Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Od bilborda se daleko više zaradi nego od plakete. A drugo, šta je problem u ovom "malom" bilbordu? Zamisli da je razvučen celom dužinom, na šta bi to tek ličilo. ;)
 
Stno odbrojavanje.
Po meni jedna od najlepših fasada na Vračaru na najlepšem mestu, uskoro gotova. Fino 😍😍
20220315_112721.jpg
20220315_112731.jpg
20220315_112755.jpg
20220315_112819.jpg

Za one koji su zaboravili radi se o ovoj zgradi.
20220315_125409.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja bih izabrao boju broj 6. To je ona boja koja nije ni u katalogu izbora, a ni trenutna boja fasade. ;)

I još jedna zanimljivost. Gledajući emisije o sređivanju daščara ( tako ja zovem prosečnu kuću u SAD koja je u rangu one koju je gradilo jedno od tri praseta), zapazih da se dešava da tako izmešaju nekoliko nijansi neke boje kako bi se odlučili za jednu. Na kraju, pošto su se odlučili i prefarbali kuću, shvate da su se zeznuli i ajd prefarbavaj nekom novom nijansom.
 
Poslednja izmena:
Не функционишу тако градови, увек се креће од срца ка периферији

Лепота фасада Борче није једнако важна као лепота фасада у центру

Ако ишта, треба још више да се усресреде на најважније културно-историјске целине и њихове фасаде (нпр. Скадарлија) а не да сређују насумичне фасаде по целом Старом Граду и Врачару
 
Ali je zato bitnija lepota fasada na Vračaru u ulici u koju niko živi ne zalazi od turista, od neke fasade koja je u ulici koju posećuju turisti, jer se u nas fasadde ne sređuju zbog lepote, nego zbog turista, što je indirektno spomenuto više puta od strane gradskih čelnika.

Uzgred, neke fasade na Vidikovcu, Labudovom brdu i po koja u nekom drugom delu grada, izuzimajući Zemun, su sređivane.
 
Тачно као што каже Kailan, треба сређивати целине. Прво су требали да среде фасаде павиљона Цвијета Зузорић и војног музеја, па фасаде око храма у Крушедолској, Боре Станковића и Скерлићевој, па онда целу Кнез Михаилову, целу Скадарлију, па онда фасаде око скупштине у Влајковићевој и Косовској, па онда остале фасаде по пешачкој зони, Париска цела, Карађорђева цела, Трг републике цео, Савски трг цео, Немањина цела, па после остале улице.
 
Тачно као што каже Kailan, треба сређивати целине. Прво су требали да среде фасаде павиљона Цвијета Зузорић и војног музеја, па фасаде око храма у Крушедолској, Боре Станковића и Скерлићевој, па онда целу Кнез Михаилову, целу Скадарлију, па онда фасаде око скупштине у Влајковићевој и Косовској, па онда остале фасаде по пешачкој зони, Париска цела, Карађорђева цела, Трг републике цео, Савски трг цео, Немањина цела, па после остале улице.
Apsolutno se slažem, neporeciva istina. Sve se radi nekako neplanski i nasumično. Najočitiji primeri su za to da je Narodno pozorište urađeno s dve strane, a ova prema Francuskoj je ostala prljava. Hotel Balkan takođe. Zgrada pored hotela Balkan bila u skelama i ostala prljava i siva. Stari dvor samo prema Novom dvoru uređen. Terazije generalno izgledaju zapušteno, sivo i otužno, o Skadarliji i Savskom trgu da ne govorim, kao i okolnim ulicama. Naravno, svakako ne smatram da je država dužna svima uređivati zgrade, ali je dužna naterati sve koji žive u zgradama i koji su podobivali stanove od države, a decenijama nisu uložili ništa jer zašto bi neko cenio nešto što nije stekao sa svojih deset prstiju, da svakih bar 20 godina urede fasadu. Pretpostavljam kako je ipak i jeftinije. brže i jednostvnije svakih dvadeset godina platiti bojenje i sitne popravke, nego dočekati da se sve raspadne i onda plaćati kompletne restauracije, koje uglavnom izvode trećerazredne firme i priučeni klomperi, Ako se ima za cigarete i kinđurenje, svakako se mora imati i za fasadu. A ko ne može priuštiti sebi život u centru i zaštićenoj zgradi, stanova i kuća po Ovči i Krnjači ima koliko ti duša ište. Ne može se decenijama vikati kako nema novaca jer to jednostavno nije istina. Uređen i čist grad i posete turista donose novce i zaradu, a ne naoružanje i tenkovi na koje se bacaju nepotrbni silni novci.
 
 
Bajloni može biti bez problema jedan od najlepših delova grada kad bi se odgovarajući potezi preduzeli.
Ladno bi mogao da lici na trg nekog poljskog ili ceskog grada.

Ali ovde kao da postoji neki antirazvojni, anticivilizacijski, pa sto da ne i antievropski (ne u smislu EU, vec Evrope kao kulturnog prostora) lobi kome to ne odgovara.
 

Deo sveže obnovljene fasade u Kosovskoj pao na trotoar, prolaznici za dlaku izbegli najgore​


2952011_65_ls.jpg

Deo fasade na zagradi bivšeg hotela "Union" u Kosovskoj ulici u strogom centru Beograda odlomio se i pao na trotoar, raspršivši se na najsitnije komade.

Naime odlomilo se deo fasade koji se nalazi odmah ispod terase između četvrtog i petog sprata.

Nevereovanto srećna okolonst je da u trenutku kada je gromada pala sa skoro poslednjeg sprata zgrade, baš na tom mestu na trotoaru nije bilo nikoga, inače bi posledice po prolaznike mogle da budu fatalne, ali je bilo puno prolaznika koji su za dlaku izbegli ono najgore.

2952001_whatsapp-image-20220318-at-5.50.07-pm-2_ff.jpg


Jedna prolaznica koja se u tom trenutku vraćala sa posla, upravo je pošla tuda kada se iza nje obrušio deo zgrade.
- Vraćala sam se kući sa posla i našla se u neposrednoj blizini. Prvo sam čul jeziv prasak, a onda i videla kako deo fasade pada na trotoar. Nakašljala sam se od prašine i pretrnula od straha. Na svu sreću nije bilo povređenih, ali da se neko zatekao, moglo je da bude fatalno - ispričala nam je Beograđanka J. D

Jedan naš sugrađanin u tom trenutku je prolazio sa ćerkicom koja ima 4 godine i bukvalno se jedan deo njoj ispred nosa obrušio.
- Odveo sam je kući i onda se vratio nazad kako bih upozoravao ljude na opasnost od daljeg obrušavanja dok ne stigne policija. Dok sam tako stajao pao je još jedan veći deo, i taj deo zamalo da padne na mene. Malo je falilo da se desi velika nesreća, ali na svu sreću nije - kaže vidno uznemireni prolaznik.

Na lice mesta ubrzo je stigla i policija koja je taj deo ogradila žutom trakom, s obzirom na to da fasada i dalje predstavlja opasonst, odnosno da je moguće i dalje obrušavanje.

 
Vrh