Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Jao kako bih voleo da neko proba nesto ovako sa onim odvratnim sivim burtalistickim zgradama u bloku 6x. Zaista sam za to da se ocuvaju dobri primeri brutalizma i brutalisticke celine na Novom Beogradu ali ono cudo malo oplemeniti sa nekim bojama (sto bi se moglo iskoristiti i za dodatnu izolaciju) mi se cini da ne bi bilo lose.

Znajuci da ce mnogi da graknu :D , ne bih imao nista protiv da se nesto slicno proba i sa 3 Idiota, ali bi svejedno dao prioritet blokovima 6x.
 
kad bi to uradio onda to više ne bi bio brutalizam (sirov beton).
 
Ne samo sezdesetim blokovima, mada to sivilo ovde najvise upada u oci nego i oko fontane. Cini mi se da su u to vreme namerno gradili takve zgrade da bi ljudima dodatno zatupljivali mozgove i uticali na moral u smislu zelje za promenama, jer kad ceo zivot svakog dana gledas u to sivilo nekako i sam postanes takav, mrzovoljan i letargican. Ma komunjare su to, sve to ima svoje a o ovome kod mene u sezdesetim i da nepricam, da nije ovih blokova sa nase strane i piramide, katastrofa :grand:
 
MilisaV":3f1meuxe je napisao(la):
kad bi to uradio onda to više ne bi bio brutalizam (sirov beton).

Naravno, blokovi 6x treba da krenu u BILO kom pravcu s obzirom da taj pokusaj brutalizma jednostavno nije uspeo a i daprimira citav jedan deo grada. Ima u NBgdu sasvim pristojnih brutalistickih celina (blizu autoputa) koje sigurno treba ocuvati ali po meni 6x ne.
 
НБг нема ништа архитектонски вредно јужно од пруге.
 
Arnorian":27cblpgx je napisao(la):
НБг нема ништа архитектонски вредно јужно од пруге.
Alo bre :mad: :grand: .. nediraj mi juznopruzni deo ;)
 
Novobeogradski brutalizam bi se mogao ulepsati oslikavanjem murala kao sto su to uradili mnogi u svetu a ujedno bi se uposlili umetnici koji bi ostavili nesto vredno iza sebe,obogatili grad i naravno zaradili novac.Evo nekoliko lepih primera koji bi se na slican nacin mogli primeniti na NBG i starim zgradama sa zidovima bez dekoracije.Naravno sve sa merom da ne dobijemo Tiranu.

Muzej primenjene umetnosti u Briselu:
46yue4wtrwerwerwe.jpg


stambena zgrada u Briselu
r64yuergswdgdfg.jpg


Pariz
ertyhertgdegredrgr.jpg


Lion
ryue5tyertertrtr.jpg


Berlin i Tokio
54r6ue5tyerghrtgt.jpg


Holandija
r46yu3e4wrgtewdf.jpg


Campestang,Francuska
rt7ue5tyergeffrgfrg.jpg


Barselona
t7uersgtherdfgf.jpg


Pariz,pozoriste Saint-Georges
reyewrtgwefwefef.jpg


Toronto
11358.jpg


Jerusalim
estrhdsrgsgrse.jpg


Evo kako to rade Rusi,nesto ekstremnije :D
3e54tgwerfgwefwe.jpg


et5ghwerfsadfvsdvf.jpg


ryetrydtrghthth.jpg


i Kinezi
ergwerfwefwefe.jpg


Srbi,u retkim situacijama kad se uozbiljimo :kk:
e54yewrfwefwedfdf.jpg
 
Super su ti primeri, ali dalje od Novog Beograda.

Stanari mamlazi jedne od ulaza naših "stepenika" u bloku 63 su uzeli i okrećili deo njihove fasade u sivo. To toliko ružno odskače. Novom Beogradu ne fali ništa trenutno, osim možda soliterima u prvom bloku koje treba jednostavno revitalizovati, odnosno ofarbati u boju koje su i bili kada su izgrađeni. Bez šareniša u blokovima, molim. Volim ovaj minimalistični modernizam!

Eno cele Cvijićeve golih betonskih zgrada, ali i tu bi moralo neko svedeno rešenje jer su previše primetne. Imalo bi smisla krečiti u ovakve neke vedre motive možda samo Karaburmu koju ništa drugo ne može spasiti od depre verovatno.

Kosančićev venac gde je BLU-ov mural urađen ima još potpuno golih ciglanih zidova na kojima se mogu iscrtati murali koji ne bi bili preveliki i lepo bi se uklopili ma koje tematike bili. Takvi devastirani zidovi su mesta za murale, a crtati mural preko cele zgrade mislim da Beogradu ne bi pristajalo, ali hej, sve zavisi, na primer ta zgrada bipa u skadarskoj super izgleda!
 
