Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Kad bih samo mogao na jedan dan da se vratim u predratni Bg, da prošetam ulicama sa lepim novim zgradama, lepih fasada, bez nadogradnji, klima, reklama, vrištećih izloga..to je bio neki drugi grad.
 
Tako je, a onda je dosao komunizam.
A tranziciono kapitalisticko doba je samo sve to dokrajcilo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507664#p507664:4wcoly7k je napisao(la):
Vox91 » 11 Jan 2018 11:40 pm[/url]":4wcoly7k]Kad bih samo mogao na jedan dan da se vratim u predratni Bg, da prošetam ulicama sa lepim novim zgradama, lepih fasada, bez nadogradnji, klima, reklama, vrištećih izloga..to je bio neki drugi grad.

01.01.1940. ! :gobb:

tumblr_nms7s6PRiz1qfr6udo1_500.gif
 
Jeste da su postojale neke lepe zgrade koje su bombardovane, srusene, ali danasnji Beograd je ipak po mnogo cemu bolji od predratnog. Postao je vise velegrad, manje palanka, ako nista drugo. Predratni Beograd je bio samo dobra baza za izgradnju neceg, eventualno, boljeg nego sto sada imamo.

Na zapadu su, gde komunisti nisu bili na vlasti, takodje imali svoje posleratne brutalisticke izlete u arhitekturi. Centar Kelna, koji je takodje bio sravnjen sa zemljom, je jedan od primera. S druge strane, centar Varsave su odnovili da izgleda kao pre rata.

Postojale su, naravno, ideoloske tendencije u izgradnji, ali i nesto sto se u momentu smatralo modernizmom u celom Svetu. Beograd se klackao tu negde po sredini, rekao bih. Ima, hvala bogu, dosta primera u BG gde su fasade obnavljali da izgledaju isto ili slicno kao pre rata, nisu ih samo besomucno rusili i gradili soc realizam. Drugim recima - moglo je biti mnogo gore.
 
Ma ne mislim na stil posleratne izgradnje, nego bih voleo da vidim sve današnje lepe predratne zgrade u doba kada su bile nove, kada nije bilo klima, antena, kada je stolarija bila ista na svakom prozoru na zgradi, kada nije bilo zastakljivanja i nadogradnji...dakle da vidim urednost te vrste. Uz to bih voleo da vidim ondašnje parkove, drvorede sa nižim drvećem po ulicama kao nekad, koje nije sakrivalo lepe fasade itd.
 
Мислим да повремено исувише романтизујемо прошла времена, укључујем ту и себе, када видим рецимо Мост краља Александра, изгледа ми прелепо на сликама.

Ипак, најлепши објекти у граду нису постојали истовремено, већ су настајали у процесу трансформације града и увек је било урбанистичких фалинки, тако да је питање како би изгледала шетња уживо кроз прошлост. Али да се одржавало уредним, то стоји, као и чињеница да су паркови били сто пута лепши :)

Јуче су скинуте скеле на задњој фасади хотела Палас у Улици маршала Бирјузова, доносим слике.
 
Tako izgleda fasada kad se zavod nemjesa izgleda da nece imati rasvjetu
 
Koliko mnogo mračnih i sivih kanjona-ulica bi ovakvim sredjivanjem zgrada sinulo i progledalo..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=507975#p507975:2krw63eh je napisao(la):
Prometheus » 12 Jan 2018 08:49 pm[/url]":2krw63eh]Ovako treba da izgleda bar polovina starih zgrada u BG-u i bio bi bomba.

Kada bi se izgradilo jedno 20 predratnih zgrada, kojih vise nema (barem frontovi) Beograd bi bio top.
 
I ja bih voleo, ali od toga nema ništa.

Ne pamtim da je bilo ko iz vlasti ikada pričao o tome. Ne zanima njih lepota grada, samo interes.
 
Bilo bi tu mogućnosti da se ostvari profit i povrate stare fasade. Na primer kuća iza Moskve na Terazijama je u stvari ona predratna zgrada koja je srušena posle rata do prizemlja, ali bi mogla da nosi teret spratova da se neko odluči da je dogradi do stare spratnosti. To bi bila elitna lokacija i stanovi bi se verovatno kategorisali kao lux novogradnja pa eto zašto niko ne misli na to..
 
