Šta je novo?

Фасаде / Fasade

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764731#p764731:2vuv4f8d je napisao(la):
direktor » 10 Avg 2020 15:49[/url]":2vuv4f8d]A iznad ovih gornjih bocnih prozora nije bilo niceg rekso bih da fale elementi tu ....
Ne fale elementi. Jeste da izgleda čudno, ali pogledah na Google maps. Baš kao što je Građanin konstatovao. Bolje od prikazanog nisam uspeo da odradim, jer neće Google da se pomera dalje niz ulicu. Ako je i bilo nekog uklanjanja, to je možda urađeno mnogo ranije. Inače, fasada je odrađena mnogo bolje nego mnoge po gradu. Oni koji čitaju ovaj forum, mogli bi malo da se ugledaju na ovakve primere, da nam grad izgleda mnogo lepše, a ne da budu dominantne one nesrećne nijansi sivih, sa ili bez kombinacije nekih drugih boja.

P.S.
Čik uočite razliku od pre i posle rekonstrukcije. :)

rajiceva fasada.jpg
 
Ugao Daničareve i Vojvode Dragomira



Ugao Kralja Petra i Strahinjića Bana

 
Sećam se ranih 2000ih kad je napravljena ta zgrada na uglu Kralja Petra i Strahinjića Bana. Izgledala mi je nadrealno dobro, svetski. Ne samo zbog ukrasa nego i fasadnih cili, kontrasta u bojama, veličine... Mislim i dan danas izgleda fenomenalno, mada bi blistala još više kada bi se malo umila fasada. No dobro.

Ono što je sigurno je da fasadama u Beogradu fali više kontrasta između elemenata i celina. Razumljivo je da je prethodne decenije bio prioritet da se sredi sivilo i raspad, te da nije bilo mogućnosti za ''razbacivanja'' sa pedantnim kolor šemama. Ali u narednom periodu to treba da bude novi prioritet. Samo kontrast dve boje na istoj zgradi mogu da je učine daleko lepšom i zanimljivijom nego ako se samo ''prospe'' jedna te ista farba ''od oluka do oluka''.
 
Čak i kada se radi jednobojno, to može da bude urađeno da izgleda mnogo bolje nego li većina fasada koje se rade. Samo je potrebno malo truda uložiti, a ne tresnuti kantu prve boje koju ima rođa na lageru, ili "obrijati" fasadu kao u Budimskoj.
 
Super reportaža o trendu zgrada za "elitu"

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Kk9czjGg3Qo[/youtube]
 
Dobra reportaza Marka Zvaka, sve pohvale. Mogu primetiti, cuti da gospodin istoricar podrzava ideju obnavljanja Narodne biblioteke Srbije na Kosancicevom vencu, sto mi je drago, podrzavam maximalno. Na 27:26 interesantna prica. Definitivno sam za vracanje srusenih zgrada za koje imamo nacrte u originalno stanje.
 
Interesantna reportaza koja je bila baš zanimljiva za gledanje.

Dodao bi samo za ove zgrade u duhu "Cecesije" ili kako ih zovu u reportaži "Parižanke" da se baš u Parizu a i generalno u drugim gradovima francuske grade slične kopije istorijskih zgrada (doduše dosta uspešnije nego ove naše) i da to nije samo neki trend koji postoji u zemljama trećeg sveta već i u razvijenim evropskim društvima.
 
Upravo tako.

Počela je da zamara ta večita kuknjava na ''Cecesiju''. Vau, investitori i stanari hoće da imaju stilizovane fasade umesto da žive u bezličnim kutijama za cipele kakve može da isprojektuje osnovac na času Tehničkog. E sram da ih bude, zaista! :kafa:

Pun Beograd ambara i golubarnika na krovovima, ljudi ovde večito kukaju na razne ''demitare'' i ''krmače'', žale se kad je nešto previše prosto i spartanski... a onda kad neko napravi nešto što zapravo iziskuje neko ulaganje, entuzijazam i dizajn, onda ajde svi da rafališemo po tome. Epa ništa onda, da se uvedu demitare i kutije za cipele kao standard pa će možda tad biti zadovoljni. :kafa:


