Šta je novo?

Фасаде / Fasade

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=760062#p760062:35005q9e je napisao(la):
Bender Rodriguez » 25 Јул 2020, 18:36[/url]":35005q9e]Jedna od meni najsimpatičnijih zgrada na najsimpatičnijem mestu u gradu. :) Obožavam ceo taj kraj oko Saborne crkve.

file.php
Заиста јако леп кутак.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=759447#p759447:1vsx83xw je napisao(la):
elcamino » 23 Јул 2020, 14:05[/url]":1vsx83xw]Steta za ovako lepu fasadu..
Ovakve gradjevine su spomenici kulture, i u svakoj normalnoj drzavi ovako nesto ne bi smelo da se radi.
Edm9fLUXYAgmfa2

Извор:Твитер
 
Pa da što bi se trudili i da stave nešto pod zaštitu, tako im je lakše da opravdaju svoj nerad, čak ni ono što je pod zaštitom, kao slučaj zgrade u Resavskoj, ne čuvaju. Svaka ovakva zgrada, kao ova koja se nalazi u užem centru grada i koja je imala ovako bogato dekorisanu fasadu bi MORALA da bude pod zaštitom. Naravno ne treba svaki kućerak star 100 godina da bude pod zaštitom (zavisi i da li je u nekoj očuvanoj celini), ali bi zavod morao da u celom gradu stavi pod zaštitu sve ove stvarno vredne objekte, čak i onako neodržavana i raspala je bila 10x lepša i elegantnija od ovog što sada imamo.

Znači suštinski investitori imaju odrešene ruke da poruše ceo taj blok starih zgrada oko Budimske i šire, samo je potrebno da kupe od vlasnika, katastrofa.
 
Evo još jednom vesele fasade OŠ Braća Baruh. Većini se sviđa, meni baš i ne - samo se nadam da će prvačići i svi ostali ići što redovnije na nastavu od 1.9. (da ne bude i bukvalno - džaba ste krečili). Online nastava može da služi samo u kratkim intervalima, inače ćemo se pokrviti.
slider02.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=761063#p761063:2a8s80lk je napisao(la):
GOJE » 29 Jul 2020 09:09[/url]":2a8s80lk]Evo još jednom vesele fasade OŠ Braća Baruh. Većini se sviđa, meni baš i ne - samo se nadam da će prvačići i svi ostali ići što redovnije na nastavu od 1.9. (da ne bude i bukvalno - džaba ste krečili). Online nastava može da služi samo u kratkim intervalima, inače ćemo se pokrviti.
file.php
U poređenju sa nekim drugim sređenim fasadama, ovo još i izgleda super.
 
_20200729_171842.JPG
Накнадно постављене балустраде на првом спрату нису ни налик оригиналним сачуваним ( свега четири и по' ) на другом.
Поенкареова.
 
Можда су првобитни стубићи на првом спрату били различити у односу на те преостале на другом.
 
Mile trebaju mi stubici za balkon kave imas posto su imas od 2000 din i od 1000 din kom ma daj te od 1000 din moze neki popust treba mi 30 komada.
 
_20200730_191203.JPG

Ош "Вук Караџић",
Таковска

_20200730_192034.JPG

Цариградска.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=761245#p761245:3fvd57ud je napisao(la):
Вожд » Sre Jul 29, 2020 4:23 pm[/url]":3fvd57ud]Накнадно постављене балустраде на првом спрату нису ни налик оригиналним сачуваним ( свега четири и по' ) на другом.
Поенкареова.

Mene ovi stubici na prvom podsecaju na one stubice koje najcesce mozemo da vidimo u selima blizu Pozarevca. :bash:
 
Ajd' ne preterujte sa cepidlačenjima. Da nećete možda i oluke da upoređujete s onima iz 1930ih?

Nego, voleo bih da vidim ovu fasadu sređenu i osveženu:
DS.jpg
 
То није цепидлачење већ питање очувања архитектонског наслеђа.
 