JohnyBgood":11zc8hvn je napisao(la):
MilisaV":11zc8hvn je napisao(la):
kad bi to uradio onda to više ne bi bio brutalizam (sirov beton).

Naravno, blokovi 6x treba da krenu u BILO kom pravcu s obzirom da taj pokusaj brutalizma jednostavno nije uspeo a i daprimira citav jedan deo grada. Ima u NBgdu sasvim pristojnih brutalistickih celina (blizu autoputa) koje sigurno treba ocuvati ali po meni 6x ne.

Nema gde da se ide, ovo ovde je gotovo! Na fasadi ne sme biti nikakvih egzibicija, osim možda revizalizacije uz zadržavanje originalnog dizajna! Ja smatram da zgrade od 61 do 64 bloka, odnosno Panonske jedrenjake treba zakonom zaštititi od bilo kakvih egzibicija.

Ovde treba sređivati samo okolinu! Prošetajte se novim parkovima na centralnoj lameli između ovih blokova da vidite koliko je dobra impresija kaskadno poređanih soliterčina, a takođe kada prođete kroz pasarele između nekih zgrada, izgledaju tako prkosno i ponosno, iako su pasarele prepune smeća i devastirane potpuno. DAKLE; POENTA JE UREĐIVATI OKOLINU; A ZGRADE NE DIRATI. Kada se nađeš na parkingu ispred Tehnomarketa ili IDEA-e (bivšeg TUŠa), čitava okolina izgleda grozno, dok je pogled iz novih parkića potpuno druga priča!

Sa druge strane Jurija Gagarina, crveni soliteri i petospratnice i trospratnice uz Savu izgledaju vrlo, vrlo pristojno jer imaju uglavnom relativno uredne pripadajuće parkove i mnogo zelenila i pravo je uživanje šetati tuda, pošto je izolovano od buke čim se nekoliko metara od ulice odaljiš!

Ponavljam, većina zgrada na Novom Beogradu je u dobro stanju osim prvog bloka, i osim nekih manjih popravki i revitalizacija nema potrebe raditi ništa! To što nečije oko brutalizam bode, ne znači da treba da porušimo sva brut ostvarenja! Mnogi ih smatraju impresivnim

Ne bih da vređam, ali idite pa BIGZ iscrtavajte, bolje bih podneo nego u moje blokove da prčkate!
 
Sto se tice odrzavanja fasada stambenih zgrada u Beogradu,najbolje bi bilo da se uvede posebna taksa na opstinskom nivou koju bi placali preko infostan-a,tako bi se obezbedila sredstva za rekonstrukciju,manji deo bi mogao da dotira i sam Grad.Svaka opstina imala bi registrovano preduzece za odrzavanje,koje bi imalo nadleznost samo na njenoj teritoriji..Potrebno je samo prilagoditi zakonski okvir...To nista nije tesko,a vec je primenjeno u EU.Svi koji su bili na primer u Becu,znaju da tamo neuredjene fasade jednostavno NE POSTOJE :)
 
jlaki":18d0l3gs je napisao(la):
JohnyBgood":18d0l3gs je napisao(la):
MilisaV":18d0l3gs je napisao(la):
kad bi to uradio onda to više ne bi bio brutalizam (sirov beton).

Naravno, blokovi 6x treba da krenu u BILO kom pravcu s obzirom da taj pokusaj brutalizma jednostavno nije uspeo a i daprimira citav jedan deo grada. Ima u NBgdu sasvim pristojnih brutalistickih celina (blizu autoputa) koje sigurno treba ocuvati ali po meni 6x ne.

Nema gde da se ide, ovo ovde je gotovo! Na fasadi ne sme biti nikakvih egzibicija, osim možda revizalizacije uz zadržavanje originalnog dizajna! Ja smatram da zgrade od 61 do 64 bloka, odnosno Panonske jedrenjake treba zakonom zaštititi od bilo kakvih egzibicija.

Ovde treba sređivati samo okolinu! Prošetajte se novim parkovima na centralnoj lameli između ovih blokova da vidite koliko je dobra impresija kaskadno poređanih soliterčina, a takođe kada prođete kroz pasarele između nekih zgrada, izgledaju tako prkosno i ponosno, iako su pasarele prepune smeća i devastirane potpuno. DAKLE; POENTA JE UREĐIVATI OKOLINU; A ZGRADE NE DIRATI. Kada se nađeš na parkingu ispred Tehnomarketa ili IDEA-e (bivšeg TUŠa), čitava okolina izgleda grozno, dok je pogled iz novih parkića potpuno druga priča!

