ЗГРАДА “ЈУГОЕКСПОРТА” ПРОДАТА ПО ШЕСТ ПУТА НИЖОЈ ЦЕНИ ОД ТРЖИШНЕ
26. децембра 2016.Саопштењe Приватизација
Пословна зграда „Југоекспорта“ у центру Београда продата је данас компанији „Матијевић“ за 7,3 милиона евра, а прошле године је њена вредност процењена на 48,5 милиона евра. За сада нема детаља, али је извесно да су се незваничне најаве да ће репрезентативна зграда од 5.500 квадрата бити продата по шест пута нижој цени одабраном купцу обестиниле. Све пљачкашке приватизације у Србији су урадјене из стечаја, а продаји Југоекспортове зграде претходила је промена стечајног управника који је тек добио лиценцу за рад.
Југоекспорт је у стечају од 2001. године. Зграда у Коларчевој процењивана је годинама на 57,4 милиона евра и није се мењала од 2011. године кад је први пут дата у продају. Било је девет неуспешних покушаја продаје, а недавно је незванично “Блиц” најавио да би могла да је купи једна страна банка по цени неколико пута нижој од реалне.
“Вредне објекте у центру Београда, међу којима је и чувена зграда „Југоекспорта“ у Коларчевој улици, али и локали у Француској и на Тргу републике, укупне површине око 9.300 квадрата, држава продаје по багателној цени од 7,5 милиона евра” писао је Блиц.
Вредност имовине некадашњег гиганта изненада је умањена више од шест пута јер је при последњем покушају продаје, у марту 2015, процењена на 5,85 милијарди динара, односно 48,5 милиона евра. А нуђено је 3.500 квадрата мање него сада.
Агенција за лиценцирање стечајних управника (АЛСУ), под чијом је ингеренцијом „Југоекспорт“ (у стечају од 2001. године), ангажовала је у септембру ове године судског вештака да поново утврди вредност имовине. Тако се дошло до цене по којој је „Југоекспорт“ понуђен на тржишту.
Како је „Блиц“ незванично писао, једна државна институција је прошле године утврдила да је само вредност зграде у Коларчевој (5.500 квадрата) око 14 милиона евра, односно 2.500 евра по квадрату. Очигледне су индиције да се циљано ишло на продају далеко испод реалне цене.
Чињеница је да је због курсне разлике вредност падала, јер је пре четири године то било око 57,4 милиона евра, а 2015. скоро 10 милиона евра мање (48,5). Ипак, од последње продаје до данас испада да је имовина, и то за већу квадратуру, чак шест пута појефтинила, што је у најмању руку више него чудно.
Продаји је претходина промена стечајног управника. Локали „Југоекспорта“ у центру Београда пре неколико година успешно су продати по цени од око 7.000 евра по квадрату. Након измене закона о АЛСУ, крајем прошле године, „Југоекспорт“ је предат у руке новом стечајном управнику, који је тек добио лиценцу за рад. Тада крећу притисци да се продаја обави што пре. Агенција за лиценцирање стечајних управника, према писању “Блица” ангажовала је у септембру ове године судског вештака за економско-финансијску област да поново утврди вредност имовине „Југоекспорта“. Према документима до којих је „Блиц“ дошао, услуге независног судског вештака плаћене су 430.000 динара. Занимљиво је да је, према предлогу стечајног управника, само неколико недеља касније, у октобру, његова накнада повећана на 600.000 динара.