policija tamo hvata bilo koga zbog grafita. Sto pre to jednom prihvatis bice ti bolje. Ako mislis da stanari ne trebaju da se staraju oko svojih fasada i zgrada, onda prodaj stan i pravac van grada.
Da živiš u zgradi gde čim prekrečiš grafit nikne novi, shvatio bi otkud animozitet pojedinog dela ljudi da im zgrada bude sa čistom i urednom fasadom.

Na forumu postoji jedan deo članova koji ne shvataju zašto se neki građani bune ili na nešto ne reaguju, jer jedino kada njih lično tako nešto strefi, mogu da shvate.​
 
Моје мишљење је ближе мишљењу Дошљака, уз један мали додатак. Слажем се да полиција нигде није у стању да чува цео град од графита. Такође, сматрам да трошкови за одржавање доњег дела обичне фасаде која може да се префарба (или да се преко ње премаже антиграфит заштита) уопште нису превелики. Подељено на број станара једне просечне зграде, то је можда по 200 дин више месечно. Ваљда се слажемо да то није толико много. Друго, промене обично и долазе када довољан број људи материјално, вредносно и образовно изађе на један ниво свести да му такве ствари постају важне. Онда и власт мора да обраћа више пажње, ако ништа друго, онда да би се одржала на власти. Друго, људи који имају елементарни осећај достојанства, осећају да и они морају да се потруде да би им животно окружење било што подношљивије. Тај труд подразумева некад давање новца, некада сукобе са деструктивним комшијама и личностима, некада подсећање служби да раде свој посао... Нажалост, тако је, поготово у друштвима која се налазе на нашем ступњу развоја. Сви ми носимо делић одговорности. Такође, слажем се са Бендером да пре него што буде почела да ригидније контролише како станари одржавају своје фасаде, власт мора личним примером на делу да се покаже. Дакле, прво треба све јавне институције да изгледају чисто и уредно. Потом, мислим да треба обавезати привредне субјекте да одржавају своје фасаде (банке, поште, радње...) На крају, треба контролисати и обавезу одржавање свих зграда. Наравно, појачати поверење људи ефикаснијим радом комуналне полиције и надлежних служби.
 
Dobro je, nisam mislio da će obuhvatiti i kupolu. Da li Cepter ima neke planove (hotel možda) ili ostaju Kinezi?
 
Моје мишљење је ближе мишљењу Дошљака, уз један мали додатак. Слажем се да полиција нигде није у стању да чува цео град од графита. Такође, сматрам да трошкови за одржавање доњег дела обичне фасаде која може да се префарба (или да се преко ње премаже антиграфит заштита) уопште нису превелики. Подељено на број станара једне просечне зграде, то је можда по 200 дин више месечно. Ваљда се слажемо да то није толико много. Друго, промене обично и долазе када довољан број људи материјално, вредносно и образовно изађе на један ниво свести да му такве ствари постају важне.
Da li si od onih što zasuču rukave ili od onih što plaćaju?
 
Vrh