Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Cudo jedno kako od drugih umemo da kopiramo samo najgore a od onog najboljega bezimo "ko djavo od krsta". Dajte mi Njujorski metro i odrzavanje fasada, zasto samo sljastece bilborde? Ili 'ajmo malo, recimo, Kopenhagen.
 
Za fasade u N.Y neznam ,verovatno su ostarele dobrano,a za Metro ti je loša komparacija ,koji je trenutno poplavljen olujom jer je pored mora, koje se tom pilikom podiglo nekoliko metara +je jedan od zastarelijih ,zbog decenija zanemarivanja važio i za najprljaviji,plitki tuneli koji su ručno kopani isprepletani kanalzacijom i kablovima ,tada nije bilo mašina krtica. Mada su zbog krize automobila na naftu, pre oluje krenuli da ga popravljaju,dograđuju,kupuju nove vozove.Sada se govori da će trebati meseci da ga vrate u funkciju.Što se tiče Metroa i javnog prevoza,Evropa je tu najbolja za pogledati a i Kina se sada ubacuje za komparaciju i uzor,Ameri su tu velikom zaostatku zbog automobilskog koncepta koji su razvijali a javni prevoz zanemarivali,sada i oni sa čežnjom gledaju ka Evropi i Kini.
Evropa ja za nas najbolji reper,ali ima i šire interesantnih stvari,recimo meni se ovakav ambijent N.Y sa reklamnim ekranima savršeno uklapa na Slaviji i oronuloj fasadi hotela "Slavija"
 
Nisam upoznat baš najbolje ali mi se čini da sam na Diskaveriju gledao izgradnju ili pripremu izgradnje metro linije u N.Y, biće na do sada najvećoj dubini. Znači očigledno je da ulažu više nego ikad i da se situacija popravlja.
 
2012":3ab8oi9z je napisao(la):
Za fasade u N.Y neznam ,verovatno su ostarele dobrano,a za Metro ti je loša komparacija ,koji je trenutno poplavljen olujom jer je pored mora, koje se tom pilikom podiglo nekoliko metara +je jedan od zastarelijih ,zbog decenija zanemarivanja važio i za najprljaviji,plitki tuneli koji su ručno kopani isprepletani kanalzacijom i kablovima ,tada nije bilo mašina krtica. Mada su zbog krize automobila na naftu, pre oluje krenuli da ga popravljaju,dograđuju,kupuju nove vozove.Sada se govori da će trebati meseci da ga vrate u funkciju.Što se tiče Metroa i javnog prevoza,Evropa je tu najbolja za pogledati a i Kina se sada ubacuje za komparaciju i uzor,Ameri su tu velikom zaostatku zbog automobilskog koncepta koji su razvijali a javni prevoz zanemarivali,sada i oni sa čežnjom gledaju ka Evropi i Kini.
Evropa ja za nas najbolji reper,ali ima i šire interesantnih stvari,recimo meni se ovakav ambijent N.Y sa reklamnim ekranima savršeno uklapa na Slaviji i oronuloj fasadi hotela "Slavija"

Pa ja nista ni ne poredim, samo kazem dajte mi radje i taj (po tebi) primitivni metro ako cete vec da me bombardujete sa bilbordima "po ugledu na Nju Jork". Ovo je bila moja reakcija na ideju da nam eto grad izgleda "svetski" po bilbordima i poenta je "ajde da iskopiramo i nesto dobro" pa makar to bio primitivan metro a ne samo glupe bilborde. A naravno jos bolje da bude metro svetskog nivoa.

Sto se tice kacenja tih cuda na fasade treba se zapitati i sta je sa tim prozorima iza. To je pretvaranje prostora gde ljudi zive i rade u zemunice bez svetlosti za racun zarade od izlaganja reklama. Zato nemam toliko protiv staromodnih neonki koje se mogu staviti tako da ne blokiraju prozore (a ni ne zaklanjaju skroz fasadu), dok mi je ovo malo apokalipticno.
 
