извор ДанасProblemi zbog nepostojanja zakona o klima-uređajima
Napad na zdravlje građana
...
Za ovu godinu najavljivano je donošenje zakona o načinu postavljanja klima-uređaja, kakvi postoje u susednim i drugim državama, čime bi se konačno rešilo ovo pitanje. Njime bi se, kako je objavljeno, regulisalo postavljanje klima-uređaja na dva načina.
Prvi se odnosi na ugradnju na zgrade koje su zaštićeni spomenici kulture. U njihovom slučaju dozvolu bi izdavao Zavod za zaštitu spomenika kulture. Na ostalim zgradama postavljanje klima-uređaja tretiralo bi se kao intervencija ili rekonstrukcija na fasadi i zgradi. Kao i za sve ostale zgrade, dozvola bi se izdavala na osnovu propisanih urbanističkih uslova - pre svega onih koji se odnose na buku, potrebnu razdaljinu i (ne)ugrožavanje drugih stanara, adekvatno regulisanje problema kapanja dužim crevom do same zemlje itd.
...
Najzad, zakon bi predviđao i znantne novčane kazne, pa čak i prijave protiv svih nesavesnih i bezobzirnih vlasnika, o čemu bi se starali nadležni građevinski i inspekcijski organi.
Posle kontakta sa gradskim arhitektom Đorđem Bobićem, dobili smo odgovor da je usvojena samo uredba gradske skupštine o sprečavanju kapanja na ulice grada, a da je gradska vlast uputila odgovarajuću inicijativu Ministarstvu za kapitalne investicije. Po tumačenju gradske vlasti, u Ministarstvu su za rešavanje ovog problema direktno nadležni zamenik ministra Milan Miljević i rukovodilac sektora za građevinarstvo i pomoćnik ministra Aleksandra Petrović.
Zaista je bizarno da Vlada usvaja uredbe o lovačkom oružju i mnoge druge, a marginalizuje i zapostavlja ono što se direktno tiče ljudskog zdravlja i života.
Grupa građana sa Čukarice u Beogradu
izvor Glas javnostiMalter pao na trotoar, na Studentskom trgu oštećen automobil
Vetar oduvao fasade
Zgrada u Đure Daničića 10 je zaštićena kao spomenik kulture, ali stanari emaju novca da plate renoviranje
Deo fasade u Ulici Đure Daničića 10 pao je juče oko 13 sati na trotoar i, na sreću, nikog nije povredio. Kako smo saznali od Nikole Milićevića, stanara ove zgrade, kada je izlazio iz ulaza, video je da je deo fasade, metar sa metar, usled jakog vetra pao na trotoar i razbio se u paramparčad.
- Kad god izlazim i ulazim u zgradu strah me da će mi deo fasade pasti na glavu. Dva momka koja su se našla u blizini pozvala su policiju, koja je uradila uviđaj i razgovor sa stanarima. Policija je ogradila deo ove ulice ispred ulaza zgrade da ne bi neko nastradao od prolaznika - objašnjava Nikola Milićević.
NJegov otac Dragan napominje da je ovo jedna od najstarijih zgrada izgrađenih od betona u glavnom gradu. Izgrađena je početkom 20. veka, a nadogradnja poslednja dva sprata je urađena posle Drugog svetskog rata.
- Četvorospratna zgrada koja se nalazi na prometnom mestu je zaštićena kao spomenik kulture. Međutim, mi stanari nemamo para da platimo renoviranje popucale fasade. Očekujemo pomoć od Grada. Ili to ili da okačimo reklamu na našu zgradu, čime bismo dobili pare za popravku fasade. Fasada je ukrašena kipovima i ima neravnu površinu, pa posao na njenoj restauraciji treba da urade stručnjaci. Ovom ulicom prolazi veliki broj vozila i pešaci i samo je sreća da nikog nije pogodila gromada - objašnjava Milićević. - Ovo nije prvi put da je deo fasade sa ove stare zgrade pao na trotoar - dodao je Milićević.
U drugom delu grada, nešto kasnije, oko 15 sati sa stambene zgrade na Studentskom trgu 17 pao je deo fasade i oštetio "škodu" BG 470-410, koja je bila parkirana u dvorištu zgrade. Na automobilu je ulubljen krov i razbijeno staklo.
