Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Nema nam Stanislava da nas izvesti dokle su stigli sa fasadama u Karađorđevoj, pretpostavljam
da zbog vremenskih prilika nisu mnogo odmakli od njegovoh zadnjeg izveštaja.
 
nb9r12.jpg

Kralja Petra pored doma za ucenike
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428356#p428356:3qxj5ldk je napisao(la):
kkorisnikk » 16 Jan 2017 08:22 pm[/url]":3qxj5ldk]Nema nam Stanislava da nas izvesti dokle su stigli sa fasadama u Karađorđevoj, pretpostavljam da zbog vremenskih prilika nisu mnogo odmakli od njegovoh zadnjeg izveštaja.

Nažalost nisam neko vreme bacao pogled na temu.
U Karađorđevoj 43, zgradi na ćošku, do početka snegova bilo je nekog malog napretka, fasada trećeg i drugog sprata je olupana do cigle, a na donjem delu još ništa nije rađeno, osim malo kablaže za dekorativnu rasvetu. Otkako su krenuli snegovi i minusi, više ništa se ne radi.
Kao specijalni bonus, evo malo fasadne plastike skinute sa trećeg sprata:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=425102#p425102:9qehglqz je napisao(la):
spatiotecte » 26 Dec 2016 08:29 pm[/url]":9qehglqz]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=424848#p424848:9qehglqz je napisao(la):
kkorisnikk » 25 Dec 2016 01:39 pm[/url]":9qehglqz]Stoji sve to Spatio, ali znamo gde živimo, i znamo kakve strahotne nadogradnje
postoje. Ne znači da sada trebamo da spuštamo kriterijume i da utišamo kritike, samo
ovo je nažalost u ovim uslovima jedna od pristojnijih nadogradnji.

A ovako je isprva izgledala zgrada, u suštini prošla je kroz dve nadogradnje, tako da tvoja
pretpostavka je tačna.


potkrovlje-u-jelene-cetkovic-milenko-materni.jpg

@kkorisnikk
Hvala puno na ovoj slici koja mnogo toga otkriva,
Moram da korigujem moj komentar vezan za 2 najniza nivoa izvorne zgrade gde sam napisao da se radi o poznoj secesiji zbog svedene dekoracije, zapravo ova slika iz 1911 demantuje ovo sto sam napisao u odnosu na slike danasnjeg stanja.

Dakle,
Zapravo se ne radi o kasnoj secesiji kao sto sam predpostavljao vec o pravom primeru beogradske secesije jer ako se uporede obe slike videcete da je tokom rekonstrucije mnogo detalja uklonjeno sa fasade sto je naravno veliki istorijski gubitak za ovu zgradu.
Ova zgrada imala je 1911 sve elemente secesije od pilastra koji su se produzivali iznad venca tj iznad ugaone atike do raznih girlandi sa vegetalnim ornamentima koji su krasili gornje delove prozora krunisani zenskom glavom na sredisnjem delu iznad prozora . Takodje troprozorije u vidu elipse koje se nalazi iznad venca izbocene ugaone kule potvrdjuje da se radi o klasicnoj secesiji.
Dakle moram takodje korigovati moguci raspon izgradnje za koji bi sada procenio da je 1905-1911 posto je utvrdjeno da je slikano 1911.


Izvini sto sam celu prepisku kopirao, ali nabasah na ovaj link, pa mozda bude zanimljivo svima:
http://mojepotkrovlje.rs/nesvakidasnja-prica-o-potkrovlju-u-starom-jezgru-beograda/
 
Bolje da nisu ni renovirali kad:
1. nemaju para da odrade celu fasadu
2. nisu sposobni da prebace klime na dvorišnu fasadu
3. ne mogu da prate kompoziciju prozora kada dodaju nove (mislim na zadnji sprat)
 
Tačno se vidi da je bilo dvoje investitora. Jedan koji je sa desne strane zgrade uradio sve kako treba i drugi koji je sa leve strane zgrade zasrao i stari i novi deo.
Inače mi se čini da je fasada jedna od najboljie obnovljenih fasada moderne u Beogradu.
 
To je ugaona zgrada sa dva ulaza (jedan iz Kralja Petra, drugi iz Strahinjića bana). Verovatno su se stanari iz jednog ulaza dogovorili, iz drugog nisu. Ali sam zgrada je slika i prilika Beograda. Zastakjene terase (svaka na svoj način), različite boje roletni (i materijala istih), različite veličine prozora, različite ograde na terasama, klime postavljene kako je kome palo napamet...


 


O ovome sam gore pisao. Kada krene lepse vreme mislim da ostaje manji deo posla.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=431544#p431544:1kea7erz je napisao(la):
VeniVidiVici » 02 Feb 2017 03:26 pm[/url]":1kea7erz]To je ugaona zgrada sa dva ulaza (jedan iz Kralja Petra, drugi iz Strahinjića bana). Verovatno su se stanari iz jednog ulaza dogovorili, iz drugog nisu. Ali sam zgrada je slika i prilika Beograda. Zastakjene terase (svaka na svoj način), različite boje roletni (i materijala istih), različite veličine prozora, različite ograde na terasama, klime postavljene kako je kome palo napamet...



file.php

Ovom problemu bi moglo lako da se nadje resenje kad bi bilo malo volje i kad bi postojao zakon koji obavezuje gradjane da vrate fasade u prvobitno stanje sto bi podrazumevalo bar za pocetak da se uklone sve zastakljene terase i uklone prozori koji nisu deo originalne fasade.

Ali za to treba da se izglasa zakon koji podrazumeva kaznu od bar 200 evra za novokomponovane prozore(koliko kosta taj jedan PVC prozor) i od 600 evra za zastakljene terase ako se ne uklone svi ti dodaci u pomenutom roku.
Stvoriti komisiju koja ce pregledati sve zgrade u roku od 6 meseci i ustanoviti stanje ko je uklonio a ko nije.

Jer ako imas para da ugradis prozor gde mu nije mesto ili da ugradis zastaklenu terasu onda imas para i da platis kaznu, i treba da platis kaznu za bezobrazluk.

A pare od naplacenih kazni iskoristiti za obnovu fasada.
 
file.php



Biće zanimljivo videti da li će tolerisati ove neadekvatne načine postavljanja
naziva firmi, prodavnica itd.
 
To sto je crveno u orginalu je bilo crveno sivo je bilo pjesak zuta
 
Vrh