Inače ovde komentarišem samo taj dizajn i izgled, ''Cecesiju''. Divlja gradnja, golubarnici, vrdanje, uzurpacija zemljišta, narušavanje vizura i srozavanje zaštićenih objekata i celina je sasvim druga tema. I naravno da se tu slažem sa autorima i komentatorima u video reportaži.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=765933#p765933:1892ly7x je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pet Avg 14, 2020 1:13 pm[/url]":1892ly7x]Sećam se ranih 2000ih kad je napravljena ta zgrada na uglu Kralja Petra i Strahinjića Bana. Izgledala mi je nadrealno dobro, svetski. Ne samo zbog ukrasa nego i fasadnih cili, kontrasta u bojama, veličine... Mislim i dan danas izgleda fenomenalno, mada bi blistala još više kada bi se malo umila fasada.
Potpuno se slazem sto se fasade tice i onda i sada, ali ova zgrada je jedno od vecih razocarenja koje sam imao prilike da vidim sto se stanova tice. Rekao bi covek super izgleda spolja, pozicija...a onda udjes i vidis kako sobe sa suprotne strane gledaju u zid na manje od dva metra razdaljine, otvoris prozor/terasu koja gledana Kralja Petra a odatle te zapahne letalni kombo smrada od pleskavidzarnice prekoputa i izduvnih gasova nelegalno zaustavljenih taxara koji su zakrcili ulicu da jedva mozes da prodjes kolima
Znam da ovo nije mnogo u vezi sa temom ali iskustvo je bas traumaticno kako lep izgled fasade moze da zavede
 
Sve ti to ide u rok službe, tj. sam si kovač svoje sudbine. Nije kupovina stana nešto što se može i treba odraditi za dan - dva, nego je potrebno ipak malo više vremena. A nažalost, dosta ljudi znam ili sam iz priča, koji su se tako zaleteli, pa posle non stop kukaju kako im mnogo toga smeta. Konkretno, u centru je, gotovo pa normalno, to što si opisao, jer je veći deo takav. Kome to smeta, ne treba ni da uzima stan tu. Ali opet, imaš ljudi koji bi da budu u centru, ali da to bude kao da si u nekom perifernom naselju, a ne u jednom od najprometnijih delova grada.
Što se tiče samih fasada, a i izgleda zgrada, barem ja to tako vidim, centar se još i dobro drži, u odnosi na odstupanja (odudaranja) od okoline, za razliku od drugih delova grada.
 
Rasprava o retro i ne-retro je bila aktuelna i u Beču pre 30ak godina. Ironija je da su starije arhitekte (neke čak aktivne i pre Drugog svetskog rata) bile protiv, jer su smatrale da se život ne može vratiti u 18. vek.
That said, vredi podsetiti da je Beč u 18. veku imao vrlo razvijenu arhitekturu (u Mocartovo vreme je čak bio najveći evropski grad po broju stanovnika, ispred Londona i Pariza). Beograd je u 19. veku tek počeo da se razvija kao evropski grad, a i danas preko puta Hiltona ima čitav blok udžerica...
 
Beograd je možda grad koji je najviše napredovao od svih evropskih metropola srazmerno na broj stanovnika koji je imao pre 200 godina.

Poredjenja radi, jedan mali Temišvar koji danas ima sličan broj stanovnika kao Novi Sad je 1900te godine imao
više stanovnika od Beograda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766437#p766437:3ufiuwh1 je napisao(la):
spatiotecte » Ned Avg 16, 2020 12:48 am[/url]":3ufiuwh1]Beograd je možda grad koji je najviše napredovao od svih evropskih metropola srazmerno na broj stanovnika koji je imao pre 200 godina.

Poredjenja radi, jedan mali Temišvar koji danas ima sličan broj stanovnika kao Novi Sad je 1900te godine imao
više stanovnika od Beograda.

I Lagos je mnoooogo napredovao po tom pitanju, ali koliko za njih to nije dobro, ni ovde nije za nas, centralizacija ubi zemlje u razvoju
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766437#p766437:3skl5olx je napisao(la):
spatiotecte » 16 Avg 2020, 00:48[/url]":3skl5olx]Beograd je možda grad koji je najviše napredovao od svih evropskih metropola srazmerno na broj stanovnika koji je imao pre 200 godina.

