Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Eto primera arhitekte koji uopste ne postuje ambijentalnu celinu koju su stvorili prethodne generacije arhitekata pre njega.

Pomislio je da ne treba da gleda u proslost i da uradi nesto kichasto pa je osmislio beli kubus koji veze nema sa okruzenjem.

A da je malo bolje razmislio, mogao je da istakne modernost objekta na druge nacine, pocevsi od boje, bar da postuje tonove pa da ne ispadne drecavo, a formu je mogao da osmisli da bude moderna ali da je obradi na drugaciji nacin....
 
Ja o tome ramisljam kad projektujem, ako ne razmisljaju o tome onda nemaju sta da traze u svetu arhitekture, urbanizma i projektovanja.

Bile su potrebne desetine godina da se stvore neke gradske celine, da duh jednog kvarta dodje do izrazaja i pune afirmacije.

Danas je jako tesko intervenisati u starim celinama, sanse za lepo uklapanje su male a sanse da se unakazi okruzenje velike.

Projektant mora biti jako vest u svom pristupu da bi objekat ispao uspesan.
 
spatiotecte":2uvkch9p je napisao(la):
JohnyBgood":2uvkch9p je napisao(la):
niti da se previse naglasavaju njeni delovi koje je neki pobesneli diodas odlucio da su bitni? .

Ne ulazim u raspravu ali mi se dopada izraz "pobesneli diodas" :D

Pobesneli diodas je neko ko voli da:

(1) Uperuje jake mlazeve svetlosti direktno na gore, pokusavajuci valjda tako komunikaciju sa vanzemaljcima. Po meni su stvari bolje ako svetlost ide sto vise na dole jer tako sav visak zavrsi na trotoarima i drugim ovozemaljskim povrsinama jer je TU svetlost ovozemaljcima najkorisnija. OK, nekada mora i horizontalno ili blago na gore, ali za direkt na gore ja dajem zestoke negativne poene. Ovaj niz reflektora na kinoteci je zato po meni primer najgoreg moguceg resenja.

(2) Sebi uzima za pravo da odlucuje koji delovi fasade zasluzuju svetlosni super-naglasak a koji mogu da ostanu u polumraku, vrseci tako silovanje originalnog arhitektonskog dela svake noci. Zgrade osvetljene od pobesnelih diodasa zato izgledaju kao PKB-ova kravica ili pas Dalmatinac u negativu. To lepo vidimo na zgradama skupstine i poste, a izgleda da je to nazalost slucaj i sa kinotekom (kontrast prizemlje-gornji deo zgrade).

(3) Preteruje sa megalumenima jer je izgleda po njima placen. Tako da cak i fasade koje su relativno ravnomerno osvetljene pocinju da lice na fatamorgane. Zbog ovoga mi se ne dopada kako je osvetljen hram Sv. Save. Onako bas "sljasti" a po meni bi puno lepse izgledao da se ustedi koji megavat energije.

(4) Se igra sa svim zivim bojama duginog spektra. Ovo je toliki bljak (Albanija, kupola skupstine, Vojni Muzej, a nazalost izgleda ce biti i most na Adi) da tu ne treba trositi puno reci, a uzrok je verovatno da se za te boje pobesneli diodasi dodatno ugradjuju kod svojih partijskih sponzora.

Osvetljenje crkve Sv. Marka sam pomenuo kao nesto sto kotira jako pristojno po ova 4 parametra u odnosu na novije "podvige" po gradu. Naravno ne ulazeci u to da li oni kradu struju (sto naravno osudjujem ako je to slucaj) i to da li su se u medjuvremenu pojavile stedljivije tehnologije osvetljenja. Ako je to slucaj, ti se problemi mogu lako resiti sa par strujomera i zamenom sijalica/reflektora novijom tehnologijom, samo molim Boga da i ovde neki pobesneli diodas na kraju ne prikaci reflektorcine direktno na fasadu ispod prozora i uperi ih pravac na gore, kao u kinoteci.

Inace sto se kinoteke tice, najradje bih vratio statue a fasadu osvetlio upravo sa ulicnih svetiljki, tako da dobar deo svetlosti koji se odbije zavrsi na plocniku. To zapravo nije gubitak svetlosti/energije nego dodatak gradskoj rasveti. Sada vecina svetlosti koja se odbije o fasadu na putu gore zavrsava negde u Mlecnom Putu.

