Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Ovakve fasade su pre svega teska sramota za stanare tih zgrada. I nema opravdanja za takav konformizam u centru grada. Ja ne bih izdrzao miran ni da prespavam u ovim katastrofama a da nesto ne preduzmem, grad treba da im naplati penale za neodrzavanje a ako nemaju pare neka nadju nesto jeftinije jer za bolje ocigledno i nisu. Sram ih bilo po sto puta!
 
a znas zasto ne odrzavaju, zato sto su svi dobili stanove besplatno, ili nasledstvom ili izbacivanjem pravih vlasnika. Da su sami zaradili stanove, vise bi ih postovali, pa tako bi i fasadu odrzavali.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=433642#p433642:2zxsak1t je napisao(la):
Sreda » 15 Feb 2017 08:31 am[/url]":2zxsak1t]Ovakve fasade su pre svega teska sramota za stanare tih zgrada. I nema opravdanja za takav konformizam u centru grada. Ja ne bih izdrzao miran ni da prespavam u ovim katastrofama a da nesto ne preduzmem, grad treba da im naplati penale za neodrzavanje a ako nemaju pare neka nadju nesto jeftinije jer za bolje ocigledno i nisu. Sram ih bilo po sto puta!

Tako je :gobb:

Pricali smo 100x ako mi koji zivimo u kucama moramo da radimo izolaciju i fasadu (pritom je to mnogo veca kvadratura), zar je toliko tesko izdvojiti pa i 500eur na 5 godina da sredis svoje parce fasade (spoljne zidove tvog stana).

Samo najgore socijalno ugrozenim slojevima bi grad trebao da pomaze, ostali pravac banka i po kredit !

@neven_k - Kljucno !
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=433652#p433652:f6ld3kt6 je napisao(la):
zexland » Sre Feb 15, 2017 9:47 am[/url]":f6ld3kt6]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=433642#p433642:f6ld3kt6 je napisao(la):
Sreda » 15 Feb 2017 08:31 am[/url]":f6ld3kt6]Ovakve fasade su pre svega teska sramota za stanare tih zgrada. I nema opravdanja za takav konformizam u centru grada. Ja ne bih izdrzao miran ni da prespavam u ovim katastrofama a da nesto ne preduzmem, grad treba da im naplati penale za neodrzavanje a ako nemaju pare neka nadju nesto jeftinije jer za bolje ocigledno i nisu. Sram ih bilo po sto puta!

Tako je :gobb:

Pricali smo 100x ako mi koji zivimo u kucama moramo da radimo izolaciju i fasadu (pritom je to mnogo veca kvadratura), zar je toliko tesko izdvojiti pa i 500eur na 5 godina da sredis svoje parce fasade (spoljne zidove tvog stana).

Samo najgore socijalno ugrozenim slojevima bi grad trebao da pomaze, ostali pravac banka i po kredit !

@neven_k - Kljucno !
Citao sam neki projekat mog drugara koji studira arhitekturu i tamo stoji da za prosecan stan u Beogradu treba izdvojiti 200eura za fasadu, mislim da je to smesna suma za ono sto se dobija, a cak moze i na rate.
 
Tim pre jos bolje. Dobro za fasade koje su obiluju ukrasnom plastikom treba vise novca, ali sto ti kazes 200 eur za recimo objekte iz 50ih, 60ih i 70ih je stvarno nista.
 
Mislim da je veci problem da se stanari jedne zgrade dogovore jer ko ima kucu se lakse dogovori sam sa sobom ili sam sa porodicom.

Zitelji zgrada uglavnom ne uspevaju zato sto kad vas ima 30 u zgradi, tu ima 5 starosedeoca, 4 zasticena stanara, 7 dosljaka, 2 stana prazna jer su vlasnici u inostranstvu i sve ostalo se izdaje.
Na skupstinama stanara se od 30 pojavi njih 6-7 i nikako ne moze da se dodje do ostalih vlasnika za koje se ni ne zna gde su ni sta rade.
I kako onda da se dogovore ljudi?
Zato se i desava ono sto se desava po starom gradu, da se dogovore pola stanara, pa onda ispadnu polu okrecene fasade i ostali izumi.
 