Poredjenja radi, jedan mali Temišvar koji danas ima sličan broj stanovnika kao Novi Sad je 1900te godine imao
više stanovnika od Beograda.
Kada je formirano Kraljevstvo SHS, najveći grad je bila Subotica.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766425#p766425:2axevgd2 je napisao(la):
DzonTravolta » Ned Avg 16, 2020 2:49 am[/url]":2axevgd2]Rasprava o retro i ne-retro je bila aktuelna i u Beču pre 30ak godina. Ironija je da su starije arhitekte (neke čak aktivne i pre Drugog svetskog rata) bile protiv, jer su smatrale da se život ne može vratiti u 18. vek.
That said, vredi podsetiti da je Beč u 18. veku imao vrlo razvijenu arhitekturu (u Mocartovo vreme je čak bio najveći evropski grad po broju stanovnika, ispred Londona i Pariza). Beograd je u 19. veku tek počeo da se razvija kao evropski grad, a i danas preko puta Hiltona ima čitav blok udžerica...

Mislim da u nekoj skorijoj buducnosti ce iznici NBGD na vodi projekat )))
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766379#p766379:2ndf7bqn je napisao(la):
Aes » Sub Avg 15, 2020 9:03 pm[/url]":2ndf7bqn]
Potpuno se slazem sto se fasade tice i onda i sada, ali ova zgrada je jedno od vecih razocarenja koje sam imao prilike da vidim sto se stanova tice. Rekao bi covek super izgleda spolja, pozicija...a onda udjes i vidis kako sobe sa suprotne strane gledaju u zid na manje od dva metra razdaljine, otvoris prozor/terasu koja gledana Kralja Petra a odatle te zapahne letalni kombo smrada od pleskavidzarnice prekoputa i izduvnih gasova nelegalno zaustavljenih taxara koji su zakrcili ulicu da jedva mozes da prodjes kolima
Znam da ovo nije mnogo u vezi sa temom ali iskustvo je bas traumaticno kako lep izgled fasade moze da zavede
Žao mi je da čujem to. Spolja deluje baš kvalitetno. A i očekivao bih da unutra bude bolje ako je već građena u skupljem delu grada, i verovatno s namernom da se proda imućnijim klijentima. Hvala na informacijama u svakom slučaju. :kk:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766425#p766425:2ndf7bqn je napisao(la):
DzonTravolta » Sub Avg 15, 2020 11:49 pm[/url]":2ndf7bqn]Rasprava o retro i ne-retro je bila aktuelna i u Beču pre 30ak godina. Ironija je da su starije arhitekte (neke čak aktivne i pre Drugog svetskog rata) bile protiv, jer su smatrale da se život ne može vratiti u 18. vek.
Istina. Nisam arhitekta pa sam čak i ja to zapazio upoređujući Beogradske zgrade iz 20ih sa onima iz 30ih. Evo na brzaka jedan i drugi primer gde se mogu porediti susedne zgrade iz različitih vremena i stilova. Tačno se vidi upliv modernističkih i Streamliner elemenata krajem 20ih i početkom 30ih koji počinju da zamenjuju Neoklasicizam i ''raskošne'' fasadne ukrase pa i statue. To kažem samo kao konstaciju, poređenje. Inače cenim i jedno i drugo.

Lično mislim da u Beogradu, da se tako izrazim i metaforički i bukvalno, ima sasvim dovoljno mesta za SVE pravce i stilove. Ali kao i sve ostalo u životu i društvu, i tu je ključ uspeha u meri i usklađenosti.
 
Имамо тему о реконструкцији давно срушених зграда
Чак има и стамбених које би могле бити изграђене или пак завршене по оргиналном пројекту ...чак постоје парцеле за које су били спремни пројекти а онда је дошла 41
 
Dodajmo na to i višemesečna ,,saveznička " bombardovanja, koja su možda još više devastirala Beograd.
 
Urnisace je golubovi jer nisu stavili zice ...trosak od 200e ..

fasade01-2020-08-20-21-37-15.jpg
 
Vrh