PS O pobesnelim ortopedima kao srodnoj vrsti u nekom od nastavaka :)
 
spatiotecte":3rot9ygy je napisao(la):
Eto primera arhitekte koji uopste ne postuje ambijentalnu celinu koju su stvorili prethodne generacije arhitekata pre njega.

Pomislio je da ne treba da gleda u proslost i da uradi nesto kichasto pa je osmislio beli kubus koji veze nema sa okruzenjem.

A da je malo bolje razmislio, mogao je da istakne modernost objekta na druge nacine, pocevsi od boje, bar da postuje tonove pa da ne ispadne drecavo, a formu je mogao da osmisli da bude moderna ali da je obradi na drugaciji nacin....

Ovo bi bilo dobro prodiskutovati malo dublje. U fazonu sta su najvece zamerke i sta bi ko promenio?

Ja moram priznati da mi ovo nije lose. Dopada mi se jasna modernost pristupa a onda opet i ukomponovanje sa zgradom desno od koje je preuzeta jedna vazna horizontala. Sto se tice druge strane, ukomponovanje sa mnogo manjom kucom levo je bilo tesko izvodljivo ali je na neki nacin komunikacija onda sa sledecom zgradom koju ne vidimo tako dobro u ovom kadru. Moguce da imamo siri vidik na slici da bi onda imali bolji osecaj da je to bolje "leglo" u ulicu. Sasvim je moguce da ovaj gornji volumen lepo komunicira sa visinom te zgrade.

Sto se tice otvorenih pitanja, stoji pitanje boje, mada ja ni tu nisam nesto nesrecan. Ta belina (mada mi se to vise cini "sivkasto") ce manje da strci od interakcije sa beogradskim smogom :) , mada meni belina u principu i ne smeta toliko, veci mi je problem sto su ostale fasade zaprljane i pretamne. Naravno, voleo bih da cujem koju drugu nijansu ili kombinaciju boja bi tu drugi predlozili? (meni ovi zelenkasti paneli zapravo najmanje leze u celom resenju)

Druga stvar s kojom bi mozda voleo da vidim eksperiment je da se gornji volumen blago uvuce, ali i tu je problem to da ne vidimo fasadu druge zgrade sa leve strane. Sasvim je moguce da uvlacenje radi te druge fasade ne bi bilo efektno nego je ovako bolje.

U svakom slucaju mi se cini PUNO boljim od slicne, mada razigranije, gradjevine koju planiraju na Kosancicevom vencu, koja bas apsolutno ni na koji nacin ni ne pokusava da komunicira sa okolinom.
 
Zgrada kao zgrada nije toliko losa sama po sebi ali jednostavno nije primerena za ovu sredinu. Jedino sto je ispostovano je spratna visina donjeg volumena sa desnom susednom zgradom.
Gornji volumen se ne gadja nisacim i ne vidim sta u ovoj situaciji opravdava njegovo postojanje.

Kompozicija fasade sa ovom tipologijom otvora ne nalazi eho u okruzenju kao i ritam stolarije i panela koji takodje nema jasno definisanu logiku. Vidi se da je projektant zeleo da stvori neku zanimljivost kroz ubacivanje svetlo zelenih panela i razbije monotoniju belog ali to nije bile dovoljno da popravi ceo utisak.

U ovoj situaciji opredeljenje za alukombond panele ne deluje kao najlogicnije resenje i jaka kontrastna boja sa susedstvom kvari definitivno jos vise utisak.

Bilo je dosta nacina da se intervencija u ovoj urbanoj sredini izvede na daleko bolji nacin. Nazalost, sta je tu je. Ovo je samo jedan primer u nizu degradacije vrednog ambijenta.
 
Ovako se to radi!Ulica kod novog groblja koja izlazi na Severni Bulevar.

pc280487.jpg
 
@JohnyBgood

:lol: :lol: :lol: Видим да си, као толико пута до сада, применио своју следећу фазу у дискусији, када те неко затрпа јаким и доказивим аргументима......игнорисање.