Zato tu obavezu odlucivanja mora da preuzme lokalna samouprava i da racun dostavi stanarima. Ako nemaju para da obnove zgradu u kojoj zive, onda ta zgrada nije za njih, bila ona zasticena ili ne.
Hoce li isto tako Beograd da plati kad zgrade iz blokova dodju na red ili sa Banjice, cisto sumnjam. Potpuna diskriminacija.
 
Galeks,
Ne moze drzava da lisi nekoga prava svojine nad stanom koji je kupljen, nasledjen ili koji je uknjizen 1/1 ako mu fasada nije sredjena.
Mnogo je to kompleksniji problem nego sto se cini.

Kazes da posalju racun stanarima, ok, stigne racun, nekome se stan vodi na cukun dedu, nekome stigne racun a ni ne zna jer vec 15 godina zivi u inostranstvu, nekome stigne racun a stan je prazan, ne zna se ni ko je vlasnik. Takvih situacija ima koliko hoces po centru.
Neko ni nema da plati, jer vec duguje 150 000 infostana, pogledaj oko sebe koliko ljudi duguje za infostan, ogroman broj.
 
Да видиш како се несложни станари договоре када им уведеш дупло већи порез на имовину уколико им се фасада распада, застакле терасу или ставе климу по свом нахођењу. Шта дупло, 5 пута већи порез. Па да видиш стотине скела за фасаде колико наредне године.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=433675#p433675:1lqoo43i je napisao(la):
stf » 15 Feb 2017 02:12 pm[/url]":1lqoo43i]Да видиш како се несложни станари договоре када им уведеш дупло већи порез на имовину уколико им се фасада распада, застакле терасу или ставе климу по свом нахођењу. Шта дупло, 5 пута већи порез. Па да видиш стотине скела за фасаде колико наредне године.
Isto vazi i za Kaludjericu, Surcin, Lazarevac... kao i ostatak Srbije...
 
Smatram da grad treba samo da obavesti stanare kada treba da dodju majstori sa skelama da urade fasadu to je to.I naravno uspotavi se racun, koji opet kazem moze na rate i to je to, nema svadje prepirke i problema.A oni koji to nece da plate za to postoji sud.Naravno sve bi to bilo lepo da postoji takav zakon i da se postuje!
 
auto mora da ispunjava odredjene uslove da bi bio registrovan, ako ne ispunjava vozilo se ne naravno ne oduzima vlasniku ali mu se i ne dozvoljava da ga registruje odnosno lagalno koristi i na taj nacin ugrozava druge.

mnogo je jednostavnije nego sto se to cini, samo je potreban odredjeni intelektualn kapacitet, kucno vaspitanje i cist obraz
 
Mnogo ljudi misli da imati stan u centru = oni su keshirani imaju love. (istina za pojedince)
Realno stanje pokazuje malo drugaciju sliku.

Ima mnogo penzionera u tim stanovima koji imaju mizerne penzije.
Ima dosta porodica gde 3 generacije zive u istom stanu jer nema se para i jedva spoje kraj sa krajem.
Ima mnogo zasticenih stanara. (jos iz doba SFRJ)
Posto su to zgrade koje imaju oko 100 godina u proseku, mnogi stanovi su u jako losem stanju.
Imate brdo razpadnutih salonaca koji vrede 100 000 evra na papiru ali su obicne rupe.
Centar se prazni zato sto neki ljudi placaju infostanove 12000 din jer su u zoni jedan.

5 puta veci porez bi jos vise ispraznio centar grada, bukvalno bi u njemu ziveli samo ozbiljni bogatasi, kriminalci i starlete a takve je bas briga za fasade.

Tom logikom zasto neko ne udari 5 puta veci porez na imovinu nekome iz Kaludjerice ili Barajeva jer mu kuca NI NEMA fasadu?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=433681#p433681:hyvppbnw je napisao(la):
spatiotecte » Sre Feb 15, 2017 2:26 pm[/url]":hyvppbnw]Mnogo ljudi misli da imati stan u centru = oni su keshirani imaju love. (istina za pojedince)
Realno stanje pokazuje malo drugaciju sliku.