Sa druge strane Jurija Gagarina, crveni soliteri i petospratnice i trospratnice uz Savu izgledaju vrlo, vrlo pristojno jer imaju uglavnom relativno uredne pripadajuće parkove i mnogo zelenila i pravo je uživanje šetati tuda, pošto je izolovano od buke čim se nekoliko metara od ulice odaljiš!

Ponavljam, većina zgrada na Novom Beogradu je u dobro stanju osim prvog bloka, i osim nekih manjih popravki i revitalizacija nema potrebe raditi ništa! To što nečije oko brutalizam bode, ne znači da treba da porušimo sva brut ostvarenja! Mnogi ih smatraju impresivnim

Ne bih da vređam, ali idite pa BIGZ iscrtavajte, bolje bih podneo nego u moje blokove da prčkate!
Hvala, hvala komsija :)
Inace i ja se slazem za sezdesete, samo uredjivanje i ozelenjavanje, nemogu da zamislim stepenice iscrtane u neke sare, za stari deo je ok jer to moze doprineti umetnickom dojmu zahvaljujuci takvom tipu arhitekture ali kod nas, to bi bio cirkus. Krecenje fasada je ono sto bi moralo pod hitno da se uradi.
 
@jlaki,mnogo si konzervativan ili si se previse navikao na taj brutalizam,moglo bi to lepo da izgleda bez drecavih boja ali sa zanimljivim motivima.Verujte,za ljude sa zapada novobeogradski blokovi izgledaju vise nego sablasno.To sto pojedini zapadni filmski reditelji biraju soc-realisticne zgrade,to je zato sto im odgovaraju za dati scenario i sto su za Dz a ne zato sto su im lepe.Naprotiv.
Na Kosancicevom bi se mogle lepo oslikati neke fasade kao u Skadarskoj ili kao u Campestang-u u Francuskoj.Definitivno bezlicni zidovi u krajevima gde je nejednaka gradnja,trebali bi se oplemeniti.
 
incidente":3ahjpdeb je napisao(la):
Sto se tice odrzavanja fasada stambenih zgrada u Beogradu,najbolje bi bilo da se uvede posebna taksa na opstinskom nivou koju bi placali preko infostan-a,tako bi se obezbedila sredstva za rekonstrukciju,manji deo bi mogao da dotira i sam Grad.Svaka opstina imala bi registrovano preduzece za odrzavanje,koje bi imalo nadleznost samo na njenoj teritoriji..Potrebno je samo prilagoditi zakonski okvir...To nista nije tesko,a vec je primenjeno u EU.Svi koji su bili na primer u Becu,znaju da tamo neuredjene fasade jednostavno NE POSTOJE :)

O Isuse! Jos poreza, birokratije, i "nadleznih" javnih preduzeca, drugim recima - MONOPOLA-REKETA u koji svi moraju da uplacuju a valjda opstinari namestaju direktore! Infostan je reket za uhlebljivanje politickih aparatcika u koji smo godinama svi uplacivali i uopste nije jasno gde te pare idu. Dati im pravo da naplacuju jos jednu taksu bi bilo samoubilacki.

A zasto ne bi pustili privatne firme da se slobodno takmice za ugovore da renoviraju fasade, a saveti stanara neka odluce koga da uposle i daju im svoje pare za odrzavanje koje se automatski uplacuju od momenta ugovora o prodaji stana? Ko god pokaze da ima ljude odgovarajucih struka i postuje sigurnosne i druge strucne norme neka slobodno registruje preduzece i NEKA POCNE TRZISNA UTAKMICA. Da su te usluge jeftinije i dostupnije bilo bi vise obnovljenih fasada.

Kad sve mora preko nekog opstinskog Bidze koji se uvezao sa vlascu naravno da ce "opstina" "infostan" ili ko li vec obnavljati samo par fasada godisnje jer ce da kosta ko Sv. Petra kajgana. Isti fenomen objasnjava zasto gradimo Koridor 10 ovim tempom. Nema te "takse" koju infostan moze da naplati koji nasi skakavci ne mogu da pojedu.
 