Мислим да сам ти изнео једну сасвим промишљену анализу, и основни је ред да ми једнако јаким одговором реплицираш. Међутим, ти не умеш да се тако изражаваш, или не умеш да размишљаш, или не желиш. Једино што знаш је да пљујеш. И када те неко твоју пљувачину потпуно демантује, ти се направиш луд, као да се ништа није догодило......Јадно. Одвратно.

Наравно, закачиш се за крајње небитну реченицу неког другог да би додатно нагласио свој его, пљујући по људима из струке у коју се не разумеш. Како те није срамота? Или ове твоје следбенике, који ти обавезно лупе по плус.

Битно је да ти знаш најбоље. Да се ти разумеш у буквално све а остали су кретени. Да смо сви ми и глуви и глупи и слабовиди....

Почни да мењаш себе, а онда тражи да се и дуги мењају. На крају, имам и ја надимак за тебе: Побеснели пљувач ;)
 
vucko":w1fhporc je napisao(la):
Ovako se to radi!Ulica kod novog groblja koja izlazi na Severni Bulevar.

pc280487.jpg

Ovo je interesantan problem: sta uraditi ako jedan stanar hoce da uradi nesto po pitanju fasade a drugi nece ili nema para?

Naravno, uvek postoji potencijalni problem da ovaj sto hoce i ima para nema ukusa pa odabere neki uzas od boje ali je obnovljena fasada uvek bolja od poluotpale. U svakom slucaju mi se dopada momenat pritiska koji ce i ovog drugog naterati da svoj deo sredi pre nego sto bi inace, jer ovaj desni deo sada bas upada u oci.

Naravno najinteresantniji zaplet ce biti kada drugi stanar izabere neku sasvim drugu boju :lol: ... mada to nekim cudom moze da ispadne jako "cool" :rolleyes: ... i vrlo "srpski" ili "beogradski" u isto vreme. Od jedne sasvim obicne zelene kuce do dinamike jedne recimo zuto-zelene kombinacije?

PS Jedna od stvari koja me izludjuje u Beogradu je parkiranje automobila na "travnjacima" koji zbog gazenja travu nisu godinama videli. Poplocaj povrsinu pa se na njoj onda parkiraj a ne raznosi blato po ulicama.
 
Zapravo,ovaj deo fasade je ofarban jer je levi neka farbara ili tkao nesto,sve u svemu radnja okrenuta ka Severnom Bulevaru.A drugi deo boli uvo vlasnnika da sredi.
 
Личи ми акрилни малтер, са изолацијом. Ако је тако, то треба поздравити без обзира на то што није цела зграда урађена.
 
vucko":3hitgsbm je napisao(la):
Zapravo,ovaj deo fasade je ofarban jer je levi neka farbara ili tkao nesto,sve u svemu radnja okrenuta ka Severnom Bulevaru.A drugi deo boli uvo vlasnnika da sredi.

Ako je u pitanju nezainteresovanost za fasadu a ne nedostatak para, pitam se koliko je to u korelaciji sa satelitskom antenom i nadzidjivanjem desnog dela kuce? :rolleyes:
 
koliko li je samo godin studentski trg camio u mraku, a to uopste ne treba da bude tako, jos i filoloski da osvetle.
 
Cami i Studentski Trg, pa i cela V. Carapica do Trga Republike i sam Trg Republike! ceo potez cami u polumraku bas kao i Knez. Stvarno nedopustivo!
 
Velika ,,građevinska,, ograda hotela Moskva
Koliko če još dugo ružiti trg i da li je stvarno neophodno toliko dugo da stoji za ,,važne i dragocene,, građevnske stvari ?






,,važne i dragocene,, građevnske stvari :lool: :laugh: :lool:
 
Sta nam Deda Mraz donosi :D

Sunce nam je otkrilo kako ce izgledati Terazije 35

dsc0292.jpg


Nikad nisam bio strpljiv :) pa evo i sta se krije iza "zavese" Terazija 35 (iako deluje da je zuto, belo je)
dsc0290.jpg


A do lepotice u najavi, jos jedna sredjena u sredini i jedna stara lepotica sa desne strane (po meni jedna od najlepsih fasada u Beogradu)
dsc0294.jpg


Skidaju se skele sa fasade u Brankovoj
dsc0313.jpg


Evo i razlike u fasadi jugoslovenske kinoteke, desno je bocna strana fasade a levo je prednji deo koju tek treba da poseti Deda Mraz :laugh:
dsc0295.jpg


Uzivajte u prejedanju!
 
