Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Да се уради идентични дупликат наранџасте зграде до ње, а између може и дупликат жуте зграде до моста, али само улични фронт.
 

Екипе „Градске чистоће” уклониле графите са фасада на Звездари


На захтев суграђана, током претходна два дана екипе Јавног комуналног предузећа „Градска чистоћа” уклониле су графите са фасада на Звездари, у околини „Липовог лада”, саопштавају из овог градског предузећа.

Површина са које су уклоњени цртежи обухвата 200 метара квадратних.

У току прошле године екипе ЈКП-а „Градска чистоћа” уклониле су графите и очистиле фасаде зграда у општинама Звездара, Вождовац, Раковица, Чукарица и Нови Београд, и то са укупне површине од близу 11.000 метара квадратних по прецизно утврђеној, фазној процедури, након које се поставља специјалан заштитни слој ради спречавања даљег настајања графита на очишћеним местима.

Будући да је исписивање фасада на недозвољеним површинама кажњиво и ружи град, из „Чистоће” апелују на суграђане да се уздрже од цртања и писања графита на оваквим површинама.

dc3065ec077e64fc0c8ef74c7339c90c_7771629653.jpeg


4e537410ef95b48f2512417bc1263a35_8706758731.jpeg


fed8c3c7e7db55d1107ba0f88ba9beb9_5561646856.jpeg


cc6f2d078c954303d277b88a5ce24911_4199673138.jpeg


 
Имају опрему. Специјално за то. Имају људе. Имају новца (никад већи буџет града, трошкови скидања скрнавежа и жврљотина су дословно као кап у океану у финансијском смислу за град). Имају све то, и опет из неког разлога не уклањају скрнавеж сваки дан, свуда по граду. Ма камо среће да макар само на општини Стари град та иста екипа с том истом опремом иде редовно и скида све на шта наиђе са фасада.
Зашто? Зашто? Зашто? Зашто овако нередовно, ретко, неорганизовано? КАД ВЕЋ МОГУ, ИМАЈУ ЧИМЕ?
 
Zato što se u većini slučajeva završava odgovorm kako su građani dužni da uklanjaju grafite sa svojih zgrada, da je to u njihovoj nadležnosti.
 
Управо зато, каквог онда ово на Звездари има смисла? Зашто су онда овим људима очистили, а иначе то не раде јер "су станари дужни да одржавају сами"?
Ово је потпуно селективно, бесмислено, неорганизовано. Сем тога, који им је изговор кад су фасаде јавних институција у питању (дакле не стамбени објекти)? Зашто макар њих свакодневно не обилазе са овом опремом?
 
Ух када би средили и онај лимењак на крову зградњ ниже у Гаврила Принципа.
 
И већина социјалистичких четврорспратница-петоспратница углављених по Старом граду, Савском венцу и Врачару.
Ma, place pola grada, ali meni Donji Dorcol bas bode oci koliko je kao celina nepopravljivo devastiran socijalnom gradnjom, a ima perfektnu lokaciju za zivot.
 
Meni lično su ove novogradnje nešto što umnogome upropašćuje okolinu, i to mislim generalno. Danas se jako malo vodi računa o tome da se prava zgrada stavi na pravo mesto. Te socijalističke zgrade, dobar deo njih bi mogao da živne kada bi se fasada sredila (ne nadogradila). Negde je to samo pranje, negde pranje i sređivanje dela fasade, a negde još i uređenje prizemlja (dosta njih ima lokale u prizemlju). Naravno tu je i sama okolina zgrade koja zna da zna da izgleda kao da si istresao kamion sa đubretom.​
 
Meni lično su ove novogradnje nešto što umnogome upropašćuje okolinu, i to mislim generalno. Danas se jako malo vodi računa o tome da se prava zgrada stavi na pravo mesto. Te socijalističke zgrade, dobar deo njih bi mogao da živne kada bi se fasada sredila (ne nadogradila). Negde je to samo pranje, negde pranje i sređivanje dela fasade, a negde još i uređenje prizemlja (dosta njih ima lokale u prizemlju). Naravno tu je i sama okolina zgrade koja zna da zna da izgleda kao da si istresao kamion sa đubretom.​
Slazem se za novogradnju, ali tu ima i ok primera, a opet to je nesto na sta moze da se utice u buducnosti. Meni su soc blokovi pakleni i kao pali sa marsa su tu. Nemam ideju kako bi oni ikada mogli da se uklope u ulicnu matricu i napravi prijatna ambijetalna celina (kao na ovom videu), koja ne izgleda frankestajnski, kako mi neki delovi trenutno izgledaju. Evo, konkretno Dubrovacka ulica - od Dusanove krece ok (malo sumorno, ali nista sto se ne moze resiti), a onda u nekom trenutku pocinje pakao divlje gradnje i soc blokova dostojnih nekog Kazahstanskog predgradnja. Ne znam kako to popraviti, stvarno. Bas bi trebalo biti genijalno kreativan.
 