Fedor":13wsthf5 je napisao(la):
@jlaki,mnogo si konzervativan ili si se previse navikao na taj brutalizam,moglo bi to lepo da izgleda bez drecavih boja ali sa zanimljivim motivima.Verujte,za ljude sa zapada novobeogradski blokovi izgledaju vise nego sablasno.To sto pojedini zapadni filmski reditelji biraju soc-realisticne zgrade,to je zato sto im odgovaraju za dati scenario i sto su za Dz a ne zato sto su im lepe.Naprotiv.
Na Kosancicevom bi se mogle lepo oslikati neke fasade kao u Skadarskoj ili kao u Campestang-u u Francuskoj.Definitivno bezlicni zidovi u krajevima gde je nejednaka gradnja,trebali bi se oplemeniti.
E Greška,u Beogradu primera pravog socrealizma ima veoma malo, so obzirom da smo mi za vreme Sssr-a i komunizma više bili zapadno orijentisani, to se odrazilo i na arhitekturu,tako da na NBG generalno može da se gleda na "modernu" arhitekturu a ne "socrealizam" ko je bio u istočnim gradovima mogao je da vidi razliku tada i arhitekture NBG-a.Brat blizanac NBG-a je grad Brazilija.. :kafa: I da dodam da se u to srećnije vreme za sve blokove i zgrade obavezno raspisivao međunarodni konkurs.. :kafa:
 
JohnyBgood":8063zrw9 je napisao(la):
A zasto ne bi pustili privatne firme da se slobodno takmice za ugovore da renoviraju fasade, a saveti stanara neka odluce koga da uposle i daju im svoje pare za odrzavanje koje se automatski uplacuju od momenta ugovora o prodaji stana? Ko god pokaze da ima ljude odgovarajucih struka i postuje sigurnosne i druge strucne norme neka slobodno registruje preduzece i NEKA POCNE TRZISNA UTAKMICA. Da su te usluge jeftinije i dostupnije bilo bi vise obnovljenih fasada.

Неће твоја вољена "тржишна утакмица" ништа решити. Да доведеш фирму да џабе реконструише фасаде, онда би се можда нешто и променило.

Апсолутно је небитна цена, јер људи не рачунају фасаду као своју бригу и неће да плаћају њено сређивање. Неће бре ни ходнике да оперу и окрече, а не нешто више....
 
Fedor":2b3ile3u je napisao(la):
@jlaki,mnogo si konzervativan ili si se previse navikao na taj brutalizam,moglo bi to lepo da izgleda bez drecavih boja ali sa zanimljivim motivima.Verujte,za ljude sa zapada novobeogradski blokovi izgledaju vise nego sablasno.To sto pojedini zapadni filmski reditelji biraju soc-realisticne zgrade,to je zato sto im odgovaraju za dati scenario i sto su za Dz a ne zato sto su im lepe.Naprotiv.
Na Kosancicevom bi se mogle lepo oslikati neke fasade kao u Skadarskoj ili kao u Campestang-u u Francuskoj.Definitivno bezlicni zidovi u krajevima gde je nejednaka gradnja,trebali bi se oplemeniti.
koje bi ti motive naslikao na zgradama od 15 spratova? a da bude diskretno. Nemoguce, diskretno nemoze biti nikako jer strci na kilometre okolo, to je ok za zgrade nize spratnosti, ovo kod nas bi licilo na vasariste. Meni licno u sezdesetim blokovima smeta sto su preterali sa tim belilom i sivilom, nekom se mozda bas to svidja ali ono sto svakako treba sto pre uraditi to je osvezavanje, tj krecenje fasada.
Tamo onaj stari deo nbgda, oko fontane i starog merkatora, paviljoni, obavezno osveziti sa toplim vedrim bojama jer se tamo taj kolorit odlicno uklapa.
 
JohnyBgood ti kao da nikad nisi živeo u bg. ovde ljudi ne mogu da se dogovore oko najprostijih stvari a kamoli nešto drugo. pa zar na ovom forumu nije bilo dovoljno slika ljudi koji nisu hteli da daju pare za fasadu pa njihov deo ostave neokrečen.

svaka zgrada preko 6 stanova je upitna što se fasade tiče.
 
MilisaV":3c0q6m1t je napisao(la):
JohnyBgood ti kao da nikad nisi živeo u bg. ovde ljudi ne mogu da se dogovore oko najprostijih stvari a kamoli nešto drugo. pa zar na ovom forumu nije bilo dovoljno slika ljudi koji nisu hteli da daju pare za fasadu pa njihov deo ostave neokrečen.

svaka zgrada preko 6 stanova je upitna što se fasade tiče.