Ej bre Johnny,nemoj meni (metro veteranu :wink: )da pričaš o metrou kako ti kažeš a ne ja (primitivan ili ne).Izgleda da nisi baš najbolje razumeo moj post.. :wink: ja sam ti samo opisao stanje N.Y metroa koje nije tajna,imaš na http://www.skyscrapercity,čitavu temu o tome.
Jednostavno je reper da BG treba da ugleda na metro poput ovoga,nepotrebno imamo mi u susedstvu isuviše primera i dobrih i lošijih,baš kao u hipermarketu te ne moramo da idemo tko daleko da bi gledali lošiji uzor,zbog zastarelost i sl.
N.Y gradi tj.produžava linju 7 ovoga puta krticom i kod njih je to bila veoma uzbuđujuća i medijski veoma praćena tema,jer su posle toliko decenija počeli da dograđuju metro po najnovijim standardima. :kafa:
N.Y Metro važi za jedan od najstarijih kao i najvećih na svetu,ali jednako stariji sistemi na svetu su bili mnogo bolje održavani i dograđivani,i nisu bili zanemarivani u korist potrošnje nafte,to je poenta predhodnog posta.
 
Не знам за вас људи, али ако сам за све ове године погледао укупно 10 билборда..... као возач никада ми ниједан није одвукао пажњу.
 
2012":3kasnrx4 je napisao(la):
E dobro, ne ulazeci u politicku pricu,ja nemam nista protiv tehnickih novotarija tipa led ekrana i sl. toga ima u svim velikim metropolama,i nadao sam se da mozda palata Albanije(malim delom jeste,ili hotel Slavija moze da se uredi kao Time squer,kada vec nemaju love da zamene dotrajale ploce na zgradi palate.
nyc-condos-near-times-square-clinton_0.jpg

uostalom vreme klasicnih reklama je proslo sada dolaze led ekrani i rasveta koja je efektnija..

ajme :laugh: nemam nista protiv novotrija tipa led ekrana kao na tajm skveru (mada je to brzo potrosna roba da tako kazem), ali nikad ne bih skidao originalne ploce sa povrsine fasade! Mozda tek nesto uraditi na mestima na kojima su ostecene. Stvar je, po mom skromnom misljenju, vise u glancanju i sminkanju zgrade, detaljima, osvetljenju i naravno onim gadnim klima uredjajima sto vise .

Vrh palate je, recimo, zanimljiviji za poigravanje od prekrivanja stare fasada necim.
 
Posle ni sam ne znam koliko vremena desilo se i to čudo da prelazeći Brankov most uočim da je osvetljenje tramvajskog mosta po prvi put kompletno. Nije pregorela ni jedna jedina sijalica, sve su na broju i most izgleda fenomenalno. Da sam imao fotoaparat ovekovečio bih ovu inače veoma retku pojavu.
 
Као архитекта, забранио бих све билборде на зградама...поготово тај лед кичерај/одраз потрошачке догме као што је Тајмс Сквер.
Знам да то није реално...али је код нас неконтролисано односно неканалисано. Нема их још увек превише али је очигледно да ничу необуздано.

@2012 пише се Times Square, кад већ пишеш у оригиналу, напиши правилно. А видиш да је лакше на српском :)
 
Ja bih sad stanare ove zgrade odvalio za vise para nego sto im treba da srede fasadu.

Odvalio se deo fasade sa zgrade i povredio muškarca u Bulevaru kralja Aleksandra

Autor: V. V. /I. M. 25.12.2012. 24sata

Stariji sugrađanin povređen je danas oko 13 sati kada je na njega pao deo fasade sa terase zgrade u Bulevaru kralja Aleksandar kod broja 85.

Lekari Hitne pomoći su odmah stigli na mesto nezgode.

- Muškarac koji je zadobio povredu glave u svesnom stanju je prevezen u Urgentni centar - kaže za "Blic" dr Nada Macura, portparol Hitne pomoći.
 
nikola011":m05jszpd je napisao(la):
Ja bih sad stanare ove zgrade odvalio za vise para nego sto im treba da srede fasadu.
У потпуности се слажем.
 
Da sam na mjestu gospodina tuzio bih skupstinu stanara za pocetak
 
To je to, za javasluk i stetu (fizicku i sto je jos gore povrede) mora neko da bude odgovoran, inace javasluku nece biti kraja. Vlasnik zgrade, bilo da je u pitanju ledenica ili komad fasade koji se odvali. Gotova prica. Ali 'ajde ti to uvedi u drustvu u kome gotovo niko ni za sta nije odgovoran... pocev od samog vrha.
 