- Bio sam u poseti kod rođaka. Parkirao sam ispred zgrade i deo fasade je, dok sam bio u stanu rođaka, jak vetar oborio na auto. Rođak koji ovde živi je takođe imao slično iskustvo sa svojim kolima pre nekoliko godina. To potvrđuje nemar i neslogu stanara koji ovde žive. Bojim će da će čak i stare klime koje se nalaze na zidu ove zgrade pasti na parkirana kola - objašnjava Zoran Marić, vlasnik oštećenog auta. Međutim, prisutni stanari nisu bili raspoloženi da daju izjave.
U Ulici cara Dušana 2 grana duga desetak metara pala je na tri parkirana automobila. A zatim i u Ulici Radoja Domanovića 24 veća grana pala je na zgradu, ali ništa nije oštetila.
Tekst i foto: D. Šćekić
izvor Studio B30.07.2007.
ZAPUŠTENA ZGRADA
Predratna zgrada u Karađorđevoj ulici broj 81 verovatno ne bi bila u tako lošem stanju da su stanari složni.
Poslednji problem koji se pojavio pre nekoliko meseci je poplavljen podrum. Pored toga i prilaz zgradi podseća na deponiju.
Stanari koji su nam se obratili za pomoć nisu bili prisutni po dolasku naše ekipe.
Studio B saznaje u javnom stambenom preduzeću da je sadašnje stanje rezultat nemarnosti samih stanara.
Prema zakonu o održavanju stambenih zgrada i stanova, svaka zgrada trebalo bi da ima skupštinu stanara, koja, kako saznajemo, ne postoji u Karađorđevoj 81, a samo skupština stanara može da potpiše ugovor sa javnim stambenim preduzećem.
Razvaljena ulazna vrata, smeće, a od pre nekoliko meseci i poplavljen podrum, prete da ugroze zdravlje stanara.
Za vodu u podrumu, koju nismo uspeli da snimimo jer niko od stanara nije bio kod kuće, pomoć je zatražena od vodovoda čije su ekipe utvrdile da problem nije u njihovoj nadležnosti.
Za ove, kao i za druge poteškoće stanara Karađorđeve broj 81 rešenje je, međutim, veoma jednostavno, poručuju iz gradskog stambenog.
Posle ispoštovane procedure na teren izlazi stručna komisija koja pravi presek zatečenog stanja posle čega obično sledi ponuda ugovora i njegovo potpisivanje između predsednika skupštine stanara i direktora Javnog stambenog preduzeća.
Izvor: BeoinfoЧетвртак, 02. aвгуст 2007.
За ревитализацију фасаде објекта Клиничко-болничког центра „Земун” из градског буџета биће издвојено 21.846.043 динара, рекла је на данашњој редовној конференцији за новинаре Радмила Хрустановић, заменица градоначелника. Радове ће извести предузеће „Niković company”.
Стручни надзор над извођењем радова обавиће Архитектонски факултет, а конзерваторски надзор Завод за заштиту споменика културе града Београда.
Радови обухватају малтерисање фасаде са израдом декоративне пластике и замену дотрајале фасадне лимарије (опшивке, олуке итд.).
Објекат овог клиничког центра, под некадашњим називом Стара градска болница у Вуковој 9, саграђен је 1905. године у духу класицизма, на ободу некадашњег Контумца. Данашњи изглед добио је доградњом првобитне зграде 1930. године. Валоризован је као архитектонски споменик Старог језгра Земуна које је проглашено за културно добро од великог значаја за Републику Србију.
Izvor: BeoinfoЧетвртак, 09. aвгуст 2007.
Град Београд финансираће ревитализацију две фасаде под заштитом државе и једне фасаде у оквиру градског програма „Поправимо заједно”, док је за још једну фасаду у оквиру овог програма покренут поступак јавне набавке, рекао је на данашњој конференцији за новинаре градски менаџер Бојан Станојевић. Укупна вредност радова износи 20.500.649 динара.
Радиће се на фасадама у улици Краљице Наталије (некадашња Народног фронта) 1-3, Крунској 32, Драгослава Јовановића 13 и на згради у улици Париске комуне 10.
