Šta je novo?

Фасаде / Fasade

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=508103#p508103:32y19vjp je napisao(la):
Drakche » 13 Jan 2018 01:42 pm[/url]":32y19vjp]Mora se poci od konkretne namere da se napravi identicna replika predratne zgrade (ili samo fronta), inace to nijednom "investitoru" nece usputno pasti na pamet, jer su za njih to samo nepotrebni troskovi. Uvek ce odabrati neku jeftiniju varijantu, daleko od onog sto zelimo.

Pricamo o novogradjnama koje izvodi onaj investitor sto pravi cecesije.

Inace za rekonstrukcije ste potpuno u pravu.
 
Ok, ja sam pricao o rekonstrukciji.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=508099#p508099:24nzsnur je napisao(la):
And7rey » 13 Jan 2018 01:32 pm[/url]":24nzsnur]Pa nas interesuje samo fasada a kako će oni organizovati stanove to je njihova stvar, samo da ne štede na visini spratova.
file.php

Na njoj i nije bilo puno dekorativnih elemenata u vidu skulptura i plastike, sem oko prozora i strukture ograde, gde moze da se improvizuje. Moze sve to da se kopira na zadovoljavajucem nivou.
Tada je jos uvek postojala svest o vaznosti krova, koji je bio kao kruna zgrade. Nakon rata su odlucili da u obnovi zgrada krov nije bitan, pa su ga sravnili, nadzidali ili stavili skoro pa bilo sta, samo da pokrije.
 
Razumeli smo se.
naravno, mnogo je lakse rekonstruisati postojecu zgradu kad postoje planovi i slike.

Pravo umece je projektovati neoklasicnu zgradu iz nule.
 
Zgradu apotekara Viktorovićeva do Moskve bi svakako trebalo pobnoviti (po drugi put :) ), ali zgradu "iza" nje, u Balkanskoj, od koje su ostali samo zidovi prizemlja.

Ne mogu da razumem da sadašnji vlasnik (SPC, mada - ko god bio) ne vidi interes da podigne zgradu - na sred Terazija.
Ko još ima takvu priliku?
 
Priliku ima svako ko je vlasnik prizemne zgrade u centru.
dakle mnogo prilika.
 
Da, ali postoji samo jedna prizema zgrada na Terazijama.
 
Zapravo na Terazijama ih ima jos par komada ali njih nema smisla nadograditi.
 
Samo Krsmanovićeva kuća (Protokol), ali ona je visine susedne jednospratnice, a i zapravo ima dve etaže (prema dvorištu).

Suština je da Crkva ima priliku da sebi obezbedi još kvadrata i prihoda na nultoj lokaciji u Beogradu (i Srbiji), a nama da povrati zaokružen ambijent u centru.
 
I onoj kućici pored vratiti fasadnu plastiku. Eventualno dozidati sprat ili dva da bi se ujednačila visina sa okolnim zgradama.

Puste želje :(

Moje mišljenje je da mora drđavni vrh da stane iza projekta obnavljanja srušenih zgrada. Da to bude neka vrsta nacionalnog plana.
Ništa se neće promeniti bez podrška države. Kakvi crni privatni investitori. Seljačine, prevaranti i šibicari bez ukusa.
Uzgred, od ove vlasti to ne očekujem.


 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=508142#p508142:130p8s12 je napisao(la):
Prometheus » 13 Jan 2018 03:13 pm[/url]":130p8s12]I onoj kućici pored vratiti fasadnu plastiku. Eventualno dozidati sprat ili dva da bi se ujednačila visina sa okolnim zgradama.




file.php

Zgrada pored moze biti i moderna, mogla bi da napravi prelaz u visini i stilu izmedju dve zgrade.

Ne verujem da nikom nije padalo na pamet da se moze graditi tu pored hotela Moskve,
postoje sigurno nekakve prepreke, kao sto je vlasnistvo ili nesto drugo.

Ipak, kakav je to pravni nacin u jednoj drzavi, kada ovakve lokacije stoje suplje i strbe? Grade citav novi grad na vodi, a ne mogu rekonstruisati jednu manju zgradu na Terazijama.
 