To se moze resiti na milione drugih nacina a ne tako sto ce se napraviti jedan monopol koji ce silom nesto naplacivati a grad ce i dalje biti takav kakav je, sa intervencijama samo kad se nesto srusi. Zakon moze da obaveze svaku zgradu da sa nekim ko ima licencu sklopi ugovor o odrzavanju i da se te odluke donose jednostavnom vecinom. Pa da vidis kako ce kucni saveti da traze najefikasnija preduzeca a ne da svi uplacuju nekom Peri ili Ziki u opstini koji ce da izadeje na teren samo kad se nesto srusi. A licencu bi trebalo da moze da dobije svako preduzece koje zaposli bar jednog arhitektu i koliko vec treba stolara, molera, i drugih. I nadzorne firme bi mogle da se registruju po istom principu, i kome se jednom otkrije da je nesto muvao - trajna zabrana rada u gradjevinarstvu.

Nisu ni drugi po definiciji nista slozniji od Srba, samo zive u zemljama u kojima zakon nije "joke." Kod nas su osiona vlast i drzava koja moze da radi sta hoce jos veci problem od pojedinaca. Ako je nesto kod nas mrak od reketa i uhlebljivanja stranackih kadrova onda su to javna preduzeca. Tu stvari treba rasturati a ne davati im dodatne nadleznosti.
 
Nebojsa":1px95o5e je napisao(la):
Fedor":1px95o5e je napisao(la):
@jlaki,mnogo si konzervativan ili si se previse navikao na taj brutalizam,moglo bi to lepo da izgleda bez drecavih boja ali sa zanimljivim motivima.Verujte,za ljude sa zapada novobeogradski blokovi izgledaju vise nego sablasno.To sto pojedini zapadni filmski reditelji biraju soc-realisticne zgrade,to je zato sto im odgovaraju za dati scenario i sto su za Dz a ne zato sto su im lepe.Naprotiv.
Na Kosancicevom bi se mogle lepo oslikati neke fasade kao u Skadarskoj ili kao u Campestang-u u Francuskoj.Definitivno bezlicni zidovi u krajevima gde je nejednaka gradnja,trebali bi se oplemeniti.
koje bi ti motive naslikao na zgradama od 15 spratova? a da bude diskretno. Nemoguce, diskretno nemoze biti nikako jer strci na kilometre okolo, to je ok za zgrade nize spratnosti, ovo kod nas bi licilo na vasariste. Meni licno u sezdesetim blokovima smeta sto su preterali sa tim belilom i sivilom, nekom se mozda bas to svidja ali ono sto svakako treba sto pre uraditi to je osvezavanje, tj krecenje fasada.
Tamo onaj stari deo nbgda, oko fontane i starog merkatora, paviljoni, obavezno osveziti sa toplim vedrim bojama jer se tamo taj kolorit odlicno uklapa.


Znam da je ovo mnogima svetogrdje :D , ali ja bih voleo da vidim jednu onu stepenastu kulu (ne one ofarbane nego jednu od onih brutalistickih sivih) uredjenu u ovom austrijskom fazonu. Ono je k'o rodjeno za visece vrtove (oni stepenasti krovovi), izbocine, i razlicito ofarbane segmente. Bilo bi ludilo (u pozitivnom smislu) da postoji jedna takva zgrada u nizu onih blokova 6x.

Hijeronimus Bos susrece Korbizijea, u XXI veku, pa jos u Beogradu! ;)
 
Cisto da razbije nit! moglo bi ali nikako ono Rusko "resenje" ili Kinesko, ono je buvljak.
Ono Austrijsko me podseca na Pikasa i mislim da je jedino sto bi moglo da se uklopi (ne zbog Pikasa) ali samo po koja zgrada ne sve. Dobro si zapazio, nisam ni razmisljao.
 
Nebojsa":3t74ptkq je napisao(la):
Cisto da razbije nit! moglo bi ali nikako ono Rusko "resenje" ili Kinesko, ono je buvljak.
Ono Austrijsko me podseca na Pikasa i mislim da je jedino sto bi moglo da se uklopi (ne zbog Pikasa) ali samo po koja zgrada ne sve. Dobro si zapazio, nisam ni razmisljao.

da, da drugari, samo ono Austrijsko - hundretvasahaus je takvo od kako je napravljeno. Pri tom gabariti te zgrade su visestruko manji od bilo kogoblakodera na NBG, tako da neznam kako bi se to uklopilo ukoliko bi bilo primenjeno na jednu od onih stepenastih zgrada.
Nisam protiv, samo me strah da ne ode u drugu krajnost...
 
Znam, i ja sam se obazirao odma na visinu zgrada jer bi bilo uocljivo pa bi stim i malo dominiralo prostorom, ali ovaj primer bi jedini dosao u obzir, npr po jedna zgrada u svakom bloku. Nece to ni biti ali malo mastarije nije na odmet ;)
 
mogao bi neko malo da se igra u photoshopu da vidimo kako izgledaju naša maštaranja :D
 
Vrh