Ima mnogo penzionera u tim stanovima koji imaju mizerne penzije.
Ima dosta porodica gde 3 generacije zive u istom stanu jer nema se para i jedva spoje kraj sa krajem.
Ima mnogo zasticenih stanara. (jos iz doba SFRJ)
Posto su to zgrade koje imaju oko 100 godina u proseku, mnogi stanovi su u jako losem stanju.
Imate brdo razpadnutih salonaca koji vrede 100 000 evra na papiru ali su obicne rupe.
Centar se prazni zato sto neki ljudi placaju infostanove 12000 din jer su u zoni jedan.

5 puta veci porez bi jos vise ispraznio centar grada, bukvalno bi u njemu ziveli samo ozbiljni bogatasi, kriminalci i starlete a takve je bas briga za fasade.

Tom logikom zasto neko ne udari 5 puta veci porez na imovinu nekome iz Kaludjerice ili Barajeva jer mu kuca NI NEMA fasadu?
Jeste sve si u pravu ali ako ti ljudi nemaju novca da zive u centru grada i da odrzavaju svoje stanove i fasade, onda lepo treba da prodaju taj stan i kupe sebi stan ili kucu na periferiji grada.
 
Ko ce da kupi taj stan stan sa razvaljenom fasadom, razvaljenim enterijerom, infostanom od preko 10 000 dinara i porezom 5 puta vecim?
 
[attachment=3]2017021514382001.jpg[/attachment]
[attachment=2]2017021514382000.jpg[/attachment]
[attachment=1]2017021514381901.jpg[/attachment]
[attachment=0]2017021514381900.jpg[/attachment]

Radi se i danas.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=433684#p433684:hhpm1bez je napisao(la):
spatiotecte » Sre Feb 15, 2017 2:33 pm[/url]":hhpm1bez]Ko ce da kupi taj stan stan sa razvaljenom fasadom, razvaljenim enterijerom, infostanom od preko 10 000 dinara i porezom 5 puta vecim?
Pa smatram da ima ljudi koji bi kupili naravno ispod cene sa takvim stanjem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=433682#p433682:266kxgme je napisao(la):
Dunkela » 15 Feb 2017 02:31 pm[/url]":266kxgme]
[url=http://beobuild.rs/ [/quote:266kxgme je napisao(la):
Jeste sve si u pravu ali ako ti ljudi nemaju novca da zive u centru grada i da odrzavaju svoje stanove i fasade, onda lepo treba da prodaju taj stan i kupe sebi stan ili kucu na periferiji grada.

I onda srecno zivi u neomalterisanoj kuci na periferiji grada.... Jer naravno - na periferiji je ok da je kuca neomalterisana i raspadnuta...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=433673#p433673:2m5h5j05 je napisao(la):
spatiotecte » 15 Feb 2017 02:07 pm[/url]":2m5h5j05]Galeks,
Ne moze drzava da lisi nekoga prava svojine nad stanom koji je kupljen, nasledjen ili koji je uknjizen 1/1 ako mu fasada nije sredjena.
Mnogo je to kompleksniji problem nego sto se cini.

Mozda ne moze da oduzme stan, ali moze itekako dobro to da naplati. Podseticu da se time ugrozava i bezbednost prolaznika, a za to neko mora da odgovara.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=433673#p433673:2m5h5j05 je napisao(la):
spatiotecte » 15 Feb 2017 02:07 pm[/url]":2m5h5j05]
Kazes da posalju racun stanarima, ok, stigne racun, nekome se stan vodi na cukun dedu, nekome stigne racun a ni ne zna jer vec 15 godina zivi u inostranstvu, nekome stigne racun a stan je prazan, ne zna se ni ko je vlasnik. Takvih situacija ima koliko hoces po centru.
Neko ni nema da plati, jer vec duguje 150 000 infostana, pogledaj oko sebe koliko ljudi duguje za infostan, ogroman broj.

