Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Tu je bitniji natpis koji stoji i dan danas kao svjedok vremena ako vesic ne primjeti
Dok je to u zg preklesano sve ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=761881#p761881:342vxwut je napisao(la):
Bender Rodriguez » 31 Jul 2020 07:03 pm[/url]":342vxwut]Tako je. A ima čak i svastika na nekim zgradama. Zgrada gde je ''Cepterov muzej'' u Knez Mihailovoj npr ima uvezene (spojene) svastike na sebi.

https://ttnotes.com/images/zepter-museum-belgrade-3.jpg
Između ćiriličnog natpisa i statua. Ne vidi se lepo s ove fotografije ali možete da vidite uživo.


Elem, meni lično takve stvari ne smetaju. Kao ni šahovnice po zgradama iz istog doba.

Pre bi rekao da je to samo friza. Nisam siguran da su baš hteli svastiku tu da prikazu.
Teško je to utvrditi, možda si u pravu ko zna, ali interesantno zapažanje svakako.
 
Evo jednog prelepog niza fasad venecijanskog duha na samo par stotina metara od vas. Oduzima dah :shock:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=761881#p761881:2psa1c97 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 31 Jul 2020 07:03 pm[/url]":2psa1c97]Tako je. A ima čak i svastika na nekim zgradama. Zgrada gde je ''Cepterov muzej'' u Knez Mihailovoj npr ima uvezene (spojene) svastike na sebi.

https://ttnotes.com/images/zepter-museum-belgrade-3.jpg
Između ćiriličnog natpisa i statua. Ne vidi se lepo s ove fotografije ali možete da vidite uživo.


Elem, meni lično takve stvari ne smetaju. Kao ni šahovnice po zgradama iz istog doba.
Та зграда је из 1922, и то нису свастике, поготово сигурно нису у "оном" смислу.

Има једна зграда у Доситејевој, где украси много више асоцирају на кукасте крстове, и по годишту јесте већ из касних тридесетих, али, опет пре ће бити да су и то само - украси, с далеким сећањем на изворни стари симбол...
 
Šta vam je sa svastikama, naravno da jesu svastike na fasadi, to je simbol iz praistorije (bukvalno) i dok ga nisu bolesnici svima ogradili, korišćen masovno.
Što se stubova na ogradi tiče jasno da bi trebalo da se vrate originalni, ali to spada u restauratorske radove na fasadi. Ovde mi deluje da su ljudi jednostavno stavili stubove da ne bi imali rupu na terasi, a to je bilo najjeftinije i najprimerenije. Da su renovirali celu fasadu i stavili ovakve stubove, to bi bio veliki problem i moglo bi da se prijavi kao što je bio slučaj u Brankovoj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=761935#p761935:11rr3quw je napisao(la):
zoran_m » Pet Jul 31, 2020 11:27 pm[/url]":11rr3quw]Evo jednog prelepog niza fasad venecijanskog duha na samo par stotina metara od vas. Oduzima dah :shock:

Koliko se Juzni bulevar promenio od kad sam poslednji put tuda prosao, ako sam dobro prepoznao i ako je u pitanju stvarno taj kraj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=761941#p761941:1ytradt1 je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric » Sub Avg 01, 2020 12:49 am[/url]":1ytradt1]
Та зграда је из 1922, и то нису свастике, поготово сигурно нису у "оном" смислу.

Има једна зграда у Доситејевој, где украси много више асоцирају на кукасте крстове, и по годишту јесте већ из касних тридесетих, али, опет пре ће бити да су и то само - украси, с далеким сећањем на изворни стари симбол...
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=761962#p761962:1ytradt1 je napisao(la):
johnny_s » Sub Avg 01, 2020 2:38 am[/url]":1ytradt1]Šta vam je sa svastikama, naravno da jesu svastike na fasadi, to je simbol iz praistorije (bukvalno) i dok ga nisu bolesnici svima ogradili, korišćen masovno.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=761915#p761915:1ytradt1 je napisao(la):
spatiotecte » Pet Jul 31, 2020 10:33 pm[/url]":1ytradt1]
Pre bi rekao da je to samo friza. Nisam siguran da su baš hteli svastiku tu da prikazu.
Teško je to utvrditi, možda si u pravu ko zna, ali interesantno zapažanje svakako.
Znam, pa nisam ni mislio da je to neko stavio da bi propagirao nacističku ideologiju. Ta zgrada je iz 1920ih, dok još nije bilo ni nacizma (tj NSDAP je u Nemačkoj tek počeo da se formira) ni ustaških pokreta. Nego je to jedna iteracija tog prastarog simbola koji se pojavljuje u mnogim kulturama, između ostalog, i u slovenskoj mitologiji. Znam ja da je svastika kao simbol postojala još vekovima pre NSDAP.
Ali sam naveo to kao primer. Kažem, meni ne smeta da se sve vrati u izvorno stanje, pa tako ni da neke zgrade ponovo dobiju svastike a neke druge Šahovnice (tj grb sa Šahovnicom). Ali znam da će odma onda da se digne deo ljudi ovde koji će da se buni zbog toga.