Фасаду у улици Краљице Наталије 1-3 обновиће предузеће „Орнамент инжењеринг”, а вредност уговора износи 8.373.869 динара. Објекат у улици Драгослава Јовановића 13 ревитализоваће предузеће „Niković Company”, а вредност уговора износи 7.518.382 динара. Ова зграда саграђена је 1931. године у стилу модернизма, а оба објекта налазе се у оквиру заштићене целине „Стари Београд”.
На зградама у Париске комуне 10 и Крунској 32 радиће се у оквиру градског програма „Поправимо заједно”. Поступак јавне набавке у оквиру истог програма биће покренут и за објекат у Крунској 32, а процењена вредност радова износи 3.430.943 динара.
У граду су у току радови на 20 фасада зграда под заштитом државе, чија је укупна вредност 150 милиона динара.
Од 2002. до октобра 2006. године ревитализовано је 120 уличних фасада на зградама под заштитом Завода за заштиту споменика културе. У оквиру пројекта „Лепша Србија”, који је реализован у сарадњи са владама Канаде, Аустрије, Грчке и Холандије и завршен у децембру 2005, обновљене су 22 фасаде под заштитом државе у Кнез Михаиловој, на Теразијама, у Краља Милана, на Зеленом венцу, у Царице Милице, Скадарској, Главној и Господској.
У оквиру градског програма „Поправимо заједно” до сада је урађено око 380 поправки фасада, лифтова и кровова на стамбеним зградама.
Izvor: BeoinfoПетак, 10. aвгуст 2007.
Општина Врачар расписала је јавни позив скупштинама и саветима станара стамбених зграда за суфинансирање радова реконструкције фасада, преддворишта и улаза стамбених зграда на Врачару. За ове намене општина је издвојила 20 милиона динара.
– Предвиђено је да свака скупштина станара самостално одлучује о проценту учешћа у трошковима реконструкције фасада, што ће бити један од критеријума при избору зграде на којој ће радови бити изведени. Јавним позивом је предвиђено да учешће скупштине зграде у трошковима уређења преддворишта и улаза стамбених зграда не буде мање од 30 одсто. Програм је рађен по угледу на градски програм „Поправимо заједно”, са додатком уређивања преддворишта, јер желимо да и ти простори буду озелењени и са постављеним клупама. Сличну акцију поправке фасада у околини Каленић пијаце имали смо 2004. и овај програм представља наставак наше политике улепшавања и уређивања Врачара – рекао је Бранимир Кузмановић, председник општине Врачар.
Рок за достављање пријава је 10. септембар, а упутства за учествовање на конкурсу могу преузети на Писарници општине или са сајта.
I ja htedo' isto da primetim. Jel pisalo mozda na tabli da li je Grad radio ili je privatna inicijativa?Влада":1fd4a0qe je napisao(la):Стварно не знам шта им би, па фасада је чак имала и боју , ниједан део није отпао... Ово сигурно не раде "наши"
Izvor: Studio BPo uzoru na gradski projekat ,,Popravimo zajedno,, pojedine beogradske opštine pokrenule su programe koji se finansiraju iz opštinskih sredstava.
U toku je javni poziv skupštinama stanara za sufinasiranje radova rekosnstrukcije fasada, preddvorišta i krovova na opštini Vračar.
Programom je predviđeno da skupštine stanara samostalno odlučuju o procentu učešća u troškovima rekonstrukcije fasada, što će biti jedan od kriterijuma pri izboru zgrade na kojoj će se raditi popravke.
Konkurs predviđa da učesće skupštine stanara ne bude manje od 30 odsto.
Osim fasada i krovova, program obuhvata i sredjivanje ulaza, preddvodišta kao i
ozelenjavanje prostora iza zgrada i postavljanje klupa.
Do sada je pristiglo 6 zahteva skupšina stanara, a u opštini Vračar očekuju da će do 10. septembra, do kada i konkurs traje, taj broj biti daleko veći.