@Prometeus Ja ne pamtim da je ikad nesto slicno uradjeno u Beogradu(?), sem neposredno nakon rata, kada su krpili neke stare fasade ili se ipak malo vise potrudili, kao oko starog dvora, koji nije bio potpuno srusen itd. Ali to je drugacija prica.

@And7rey Taj lokal iza Moskve je shop SPC. Eto, neka im pripadne citava zgrada, ne samo lokal, nebitno. Bitno je da ta zgrada dobije novi zivot i da to uradi neko ko stvarno ume da radi, a ne diletanti.

Evo, besplatno cu doprineti time sto cu da pronadjem listu ljudi u Evropi koji odlicno rade replike klasicnih plastika na fasadama.
 
Mogo bi neko da porazgovara sa onim investitorom sto sije one kic zgrade da mu predlozi sa fotografijama starih zgrada da njih radi bar fasade umjesto onih nakaznih cecesija i da svi budu zadovoljni
Zamislite oglas prodaje se nov predratni salonac
 
Tu je vec do arhitekte, investitor nema bas osecaj za estetiku. Ne zna on da pravi razliku izmedju kitsha i neoklasike.
najteze je naci coveka koji zna da projektuje zgradu po starim kanonima i koji bi se potrudio da ta neoklasika bude verodostojna bez ubacivanja elemenata koji nisu postojali u ono vreme.

Ja na primer to znam da isprojektujem da ispadne dobro ali sam misljenja da takav zadatak nije bas mnogo zanimljiv arhitektama koji vise vole da rade moderne stvari.
 
Pa ko mu radi sad i potpisuje one cecesije nesrazmjerne
Treba da se poklope 2 stvari pismen arhitekta i pismen investitor da to odrade i da investitor ne smanjuje spratnu visinu zbog usteda itd a arh da ne dodaje nepotrebne elemente na fasadi
Imamo temu na forumu koje zgrade treba obnoviti
Mogli bi tamo da kacimo fotke i zgrada koje bi mogle da se izgrade ali na drugom mjestu da popune cjelinu
 
Pa dobro postoje slike, sigurno i stari planovi nema šta da izmišlja arhitekta, ali takav posao sigurno ne treba da dobiju oni koji rade te cecesije po gradu.
 
Mora se vecina preprojektovati zbog novi materijala statike ubacivanja lifta m
Vjerovatno i drukcije organizacije stanova a da fasada ostane nedirnuta
 
Pa nas interesuje samo fasada a kako će oni organizovati stanove to je njihova stvar, samo da ne štede na visini spratova.
file.php
 
Ne znam ko mu to radi ali taj sto radi nema osecaj za proporcije ni za volumene. (Pricam za nove objekte ne rekonstrukcije)
Kad radis neoklasiku, najbitnije je da ne mesas stilove i ne ubacujes anahronicne elemente.
Znaci opredelis se za jednu epohu i jedan stil, eventualno mozes uraditi malo eklektike mesanjem 2 stila ali da to ima veze.
ali ne mozes da uradis totalnu mesavinu secesije, moderne i akademizma pritom da ubacis balkone sa prepustima od metar i po, uvucene lodje, dvokrilna staklena vrata za terase, horizontalne prozore i tako neke elemente koji nisu postojali pre rata.
investitor o tome nema pojima, on ce reci arhitekti da mu napravi zgradu da izgleda starinski i to je to, neve ulaziti u estetiku objekta.
dakle ovde arhitekta snosi bar 90% krivice ako objekat ispadne bez veze.
 
Mora se poci od konkretne namere da se napravi identicna replika predratne zgrade (ili samo fronta), inace to nijednom "investitoru" nece usputno pasti na pamet, jer su za njih to samo nepotrebni troskovi. Uvek ce odabrati neku jeftiniju varijantu, daleko od onog sto zelimo.
 
Grad bi trebao da natera investitora da vrati predratnu fasadu inače ćemo dobiti tc rajićevu (fasada prema K. Petra).
 
Vrh