E o tome ja pričam svo vreme. Da imamo dve struje, jedna koja bi da vrati Beograd u 1920te i drugu koja bi da pravi neki svoj novi. Jednu struju ljudi koja bi da svaka zgrada izgleda identično kao pre 100 godina, a bune se kad se na neke od njih vraćaju simboli i ukrasi koji su tada, u izvorno vreme, bili popularni i imali druga značenja. A zdrava priča je, kao i uvek, između ta dva. Niti sve mora da bude kao 1920ih, niti sve treba da se izbriše pa pravi nešto novo. Mene nervira drvenost i rigidnost tih pojedinih ljudi u stavovima. Taj nastup ''mora da bude 100% ovako ili 100% onako''. Okej braćo, onda po toj logici skidajte i limene oluke, moderne crepove, interfone, ponegde i vodovodne cevi, radijatore, roletne... :kafa:

O tome ja pričam. O toj bandoglavosti i bukvalističkom pogledu na tu temu. 10 ljudi a 20 principa i stavova koji potiru jedni druge.
Ovde mi deluje da su ljudi jednostavno stavili stubove da ne bi imali rupu na terasi, a to je bilo najjeftinije i najprimerenije.
Tako je.
 
Svastika je kompromitovan simbol i niko je ne moze vise oprati, bez obzira na njenu prethodnu istoriju znacenja. Cak i varijacije asociraju na treci rajh. Licno je ne volim cak ni precrtanu, kada je neki antifasisti nose (kao simbol protiv nacizma).
Sto se sahovnice tice, meni je njeno prisustvo na fasadama obelezje jedne epohe. Sve dok ne pocinje belim poljem, ona je za mene samo grb susedne drzave sa kojom smo nekad bili u zajednici.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=761881#p761881:c7ch1t9j je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pet Jul 31, 2020 8:03 pm[/url]":c7ch1t9j]Tako je. A ima čak i svastika na nekim zgradama. Zgrada gde je ''Cepterov muzej'' u Knez Mihailovoj npr ima uvezene (spojene) svastike na sebi.

https://ttnotes.com/images/zepter-museum-belgrade-3.jpg
Između ćiriličnog natpisa i statua. Ne vidi se lepo s ove fotografije ali možete da vidite uživo.


Elem, meni lično takve stvari ne smetaju. Kao ni šahovnice po zgradama iz istog doba.

U glavi ti je svastika
 
Узмимо у обзир да је нацистичка свастика искошена под углом од 45 степени.
 
Ajde da razjasnim jednom za svagda:
Nisam ja ni mislio da je neko 1920ih stavljao svastike, niti šahovnice na tadašnje zgrade sa tajnim mračnim namerama da propagira ideologije. Koje, na kraju krajeva, tada još nisu ni postojale ili bar nisu bile poznate ovde (NSDAP i Ustaštvo).

Moja poenta, od početka učešća u ovoj diskusiji, je da je besmisleno i apsurdno baviti se trivijalnim detaljima i od njih praviti večite debate. Bilo to zbog drukčijeg stuba na ogradi balkona, bilo zbog dileme da li na zgradu vratiti grb Kraljevine ili grb Srbije.

Jer vidite, kao što ovde dođe Pera pa zamera što na zgradi nije sve 100% isto kao kad je napravljena, tako će sutra da dođe Žika koji će da se buni što je na neku zgradu sve vraćeno 100% isto, pa njemu smeta što mora da gleda šahovnicu na zgradi u svojoj prestonici. I onda će tako večito da se prepucavaju i nadmudruju u krug. A i jedan i drugi tip ljudi su manjina koja u svojoj dokonosti traži povode za rasprave i gunđanje, i bave se trivijalnim detaljima koje 90% ljudi neće ni primetiti, a i da ih primete, neće ih biti briga. Ajde recite mi, koliko vas zna ljude koji su bilo šta komentarisali što se na zgradu Železnica vraća grb Kraljevine? Koliko vas zna nekog ko je gunđao što na zgradi iza Skupštine stoji Šahovnica? Koliko ljudi ima problem što ulica u centru Beograda ima naziv Cetinjska? Što je nekad bio Bulevar JNA i Ulica 29. novembra?

Koga briga za takve stvari? Ko se zagleda u faking oblik stuba ograde na balkonu? Šta sad, pa hoćemo li onda da se zagledamo i u svetleće table interfona kojih isto nije bilo 1930ih? I u limene svetle oluke? U limene krovove umesto crepova? U LED sijalice u hodniku umesto starinskih? Gde je kraj tome?