Ja sam to predlagao i pisao crkvi da podignu tu zgradu na Terazijama, jer na to imaju pravo. Ali avaj kad nasa crkva nema osecaj za biznis :) :)
 
Kao da njima to vec nije padalo na pamet. Samo se nadam da neko sujeverje nije povezano sa ovom zgradom.
 
Nisu odgovorili, posalji i ti jedan. Treba im vremena....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=508428#p508428:hnfd1yyq je napisao(la):
neven_k » Нед Јан 14, 2018 6:58 pm[/url]":hnfd1yyq]Ja sam to predlagao i pisao crkvi da podignu tu zgradu na Terazijama, jer na to imaju pravo. Ali avaj kad nasa crkva nema osecaj za biznis :) :)

Crkva (na žalost ili sreću) ima jako dobar osećaj za biznis, i od izdavanja poslovnog prostora u Beogradu zarađuje ogromne svote novca na godišnjem nivou. Ti lokali uglavnom ne idu na neku licitaciju već crkva na nekim sednicama odlučuje kome će i po kojoj ceni šta da izda, a prostori se neretko daju u zakup i na 99 godina. Što se tiče kuće na terazijama, prodavnica na toj lokaciji nije uopšte ni planirana originalno, već su se oko tog lokala "klale" dve struje koje imaju uticaj u SPC, a jedna od njih je bila dana drašković. Pošto crkva nije htela da se zameri nijednoj strani, oni su uzeli i sljuljali ogromne pare u opremanje ovog prostora, kako ne bi više trpeli pritiske. Imajući u vidu i loš publicitet u medijima koji je izazvalo otvaranje ove radnje, pretpostavljam da zato ne žele da proširuju tu lokaciju jer će samo doći u još nezgodniju situaciju. Možda će ovaj input pomoći u razumevanju :D
 
На овој слици се види да је једна зграда у Савској префарбана, није иста боја као предходна. Ако неко буде пролазио може да услика. Сада сам сигуран да су узели тоне ове жуте/окер боје :lol:
 
Da li ta zgrada gde je Pop Shop ima status spomenika? Ako nema, nek se sruši i napravi nešto više, a ova pored nek se dozida za još jedan sprat.
 
Nije prefarbana to jezeljeznicka bolnica mozdaje samo oprana mada ne bih rekao da su bilo sta radili na njoj
 
A zašto se ne pokreće pitanje sređivanja zgrada iz komunističkog perioda ? Pre svega zbog energetske efikasnosti, a i zbog izgleda.

Pre neki dan sam slušao jednu ženu, priča o brutalističkim zgradama, koliki su to rasipnici energije. Odnosno, koliko Srbija arči energiju zbog objekata sa starom stolarijom i bez izolacije.

Ovo je neki Rumun radio u fotošopu i 3D Maxu. Zgrada u Bukureštu.
Sjajna ideja.

 
Mozda nista specijalno, ali razlika je ogromna. Imalo bi smisla otvoriti novu temu sa fokusom na obnovi tih posleratnih, neposebnih, "ruznih" zgrada i sta se sve od toga moze napraviti. Uvek su nam u drugom planu, a najvise ih ima, mahom su to stambene zgrade.

np Obilicev venac, ako krenemo od centra:
https://www.google.rs/maps/@44.8161877, ... 6656?hl=en
 
Ili ova:

https://www.google.rs/maps/@44.8168...C4i5Qft_mVKGsRksHl6w!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

Izgled je bitan, ali ušteda energije još bitnija. To mi se stalno mota po glavi, zato što sam se preselio iz gajbe sa starim prozorima i vratima, bez izolacije u izolovanu sa novim prozorima. Razlika je drastična ! Voleo bih da većina to uradi.

Možda ove zgrade dođu na red kad nas pritisne EU zbog potrošnje. Pa malo njihvi fondovi, ovo ono...
 
Pa mogli su da prozore stave u liniju i da urade fasadu
Da li su stanari dali saglasnost za to divljastvo
 
Vrh