OK, vodi se na cukun dedu. Dobro i? Ako nece da nasledi stan, nek ga da drzavi. Ako hoce nek plati.
15 godina zivi u inostranstvu, ok i? Obaveze postoje ma gde da zivis. Ako ga interesuje da zadrzi nekretninu, onda mora i da se zanima.
Ako je stan prazan a ne zna se vlasnik, drzava ga preuzima, kao sto inace drzava i mora da radi.
Ako neko nema da plati, onda zivi na pogresnom mestu. Samo kod nas niko nece da se odrekne luksuza. Ja sam mozda glup, ali moja tetka u Americi, kada je izgubila posao, prvo sto je uradila, prodala je kucu i kupila manju, i zivela od razlike.
Isto je i ako duguje za racune. Ako nema da ih plati, onda to nije za njih. Nek proda to sto ima, odseli se i nadje nesto sto moze da placa.
To je zivot, a ne da se svima lomi preko ledja, zato sto je neko rodjen negde i ne zeli promene u zivotu.

Evo primer sa Banjice, koji licno znam ali ne zelim da iznosim vise od onoga sto cu napisati. Baba, penzioner, ima penziju 17 000, zivi u stanu od 81 kvadrat, jedva prezivljava. Pa je*******ote nek proda stan, pa i za 800 po kvadratu, kupi neki jeftiniji u nekom selu, i moze do kraja zivota da zivi dostojanstveno. Decu nema, ima rodjake sa kojima je u svadji. Ne, ona nece niceg da se odrekne, vec samo ceka dan kad ce da umre i pljuje drzavu. Nema skolu, nema radni staz, nema nista.
Sad ce neko reci da je to samo jedan takava slucaj, ali evo drugi primer. Primer sa Novog Beograda, prijateljica u 40-im godinama, nema posao, ali zivi u stanu od 65 kvadrata. Zivi na racun roditelja. Bez cilja i ideje u zivotu, trazi od mene da joj pomognem oko posla, a ja sam oko 15 godina mladji (to bi trebalo da je pola njenje karijere). Isti princip, nek proda stan, ulozi u casove engleskog, za to vreme zivi od razlike dok se ne snadje i problem resen. Bar danas ima posla u Beogradu, za ljude sa nekim minimalnim vestinama. Jok, ona se ne odrice komfora. Pa nije mi zao ni nje ni njenih roditelja kojima uzima pare.

Zivot je surov ali vrlo jednostavan ako se jednostavno posmatra. Na drzavi nije da bude ta koja ce da resava probleme individua vec da postavi pravila koje ce drugi da postuju.
Tako i nastaje razdor izmedju ljudi, cim nastane diskriminacija. Zato i razumem STF kad je opravdano ljut parama koje odlaze u Stari Grad, parama koje odlaze na NBG, a mi iz prigradskih naselja po paroli je*******iga.

Zivim u zgradi, znam vrlo dobro kakva je situacija i koji su problemi. I jesam frustriran, zato sto grad, opstina, niko nece nama da pomogne ni je*******ena vrata da zamenimo, a drugi dobiju sve od zajednickih para. Ili svima ili nikome. Ima i drugih nacina...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=433688#p433688:2cxpvjxp je napisao(la):
gradjanin » Sre Feb 15, 2017 2:45 pm[/url]":2cxpvjxp]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=433682#p433682:2cxpvjxp je napisao(la):
Dunkela » 15 Feb 2017 02:31 pm[/url]":2cxpvjxp]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=433681#p433681:2cxpvjxp je napisao(la):
spatiotecte » Sre Feb 15, 2017 2:26 pm[/url]":2cxpvjxp]
Jeste sve si u pravu ali ako ti ljudi nemaju novca da zive u centru grada i da odrzavaju svoje stanove i fasade, onda lepo treba da prodaju taj stan i kupe sebi stan ili kucu na periferiji grada.

I onda srecno zivi u neomalterisanoj kuci na periferiji grada.... Jer naravno - na periferiji je ok da je kuca neomalterisana i raspadnuta...
Ne, nisi me razumeo.Moze da se kupi pristojan stan npr. na Vozdovcu za te pare i cak i da ostane para.Naravno ko vise voli kucu smatram da moze da se nadje normalna kuca sa "fasadom".Ali dobro svako ima svoje misljenje i ukuse i ne treba se prepirati oko toga.
 
