Jedna prelepa vest, samo da se ostvari
Нова фасада и концертна дворана у САНУ
Обнова здања у Кнез Михаиловој улици 35 требало би да буде окончана до 2024, на стогодишњицу њеног постојања на том месту
Обнова фасаде са свим сецесијским и необарокним украсима, уз враћање изворно пројектоване маркизе (декоративне надстрешнице) изнад мезанина, биће најзначајније интервенције на „лицу” Палате Српске академије наука и уметности (САНУ), предвиђене идејним решењем реконструкције и доградње тог здања које се протеже на три улице − Кнез Михаилову, Ђуре Јакшића и Вука Караџића.
Сам изглед фасада остаје исти јер је реч о споменику културе и згради која припада просторној културно-историјској целини од изузетног значаја, Кнез Михаиловој улици. Аутори идејног решења, архитекте Миодраг М. Мирковић, Милан Д. Рашковић и академик Милан Лојаница, најкомплекснији пројектантски, а тиме и градитељски захват предвидели су за дворишни део објекта, у оквиру којег је потпуно девастирани атријумски простор. У њега су сместили мултифункционалну концертну дворану у чијем прочељу су формирали централно холско-галеријско предворје које је повезано са осталим целинама Палате САНУ.
– Из централног хола предвиђене су директне везе са просторима сада проширене Галерије ликовне и музичке уметности САНУ и Галерије науке и технике, док се праволинијским кретањем ка унутрашњости објекта наилази на степениште као централни комуникациони мотив којим се остварује веза са партером и галеријским делом концертне дворане. Њен аудиторијумски део пројектован је за 350 посетилаца. Сценски простор опслужују бочне бине, техничке просторије, гардероба, простори намењени извођачима... – објашњава Рашковић и додаје да је пројектом посебна пажња посвећена реорганизацији кључних функционалних целина академије попут Библиотеке и Архива САНУ, Института и Одељења САНУ, свечаних сала, спомен-простора и целина, Центра за уметничку едукацију...
Реконструкција здања од око 18.000 квадратних метара подигнутог 1924. године требало би да буде окончана до 2024, на стогодишњицу његовог постојања на том месту.
Ова обнова биће прва већа интервенција на објекту после 70 година, откако је Палата САНУ сређена према пројекту архитекте Григорија Самојлова, руског емигранта. Здање у Кнез Михаиловој улици 35 саграђено је према пројекту архитеката Андре Стевановића и Драгутина Ђорђевића, насталом 1912. године. Представља монументалну архитектуру Београда и велики домет домаћег грађевинарства с почетка 20. века. У каталог културних добара палата је уписана 1992. године.
http://www.politika.rs/scc/clanak/46085 ... ana-u-SANU