Svi zainteresovani Vračarci uputstva i detaljanjije informacije mogu da dobiju na pisarnici opštine ili putem sajta www.vracar. org.yu
I dok s jedne strane Vračarci koriste priliku da urede prostor u kojem žive i oplemene svoju okolinu, Palilulci, iako imaju slične ideje i programe, trenutno nisu u mogućnosti da ih realizuju.
Osnovni problem je to što je budžet koji opština dobija, znatno manji od drugih gradskih opština, ali i to što na teritoriji Palilule ima nedovoljno lokala i polosvnog prostora koji se izdaje, kaže predsednik opštine Palilula Danilo Bašić.
Očigledno je da će žitelji većine beogradskih opština probleme sa oronulim fasadama , krovovima i dotrajalim liftovima i dalje rešavati pomoću programa poravimo zajedno, koji se realizuje na nivou grada.
Konkurs je završen u maju , a grad će projekat nastaviti i sledeće godine.
Slazem se. Ako nista drugo, projektant je ispostovao visinsku barijeru. Treba da vidite na sta lice vracarski gradjevinski poduhvati sa udzericom, petospratnicom pa dvospratnicom u nizuNenad":3kip4xwf je napisao(la):^^Pa dobro, ovaj crveni kamen ili sta li je u kombinaciji sa belim prozorima je stvarno malo nesrecan, ali sve u svemu zgrada i nije toliko losa imajuci na umu sta se gradi po Beogradu.
Izvor: Grad BeogradУ 2007. години завршена је ревитализација фасада на десет објеката који су под заштитом државе. Радови су завршени на објектима у улицама Призренској 7, Тадеуша Кошћушка 34 и 36, Влајковићевој 5, Ускочкој 7, Београдској 23, 33, 34 и 53 и у Коларчевој 5.
У току су радови на још 12 фасада, који би требало да буду завршени до краја године, и то на објектима на Обилићевом венцу 2 (зграда ТАНЈУГ-а), у Господар Јевремовој 59, Светогорској 12, Косте Тодоровића 6 (Институт за болести дигестивног система Клиничког центра Србије), Караматиној 17, Његошевој 12 (Институт за хемију, технологију и металургију), Његошевој 21 и 59, као и у Београдској 13, 18 и 37 и у Бирчаниновој улици 21.
Тренутно се уговарају и радови на још шест објеката (Вишеградска 26, Вукова 9, Драгослава Јовановића 13, Краљице Наталије 1-3, Призренска 15 и Јелене Ћетковић 12), који би требало да почну до краја септембра ове године. Поред тога, Секретаријат за комуналне и стамбене послове почео је поступак јавне набавке за извођење радова на фасадама још осам објеката, а у току је и припрема конкурсне документације за јавну набавку ревитализације фасаде зграде „Генералштаба” у Кнеза Милоша 33, као и фасаде зграде у Бранковој улици 25.
Izvor: Vecernje novostiM. MRĐEN, 27. avgust 2007
ORONULOJ zgradi u Vlajkovićevoj 5, inače zadužbini pukovinika Đoke Vlajkovića, vraćen je stari sjaj. Osim ove značajne građevine, novo lice nedavno je dobilo još desetak zgrada koje se, zbog svoje istorijske vrednosti, nalaze pod zaštitom države. Među njima je i "sveže" renovirano zdanje u Pop Lukinoj 1, koje je nekada pripadalo inženjeru Milanu Savčiću. Vremešnu građevinu iz 1901. godine "zamenila" je podmlađena lepotica.
- Rad na ovom objektu bio je veliki izazov za naše konzervatore, jer je na osnovu foto i arhivske dokumentacije izvršena kompletna restauracija dekorativne plastike, a vraćen je i ugaoni balkon koji je porušen još sedamesetih godina - objašnjavaju u Zavodu. - Nažalost, samo što smo skinuli skele, vlasnici stanova su već vratili spoljne jedinice klima uređaja na zgradu.
Osim pmenutih građevina, tokom ove godine završena je revitalizacija fasada na objektima u ulicama Prizrenskoj 7, Tadeuša Košćuška 34 i 36, Uskočkoj 7, Beogradskoj 23, 33, 34 i 53 i u Kolarčevoj 5.