Vec duze vreme planiram da pitam poynavaoce: Koje su mogucnosti revitalizacije cisto betonske fasada u prirodnoj boji, koja je okrnjena i stara? Pitam informativno zbog gomile takvih zgrada po NBG... Kako se uopste to sredjuje a da ne podrazumeva farbanje?
 
Feanor":3cpnau1u je napisao(la):
Vec duze vreme planiram da pitam poynavaoce: Koje su mogucnosti revitalizacije cisto betonske fasada u prirodnoj boji, koja je okrnjena i stara? Pitam informativno zbog gomile takvih zgrada po NBG... Kako se uopste to sredjuje a da ne podrazumeva farbanje?

Ja sam u Cikagu ziveo u betonskoj zgradi a la Novi Beograd i secam se da je bilo odrzavanje fasade gde su nesto strugali i kuckali i na kraju je izgledala "kao nova". Inace klima je jos uzasnija od beogradske, sa vecom amplitudom zima-leto.

Ja bi inace one gole blokove 6x preodenuo po "austrijskom" modelu, em su stravicno ruzni em stanarima ne bi lose dosao dodatni sloj izolacije... ostali mogu sasvim lepo da se obnove da izgledaju kao novi.
 
Feanor":r67tgp0r je napisao(la):
Sta je austrijski model?

Mislim na ono sto su neki ranije postirali na raznim temama, u svakom slucaju, izvinjavam se zbog proizvoljnog koriscenja termina koji daleko od toga da je opsteusvojen :) . Mislio sam na ovo:

Hurdertwasser_haus.jpg

700-01163326w.jpg

14030155.jpg


ili nesto ovako:

700-01249134w.jpg


Cini mi se da bi cak i najodvratniji i najsivlji blokovi 6x bi mogli da se ucine atraktivnim. A i puno energetski efikasnijim dodavanjem fora u ovom stilu. Naravno ne doslovna kopija ali nesto u nasem duhu. Mozda u duhu novobeogradskih grafita i murala. Moglo bi to dosta dobro (duhovito, suludo, ultra-kreativno) da ispadne.
 
Hmm, ovo mu dodje na neki nacin umetnost, a znajuci nase odrzavanje... Bolje ne... Bolje farba kao na gazeli... :D
 
Zgrada Hundertwasserhaus je turisticka atrakcija u 3. u Becu !

Mislim da ne bi bas lepo legla na ogromne zgrade....
 
Ulepsavanje beograskih blokova definitvno zasluje novu temu.
Mada ne vidim neki link Hudertwassera ka Srbiji, mogao bi se negde upotrebiti ovaj stil (ne ukrasti!) cisto kao neki "omaz" umetniku.
Austrijanci bi bili srecni da to urade.
 
Meni su oni goli betonski blokovi 6x toliko ruzni i otudjeni da bi tacno pustio svakog vlasnika stana da sebi dodaje izolaciju i ofarba svoj deo zgrade kako hoce. I neka stavi kakve god hoce prozore. I to bi bilo bolje i svakako humanije od onoga sto ne bih nazvao ni kasarnom ni kazamatom jer nijednu tako ruznu kasarnu zapravo nisam video. A tek da se angazuju novobeogradski muralisti ili cak grafitari bi potencijalno bilo cool. Ovo u Becu mi je samo povod za ideju, i tako je to tamo malo suvise "Ivica i Marica" za moj ukus. Moze nesto slicno u toliko da bude polihromatsko i razbija uniformnost trazeci estetiku u haosu, ali sta znaju Svabe sta je haos? Cak je i on malo suvise bajkovit i organizovan u njihovoj verziji :D
 
Dve zgrade u Savskoj mi uzasno bodu oci-nalaze se s jedne i druge strane Palate pravde kojoj i samoj treba rekonstrukcija.Mislim da je jedna zgrada srednja brodarska skola,a druga stamben.Ima li nade da ce se rekonstruisati njihove zaista katastrofalne fasade??Da li je neko nekad dao obecanje u vezi njih??

Drugo pitanje-Sta je sa onim narkomanskim leglom u Kneza Milosa,koje se zvanicno zove Ambasada Gambije??
 
Vrh