Gunđati što u 2020. neko u Srbiji na zgradu iz 1920ih stavlja zanemarljivo drukčije stubove duž ograde terase nego što su bili... je ravno gunđanju što neko u toku restauracije Šelbi Kobre nije stavio original felne iz 1960ih nego neke moderne.

Aj se ne zavitlavamo.
 
Уколико се жели обновити фасада, у овом случају предратног објекта са архитектонском пластиком, вероватно једина гора ствар од "бријања" фасаде јесте њена кичеризација, односно уместо оригиналног ауторског дела архитекте које има одређену уметничку и историјску вредност, поставити генеричке балустре који се могу пронаћи по гастарбајтерским селима источне Србије, или ближе на бившим вилама Ћуковић и Мос, које су Карићи "украсили" на наведени начин, дакле недостају још невешто изливени орлови и розе боја,
то мало наслеђа што имамо мора се сачувати, иначе чему заштита било чега, хајде да дозволимо комплет анархију, па нека свако ради шта и како хоће..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=761839#p761839:3q7hei0o je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pet Jul 31, 2020 5:04 pm[/url]":3q7hei0o]Gunđati što u 2020. neko u Srbiji na zgradu iz 1920ih stavlja zanemarljivo drukčije stubove duž ograde terase nego što su bili... je ravno gunđanju što neko u toku restauracije Šelbi Kobre nije stavio original felne iz 1960ih nego neke moderne.

Aj se ne zavitlavamo.
Jeste jeste, pa tako se mic po mic moze opravdati na kraju i PVC stolarija.

Smisao prave i ispravne rekonstrukcije i jeste da se sacuva autenticni i jedinstveni primjerak kako ga je zamislio i oblikovao arhitekta.

Svaka zgrada se razlikuje od druge. To je bogastvo, to je lijepo, to je karakter i duh grada.
 
Još nešto... kao što mi ovde raspravljamo da li na staru zgradu vratiti identičan stub ograde ili približno isti, tako na drugim temama se upravo raspravlja da li na zgradu Železnica vratiti grbove iz doba kad je građena (a na kojima ima i Šahovnice) ili staviti moderan Srpski grb. I šta onda?

Neko će reći ''pa da ali to nije isto''. Pa okej, nije isto. Ne poistovećujem ta dva. Ali pravim paralelu. Vi ovde cepidlačite što neko nije stavio detalj koji će primetiti 1% stanovništva. Po toj vašoj logici, i na zgradu Železnice treba da se vrati Šahovnica. Jer će se naći neko ko će reći ''eeeee ali ovo nije 100% kao što je bilo 1930.'' I šta ćemo onda?

A ni jedno ni drugo ne bi bio problem da su ljudi malo fleksibilniji u stavovima. Nego ne, ovde uvek sve mora da bude ILI - ILI. I tako imaš struju koja bi da vrati Beograd u 1920te jer se prže na ukrašene razglednice iz tog doba... i imaš ljude koji bi da ga pretvore u neku modernu džunglu. A zdrava priča je zapravo između ta dva. Ne ILI - ILI. Puna mi je šerpa više tih isključivih zadrtih pogleda na sve. :kafa:


Ajde onda idite širom grada pa mračite i vlasnike i Grad što se na zgrade iz 1930ih stavljaju moderni limeni četvrtasti oluci umesto da se reprodukuju oni stari okrugli od gvožđa, ko pre 100 godina. Mislim dajte bre urazumite se. :kafa: Da vam danas ne smeta stub ograde, sutra bi vam smetao oluk. Da vam ne smeta oluk, smetao bi vam oblik crepova. Da vam ne smetaju crepovi, smetalo bi vam interfon na ulazu. I tako u nedogled. :kafa: Samo što ste našli zgodan izgovor da pravdate to gunđanje, a taj izgovor je šatro zaštita nasleđa i insistiranje na autentičnosti. Pa super onda, po toj logici, ajde pretvorite ceo faking grad u ono što je bio 1930ih i gotova priča. :kafa: Al onda vratite i šahovnice i svastike. E cvrc. :wink:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=761842#p761842:cn19n99u je napisao(la):
Вожд » Пет Јул 31, 2020 5:15 pm[/url]":cn19n99u]Уколико се жели обновити фасада, у овом случају предратног објекта са архитектонском пластиком, вероватно једина гора ствар од "бријања" фасаде јесте њена кичеризација, односно уместо оригиналног ауторског дела архитекте које има одређену уметничку и историјску вредност, поставити генеричке балустре који се могу пронаћи по гастарбајтерским селима источне Србије, или ближе на бившим вилама Ћуковић и Мос, које су Карићи "украсили" на наведени начин, дакле недостају још невешто изливени орлови и розе боја,
то мало наслеђа што имамо мора се сачувати, иначе чему заштита било чега, хајде да дозволимо комплет анархију, па нека свако ради шта и како хоће..
@Vožde :kk:
 
Oluci nikad nisu bili od gvoždja da li ce biti okrugli ili cetvrtasti sasvim je svejedno majstoru ...
Tako i ti stubici mogli su se napraviti kavi su orginalni u projektu Baci pogled vracena je sahovnica tj grb kshs iz tog vremena vesicu ne smeta ali mu smeta ljubljanska mostarska itd ...Ako radis restauraciju ili je radis ili je ne radis.... interfon se i ne primjeti ....
Kod fasada je problem odsustvo osjecaja da to pripada vlasnicima stanova da je to njihovo ogledalo lice prema gradu ...isto tako i ulaz ...
Ako komsija mjenja roletne npr sve su kafene logicno je da i on stavi nove kafene
Juce sam bio u zgradi iz 70 tih gdje su komsije sva ulazna vrata stavili ista bosal 30 vrata pribliznog izgleda orginalnim vratima dobili odlicnu ponudu za 30 vrata...
Rodrigez imas sahovnicu na jedno 7 mjesta i bg gdje je pretekao grb KJ
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=761875#p761875:1ayhitcv je napisao(la):
direktor » Pet Jul 31, 2020 7:46 pm[/url]":1ayhitcv]interfon se i ne primjeti ....
E vidiš, koliko ti ne primećuješ interfone, toliko ni ja ne primećujem razliku u ovim stubovima.
Da Vožd i dokona ekipica oko njega nisu uzeli da prave cirkus od toga, ne bih ni primetio to. Štaviše, kako sam skrolovao ''odozdo na gore'' po postovima, tj od svežijih ka starijim, čitao sam da se piše o nekakvim stubovima i mislio se pobogu o čemu li to pišu... I čak i kad sam video fotografiju trebalo mi je nekoliko sekundi da primetim i shvatim - ''ahaaa, oni pričaju o ovim stubovima na donjoj terasi... o brate mili... :roll: ''

Znači, to vaše bavljenje faking stubom na terasi je ko kad bismo se bavili interfonom, olukom ili crepom na krovu. Koga bre bole uvo.
 
Има и самосталних шаховница на нашим фасадама.
 

Prilozi

  • Screenshot_20200731_200050.jpg
    Screenshot_20200731_200050.jpg
    187,6 KB · Pregleda: 2.129
Tako je. A ima čak i svastika na nekim zgradama. Zgrada gde je ''Cepterov muzej'' u Knez Mihailovoj npr ima uvezene (spojene) svastike na sebi.

https://ttnotes.com/images/zepter-museum-belgrade-3.jpg
Između ćiriličnog natpisa i statua. Ne vidi se lepo s ove fotografije ali možete da vidite uživo.


Elem, meni lično takve stvari ne smetaju. Kao ni šahovnice po zgradama iz istog doba.
 
Vrh