Prema najavama iz Sekretarijata za komunalne i stambene poslove do kraja godine trebalo bi da budu završeni radovi na još 12 fasada. Tako će, pošto se "oslobodi" skela, zablistati i zgrada TANJUG-a, na Obilićevom vencu 2. Ovu zgradu projektovao je Bogdan Nestorović, a podignuta je 1937. godine. Novo lice upravo dobija i Zadužbina Vlajka Kalenića u Svetogorskoj 12. Ova kuća podignuta je 1935. godine prema projektu Radoslava Todorovića. Na fasadi zgrade postavljena je i bista Vlajka Kalenića, koji je ovu građevinu testamentom poklonio Beogradskom univerzitetu.
Majstori trenutno uređuju i spoljašnjost zgrada u Koste Todorovića 6, u kojoj je smešten Institut za digestivne bolesti Kliničkog centra Srbije, Njegoševoj 12, 21 i 59, kao i u Beogradskoj 13, 18 i 37 i u Birčaninovoj ulici 21. Uskoro se očekuje i završetak radova na kući porodice Karamata, koja kao kulturno dobro od velikog značaja, predstavlja jedan od najvažnijih spomenika starog jezgra Zemuna.
- Kuću je 1772. godine kupio Dimitrije Karamata i od tada se nalazi u vlasništvu ove porodice - objašnjavaju u Zavodu. - Ova kuća vezana je za mnoge istorijske ličnosti, a u njoj je, za vreme austro-turskog rata 1788. godine, odseo car Josif II sa svojim štabom. U zgradi je odseo i patrijarh srpski Josif Rajčić, a boravio je i Vuk Stefanović Karadžić.
U protekle četiri godine revitalizovano je više od 120 uličnih fasada na zgradama pod zaštitom države.
GENERALŠTAB
NOVO lice dobiće i zgrada starog Generalštaba u Kneza Miloša 33, koju će u dogovoru sa vojskom obnoviti Skupština grada. Sekretarijat za komunalne i stambene poslove počeo je postupak javne nabavke za izvođenje radova na ovoj i još sedam fasada. Trenutno se ugovaraju i radovi za objekte u Višegradskoj 26, Vukovoj 9, Dragoslava Jovanovića 13, Kraljice Natalije 1-3, Prizrenska 15 i Jelene Ćetković 12. Ovi radovi bi trebalo da počnu do kraja septembra ove godine.
To je upravo ono o cemu sam ja pisao u postu #240. Mnogo ljudi ni ne zna koja je to zgrada a ona je u stvari jako lepa. Nakon obnove ce je onda svi zivi primecivati...HenkMan":14aq9txe je napisao(la):Stari Generalstab? Ima neko sliku koja je to zgrada?
Izvor: BeoInfo
Ревитализација фасаде објекта у Караматиној улици 17 у Земуну у завршној је фази. Извођач радова „Неимар град” завршио је обнављање уличне фасаде, а при крају је и ревитализација фасаде у дворишном делу објекта. Град Београд финансира комплетне радове, у износу од 9.000.000 динара. Конзерваторски надзор врши Завод за заштиту споменика културе града Београда, а стручни надзор Архитектонски факултет из Београда.
Кућа породице Карамата у Земуну, грађена је у периоду од 1764. до 1827. године. Састоји се из три целине, приземног, једноспратног с једноставним кровом и једноспратног с подрумом и мансардним кровом. Сва три дела повезана су јединствено обрађеном фасадом и имају један главни улаз, с богато декорисаном дрвеном капијом. С обзиром на то да је грађена у различитим периодима, њена три дела носе и неке стилске особености карактеристичне за време почетка градње. Први део куће из 1764. године са засвођеним подрумом и уздигнутим мансардним кровом, специфичне кровне конструкције, даје барокно обележје породичној згради. Сва три дела зграде су обједињена 1827. године фасадом на којој су присутни елементи класицизма и ампир стила. Кућа породице Карамата везана је и за историјске личности и догађаје. У њој је за време аустроугарског рата, 1788. године одсео цар Јосиф II са својим штабом.
Кућа породице Карамата представља један од најзначајнијих споменика просторне културноисторијске целине „Старо језгро Земуна“, која је 1979. године утврђена за културно добро од великог значаја за Републику Србију.