Kao i obicno krenuli smo sa tom pricom koja svaki korak u startu deplasira - prica o socijalnim slucajevima ili onima koji su u inostranstvu i briga za njih. Tom logikom moze da se ospori placanje bilo kakvog racuna, a posebno infostana npr. Pa sto ne bi smo i to uradili? Sto da se placa kanalizacija i odnosenje smeca ako postoje slucajevi koji nemaju para/ne koriste uslugu? Isto je i sa fasadama.

Stari grad jeste pun penzosa, ali sa najvecim penzijama u zemlji. Isto je i sa platama.

Vec sam to ovde predlagao, JP Fasade na opstinskom nivou i naplata kroz infostan. Ko nema da plati sad, platice kad nekretnina bude menjala vlasnika, ali to su marginalni slucajevi. Vecina ce placati, kao sto i sada placaju.

Beograd ima ubedljivo najgore fasade od svih prestonica koje ja znam i resenje mora da se trazi, ali nema ko posto je lokalna samouprava preduzece za stranacku vojsku a ne za ljude koji su zainteresovani za grad i njegov razvoj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=433666#p433666:11t304mg je napisao(la):
spatiotecte » Sre Feb 15, 2017 10:27 am[/url]":11t304mg]Mislim da je veci problem da se stanari jedne zgrade dogovore jer ko ima kucu se lakse dogovori sam sa sobom ili sam sa porodicom.

Zitelji zgrada uglavnom ne uspevaju zato sto kad vas ima 30 u zgradi, tu ima 5 starosedeoca, 4 zasticena stanara, 7 dosljaka, 2 stana prazna jer su vlasnici u inostranstvu i sve ostalo se izdaje.
Na skupstinama stanara se od 30 pojavi njih 6-7 i nikako ne moze da se dodje do ostalih vlasnika za koje se ni ne zna gde su ni sta rade.
I kako onda da se dogovore ljudi?
Zato se i desava ono sto se desava po starom gradu, da se dogovore pola stanara, pa onda ispadnu polu okrecene fasade i ostali izumi.

Upravo tako. Slucajno imam stan u jednoj od zgrada u Karadjordjevoj,i dugi provedeni vek u istoj, i kad god smo pokusavali da se dogovorimo oko sredjivanja fasade, ne samo fasade, nego milion problema koje sama po sebi nosi Karadjordjeva ulica ( probleme koje zasigurno ne znaju ljudi koji ne zive tamo, a verujete mi svaka glava, svaki stanar je slucaj za sebe) nije uspevalo. Bukavalno je uvek bio makar jedan taj koji jednostavno nece nista da resava, i naravno koci sve ostalo. Tako da ne ne bih, kao neki ovde, rekao da nas bude sram, jer nismo svi jedno. Karadjordjeva je prica sa sebe, i mnogo stvari se tamo izdesavalo,posebno u svim tim zgradama na potezu od Brankovog ka Kalemegdanu. Ako bih izuzeo propadanje fasada , stavio bih akcenat na ljude. Tamo je posebna vrsta ljudi, koji zive i koji su ziveli, izuzev, moram tako da kazem, nas pojedinaca.
 
To sto si naveo je jednako vazi za sve zgrade i na Banjici. Nista novo, nista posebno.
Ali ono sto drzava treba da regulise jeste da uredi obavezu, pa ako nece svi, e onda mora drzava da bude ta koja ce osmisliti mehanizme kojim ce se naterati.

Sramota treba da bude one koji nece nista da urade. Ako si ti Paulista hteo, i ako je istina sto kazes da je samo jedan bio protiv, onda njemu na cast. Nije svugde tako, negde mnogo vise ima kontraša.
 
Jeste , jednako je, ja sam samo naveo Karadjordjevu, s obzirom da mogu o tome da pricam sa sigurnoscu. I da, to jeste, na cast tim pojedinima, koji su kao pojedinci u nasem slucaju kocili svaki moguci napredak.
 
Vrh