OVA mala kucica na terazijama mi je djelovala da ce biti ok mada su je upropastili pogledati treca vrata koaj nisu obradjena koja su ostala ista i sad sve djeluje polovicno :kafa:
 
direktor":3vscqidd je napisao(la):
OVA mala kucica na terazijama mi je djelovala da ce biti ok mada su je upropastili pogledati treca vrata koaj nisu obradjena koja su ostala ista i sad sve djeluje polovicno :kafa:

Meni ona ukljestena tu deluje nekako jadno, ja bih dozvolio ili nadzidjivanje ili cak (u drugim slucajavima bogohulno) rusenje. Naravno, da je u Zemunu ili na Neimaru i okruzena manjim zgradama, to mi ne bi ni palo na pamet.
 
Homer Jay":38vcehlt je napisao(la):
Odlicno je ispalo :)

1484414_kolarac_v.jpg
Слажем се. Феноменално. Можда и најбољи пример декораљтивног осветљаја јавних зграда до сада. Морам да похвалим очигледан напредак. Фино.

Где је сад Побеснели Пљувач да се огласи? Нема шта да попљује па га нема нигде....или његови следбеници? Ћутите? И треба.
 
Meni je iskreno muka od ponavljanja istih principa, ko je do sada shvatio sta hocu da kazem, shvatio je. Ovo nije tako lose kao u drugi skorasnji projekti, upravo zato sto (1) fasada manje bljesti / nisu se bas toliko iziveli sa reflektorima/diodama (mada i dalje moze manje), (2) nisu bas sve reflektore uperili na gore, i (3) nema disko mucnine. Valjda zato sto je najzad upliva imao bar neko iz jedne kulturne institucije pa ih je mozda malo zauzdao i pomaci napred su bili neminovni. :rolleyes:

Ali jos uvek ima problema, tako da nije idealno. (A) Ovaj deo gore sa natpisom je po meni i dalje jace osvetljen nego sto treba (nisam video u prirodi ali je kontrast sa tamnijim delovima fasade prejak tako da verujem da tu fotografija i ne vara oko bas toliko) a najveci problem su (B) naravno reflektori upereni u nebo sa uzgrednim efektom "Haloween" osvetljenja prozora. Sreca pa ona gornja greda iznad koje je valjda nadzidjivano vraca deo te svetlosti pa nije tako strasno. (C) I dalje su diodasi prenaglasili neke delove fasade po sopstvenom izboru dok su drugi prilicno zatamnjeni, no ovo priznajem nije ni blizu strasno kao na Posti i drugde gde neki delovi fasade bukvalno bljeste dok su drugi u mraku.

Znaci ide se u dobrom smeru, ali bi moglo jos bolje. Pozitivno je da je izgleda donji deo zgrade osvetljen na dole tako da je plocnik lepo osvetljen a ne kao onaj uzas kod ETF/gradjevinskog/arhitektonskog ili kod "Pobednika" gde se saplices u mraku svejedno sto ti reflektori biju u oci sa zemlje. Mada je i ovde deo te prve grede, cini se, prejako osvetljen, mada mlaz svetlosti generalno ide u dobrom pravcu. Svakako puno bolje od skorasnjih uzasa koji su vidjeni po gradu, a o tome da su se uzdrzali od disko boja da ne govorim. :cool:

PS Po boji neba mi se cini da je ovo slikano u sumrak kad jos uvek ima svetlosti tako da se tamni delovi fasade jos uvek dosta dobro vide. Moguce da ovo osvetljenje kako pada noc sve vise lici na ono primenjeno na skupstini (minus disko kupola). Nazalost.
 
Vaš sam obožavalac, :) :kk: :)



oboje i umni i stručni :kk: :) :kk:
 
@ JohnyBgood Коначно разуман анализирајући пост који не иритира. Свака критика је конструктивна и нема пљувања. Заиста сам пријатно изненађен. Велики + од мене. :kk:

@ boca-ica
:lol: генијално. +
 
Vrh