O tome ja pričam svo vreme. O tome kako postoje grupice ljudi koje će u svakom jajetu da nađu neku dlaku i da drobe o tome. A imaju grad pun hiljadu drugih mnogo važnijih i očiglednijih problema. Čuj, nije stavio isti stub kao ovaj iznad... Pa dal je bre realno da se neko bavi takvim trivijalnostima? :kafa:
 
Pošto smo u temi Fasade onda je normalno da se bavimo njihovim detaljima.
 
Pošteno, samo onda po toj logici treba da se povedu iste zamerke i rasprave o: interfonima, ulaznim vratima, krovovima (neke zgrade su zamenile crepove za limove)...

I šta onda? Dokle tako? Dok se ceo Beograd ne vrati da izgleda kao sa ulepšane razglednice iz 1920ih? Sa sve fenjerima, kočijama, šipkama za blato i kofama ispred ulaza, zajedničkim kupatilima, kotlovima, dimnjacima, grejanjem na drva, itd itd...?

2020. godina je. Ajde malo da odmorimo od tog života u prošlosti i brčkanja u toj nekoj kvazi romantici koja ne nedostaje čak ni našim roditeljama i babama i dedama.

Pogotovu što Beograd kako izgleda na razglednicama 1920ih (ono, sve prizori sa Terazija, Trga, Pozorišta...) nije uopšte prosek kako je izgledao celokupan grad. Sa udžericama već prekoputa Albanije, blatištima, kanalizacionim izlivima, dimčugama od grejanja... E kvazi romantičari sve to ignorišu a vide samo ono što im se svidi i onda bi da sve vrate kao pre 100 godina.
 
Pitaš pogrešnu osobu. Meni šahovnica na jednoj fasadi bode oči taman koliko i drukčiji oblik stuba na ogradi na drugoj fasadi.

NE ZANIMAJU me takve trivijalne gluposti. Ič me ne zanimaju. Ma ne primećujem ih uopšte.

O tome razmišljam taman koliko razmišljam i o Oslobođenju kad uđem u Bulevar Oslobođenja, koji je nekad bio Bulevar JNA - NIMALO.
Ne bavim se takvim trivijalnim besmislenim glupostima.
 
Većna razmišlja kao ti.... pamćenje ko u pileta, ništa ne učimo iz istorije, ne interesuje nas čak ni kada se radi o događajima koji su toliko tragični da ih je teško i rečima definisati.... i NARAVNO da nam se te stvari dešavaju iznova i iznova.

Jer nas ne interesuje....

Smatram da grešiš. Jbg...
 
E mani me tih priča. Eno Sloba, Šešelj i ostatak šenute ekipe oko njega su se svi do jednog busali u svoje srpstvo i u to kako uče na greškama iz istorije i ništa ne zaboravljaju. Pa su uspeli da izgube 4 rata, 1/5 teritorije, pola industrije i da zaviju zemlju u crno a okrenu narod jedan protiv drugog.

Što kaže BS u jednoj pesmi:
Ne treba mi BIA da mi kaže da sam pošten, niti radikali da li Srbin sam uopšte.

Pun mi je kufer tih folirantskih priča kako srpski patriota može da bude samo neko ko nosi majicu ''Nema predaje!'' (s Kosovom), slavi lik i delo Karadžića i Mladića, ide u crkvu na svako veliko slovo, drži Dražinu sliku u sobi, diže tri prsta, menja ulicu JNA u ulicu Oslobođenja, itd itd...


Niču mali Nikšići po Beogradu, strani državljani nam rade ovde šta hoće, razni Kavčani, Škaljarci, Škarti... prave ovde svoj divlji zapad... A vi pojedinci drvite zbog grbova i stubova na zgradama? Zaista, ne znam šta mi više bode oči i šta me više ugrožava. Da li hrvatska šahovnica, da li drukčiji oblik stuba na zgradi, ili to kad Milogorac Škartaljarac uleti sa Uzijem u lokal u centru grada s namerom da izrešeta ljude... Dap, definitivno me ovaj stub najviše ugrožava i žulja. :kafa:

Ejjj, čime se bre vi bavite...
 