Gde se nalazi ova zgrada?​
Muzej grada Beograda
Slazem se za novogradnju, ali tu ima i ok primera, a opet to je nesto na sta moze da se utice u buducnosti. Meni su soc blokovi pakleni i kao pali sa marsa su tu. Nemam ideju kako bi oni ikada mogli da se uklope u ulicnu matricu i napravi prijatna ambijetalna celina (kao na ovom videu), koja ne izgleda frankestajnski, kako mi neki delovi trenutno izgledaju. Evo, konkretno Dubrovacka ulica - od Dusanove krece ok (malo sumorno, ali nista sto se ne moze resiti), a onda u nekom trenutku pocinje pakao divlje gradnje i soc blokova dostojnih nekog Kazahstanskog predgradnja. Ne znam kako to popraviti, stvarno. Bas bi trebalo biti genijalno kreativan.​
Zato sam i napisao umnogome. A pisao sam ranije da ima OK primera, ali da ih je jako malo.
Što se tiče fasada iz solcijalističkog perioda, kada bi se ofarbale adekvatnim koloritom, čitav kraj bi živnuo. Viđao sam po inostranstvu da tako odrade čitav jedan niz zgrada u veselim bojama i to izgleda baš lepo, a ne kao ovi naši što su kreativni sa izborom pedeset nijansi boji velike nužde. A to može da se postigne i sa tim njihovim pravilom da moraju da se koriste pastelne boje, jer kolorit nisu samo tamnožute - svetlo braon nijanse, zelene nijanse koje u sebi imaju primesu sive, ili pak po koja nijansa sive. Od svih tih boja, jedino je krem žuta normalna boja, a nju najmanje koriste. A isto tako bi mogli od pastelnih boja da koriste svetlo ljubičastu, boju lavande, svetlo žutu, svetlo zelenu (i trava nijansu i onu što vuče na krem), svetlo plavu, svetlo crvenu, petrolej...​
 
Preporuka, pre svega za one koji su mislili da ceo Pariz, London, Bec izgleda kao na razglednicama iz centra grada. Nije Beograd toliko ruzan koliko mislimo, svaki grad ima ovakva naselja.
Nažalost to nije problem samo Bgd predgradja. Dobar deo najstrožijeg centra grada je upropašćen, na vrat-na nos, popunjavanjem ulične matrice posle WWII. Da me pogrešno ne razumete, ima tu i pogodaka , ali mnogo više promašaja. Nažalost nismo ni blizu da vidimo kraj obnovi fasada iz perioda do WWII, koje svakako imaju prioritet, a kad će na red doći eventualno redizajniranje najružnijih posleratnih zgrada djavo zna. Godinama razmišljam kako će grad da zaliči na evropsku prestonicu tek kada i te najružnije, paviljonske, zgrade na Starom Gradu budu "ispravljene". Svakako ogroman izazov za arhitekete. Stilsko, plastičko i kompoziciono šarenilo beogradskih fasada zahteva majstora interpolacije. Marera radi dobar posao, ali kada će doći dan da vlasnici stanova u takvim zgradama skupe pare, pa onda i požele da naprave nešto više od samog farbanja.
 
Nažalost to nije problem samo Bgd predgradja. Dobar deo najstrožijeg centra grada je upropašćen, na vrat-na nos, popunjavanjem ulične matrice posle WWII. Da me pogrešno ne razumete, ima tu i pogodaka , ali mnogo više promašaja. Nažalost nismo ni blizu da vidimo kraj obnovi fasada iz perioda do WWII, koje svakako imaju prioritet, a kad će na red doći eventualno redizajniranje najružnijih posleratnih zgrada djavo zna. Godinama razmišljam kako će grad da zaliči na evropsku prestonicu tek kada i te najružnije, paviljonske, zgrade na Starom Gradu budu "ispravljene". Svakako ogroman izazov za arhitekete. Stilsko, plastičko i kompoziciono šarenilo beogradskih fasada zahteva majstora interpolacije. Marera radi dobar posao, ali kada će doći dan da vlasnici stanova u takvim zgradama skupe pare, pa onda i požele da naprave nešto više od samog farbanja.

Још једна велика разлика у односу на Париз, Лондон и Беч је што ти градови имају старо језгро улепшано до максимума и које представља право лице града и стога има апсолутни примат. У Београду се деценијама услед малограђанштине и зависти гура "равномерни развој" па на људе падају фасаде у Кнезу док се поплочава блок 45
 
Vrh