Da probam jos jednom bender je sve iskrivio do maksimuma
Zgrada koja je pod zastitom je s nekim razlogom pod istom
Kao takva zgrada nema mjenjanja izgleda detalja od onog kako je u orginalnom projektu ...
Nema stavljanja roletni ako su metalne zaluzine na ostatku zgrade
Pominjes da je na nekoj zgradi stavljen lim umjesto crepa a da li si pomislio da je tako bilo u orginalu ali u nekom trenutku zbog nemastine prekriveno crepom poslije rata npr i danas fali dosta kupola po bg
Da li mislis da zgradi na uglu gracanicke i vuka karadzica nije trebalo vratiti balkon i ostale detalje koji su pobrijani...
Ili mozda trebalo uraditi rekonstrukciju kao sto su uradili kod kafane bled mozda je tako trebalo da se uradi ...
Sto se tice interfona on moze danas da se ugradi i da se ne primjeti inace dozvoljeni su zbog povecanja bezbjednosti i zastite sto vlasnika stanova sto enterijera zgrada od kojekakvih sjecikesa ....
I da neduzim zaobidji temu fasade da se ne nerviras kad vec kako kazez ne primjecujes te detalje i koga briga za to ...kako sto gradsko stambeno mjenja vrata zgrada alu bezlicnim profilima uklanjajuci cesto unikatna vrata ...
Zamisli zgrada kod djeram pijace poslala svoja vrata na restauraciju ....umjesto da su stavili neka bezlicna pvc vrata ...
 
Blago nama kad smo sve preče probleme u Beogradu rešili da sad možemo da se bavimo ispravljanjem stuba na ogradi terase.

No svakako si u pravu da je bolje da zaobiđem temu dok traje ovakva rasprava, jer očigledno je da vi ne odstupate od svojih snova da će Beograd u 2020im opet da izgleda kao Beograd 1920ih na ulepšanim razglednicama. Tu se slažem, nema poente da se dalje raspravljamo. Možete samo, ako me se setite, da mi javite porukom kad ti vaši snovi postanu realnost pa da slavimo zajedno.
 
Ja ne vidim kako ti nemozes da shvatis da neka zgrada koja je podignuta 1920 i neke moze i danas 2020 da izgleda spolja i ulazni hol i stepenice kako kad je napravljena bez nadogradnje sprata vez zastakljene terase da su sve roletne iste boje ...da su orginalna ulazna vrata ...
 
Molim te, citiraj mi postove ili deo postova gde sam išta rekao za zastakljivanje terase ili doziđivanje spratova.


Vi se bre ljudi hvatate za faking oblik stuba na ogradi terase! O tome ja pričam. Ništa drugo nisam pominjao!


Šta je sledeće? Teraćete ljude da menjaju oluke da bi se bolje uklapali u vaše vizije 1920ih? Oćete i fijakere da uvedete umesto vozila gradskih prevoza? Da vratite fenjere umesto moderne rasvete? Dokle ćete da idete tako? Dok ne napravite disfunkcionalni muzej od grada?

Pratio sam ja Beobuild nekoliko godina pred učlanjenje, te sam znao da ima raznih cepidlačenja i gunđanja. Ali nisam ni sanjao da će to dogurati do ove tačke, da se diže prašina i hajka što na starudiji od zgrade neko nije stavio identičan gipsani stub na ogradi terase...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=761969#p761969:34p4xp46 je napisao(la):
Marc23 » 01 Avg 2020 06:04[/url]":34p4xp46]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=761935#p761935:34p4xp46 je napisao(la):
zoran_m » Pet Jul 31, 2020 11:27 pm[/url]":34p4xp46]Evo jednog prelepog niza fasad venecijanskog duha na samo par stotina metara od vas. Oduzima dah :shock:
Koliko se Juzni bulevar promenio od kad sam poslednji put tuda prosao, ako sam dobro prepoznao i ako je u pitanju stvarno taj kraj.
Da, to je onaj nesređeni deo bulevara od Maksima Gorkog do Gospodara Vučića, gde samo niču nove zgrade, a maltene na svakom ćošku neka prepreka (mini zidić, stepnasto se penje trotoar, udubljenje, kocke, beton, zemlja...). Džaba ti te fensi fasade, kada si infrastrukturno osakaćen, a nešto ne vidim prostora za širenje, koje je neophodno da bi bulevar celom dužinom bio 2+2 sa razudelnim delom, kao na potezu od Autokomande do Maksima Gorkog.
 
zoran_m":ts6psew1 je napisao(la):
Evo jednog prelepog niza fasad venecijanskog duha na samo par stotina metara od vas. Oduzima dah :shock:
А када им приђеш ближе пожелиш себи и живот да одузмеш. Та розе зграда није достојна ни најгорег предграђа, а камоли те локације ту. Део од Владимира Карића до Ђердапске је стварно ужасан, грозне зграде (разваљена врата, штрокави зидови, мрачни ходници, лифтови који раде су полупани и стварно се замислиш да ли да уђеш унутра) које су у ужасном стању иако су све релативно младе. Испред зграда је тек хаос, разни зидићи, стубови, полупани "тротоари" и друге препреке те спречавају да што пре одеш одатле. Прави пакао.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Слика и прилика инвеститорског урбанизма и немара надлежних за јавни простор. Кад падне јача киша на том делу Јужног "булевара" изнад Максима Горког почне да се слива прави поток на делу где нема тротоара и све буде каљаво.
 
Vrh